Bahçede Budama Sonrası...

Selam Arkadaşlar Düne Kadar Gömbedeydim Yazlıktaki Elma Ağaçlarını Budattım Yağmur-Kar-Kış Bastırmadan Çalıyı Çırpıyı Toplayıp Temizleyeyim Sonrada 3 Römork Ahır Gübresi Almıştım Onu Dağıtayım Diye Düşünmüştüm Çalı-Çırpı İşini Hallettim Fakat Ahır Gübresi Yağmur Bastırınca Bahara Kaldı Bende Dün Akşam Traktöre Atlayıp Döndüm Yaklaşık 130 Km Yolu Traktörle 3 Saatte Geldim Bağcık Tarla Yollarını Arasa Da Asfaltta Yolculuk Rahattı :)

İşte Sizler İçin Çektiğim Resimler..

İLK GÜN(25.12.2014)...

Bi Kaç Saat Çalışınca Olacak Gibi Görünüyor
20141226_163832.jpg

20141226_163743.jpg

20141226_163747.jpg

20141226_163821.jpg

20141226_163844.jpg

Çırpılar Yakılmaya Hazır
20141226_163712.jpg

Köpek Kulübesi Tamirden Geçmeli Sanki :-\
20141226_163758.jpg

Neyse Ki Bişey Yok
20141226_163841.jpg

Yarın İçin İş Çokkk :eek:
20141226_163806.jpg

Çalıştıkça İş Azalıyor Farkettim :)
20141226_163901.jpg

İşte Bakımsızlıktan 10 Yıldır Gelişemeyen Cinsini Bilmediğim Elma Ağaçlarım Sanırım Yazlığı Gözden Çıkarmamızın En Çok Zararı Bunlara Oldu :-\
20141226_163923.jpg

Yine Cinsini Bilmediğim Ama Şaraplık Olduğunu Bildiğim Üzümlerim Üstüne Basa Basa Budamayın Dememe Rağmen İlla Kurcalamışlar :mad:
20141226_163929.jpg

20141226_163945.jpg

Yolu Kapatmışım Çıkamıyom ;D
20141226_164758.jpg

20141226_164015.jpg

1.Gün Sonunda TD İstirahatte...
20141226_163718.jpg

2.GÜN(26.12.2014)...

O Gün Yağışlıydı Bende Serada Sürüm Yapmayı Tercih Ettim...
20141227_153906_HDR.jpg

Bide Kısa Bi Video Var Umarım Beğenirsiniz Serayı 2.Defa Sürüyorum İlkinde Tav Biraz Ağırdı O Yüzden Bi Daha Sürmek İyi Olur Diye Düşündüm
https://www.facebook.com/video.php?v=10205163599986797&set=vb.1148942426&type=2&theater

3.GÜN(27.12.2014)...
Sırada Evin Ön Ve Arka Cephesi Var

Yağmur Ertesinde Hafif Çamur Bahçede Çalışmaya Devam Ediyorum
20141226_163540.jpg

Yazlığın Balkonundan Bi Manzara
http://s26.postimg.org/mipkb4tgp/20141226_164543.jpg

Buda Ön Cephedeki Yıkılmak Üzere Olan Köşkten Bi Manzara
20141226_163618.jpg

20141226_163600.jpg

Ön Cepheden Yazlık...
20141226_163631.jpg

1-2 Saat Çalıştıktan Sonra Arka Cepheye Doğru İlerliyorum
20141226_163535.jpg

Yıkılmak Üzere Olan Köşk Ve 1-2 Saatlik Çalışma Sonrası Arka Cepheye Geçiyorum
20141226_163515.jpg

Bütün Öğleden Sonra Arka Cephede Çalıştım Buda Günün Sonunda Son Çalıları Yakarken :)
20141226_163442.jpg

Bundan Sonra 2Gün Daha Çalıştım Fakat Fotoğraf Yok Çünkü Çiseleyen Yağmur Altında Çalışmak Zorunda Kaldım Telefona Kıyamadım O Yüzden Fotoğraf Çekemedim

Bunlarda Son Fotoğraflar 3.Gün Sonunda Objektifime Takılanlar Diyelim :)

4.Güne 500Metrekarelik Bi Alan Kalıyor(Fotoğrafta Sol Taraf Gözükmüyor)
20141226_164112.jpg

Tavuk Kümesi Gerçekten Vasat Halde Baştan Savma Yaptığım Her İş Gibi :)
Baharda Bi Güzellik Yapacağım
20141226_164047_HDR.jpg

Depo Ağzına Kadar Dolu Her Kış Böyle...
20141226_164301.jpg

Üst Tarafımdaki Komşu Bahçe Daha Dallara Kullandıkları Destekler Bile Toplanmamış Bayağı İşleri Var
20141226_164118.jpg

-SON-

Ynt: Bahçede Buda Sonrası...

Ev ve yeri çok güzel Kubilay. Yalnız çalıdan çok odun gördüm çok kalın kesmişsiniz birader katliam yapmışsınız resmen sebep nedir ki, budakçıların mı değişti yoksa geçen yıl budak iyi olmadığından mıdır?.

Ynt: Bahçede Budama Sonrası...

ydincbayram link=topic=80263.msg951767#msg951767 date=1420057043' Alıntı:
Ev ve yeri çok güzel Kubilay. Yalnız çalıdan çok odun gördüm çok kalın kesmişsiniz birader katliam yapmışsınız resmen sebep nedir ki, budakçıların mı değişti yoksa geçen yıl budak iyi olmadığından mıdır?.

saolasın yakup abi gerçekten evin yeri ve kendisi çok güzel huzur bulunacak nadir yerlerden birisi :)
işin açığı konuda da bahsettiğim gibi babamla beraber burayı gözden çıkarmıştık miras hukuku sebebinden dolayı fakat nasıl diyeyim aile içi dengeler değişince yine bize kaldı bakımı vs. gözden çıkartıncada son 5-6 yıldır komşu bahçenin sahibi bakımını yapıyordu ilaçlama gübreleme işçilik masraflarını düşüp kalanı bize veriyordu hal öyle olunca kardan çok zarar ettik bende zarar ediyoruz diye geçen yıl hiç bakmadım sadece suladım bakım olmayıncamıdır nedir aşırı tutum yaptı 8 ton elma aldım 80 kuruştan satıp hiçbi elmacının satamadığı fiyata ölü sezonda -domates satışı yapmamdan dolayı- tüccara zorla sattım :D
bu yılda niyetim bahçeyi söküp biraz daha erkenci yarı bodur bi cins dikmekti onuda gerçekleştiremedik en son sert bi budama ile gençleştirme kesimi yapalım diye düşündük ağaçlar en az 60 yaşında çoğuda kurumaya yüz tuttu kuruyan hastalık bulan dalların tamamı kesildi tabir yerindeyse hiç hastalıklı dal yok öyle olunca da bu şekil bi katliam çıktı ortaya :)

nailyetek link=topic=80263.msg951773#msg951773 date=1420057275' Alıntı:
Kolay gelsin bilader, maşallah iyi iş tutmuşsun.

saolasın nail abi ne varsa gençlikte var diyolar bende yıpmanmak için ne gerekirse yapıyorum :D

güzel paylaşım
ürünün bol kazancın bereketli olsun.
yakında bi katliamda ben yapıcam mirasta paylaşılmayan yerler var bizimde dededen kalma 60 70 yıllık zeytin bahçeleri amca da artık paylaşılacak diyemi yoksa tembelliğindenmidir nedir dede öldüğünden beri bakmıyor ağaçlara aşağı yukarı 10 yıl oldu içinde kuruyan ağaçları bile sökmemiş insan görünce üzülüyor.

FatihEFE link=topic=80263.msg951862#msg951862 date=1420068977' Alıntı:
güzel paylaşım
ürünün bol kazancın bereketli olsun.
yakında bi katliamda ben yapıcam mirasta paylaşılmayan yerler var bizimde dededen kalma 60 70 yıllık zeytin bahçeleri amca da artık paylaşılacak diyemi yoksa tembelliğindenmidir nedir dede öldüğünden beri bakmıyor ağaçlara aşağı yukarı 10 yıl oldu içinde kuruyan ağaçları bile sökmemiş insan görünce üzülüyor.

saolasın fatih kardeşim 'her çiftçi miras hukukunu tadacaktır' diye bi laf türedi bi kaç gündür bahçede çalıştıkça ağzımda miras olaylarının en çok bağa-bahçeye tarlaya zararı oluyor başka birşeye değil ümidim artık bu sorunların yaşanmaması ama pek mümkün olmuyor maalesef umarım bizler yeni nesil olarak bu sorunları aşabiliriz inşallah sizede bu meselenizi halledersiniz çünkü bağ-bahçe bizim geçim kaynağımız ve ondan kaybedilen her yıl bize gelirden düşülen her yıl olarak geri dönüyor katliam yapıcam demişsin umarım zeytinleri kesmekten bahsetmiyorsundur hiç kolay yetişen bir bitki değil tek bildiğim bu zeytin konusunda

allah hepimizin kazancını bereketini bol etsin :)

kubilay07 link=topic=80263.msg951868#msg951868 date=1420069456' Alıntı:
saolasın fatih kardeşim 'her çiftçi miras hukukunu tadacaktır' diye bi laf türedi bi kaç gündür bahçede çalıştıkça ağzımda miras olaylarının en çok bağa-bahçeye tarlaya zararı oluyor başka birşeye değil ümidim artık bu sorunların yaşanmaması ama pek mümkün olmuyor maalesef umarım bizler yeni nesil olarak bu sorunları aşabiliriz inşallah sizede bu meselenizi halledersiniz çünkü bağ-bahçe bizim geçim kaynağımız ve ondan kaybedilen her yıl bize gelirden düşülen her yıl olarak geri dönüyor katliam yapıcam demişsin umarım zeytinleri kesmekten bahsetmiyorsundur hiç kolay yetişen bir bitki değil tek bildiğim bu zeytin konusunda

allah hepimizin kazancını bereketini bol etsin :)

evet çok zor yetişen bir bitki özellikle edremit bahçeleri daha da zor ama verimi düşük ve toplaması zor olan dik dallar çıkartılıp alt dallarda ince ara denilen makaslı budama yapılması şart yoksa kazanç sağlamak imkansız

volkanuzel link=topic=80263.msg951869#msg951869 date=1420069604' Alıntı:
kolaygelsin kubi :) bağ villası güzelmiş :)

saolasın volkan :) bizde herşey BAĞcık :D villa abartı o kadar lüks değil la :D ama güzel barbekü keyfi yapılıyor deneyelim bi gün misafirim olun :)

FatihEFE link=topic=80263.msg951872#msg951872 date=1420069981' Alıntı:
evet çok zor yetişen bir bitki özellikle edremit bahçeleri daha da zor ama verimi düşük ve toplaması zor olan dik dallar çıkartılıp alt dallarda ince ara denilen makaslı budama yapılması şart yoksa kazanç sağlamak imkansız

hepsinin kendine göre zorluğu var sanırım sofralık zeytin üretiyorsunuz o çok işçilik gerektiriyor sanırım toplamasından dolayı allah kolaylık versin zor iş :)

bu bahçe 12 yıllık kendimize ait bir bahçe toplamda 600 ağaç var geçen yıl çıkan ürün 5 ton sofralık siyah zeytin 1 ton yağ bu yıl 6 ton sofralık 600 kg yağ ve benim buradan kazandığım para amcamın 1500 ağaçtan kazandığından fazla varın siz düşünün boşuna dememişler bakarsan bağ olur bakmazsan dağ olur diye

FatihEFE link=topic=80263.msg951876#msg951876 date=1420070462' Alıntı:

bu bahçe 12 yıllık kendimize ait bir bahçe toplamda 600 ağaç var geçen yıl çıkan ürün 5 ton sofralık siyah zeytin 1 ton yağ bu yıl 6 ton sofralık 600 kg yağ ve benim buradan kazandığım para amcamın 1500 ağaçtan kazandığından fazla varın siz düşünün boşuna dememişler bakarsan bağ olur bakmazsan dağ olur diye

bakmadan olmuyor bi kaç yıldır bende tecrübe ettim bakım şart :)

kubilay07 link=topic=80263.msg951883#msg951883 date=1420071526' Alıntı:
tdb 75lik bi memnuniyetsizliğim yok şimdilik bikaç arıza açtı beklenmedik zamanda,arızalar üzsede satış sonrası hep sevindirdi :) yakıtı falanda gayet iyi bana göre kullanılacak motor :)
benimde niyetim var yeni bir traktör almaya tdb 65 lik dayım aldı kullandım güzel motor ama fiyatıda epey var sıfır almak zor iş ikinci eldede fiyatlar yüksek gövdeden kırma tn75 ler var 2005 -06 model fiyat olarak daha uygun üstelik avrupa traktör ama galericiler pek tavsiye etmedi sanırım elinde olmadığı için elinde olan bi traktör olsa öve öve bitiremezdi bide bahçelerde kullanmak için biçilmiş kaftan antonio carrarolar var çok acayip makinalar yanlız onlarında fiyatları çok uçuk
bizim emektar 240 ı garaja çekip yeni bi traktör alalım diyoruz ama bakalım zeytinleri bi satalımda
newhollandda hoşuma gitmeyen tek şey dayımın traktörden edindiğim tecrübeden yola çıkarak söylüyorum bazı viteslerde özellikle yüksek viteslerde traktörün arkasından metalik sesler geliyor dayıoğluna dedim bunu bi servise gittiğinde sor vites kutusunda arıza var galiba dedim sormuş servis devirsiz kullandığınızdan olmuş demiş ama bizim emektarla 3 le kalksamda böyle sesler gelmezken tdb de boş traktörle bile yolda vites atınca saçma sapan sesler geliyor vitesi düşürüyorum kesiliyor gerçekten
ama yol vitesi denilen 3-1 3-2 kullanılmıyor dayımlarda anlamıyor pek traktörden servis ne derse tmm diyorlar ama bayiler ve servisler işine gelmeyince böyle arızaları geçiştirmekten yana tutum sergiliyor özellikle servis istiyorki sorun büyüsün iş büyüsün para büyüsün neyse mesaj uzun oldu sen ne diyorsun bu işe senin traktörde de böylemi bu durum

Elinize sağlık.İşleyen demir eskimez ışıldar.Yeterki gücünüzün üzerinde iş yapıp vücudunuzu zorlamayın.
Elmalar sert budanmış ama söylediğiniz gibi çürükler ayıklanmışsa normal.Ancak yine de meyve dalı az bırakılmış.
Üzümün başlangıç terbiyesi zamanında güzel yapılmış ama sonra devam ettirilmediği için tuhaf olmuş bir de elmacı mentalitesi ile budanınca Picasso tablosu gibi bir asma ortaya çıkmış.
Eviniz güzel, hiçte yazlık gibi değil.
Miras durumu bulanıksa bakım dışında büyük yatırım yapmayın derim.

FatihEFE link=topic=80263.msg951887#msg951887 date=1420072891' Alıntı:
benimde niyetim var yeni bir traktör almaya tdb 65 lik dayım aldı kullandım güzel motor ama fiyatıda epey var sıfır almak zor iş ikinci eldede fiyatlar yüksek gövdeden kırma tn75 ler var 2005 -06 model fiyat olarak daha uygun üstelik avrupa traktör ama galericiler pek tavsiye etmedi sanırım elinde olmadığı için elinde olan bi traktör olsa öve öve bitiremezdi bide bahçelerde kullanmak için biçilmiş kaftan antonio carrarolar var çok acayip makinalar yanlız onlarında fiyatları çok uçuk
bizim emektar 240 ı garaja çekip yeni bi traktör alalım diyoruz ama bakalım zeytinleri bi satalımda
newhollandda hoşuma gitmeyen tek şey dayımın traktörden edindiğim tecrübeden yola çıkarak söylüyorum bazı viteslerde özellikle yüksek viteslerde traktörün arkasından metalik sesler geliyor dayıoğluna dedim bunu bi servise gittiğinde sor vites kutusunda arıza var galiba dedim sormuş servis devirsiz kullandığınızdan olmuş demiş ama bizim emektarla 3 le kalksamda böyle sesler gelmezken tdb de boş traktörle bile yolda vites atınca saçma sapan sesler geliyor vitesi düşürüyorum kesiliyor gerçekten
ama yol vitesi denilen 3-1 3-2 kullanılmıyor dayımlarda anlamıyor pek traktörden servis ne derse tmm diyorlar ama bayiler ve servisler işine gelmeyince böyle arızaları geçiştirmekten yana tutum sergiliyor özellikle servis istiyorki sorun büyüsün iş büyüsün para büyüsün neyse mesaj uzun oldu sen ne diyorsun bu işe senin traktörde de böylemi bu durum

yol vitesini kullanmıyorlarmı? nası sürüyorlar diğerleri çok yavaş gelir yolda
şanzımandanses konusuna gelince benimkinde hiç öyle sesler yok yada ben dikkat etmedim devirsiz kullanımda şanzımandan hafif bi ses oluyor ama normal geldi bana çünkü yol vitesi çok seri devirli kullanımda garip bi ses işitmedim hiç
eğer imkanın varsa yeni bir traktör al eğer imkan yok diyosanda 2.elden temiz bi phantom bulalım sana pmden bi kaç ilan göndereceğim onlara bi bak

Göktürk- link=topic=80263.msg951898#msg951898 date=1420099972' Alıntı:
Elinize sağlık.İşleyen demir eskimez ışıldar.Yeterki gücünüzün üzerinde iş yapıp vücudunuzu zorlamayın.
Elmalar sert budanmış ama söylediğiniz gibi çürükler ayıklanmışsa normal.Ancak yine de meyve dalı az bırakılmış.
Üzümün başlangıç terbiyesi zamanında güzel yapılmış ama sonra devam ettirilmediği için tuhaf olmuş bir de elmacı mentalitesi ile budanınca Picasso tablosu gibi bir asma ortaya çıkmış.
Eviniz güzel, hiçte yazlık gibi değil.
Miras durumu bulanıksa bakım dışında büyük yatırım yapmayın derim.

saolun elimden geldiği kadar çalışıyorum bu çalıştıklarımın beni ilerde rahat ettireceğini düşündüğüm içinde motivasyon eksikliğim olmuyor hiç zaten bu işi seven çalışmaktan sıkılmıyor ::)
dediğim gibi bilinçli olarak sert budadık meyve dalının az olmasına gelince dal üzerinde aşırı bi göz var o yüzden minimuma indirgedik junile yapmayı düşündüğümüz için ne kadar kaliteli olursa bizim için o kadar iyi olur diye düşünüyorum bilmiyorum yanlışmı düşünüyorum bide ağaçlar artık ekonomik ömrünü tamamladı o yüzden bu kadar çürük ve hastalıklı dal var zaten bizde onları ayıklayınca bişey kalmadı :)

üzümlere gelince çok aşırı dallanma vardı ilk başta güzel bi budayayım diye düşünmüştüm fakat sonradan aklıma tel örgüye bağlayıp yeşil çit gibi olsun diye düşündüm benim için önemli olan meyvesi değildi zaten güzel bi görüntü yapmak daha önemliydi zaten sofralıkta olmadığı için yıllık pekmez ihtiyacımızı karşılsa yeterli oluryordu ama sağolsun budacılar haşat etmişler

miras durumu biraz engebeli fakat bizden başka bakım yapacak diri tutacak yok ben buraya tesis edeceğim bahçeyi ekonomik değer gözeterek değilde elmacılığı öğrenme kursu olarak bakıyorum 3-4 yıl sonrası için yeni tesis bi elma bahçeyi kurmayı planlıyorum tahminen 50 dekar civarı olacak bu işi koca bahçede öğrenmektense 2 dekarlık bi yerde deneme tahtası niyetine öğrenmek daha mantıklı sonuçta tecrübe tecrübedir o bilgileri dışarıdan kurslar vs ile öğrenmeye kalksam harcayacağım parayla 2 dekarlık bi bahçeyi tesis ederim zaten :)

sebazios link=topic=80263.msg952008#msg952008 date=1420119427' Alıntı:
Kubilay, tehlikeli hareketler yapıyorsun. Tarla hadi neyse de serada traktörden inmek gerçekten riskli.

abi çok haklısın nasıl olacak diye denedim iyi olmuyormuş :) 2 koşuncaya kadar öbür ucuna vardı seranın :) az daha yetişemesem karşıya çıkacaktı :D bi daha yok :D