bir de gunes enerjisi cikti basimiza...

Bu aralar ilan sitelerinde tarima elverissiz raporu alinmis tarla basligi ile ilanlar gormeye basladim, dekari 2000tl nin uzerinde fiyatlar yaziryorlar, anladigim kadari ile bu arazilerde gunes enerjisi ile elektrik uretmeyi planlayan yatirimcilar var. Benim anlamadigim kuru tarim yapilabilecek tarla fiyati 2000tl olsa bu tarlanin kendini cikartacagi zaman belliyken, tarim yapilamayacak yerler icin boyle fiyatlar soz konusu ise, galiba tarimi yapmamak lazim...

Ynt: bir de gunes enerjisi cikti basimiza...

Böyle yerler içinde sanırım tarıma elverişsiz raporu olması gerekiyor. Ege bölgesi için böyle bir rapor verilecek yer çok az çıkar. En kötüsünde zeytin olur. Demek ki en azından zeytinden iyi getirisi var gibi görünüyor bu işin.

ydincbayram link=topic=80261.msg951777#msg951777 date=1420057703' Alıntı:
Böyle yerler içinde sanırım tarıma elverişsiz raporu olması gerekiyor. Ege bölgesi için böyle bir rapor verilecek yer çok az çıkar. En kötüsünde zeytin olur. Demek ki en azından zeytinden iyi getirisi var gibi görünüyor bu işin.
abi nasıl zeytinden iyi getirisi olur bu yıl yağın fiyatı 12 tl

sanırım yakında 'GÜNEŞ TARLASI' deyimini çok duyacağız umarım verimli tarım arazileri bu tip şeylere kurban giderilmez zira iyi getirisi olan bişeye benziyor

örnek vermek gerekirse elmalıda bir soğuk hava tesisini gezdim ilk bakışta diğerlerinden hiç bi farkı yok gibiydi gezerken gözüme çatıya inip çıkan kablolar dikkatimi çekti sordum gelin çatıya çıkalım dediler çıktık çatı çatı değil bildiğin güneş paneli adamlar tüm çatıyı güneş panelleriyle kaplamışlar bölgede güneş enerjisi kullanan tek soğuk hava deposu ve bölgenin ENlerinden söylediklerine göre ödedikleri elektrik faturası %60-%70 oranında düşmüş sistem kurulurken aküde takılmamış yani güneş enerjisi sistemi sadece gündüzleri aktif akşamları şebekeden kullanıyorlar böylece güneş enerjisi sitemini kurarken akü maliyetinide ortadan kaldırıp sistemi neredeyse yarı parasına mal etmişler bana çok mantıklı geldi tabi bu işte önemli olan geri dönüşüdür ama karlı olmasa neden yapsınlarki...

velhasılkelam çevre dostu bi sistem ve tamamen yenilenebilir 'verimli tarım arazilerini' ortadan kaldırmadıkça şahsım adına destek verdiğim sistemlerden birisi

FatihEFE link=topic=80261.msg951867#msg951867 date=1420069429' Alıntı:
abi nasıl zeytinden iyi getirisi olur bu yıl yağın fiyatı 12 tl
Bu yıl için zeytin iyi gibi görünse de bazı yerlerde verimler çok düşük o yüzden fiyat yükseldi, inşallah fiyatlar kalıcı olur da milletin emeği boşa gitmez. Enerjide artık pahalı Fatih başa baş geliyorsa enerjinin kazancı daha avantajlı olabilir bakımı yok uğraşması yok az yaptı çok yaptı riski yok sabit gelir diye düşün bu hesabı, toplamda zeytinden karlı olabilir ama fiyatlar böyle kalıcı olursa elbette zeytin daha iyi olacaktır.

ydincbayram link=topic=80261.msg952250#msg952250 date=1420147101' Alıntı:
Bu yıl için zeytin iyi gibi görünse de bazı yerlerde verimler çok düşük o yüzden fiyat yükseldi, inşallah fiyatlar kalıcı olur da milletin emeği boşa gitmez. Enerjide artık pahalı Fatih başa baş geliyorsa enerjinin kazancı daha avantajlı olabilir bakımı yok uğraşması yok az yaptı çok yaptı riski yok sabit gelir diye düşün bu hesabı, toplamda zeytinden karlı olabilir ama fiyatlar böyle kalıcı olursa elbette zeytin daha iyi olacaktır.
ben gerileyeceğini düşünmüyorum
zaten son 4 5 yıldır bahar sonu yaz başı yağmurları fazla oluyor buda küresel ısınmanın bi etkisi olsa gerek bu yıl zeytinlerin çiçeklenme dönemine rastladığı için fiyatlar uçtu
bunun önümüzdeki yılda olmayacağının garantisi yok tohurada sigorta yapmıyor şirketler zeytincilik zora girdi evet kabul ediyorum ama özellikle sofralık zeytinde seyrek çiçek tutumu kalibreyi arttırdığı için kazanç düşmüyor diye düşünüyorum

FatihEFE link=topic=80261.msg952313#msg952313 date=1420156131' Alıntı:
ben gerileyeceğini düşünmüyorum
zaten son 4 5 yıldır bahar sonu yaz başı yağmurları fazla oluyor buda küresel ısınmanın bi etkisi olsa gerek bu yıl zeytinlerin çiçeklenme dönemine rastladığı için fiyatlar uçtu
bunun önümüzdeki yılda olmayacağının garantisi yok tohurada sigorta yapmıyor şirketler zeytincilik zora girdi evet kabul ediyorum ama özellikle sofralık zeytinde seyrek çiçek tutumu kalibreyi arttırdığı için kazanç düşmüyor diye düşünüyorum
Hayırlısı diyelim öyle olsun Fatih kardeşim.

ibrahim_11 link=topic=80261.msg952315#msg952315 date=1420156504' Alıntı:
fiyatın yüksek olması zeytinin az olması verim % 80 düşüktü hiç olmayan ağaçlarımız vardı
Burada da bazı yerlerde durum aynı İbrahim. Hasat masrafını kurtarmayacak yerler vardı. Yarıya toplamaya verilen bahçe çoktu bu sene.

ibrahim_11 link=topic=80261.msg952315#msg952315 date=1420156504' Alıntı:
fiyatın yüksek olması zeytinin az olması verim % 80 düşüktü hiç olmayan ağaçlarımız vardı
o zaman bizim bölge şanslı
geçen yıl 10 ton aldığım tarlamdan 5 ton sofralık iri zeytin 5 ton yağlık zeytin çıkmıştı
bu yıl çiçeklenme az tutum seyrekti 8 ton çıktı 5.5 ton sofralık iri zeytin 2.5 ton yağlık çıktı seyrek tutumda kalibre arttı buda açığı kapatır diye düşünüyorum

FatihEFE link=topic=80261.msg952320#msg952320 date=1420157084' Alıntı:
o zaman bizim bölge şanslı
geçen yıl 10 ton aldığım tarlamdan 5 ton sofralık iri zeytin 5 ton yağlık zeytin çıkmıştı
bu yıl çiçeklenme az tutum seyrekti 8 ton çıktı 5.5 ton sofralık iri zeytin 2.5 ton yağlık çıktı seyrek tutumda kalibre arttı buda açığı kapatır diye düşünüyorum
tam çiçeklenme zamanı 1 ay çok şiddedli dolu ve yağmur oldu o yüzden verim alamadık

Konya’da 144 dönüme güneş santrali kuruyor
EKONOMİ SERVİSİ
31 Aralık 2014, Çarşamba

Elektrik şirketi Tunçmatik’in yan kuruluşu Powergie, Konya Kızören’de 144 dönümlük alana güneş enerjisi santrali kuruyor.

Türkiye’nin en büyük güneş santrali olacak tesiste, yılda 12 bin 800 Kwh elekrik üretilecek. Yılda 6 bin 500 ton karbondioksit salınımını önleyecek santralinin Temmuz 2015 tarihinde devreye girmesi öngörülüyor. Sistem, yaklaşık 50 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak. Tunçmatik-Powergie Genel Müdürü Mehmet Özer, “Türkiye güneş enerjisi konusunda önemli bir potansiyele sahip ve bu potansiyeli yatırıma dönüştürmenin önemi büyük.” dedi.