Düvelerde Mastitis

Arkadaşlar merhaba, dün yeni doğum yapan düvemizin bir memesinden rengi açık kahverengimsi süt geliyor, memede anormal bir sertlik yok ama diğer memelerin süt rengi bildiğimiz kolostrum rengi. Mastitis olma ihtimali üzerine 20 mg Enroful yaptım, sağım da da zorluyor. Sizce mastitis midir, bu tarz bir durum yaşadınız mı? Sağım zorluğu için de ne önerirsiniz?

Ynt: Düvelerde Mastitis

İlk bir kaç gün buzağıya kadar süt alıyoruz zaten .

Düvelerin normale dönme süreci farklı olur bazen çabuk süte döner bazen bir kaç gün sonra .

Rengi farklı olan memenin mastitis olma ihtimali var ama korkulacak kadar olsa hayvanıda hasta eder ateş şişlikte yapar , ilacı birkaç gün devam et nasıl olsa sütü buzağıya veriyoruz.

Geçmiş olsun bahsettiğiniz meme lobu küçük yada anormalse eğer genetik bir problem olabilir doğrusu bir veteriner hekime danışmanız olacaktır.Enroful etken maddesi enroflaksasin galiba yumuşak doku enfeksiyonlarında bu antibiyotik çalışır ama mastitiste tek başına çok hafif kalacaktır.

Hayvancılık konusunda Tahir S.Yavuz bir ekol.Egevet ' in sahibi.2 Yıldır nette takip ediyorum.Çok şey öğrendim.takıldığım konularda Egevet ' i telefonla arıyorum bilgi veriyorlar.Bilginize...

3 sağım meme tüpü (tetra delta olabilir) 3 gün 20 cc baytril + 3-5 gün 20 cc tylomicin forte VEYA baytril + taylomisin ikilisinin yerine synulox, cobactan veya spramycin olabilir. Bunlar bizim bölgede işe yarıyor.

4 gün boyunca antibiyotik ve meme tüpü uyguladım ancak memede mastitis geçti gibi peynirleşme kızarıklık yok ama ödem halen var, onda biraz da yeni doğum yapmasının etkisi var diye düşünüyorum. Hayvanda ateş vs yok şuanda iyi diyebilirim.

Evet ödem doğum ile ilgili olabilir ama bu arada olan mastitisler o doğum ödeminin içinde belli olmaz o memeye özel ilgi göster.

Sağarken Elinden geldiği kadar masaj uygula sadece o memeye mastarına ( biz meme ucu ile gövde arasına mastar deriz)bir elin ile yukarıdan aşağıya , alıştırmaya çalış .

Yukarıda dediğim gibi kuru dönemde fark edilmediği için mastitisler uzun sürede kalıcı hasar veriyor umarım sütü normaldir ve en az hasar ile atlatırsın .

Tekrar geçmiş olsun .