Koyuncuk Hakkında Pratik Bilgiler.

Ynt: Koyuncuk Hakkında Pratik Bilgiler.

yeniksavascı link=topic=80168.msg961253#msg961253 date=1421945147' Alıntı:
genelde dediğim gibi kangal ve akkaraman

Diğer ırlardan örnekler olsa bişey demek daha kolay olur. Şu anki durum ile risk almak olur.

Tavsiyem olabilecek en uyumlu ırkın Konya Merinos ' u olacağı. Alman et merinosu ile Karaman ' ın melezlenmesine ile bulunmuş, %75 merinos, %25 Karaman genleri taşıyan (merinos X Karaman F1 melezlerinin tekrar merinos ile melezlenmesinindem sağlanmış F2 melezlerinden çoğaltılmış) bi ırk Konya merinosu.

Adaptasyon problemi yaşamadığını, Karaman ' ın yetiştiği her yerde yetiştiriciliği yapılabiliyor diye biliyorum.

Ağırlıklı merinos genleri taşıdığı için et verimi de gayet iyi.

Ilgili başlık:

http://www.veteriner.cc/koyun/orta_anadolu_merinos.asp

[size=14pt]arkadaşlar öncelikle hepinize bana yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz hala araştırma ya Devam ediyorum ve. Bir. Soru daha aklıma takıldı. Sürü yü daha yeni toplayacağım için. Dolu Şişek. Almam daha mantikli değilmi. Hem hesaplı hem genç hemde üretken. Bana koyun dan daha mantikli geldi. sizler in de yorumlar ınızı bekliyorum yardimci olur sanız sevinirim. [/size]

yeniksavascı link=topic=80168.msg962650#msg962650 date=1422218453' Alıntı:
[size=14pt]arkadaşlar öncelikle hepinize bana yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz hala araştırma ya Devam ediyorum ve. Bir. Soru daha aklıma takıldı. Sürü yü daha yeni toplayacağım için. Dolu Şişek. Almam daha mantikli değilmi. Hem hesaplı hem genç hemde üretken. Bana koyun dan daha mantikli geldi. sizler in de yorumlar ınızı bekliyorum yardimci olur sanız sevinirim. [/size]

Koyun tam verime 2. kuzusunda oturur, 3. kuzu verimde pik noktasıdır. Daha sonra 5-6. Kuzuya kadar düşüş gösterir. 7 ' de film biter.

Şişek ve toklular, üretimin başlangıcı olduğu için ikizlik düşüktür. Yani bir bakıma verimsizdirler. Ayrıca ilk doğum dolayısı ile doğum sorunları yaşanma ihtimali oldukça yüksektir.

Yani süprizlerde karşılaşılabilir..

Kısaca şişek ve toklu alırsan ucuza alırsın ama pik verime ulaşmaları için beklemek zorundasın. Ayrıca düşük mastar kalitesi, tek memelik, sıkıntılı doğumlar, kuzu almama, genetik bozukluklar, ters doğum, doğumda ölümler gibi bir dişi kuzunun 'koyun' olması için şart olan tüm bu test ve sınavları başarı ile geçmeleri gerekir.

Muhakkak geçemeyenler olur. Bu da fire demektir.

Şorole koyun ırkı türkiyede safkan olarak yetişir mi yoksa başka bir ırk ile melezlemek mi gerekir. şarole nasıldır? ayrıca bir konu açmadam
Hatta yılmaz abi ' den ( sebazios ) özel bir istekte bulunayım şarole koyun ırkı hakkında ayrıca bir konu açarsa hiç fena olmaz ben şimdi yalan yanlış kulaktan dolma bilgiler ile açmayayım ;)

Selam un aleyküm abi cok değerli bilgiler aldım. 26 yaşındayım köyüme erzurum a tekrar yerleşmeyi düşünüyorum. Sermayem az olduğu için küçükbas düşünüyordum. Bir kac sorum var 15 bin tl ile hangi koyun cinsini tavsiye edersiniz erzurum da ? Ve 25 adet koyun ile günlük kaç kg süt elde edebilirim. Son olarak koc yetisyetiştiriciliğini tavsiye edermisiniz?

Selam un aleyküm abi cok değerli bilgiler aldım. 26 yaşındayım köyüme erzurum a tekrar yerleşmeyi düşünüyorum. Sermayem az olduğu için küçükbas düşünüyordum. Bir kac sorum var 15 bin tl ile hangi koyun cinsini tavsiye edersiniz erzurum da ? Ve 25 adet koyun ile günlük kaç kg süt elde edebilirim. Son olarak koc yetisyetiştiriciliğini tavsiye edermisiniz?
Hazırda yerin varsa 15 binliriya 15 bilemedin 20 koyun alırsın.süt işine gelince yerin soğuk olduğu için süt işi zor yazın sağarsın o da en baba koyun başı 0.5 litre oda 8 10 litre süt eder 2 3 ay sağarsın.bence sen en iyisi köye dönme şimdilik masrafını korutmaz biraz daha para birliktir.

• Beğen
Tepkiler: Devrim Ozturk

Çok teşekkür ederim ağabey. Lakin büyükşehirden dönmem gerek bir an evvel . Burda halimiz duman . Hazir bekarken döneyim diyorum. Bizim orlarda küçükbaş biraz daha ucuz. Peki sadece erkek kuzu alsam onları kurbanlik koç olarak yetiştirsem?

Çok teşekkür ederim ağabey. Lakin büyükşehirden dönmem gerek bir an evvel . Burda halimiz duman . Hazir bekarken döneyim diyorum. Bizim orlarda küçükbaş biraz daha ucuz. Peki sadece erkek kuzu alsam onları kurbanlik koç olarak yetiştirsem?
Valla azmin varsa yaparsin kardesim biz 6 koyunla basladik sukurler olsun bu gunumuze 1 ev yaptirdik bir ev aldik ben baska ilcede okudum askere gittim evlendim sifir traktor aldik ve hepsi bu 6 koyunun sayesinde suan kendi butcemizde hepsi genc olmak uzere 130 kadar anac koyunumuz dunku sayim 70kuzu ve 2 tanede bu gun oldu. Sana tavsiyem kendin bak bakabilecek durumdaysan yok ben az ile ugrasmam dersende al sat koyundan kuzudan anlarsan kar edecegine inaniyorsan

Büyükşehir de yokluğun bütün harfi harfine çektim onun için tez evvelden dönmek istiyorum
Buyuksehir de bende kaldim babada anada yoksa isin kotu,okumamissan isin kotu,bir meslegin yoksa isin kotu, en onemliside ALLAH korkun varsa bitmissindir (herkez icin soylemiyorum) koyde 3 ay harcliksiz kalabilirsin ama orda 3 saat kalamzsin.
Koyde 1 sene de kendini toparlarsin ama orda omur boyu calissan bi tasi tas uzerine koyamazsin

• Beğen
Tepkiler: acemi_ ve KIZILTAN
Yüreğine sağlık . Baba hayirsizdi köyden çıktığımızda en zenginiydik 40 bas inek dana . Buyuk kamyonet birikmis para. 96 da buyuksehire geldik herşeyimizi kaybettik en büyük abim cezaevinde 10 senedir. Baba desen emeklilik yok sigorta yok . Kiradayiz. Mesleğim boya badana ama sigortam yok anlayanlayacağin tutunacak hiçbir dal yok abi

Yüreğine sağlık . Baba hayirsizdi köyden çıktığımızda en zenginiydik 40 bas inek dana . Buyuk kamyonet birikmis para. 96 da buyuksehire geldik herşeyimizi kaybettik en büyük abim cezaevinde 10 senedir. Baba desen emeklilik yok sigorta yok . Kiradayiz. Mesleğim boya badana ama sigortam yok anlayanlayacağin tutunacak hiçbir dal yok abi
ALLAH kolaylik versin kardesim

merhaba,

ortalama Ankara bölgesi için 200 koyunun kuzusuyla beraber 4 ay kapalı 8 ay dışarı olduğunda maliyeti ne olur?

fiyatlarda sürekli dalgalanma var mıdır?

yılda 150 donum kuru tarım yapmaktayım.

bereketli gunler

merhaba,

ortalama Ankara bölgesi için 200 koyunun kuzusuyla beraber 4 ay kapalı 8 ay dışarı olduğunda maliyeti ne olur?

fiyatlarda sürekli dalgalanma var mıdır?

yılda 150 donum kuru tarım yapmaktayım.

bereketli gunler
Fiyatlar kullandiginiz yeme ve ota size bagli biz profosyenel yapamiyoruz malesef baraj kenarinda bir yerlesim yerinde olmamiza ragmen tarlam yok ve ilce olarak su akiyor biz bakiyoruz su kenarina sadece panca ekiliyor ve yanan arpa -bugdaya 1 damla su akitan yok hep oturuyoruz.
Neyse biz saman ve pancar kusbesi sut yemi besi yemi ve hububati karistirip yem olarak veriyoruz 4 ton pancar kusbesi 1 tonda fabrikasyon yem veriyor 20 romork saman koyduk otluk yaptim davari birakiyorum saman dokulene kadar orda ot yiyor. Bizim masraf bunlardan ibaret

Ama siz yonca,fig,ot balyasi bulabilirsin getiribelirsiniz ayri masraf olur yani profosyonel yapilan koyunculukta degisir

• Beğen
Tepkiler: erdoerdogan