Şub 2014
Belkıs Üner, Yazarlar
tarimgozlem
Topraksız tarım


Topraksız tarım diğer bir adı Hidroponik bugün talep edilen bir tarım şekli olmaktadır. En büyük özelliği toprak kalitesinin uygun olmadığı, taşlı, kumlu, kayalık ortamlarda da tarım yapılmasıdır. Bu sisteme kısaca tarımın sanayileşme şeklide diyebiliriz. Kullanılan tohumlar uzun araştırmalar sonucu elde edilmiştir, amaç az tohumla çok ürün almaktır. Genellikle sebze ve kesme çiçek üretimi yapılır. Sebze olarak domates, salatalık, biber yetiştirilir,1 adet tohumdan 15-20 kg ürün alınır, biber için 1 dekar sera alanda 2500 adet tohum kullanılır ve 40 ton ürün alınır. Normal toprak seralarda bu miktar ürün olmak oldukça zordur, çünkü toprak devamlı ürün verdiği için yorgun ve içindeki iz elementler bakımında zayıf düşmüştür. Çeşitli toprak hastalıkları, nematotlar ve böcek zararlıları toprakta mevcuttur. Bunlardan kurtulmak içim yoğun bir ilaçlama periyodu oluşturulmuştur, topraksız tarımda bunlar mevcut değildir. Neredeyse sıfır ilaçlama ile ürün yetiştirilmektedir, bitkinin ihtiyacı olan elementler devamlı verildiği için bitki strese girmez, bu durum lezzeti arttırır, aynı zamanda ürünlerin raf ömürleri toprakta yetişen ürünlere göre daha uzundur.

Sera malzemesi

Topraksız tarım yapılacak alan seçildikten sonra sera malzemesi olarak cam veya plastik malzemeyle seramız kurulur. Projeye uygun drenaj boru sistemi döşenir. Toprak olan taban kısmı tesviye edildikten sonra %0,5 ile % 0,1 eğim verilir, taban kalın dayanıklı plastik malzemeyle tamamen açıklık kalmayacak şekilde örtülür. Çift sıralı dikimlerde yatak araları 1 mt aralıklı olmalıdır. Bitki yatağı olarak plastik örtüler, pvc saksılar veya tuğlayla örülmüş saksılıklar kullanılır boyları 30 metre geçmemelidir.

Plastik örtülerde 70 cm eninde olup kenarlardan 15 cm yükseltilir, iç kısımlar kaya yünü, perlit, talaş, çeltik kırığı, kum, çakıl, plastik köpük, kırık fındık kabuğu karışımında hazırlanan malzemeyle doldurulur. Sulama ve drenaj sistemleri kurulur. İlk sera kuruluşunda verdiğimiz eğim fazla suyun drene edilmesini sağlar, kapalı drenaj sisteminde fazla su tekrar sulama suyuna verilir, açık sulama sisteminde sera dışına atılır. Sulama suyun analizi yapılamada verilmemelidir. Nedeni ise bu sistemeler de derin kök sistemi oluşturmadığı için kökler küçük ve yüzeye yakın olduğu için çok sık sulama yapılır. Yazın gece 1-2sulama yapıldığı olur bitki için gerekli olan elementler den bor, kalsiyum, sodyum bikarbonat eksikliği su içine karıştırılarak giderilir. Toprağın ph derecesi ve EC değeri sık sık ölçülerek sulama yapılır, sulama sistemleri tam otomatik sistemlerdir, sulama suyunun %20’sinin, yazın % 30’nun drenajla geri dönmesi istenir.

Topraksız tarımın faydaları

Topraksız tarımın faydalarından söz edersek kısaca,

-Bitkiler bu sistemde, toprakta olduklarından daha hızlı büyür.

-Bütün bir yıl ürün alınır. İlaçlama olmadığı için tozlaşma da Bambus arısı kullanılır.

-Toprak kalitesinin iyi olmadığı tüm ortamlarda kullanılır.

Organik ürün yetiştirmede, kullanılan malzemelerin organik olması sağlanırsa başarılı ürün alınır. Bugün peyzaj çalışmalarında topraksız tarım, dikey bahçeler yapımında sıklıkla kullanılmaktadır. Görüldüğü gibi hayatımızda oldukça sık yer almaya başlayan zaman içinde gelişerek yaygınlaşacak bir tarımdır.