+ Konuya Cevap Yaz
4 sonuçtan 1 ile 4 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  2015 yılında yürürlüğe girecek 'sütte kotanın kaldırılması' Türk'leri Korkutuyor  Kotanın kaldırılması üreticiyi korkutuyor
  2015 yılında yürürlüğe girecek ' sütte kotanın kaldırılması ' Türk üreticiyi korkutuyor
  Kotanın kaldırılması üreticiyi korkutuyor

  Ana Sayfa» Ekonomi» Ekonomi Politikaları
  23.04.2014 03:29

  ARZU ALP

  İZMİR - Avrupa Birliği’nde 30 yıl önce tarım bütçesi rakamlarının çok yükseldiği ve buna bağlı olarak artan süt üretimi sonucunda, ürün stoklarının aşırı arttığı bir dönemde koyduğu süt kotaları, önümüzdeki yıl tarihe karışıyor. Kotaların kalkmasıyla AB’de süt üretiminde artış, dünya süt ve süt ürünleri piyasasında ise fiyatların düşmesi bekleniyor. Tire Süt Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Eskiyörük, Türkiye’nin süt üretiminin arttığına, dünyada da çok iyi bir pazar oluştuğuna dikkat çekerek, “Gelişmiş ülkelerde kişi başı tüketim 100 litrenin üzerinde. Çin hiç bilmiyordu, pazara çok hızlı girdi. Biz de dünya pazarlarına el atmayı düşünmeliyiz. Koşullar oluşmadan kotaların kaldırılmasıyla Avrupa ülkeleri bizi boğar, hayvancılığımızı da dışa bağımlı hale getirir. Süt üretimine sahip çıkarsak 2 yıl içerisinde ihracatımız artar” diye konuştu.

  Gelişmiş ülkelerin tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yüzde 80- 90’ını kooperatifl erle gerçekleştirirken, Türkiye’de bu oranın yüzde 13’lerde olduğunu belirten Eskiyörük, özetle şu ifadeleri kullandı:

  “Türkiye’de sütün neredeyse yarısı kayıtdışı. Kooperatifçiliği geliştiremezseniz Türkiye’de kayıtdışılığı yok edemezsiniz, üretimi planlayamazsınız, fiyat istikrarı sağlayamazsınız. Süt fiyatının 40 kuruşlara düştüğü, yemin 56 kuruş olduğu dönemlerde üretici hayvanına yemini veremedi, binlerce süt ineğimiz kesildi. Türkiye’nin, üreticiye sahip çıkmamasının maliyeti, 2010-2013 yılları arasında 3 milyar dolarlık canlı hayvan ithalatı oldu. Bundan bir ders çıkarmalıyız. Öncelikle fiyat istikrarı sağlanmalı. Piyasaya müdahalede geç kalınmamalı.”


  Türkiye’deki 6 işletmeye AB ülkelerine süt ve süt ürünlerinde ihracat izni verildiğini anımsatan Eskiyörük, “Bu gurur duyulacak bir gelişme. Bizim Avrupa’ya süt satma şansımız yok. Ama bu gelişme, dünyadaki süt ürünleri ithal eden ülkeler üzerinde olumlu etkisi oldu. Türkiye’nin dünya üzerindeki imajını iyileştirdi” diye konuştu.

  Kotaların kalkması üreticileri sıkıntıya sokacak

  Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkan Yardımcısı Osman Vasfi Yasun da süt kotalarının kaldırılmasının üretimin artmasını sağlayacağını ve süt tozu başta olmak üzere dünya süt ve süt ürünleri fiyatlarının düşmesine neden olabileceğini söyledi. Bu durum sanayiciler açısından ucuza girdi temin edecek olmaları açısından olumlu kabul edilse de, üreticiler açısından aynı şeyleri söylemenin mümkün olmadığını ifade eden Yasun, Türkiye’nin öncelikle sütte üretim planlaması yapması gerektiğini kaydetti. Yasun, “Bu kapsamda arz- talep dengesinin sağlanması yönünde mekanizmaların hayata geçirilmesi, Et ve Süt Kurumu’nun süt piyasasına en kısa zamanda girerek müdahale etmesi ve piyasayı düzenlemesi gerekli. Süt üretici birliklerinin süt tozu tesisi kurması için hibe desteklerinin verilmesi, çiğ süt fiyatlarının üretici gelirleri esas alınarak belirlenmesi, okul sütü gibi talep artırıcı politikalara devam edilmesi, ıslah çalışmalarına hız verilmesi gibi öncelikli konularda mesafeler alınmalı” dedi.

  Türkiye’nin ihracat pazarlarını etkiler

  Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi ve HAYKOOP Merkez Birliği Başkanı Ahmet Ertürk ise kotaların kalkmasının Türkiye’nin süt ürünleri ihracatında pazar sıkıntısı yaratabileceğine işaret ederek, “En fazla ihracat yaptığımız Rusya ve Arap ülkelerine ihracatımızı etkiler. Avrupalı elindeki arz fazlası süt ve süt ürünlerini komşu pazarlara satacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işletmelerimizin iyileştirilmesine, maliyetleri aşağı düşürecek desteklemelere, makine ekipman desteğine devam ettiği sürece Türk çiftçisi için endişe edecek tereddüdümüz kalmaz” diye konuştu. Süt ve süt ürünlerinin AB’ye ihracatıyla yeni bir fırsat yakalandığını anlatan Ertürk, “AB’de süt fiyatları bazen bizim fiyatların üzerine çıkıyor, bazen de gerisinde kalıyor. Şu anda yoğun bir miktarda süt tozu ihraç ediyoruz” dedi. Ertürk, Türkiye’de süt üretiminin 18.2 milyon ton olduğunu, 2023 yılında 25 milyon ton hedef koyarak kişi başına tüketimi artırmaya yönelik tavır sergilendiğini ifade etti.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 2015 yılında yürürlüğe girecek 'sütte kotanın kaldırılması' Türk'leri Korkutuyor  Analiz: AB ' nin süt politikası Türkiye’yi endişelendiriyor

  Son dönemde hızlı bir gelişme kaydeden süt sektörünü 2015’te bazı belirsizlikler bekliyor. Sektör temsilcileri, AB’de gelecek yıl kalkacak süt kotalarının Türkiye’nin ihracat pazarını olumsuz etkileyeceğinden endişeli.

  19 Eylül 2014 Cuma, 14:28

  Analiz: AB ' nin süt politikası Türkiye’yi endişelendiriyor
  Tweet

  Türkiye’de süt sektörü son yıllarda önemli gelişmeler kaydediyor. Geleceğin stratejik sektörleri arasında gösterilen tarımda, süt üretimine yönelik yatırımlar hızla artıyor.
  Ancak sektörün var olan sorunları ve uzun döneme dayalı politikalardaki belirsizlikler riskleri de beraberinde getiriyor.

  Özellikle 2015 yılı Türkiye’de süt sektörü açısından kritik bir yıl.

  Avrupa Birliği’nde süt üretim kotaları 31 Mart 2015’te kaldırılacak.

  Peki bu süt kotaları Avrupa’da ne zaman ve neden getirildi? Kısaca değinelim…

  Avrupa Birliği tarım bütçesi rakamlarının çok yükseldiği ve buna bağlı olarak artan üretim sonucunda, ürün stoklarındaki fazlalık yüzünden 1984 yılında süt üretimine kota getirdi.
  Ama bu kotalar gelecek yıl itibariyle kalkıyor. Yani Avrupalı süt üreticileri mevcut üretimlerini hızlı şekilde artırabilecek.

  - Türkiye’nin olası risklere karşı bir stratejisi var mı?

  Bu durumda akla hemen şu iki soru geliyor:

  1 - AB süt kotalarının kalkması Türkiye’de süt sektörünü nasıl etkiler?

  2 - Olası risklere karşı üretici ve sanayiciyi korumak adına Türkiye’nin bir hazırlığı, stratejisi var mı?

  Söz konusu gelişmelerin süt piyasasında ciddi fiyat değişiklikleri yaratması ya da var olan ihracat pazarında olumsuz etkiler yaratması olası riskler arasında gösteriliyor.

  Avrupa’da üretimin daha da artmasıyla fiyatların gerilemesi, tüketicileri memnun ederken bazı üreticileri fazlasıyla üzecek. AB ' de süt üretiminin talepten fazla artması, özellikle süt tozu üretiminde artışa ve dünya süt fiyatlarında düşüşe yol açabilir.

  Girdi maliyetlerindeki artışların engellenememesi ise Türk üreticilerini düşük fiyatlar karşısında sıkıntıya sokabilir. Türkiye ' nin bu karardan olumsuz etkilenmemesi ve ihracat tarafında rekabet edebilmesi için süt sektörünün başta yem olmak üzere tüm girdi maliyetlerini azaltmak yönünde ciddi adımlar atması zorunlu gözüküyor.

  AB’nin kararının, sektörde mevcut sıkıntıları daha da derinleştirmesinin önüne uzun vadeli ve sürdürülebilir politikalarla geçilebilir.

  - “AB’nin süt üretimini artırması çok kolay, ihracat tarafında endişelerimiz var”

  Bloomberg HT’de yayınlanan Eko -Tarım programına konuk olan Ulusal Süt Konseyi Başkanı Harun Çallı, Avrupa Birliği’nde süt üretimine yönelik kotaların kalkmasının birlik içindeki üretimi oldukça arttıracağını belirterek, bunun da Türkiye’nin ihracat pazarını etkileyebileceği uyarısında bulunuyor.

  Avrupa’daki süt kotalarının serbest bırakılmasının Türkiye iç piyasasındaki satışı etkilemeyeceğini savunan Çallı, riskin ihracat tarafında olduğuna dikkat çekiyor.

  Çallı, “Avrupa Birliği’nde süt üretimi çok kolay çünkü yılda 160 gün yağmur alan bir bölgeden söz ediyoruz. Dolayısıyla yem bitkisini yetiştirmek kolay ve çok ucuza mal ediliyor. Biz ise yem konusunda dışarı bağımlıyız. Süt kotaları kalktığında Avrupa’nın üretimi artarsa, bu da süt maliyetlerini aşağı çekecek ve böylece daha uygun fiyatlara mal verebilecekler. Bu da bizim ihracatımızı olumsuz etkileyebilir. Avrupa, eski Avrupa ise üretimi büyütmek onlar için çok kolay. Bununla ilgili endişelerimiz var” diyor.

  - Bu yıl süt üretimi %10 artacak
  Bu riske karşın Türkiye’nin üretiminin de günden güne arttığını belirten Çallı, Avrupa’daki üretimlere göre işçilik maliyetlerinde de Türkiye’nin avantajlı konumda olduğunu söyledi.
  Türkiye’de 2013 yılında 18.2 milyon ton süt üretimi gerçekleştirildiğini hatırlatan Çallı, “Bu yıl yüzde 10 büyüme tahminimiz var. 2014 yılını 19-19.5 milyon ton ile kapatacağız. Dünyada süt üretiminde 9’uncu sıradayız” dedi.

  - Rusya’ya ihracatta süt sektörünün önü açılıyor

  Son dönemdeki jeopolitik gelişmeler ışığında Rusya’ya ihracat potansiyelini de değerlendiren Çallı, Rusya’ya ihracat kapısını açmak üzere çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Süt sektörü olarak Rusya’nın ardından hedeflerinde yasaklı durumdaki Çin pazarının yer aldığını ifade eden Çallı, “Geçen yıl 3 süt üreticisi Rusya’ya ihracat için onay aldı. Sağlık sertifikası ile ilgili problemleri aştığımız zaman bütün süt firmaları Rusya’ya ihracat yapabilecek.

  Hafta içinde yeniden Türkiye’ye gelen Rus heyeti ile görüşmeler devam ediyor. Problemler büyük ihtimalle aşıldı. Herhalde birkaç güne kadar Rusya’ya süt ihracatının önü açılacak. Sonra hedefimizde Çin var” dedi.

  - “Rusya’ya mozzarella ve eritme peynir ile gireceğiz”

  Rusya’ya ihracat potansiyelinin çok büyük olduğuna değinen Harun Çallı, özellikle mozzarella peyniri ile eritme sürülebilir peynir alanında ihracat şansının daha çok olduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin tereyağı gibi bazı ürünlerde ihracat şansının pek olmadığını belirten Çallı, bunun nedeni olarak da dünyada üretim maliyetleri açısından Türkiye’nin pahalı kalmasını gösterdi.

  Bu yüzden birçok üründe ihracatı dahilde işleme belgesi ile yaptıklarını anlatan Çallı, mevcut durumu şöyle özetledi: “Devlet diyor ki, siz ihracat yaptığınız zaman ben size bu hammaddeyi dünya borsası fiyatlarından sağlarım. O zaman biz ihracat yapabiliyoruz. Aslında bugün iç piyasa fiyatlarından çiğ sütü alıp ihraç etmeye kalkarsak hiç şansımız yok, hiçbir ürünü yollayamayız. Dahilde İşleme Belgesi kanalıyla ihracat yapabiliyoruz. Yani yaptığımız ihracat kadar ya dünya fiyatlarından hammadde alabiliyoruz ya da devlet bu konuda destek veriyor.”

  - Süt üreticisi ürününü değer fiyata satamamaktan şikayetçi

  Eko - Tarım programına telefon ile bağlanan Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği Başkanı Adnan Yıldız ise süt sektöründe üreticinin sorunlarına dikkat çekti.

  Yıldız, Türkiye’de süt üreticisinin en büyük sıkıntılarının başında yüksek girdi maliyetlerini ve sütün üretici tarafından değer fiyata satılamamasını gösterdi.

  Sorunların süt yem paritesinin sağlanamamış, belli bir noktaya getirilememiş ve belli bir formülasyona oturtulamamış olmasından kaynaklandığını belirten Adnan Yıldız, “Dünyada kabul gören şekliyle üretici bir litre sütünü sattığında bir buçuk kilo yemini alabilmeli ki işini idame ettirebilsin; hem para kazansın hem de işlerini büyütebilsin. Bu noktada üretici hem süt sanayicisi tarafından hem de yem sanayicisi tarafından bir makas içerisinde sürekli dayak yiyen pozisyonunda. Bu noktada devlet de üretici tarafında değil” diye konuştu.

  Bloomberg HT Editörü
  İrfan Donat
  idonat@bloomberght.com

 3. #3
  ismail_17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Ekim 2010
  Şehir
  Çanakkale - Biga KARABİGA kasabası
  Yaş
  46
  Mesajlar
  4,393
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 2015 yılında yürürlüğe girecek 'sütte kotanın kaldırılması' Türk'leri Korkutuyor  Bizim için kötü haber , Avrupalı üreticiler kotaların kalkması ile doyururlar dünyayı imkanları her bakımdan çok üstün .

 4. #4
  hacimmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01 Şubat 2010
  Şehir
  Aksaray
  Yaş
  32
  Mesajlar
  5,812
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 2015 yılında yürürlüğe girecek 'sütte kotanın kaldırılması' Türk'leri Korkutuyor  İster istemez olumsuz etkilerini görebiliriz,ama farklı açıdan bakmakta lazım Avrupada hayvancılıkta sütte kota sistemi olduğu için istikrarlı bir hayvancılık var.Eğer bu sistem ortadan kalkarsa belkide onlar için büyükbir hata olur nerede çokluk orada (...) demişler,ülkemizdede geçmişteki, birçok krizin sebebi piyasada arz fazlası değilmiydi?

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. 240s korkutuyor beni galiba dağıttı kendini.
  Konu Sahibi aydinozden1991 Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 16
  Son Mesaj : 29.Eylül.2015, 19:27
 2. HAYVAN REFAHI YÖNETMELİĞİ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ...
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Diğer
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 24.Kasım.2014, 10:10
 3. CLAAS JAGUAR 900 serisini 2015 yılında yeniliyor...!!!
  Konu Sahibi steyr5454 Forum Fotoğraflar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Kasım.2014, 23:44
 4. Tarlalardaki Elektrik Direklerinin Kaldırılması
  Konu Sahibi unsal Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 17.Ağustos.2012, 23:36
 5. Pancar üreticileri NBŞ'de kotanın artırılmasına tepkili
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 03.Temmuz.2011, 12:32

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status