Ithal gebe düve getirmek mantıklımı

Ynt: Ithal gebe düve getirmek mantıklımı

n_sayan link=topic=80260.msg951977#msg951977 date=1420115799' Alıntı:
türkiyede insanımız satacağı hayvanı erken tohumluyor yurt dışından alacağın hayvan 20 aylıktan önce tohumlanmamış ve belli kiloların altında olmayan hayvanlar
suni tohumlama çoğu çiftlikte yok var deselerde ahırda ki boğayı gördükten sonra ister inan ister inanma yani karnında ki hayvanın kalitesi belli değil
yurt dışında ki de nekadar belli tartışılır . sağlam bir sürüyle başlamak bu işin en önemli kurallarından biri olsa gerek. sonrasında iyi tohum kullanarak sağlam hayvanları sürüde tutarak
zamanla illaki istenen sürüye sahip olunacaktır.
dedikleri gibi Simental Ler 30 litreleri görmüyomu

simentalci link=topic=80260.msg952011#msg952011 date=1420119621' Alıntı:
Simental doğru seçim. Ama Alman veya Avusturya Simentali olmalı bence. Bu iki ülkede Simental süt için yetiştiriliyor dolayısıyla Genetik ıslah süte yönelik. Amerika, İngiltere gibi ülkeler Simentalin etçi tipini yetiştiriyor, onun için de yaptıkları genetik ıslah Simentalin et verimine yönelik.
Türkiye ' de de Simental bulmak mümkün tabiki ama bizi hedefimize götürebilecek kaliteli olanları sayılı çiftliklerde var. Eğer imkanın varsa ithal et derim ben. Ama güvenilir kanallardan yap bu işi.
Bu işi biliyorsan, seviyorsan, hayali beklentiler içinde değilsen Simental senin yüzünü güldürür diye düşünüyorum.
Avusturyadan getiren bir arkadaşım çok memnun. Menemen ' de Simental süt hayvancılığı yapıyor. Çiftliğinde 100 sağmalı var ve ortalaması 25 litrenin altına düşmüyor. Ama işi de çok iyi biliyor. Ucuz yem peşinde koşmuyor, o gereksiz bu gereksiz demiyor, işletmenin hakkını veriyor. Karşılığını da alıyor. Bana göre birçok Holstein çiftliğinden daha yüksek süt verimi var.
Yani şunu demek istiyorum: hayvancılık komplike bir iş, hayvancılığın hakkını veremeyen biri hangi ırkı seçerse seçsin sonuç hüsran. Eğer bu işe hakimsen, gereğini hakkıyla yerine getiriyorsan Holstein da olur, Simental de.
Ama bana göre kaliteli bir Simental sürüsü yüzünü daha çok güldürecektir. [emoji2]
abi bazı arkadaşlar yavru kayıplarından bahsetmişler bunlar oluyomu birde ucuz yemden kastın nedir abi

Zeki_Yalcin link=topic=80260.msg952013#msg952013 date=1420119703' Alıntı:
dedikleri gibi Simental Ler 30 litreleri görmüyomu
Simental neden 30 litreyi görmesin. 40 ' ı da görür 45 ' i de. Ben çiftlik ortalamasından bahsediyorum. Yani farklı laktasyonlardaki, farklı zamanlarda doğurmuş, farklı genetik altyapılardan gelmiş ineklerin toplam ortalaması yani.

n_sayan link=topic=80260.msg951970#msg951970 date=1420115393' Alıntı:
simental getirmiş olan tanıdıklarım var bundan 3 sene önce getirdiler ve sürüleri hep simental hayvanların hemen hemen hepsi duruyor ilk yıl buzağı kayıpları yaşadılar şuan kayıp hiç yok
gördüğüm kadarıyla da gayet memnunlar hayvan başı 25-18 arası süt verimleri var baktığın zaman için atıyor simentale , türkiye piyasasıda gayet iyi
şuan 8 8,5 çeken bile var simental düveyi yurt dışından getirmek gayet mantıklı gibi ama sağlam bir aşı programı şart ,ağız sütü muhabbeti yapılmış bunu birkaç kişiden daha duydum
sağlam araştırmak lazım
barış abi ben sana demedim 30 litre diye arkadas 18-25 Yazmış ona dedim 30 litreyi görmüyomu diye

İthalat firmaları hakkında bir bilgim yok. Bilen arkadaşlar vardır mutlaka forumda.
Buzağı kayıpları olabilir tabi. Bu aslında ileri gebe hayvanların ithal edilmesinden kaynaklanıyor. Gebe hayvanlar bulundukları bölgenin mikroplarına karşı bağışıklık geliştirip bunu kolostrum yani ağız sütü yoluyla doğan yavrusuna geçirir böylece doğan yavru annesinden içtiği ilk gün sütüyle bulunduğu çevrenin mikroplarına karşı dayanıklı hale gelir ve hayata tutunur. Daha sonra zamanla kendi bağışıklığını oluşturur. Ama biz ileri gebe yani 8-9 aylık gebe bir hayvanı ithal edersek, doğuma kadar olan kısacık zamanda yeni getirildiği coğrafyanın mikroplarına karşı bağışıklık oluşturup bunu ağız sütüne yansıtamayacağından doğan yavrusuna da hayata tutunma konusunda yeterince faydalı olamayacaktır. Bu da buzağılarda ölüm olasılığını arttırır. Bunun haricinde bir de taşıma stresinin bu olasılığı arttırması olabilir. Sanıyorum arkadaşların bahsettiği bu.

barış abi ağız sütünü burdaki hayvanların ağız sütünden versek ne derece mantıklı olur yada hem kendi annesinin ağız sütü hemde burdaki bir hayvanın ağız sütünü karıştırıp versek
ben yakın zamanda avusturyaya gitcem muhtemelen 2 ay içinde hayvanlar burda olcak zamanım olsada bu konuyu netleştirmem lazım bana göre ırk hostain olsada senin videoda anlattıkların olsun birkaç simental besleyen abim olsun yurt dışından alma imkanı olunca simentale döndüm zaten bakınca içim atıyor simentale cümlemiz için hayırlısı olsun

Ben veteriner veya zooteknist değilim. Onlar daha doğrusunu bilirler ama bence mantıklı. İthal düvelerin 8 ay daha yakın gebeyken gelmiş olanlarının yavrularına çiftliğimizdeki hayvanlardan daha önce aldığımız ve derin dondurucuda dondurduğumuz ağız sütünü ısıtıp vermek bir çözümdür. Bu zaten doğurup çeşitli nedenlerden dolayı süt vermeyen veya doğumda ölen ineklerin yavruları için kullanılan bir yöntem.
Ama bunca şeye ne gerek var. İleri gebe hayvanları ithal etmeyiversek daha sağlıklı olur bence. İleri gebe hayvan zaten her yönüyle risktir.
Böyle bir adım atmana sevindim. Hayırlı olsun. Umarım herşey gönlünce olur. Ama tabi hiç unutmamalısın ki, önce hayvancılığın hakkını vermek, doğru besleme, koruyucu hekimlik ve iyi yönetim. Irk bunlardan sonra gelir.
Ne kadar ve ne şartlarda getiriyorsun?
Biraz ayrıntı verirsen sevinirim.
Kolay gelsin.

n_sayan link=topic=80260.msg952150#msg952150 date=1420134414' Alıntı:
barış abi ağız sütünü burdaki hayvanların ağız sütünden versek ne derece mantıklı olur yada hem kendi annesinin ağız sütü hemde burdaki bir hayvanın ağız sütünü karıştırıp versek
ben yakın zamanda avusturyaya gitcem muhtemelen 2 ay içinde hayvanlar burda olcak zamanım olsada bu konuyu netleştirmem lazım bana göre ırk hostain olsada senin videoda anlattıkların olsun birkaç simental besleyen abim olsun yurt dışından alma imkanı olunca simentale döndüm zaten bakınca içim atıyor simentale cümlemiz için hayırlısı olsun

getirmek için ne tür şartlar gerekiyor.nerelere müracaat ediyosunuz nakliye işlemi nasıl oluyor.biraz bilgi verirmisiniz

Iyi dileklerin icin tesekkurler baris abi 40 -45 arasi getircem tanesi 2450 euro hersey dahil bircok ithalat firmasi var bircogu ciftlik teslim desede gumrugu vergisi yol konaklama vs masraflarinda farklılıklar yasanabiliyor orda sizi goturecekleri ciftlik sayisi vs tamamen guven meselesi ithalat izni almasi biraz sancılı kapasite raporu , karantina yeri , yem tedarigi icin arsa gosterme veya sözleşme , noterden taahhütname 3 yil boyunca satmayacagina dair , imza beyannamesi, ithalat icin yetki belgesi , kendi yerin degilse noter onayli kira sozlesmesi gibi belgeler sonrasinda pasaport vize islemleri hayvan seciminden sonra hayvanlar 1 ay avusturyada karantinada kalıyor sonra 5-6 gunde tirlarla turkiyeye geliyor turkiyede de 21 gun karantinada kendi gosterdiginiz yerde kaliyor gelen hayvanlar sigortali oluyor 1 ay yavru atmada %25 i damizl8k vasfini yotirmesi durumunda %100 u iade nasipse 15 i gibi yolcuyum

Muracat tarim il ilce mudurluklerine yapiliyor kapasite raporu karantina raporunu onlar veriyor geri kalanlari kendiniz hazirliyorsunuz ithalatci firma bakanliktan izni cikartiyor

n_sayan link=topic=80260.msg952190#msg952190 date=1420138667' Alıntı:
Muracat tarim il ilce mudurluklerine yapiliyor kapasite raporu karantina raporunu onlar veriyor geri kalanlari kendiniz hazirliyorsunuz ithalatci firma bakanliktan izni cikartiyor
maşallah işlem bayaa çokmuş.siz hangi şirket ile görüştünüz.herhangi bir danışman ücreti vs. ödüyormusunuz.

Sogutma tanki ve sabit sagimda 10 12 li sagim yeri istiyorlar devlet bir veteriner ve bir zooteknist gorevlendiriyor ister onlar secsin ister sen kendin anliyorsan sen yada bir anlayanla gidip secmek en mantiklisi ithalat firmanda azcok anliyordur zaten onlarda yardimci olurlar