Belkıs Üner, Yazarlar
tarimgozlem Yorum Yok
Fidan dikimi


Bahar geldi demek doğanın renkli elbiselerini giydiği, güzel kokularını sunduğu zaman demektir. Toprakla bağ ve bahçeyle uğraşma vakti gelmiştir. Bu dönem fidan dikimi içinde oldukça uygundur. Eğer büyük bir bahçe kuracak isek pazar payı, satış şekli, taşıma, işleme, gerekli makina gücü için neler gereklidir, sulama suyumuz var mı, soğuk hava tesisi var mı, muhafazası nasıldır. İlk etapta bu sorularımızın cevabını bulmalıyız. Kurulacak bahçe için kredi ve destekleme yardımları tarım kredi müdürlüklerinden ve tarım il müdürlüklerinden sorulabilir. Eğer arazimizi yeni alacaksak yıllardır bu işlerle uğraşan isim yapmış bölgelerde fiyatlar yüksek olabilir fakat pazarlama açısında bakarsak alıcı bulunmasında kolaylık sağlayabilir. Senelerdir bu bölgede yerleşmiş bir alıcı mevcuttur. Bahçe yaparken dikeceğimiz fidan seçiminde bölgeye uyumlu cinsler seçilmeli, bu konuda tarım müdürlüklerinden yardım alabiliriz. Arazimizin eğimi, rüzgâr gücü, güneşli kalma süresi, erken ve geç donların zamanları, toprağın kalitesi dikilecek fidanın hangi tip toprağa uygun olduğu önemlidir. Toprağımızın drenaj sorunu var mı bunu bilmeliyiz. Eğer ağır ve killi toprak ise drenaj işlerini kesinlikle yaptırmalıyız.

Eğim oldukça önemli

Bahçe kurulacak arazinin eğimi de büyük önem taşır. Güneye ve güney doğuya eğimli bulunan meyve bahçesi daha fazla ısındığından erken çiçeklenme olur. Bu erken meyve oluşumu ve pazara erken girmesi sebebiyle iyi bir ücret demektir. Fakat hava koşulları zorlaya bilir erken donlardan korumak gerekir. Tarla etrafında ateş yakmak, sulama yapmak don zararlarında korur. Bazıları kuzey tarafına bakan arazileri tercih eder, geç çiçeklenme olacağı için don zararından kurtulmuş olur fakat pazarda ürün fazlalığı olduğu için fiyatlarda düşmüştür…

Soğuk havaların bahçelere zarar vermemesi için meteoroloji durumları takip edilmelidir. Soğuk hava aynı su akışı gibidir. Yüksek yerlerden aşağıya doğru soğuk hava akışları olur, ağır olan soğuk hava daha alçak arazilere doğru akarak zarar verir. Bahçelerin etrafında ormanlık alan varsa ilk soğuk hava akımıyla karşılaştığı için bahçeyi korur. Eğer bahçe etrafı duvarla çevriliyse ısı artışı sağlar, erken çiçeklenmeye sebep olur.

Meyve bahçesinin giderleri düzenli tutulmalıdır. Eğer aile ihtiyacı içinse ticari kaygı yoktur fakat ticaret yapılacaksa iyi bir muhasebe sistemi kurularak hesap, girdiler, pazarlama da dâhil defterler sağlam tutulmalıdır. Tarım alet ve makinalar (traktör, ilaç, ilaçlama, işçilik) giderler belirli bir üretim kapasitesinin altında ekonomik olmaktan çıkar. Örneğin elma bahçesinin 1 dönüm olması ekonomik değildir, en az 20 dönüm olması ekonomik sayılır. Fakat çilek, ahududu gibi özel işletmecilik yapılan meyve bahçeleri çok büyük olmasına gerek yoktur.

Dikim aşamasına geldik

Bahçemizi ve fidanlarımızı seçtik artık dikim aşamasındayız. Öncelikle arazinin tesviyesini, drenajını, bahçeyi koruyacak etrafındaki çitleri, sulama pompası ve damla sulama sistemlerini yaptırmalı ve bahçemizin temizliğine yabancı otlardan arındırılmış olmasına önem vermeliyiz. Fidanlarımızın sertifikalı olması özellikle önemli bir husustur. Fidan aralıklarını belirlememiz, onların büyüme, genişleme, güneşten, havadan faydalanma ve makinaların randımanlı çalışacağı aralıkta olma durumlarına bağlıdır. Daha sonra burgu veya el aletleri ile çukurlar açılır, derinlik tespiti yapıldıktan sonra dip kısmına gübre toprak karışımı hazırlanıp serilir sulama yapılır fidan torba içindeyse çıkartılır bordo bulamacına batırılır, köstebek gibi kemiricilerden kökleri korumak için çukur çevresi tel kafesle çevrilir, fidan kökünden 5-10 cm toprak atılır ince kökler, yan kökler budanır ve aşı varsa dışarda kalacak kök boğazına kadar gömülür iyice bastırılır, tepe budaması da yapılabilir. Fidanlar rüzgârdan korunmak için bambu veya tahta çıtalara bağlanarak sabitlenir. Etrafı çukurlaştırılarak can suyu dediğimiz bol su verilir. Bir ay suyuna çok dikkat etmeliyiz fidan uyum sağlasın. Genellikle fidan dikimleri sonbahar ve ilkbahar aylarında yapılması istenir, yağışlar onun iyi bir gelişim geçirmesini sağlar.

Artık bir meyve bahçemiz oldu, bize istediğimiz verimli ürünü verebilmesi için gerekli özeni göstermeliyiz. Zamanında bakım ve sulamalarını yaparsak en az 4-5 sene sonra ilk ürünümüzü almış oluruz. Size son tavsiyem ilk dikildiği zamanın fotoğrafını çekmeyi unutmayın yıllar sonra sizin boyunuzu geçip meyve verdiklerinde ilk haline bakıp onlarla ve kendinizle gurur duyacaksınız tıpkı benim yaptığım gibi.