Yabancı ot ilacı ile karıştırılıp tek seferde atılabilen sıvı gübreler

Günaydın arkadaşlar sitede okudugum formlarda gördügüm kadarıya bugday ve arpada cok yüksek verim alabilen arkadaşları gördükçe mutlu olmamak elde degil.benim deneyen arkadaşlardan ögrenmek istedigim bugday ve arpaya yabancı ot ilacıyla beraber aynı depoda potasyum nitrat magnezyum sülfat ve cinko karışımı yapsam bunun ilaçla herhangi bir zararlı etkileşimi olurmu hububat için bir zararı olurmu.özellikle bunu deneyen arkadaşlardan yardım bekliyorum

Ynt: Yabancı ot ilacı ile karıştırılıp tek seferde atılabilen sıvı gübreler

üçünün karışımı ağır olabilir ilaç kesilebilir ve boşa atmış olursunuz yinede bi uzmana sormakta fayda var kulllanan arkadaşlar varmı acaba

ben gübretaşın çinko5. combi. azot ve humas diye sıvı gübreleri bir arada attım tarlada mozaik virüsü vardı faydasın olsun diye ama virüse faydası olmadı ekin için bir zararıda yoktu sadece memelerde tıkanma oluyor normal olarak ot ilaçıda ester ve granstar atmıştım

genelleme kardesleme donemı yapıyoruz ıot ılacını ozaman cınko agırlıklı yaprak gubresı kullanıyorum kuruda suluda gayetde memnunum
organık grob dıye bır urun kullanıyorum 250 gr tavsıyesı var 400 gr dk sallıyorum

şadan aysul link=topic=80190.msg950884#msg950884 date=1419880095' Alıntı:
ben gübretaşın çinko5. combi. azot ve humas diye sıvı gübreleri bir arada attım tarlada mozaik virüsü vardı faydasın olsun diye ama virüse faydası olmadı ekin için bir zararıda yoktu sadece memelerde tıkanma oluyor normal olarak ot ilaçıda ester ve granstar atmıştım
gubre atarsan ıllakı tkanma yasanıyor ben bır ınventor tasıyorum ılac zamanı bırde karıstırma uclu matkap tıkanma yasamıyorum pratık cozumler yani

Ot ilacıyla beraber gübretaşın%22 toz çinkosunu kullandım bir sorun yaşamadım fakat bunların yanında potasyum nitrat ve magnezyum sülfat gübrelerini eriterek kullansam nasıl olur

potasyum nıtratı tane olusup ama olgunlaşmadıgı donemde kullanman lazım kardesleme donemınde fayda saglamayacak ozellıkle cınko agırlıklı bıtkı besın mad kullanman lazım

umit.durak.35 link=topic=80190.msg950928#msg950928 date=1419885727' Alıntı:
Ot ilacıyla beraber gübretaşın%22 toz çinkosunu kullandım bir sorun yaşamadım fakat bunların yanında potasyum nitrat ve magnezyum sülfat gübrelerini eriterek kullansam nasıl olur

3 maddeyi de ekleyebilirsiniz. Hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Hatta yerinizde olsam, bu karışıma az bi miktar da demir sülfat yada sıvı demir takviyesi yapardım.

Yaprak gübreleri ot ilacının etkisi arttırır. Bizzat tecrübe ettim.

Ancak bazı önemli noktalar var:

1-) karışıma kesinlikle 'kalsiyum' içerikli bi madde karıştırmamak.
2-) İlacın karışabilirliğini araştırmak.
3-) Uygulamayı, hava sıcaklığının 15 derece üstü olduğu rüzgarsız havada, özellikle 'akşam üstüye' doğru yapmak.

Piyasada yüzlerce çeşit etken madde var. Bu etken maddelerin bazıları ot ilacının içinde bulunan etken maddeyi sönümleyebiliyor. Hali ile ot ilacı işlevini yerine getiremiyor.

Ot ile mücadelede ikinci şans genellikle ele geçmez. Geçse bile istenen sonıcu vermez.

Bu nedenle yaprak gübreleri ile atılabilen ilaçları öğrenmek ve tercih etmek önemli.

Son düzenleme:

manas link=topic=80190.msg951069#msg951069 date=1419930914' Alıntı:
potasyum nıtratı tane olusup ama olgunlaşmadıgı donemde kullanman lazım kardesleme donemınde fayda saglamayacak ozellıkle cınko agırlıklı bıtkı besın mad kullanman lazım

Salih Abi 'Potasyum Nitrat ' ın içerisindeki

Potasyum: bitkinin soğuğa karşı dayanıklılığını, hastalık ve olumsuz çevre etkenlerine karşı da direncini arttırdığı için özellikle eksikliği görülen 'kumsal yapılı hafif topraklarda' harikalar yaratıyor.

Nitrat azotu ile de takviye 'üre' kullanımına kadar bitkinin strese gitmesi az da olsa geciktiriliyor.

Yani potasyum sadece tohumun kalitesini arttırmaya yarayan bir madde değil. Vejitatif aksam için de gerekli.

Bir de 'topraklarımızda yeteri miktarda potasyum vardır' genellemesi yüzünden yıllarca kullanılmadığı için, aslında ciddi noksanlığı çekilen bir madde hakîne geldi.

Icar ile aldığım son 6 tarlanın analizlerinde 3 tanesinde şiddetli noksanlık çıkması da bunun en basit örneği.

toprak analizine göre uygulama en doğrusu. potasyum yerden yere değişir ama çinko türkiye genelinde eksik olduğu için kesin uygulanmalı bence. maliyet açısındanda biovin+çinko sülfat ekonomik olur.

Hem potasyum nitrat hemde magnezyum sülfat gübrelerinin içerigini okurken ikisindede kalsiyumla alakalı bir karışıma katmayın diye özellikle belirtiyordu

sckn link=topic=80190.msg951614#msg951614 date=1420043855' Alıntı:
toprak analizine göre uygulama en doğrusu. potasyum yerden yere değişir ama çinko türkiye genelinde eksik olduğu için kesin uygulanmalı bence. maliyet açısındanda biovin+çinko sülfat ekonomik olur.

Türkiye ' nin ortasından aşağı doğru bi çizgi çekin.

Sağ tarafta noksanlık yok, sol tarafta var.

En basit tanım bu.

Magnezyum ile demir, klorofil (bitkinin akciğeri için) biri katalizör, biri ham madde.
Hiçbir şartta korkmadan karıştırın.

Ne mi yapar

Yeşillendirir :D

400 litrelik bir depoya 3 kilo magnezyum sülfat 3 kilo potasyum nitrat 3 kilo cinko sülfat 20 gram granstar 500 gram ester 20 dönüm yere atacagım

umit.durak.35 link=topic=80190.msg951722#msg951722 date=1420054536' Alıntı:
400 litrelik bir depoya 3 kilo magnezyum sülfat 3 kilo potasyum nitrat 3 kilo cinko sülfat 20 gram granstar 500 gram ester 20 dönüm yere atacagım

Caizdir hocam.

Lakin taa sapa kalkımda ikinci (bi ldepoya 4 kg) çinko uygulaması gerekir.