Bu makinaları bizlerde görmek isteriz - NH & Sperry 1880 slaj makinesi

Ynt: bu makinaları bizlerde görmek isteriz

aslan26 link=topic=80265.msg951710#msg951710 date=1420053340' Alıntı:
Abi bu makina ile bir sezon slaj yap bu makinayı aldığın güne lanet edersin :D birden aklıma 8060 la ekin biçtiğimiz yıllar geldi :)
yanlış düşünüyorsun bence
sonuçta herşey konfor lüks veya teknoloji demek degil
ülkemizde hala millet 100bine traktör alıyor arkasınada birtane slaj makinası alıyor oda 10-15bin olsa
toplam 110-115bin gibi bir rakam ödeyip en fazla 2 sıra biçim yapıdıgını düşünürsek

şu videodaki makina hernekadar eski olsada konforsuz olsada hem çok ucuzdur hemde çok daha fazla iş yapar

şahsen hayvancılık yapsam senede 50-100 dekar slajlık mısır eksem böyle bir makinayı alırdım 20-30bine en fazla (belki ahada ucuzdur)
ve hem kendi işimi hemde çevremdeki az miktardaki işi yapardım makina 1 yılda bilemedin 2 yılda kendini amorti ederdi

neden 110-115bin gibi bir para baglayayım ki

buarada 8bin serisi güzel makinadır 8binleri satıp 56 alan çok kişi oldu çevremizde fakat müşteri memnuniyeti 56larda pek yok(8binler temiz biçim yapıyor 56lar çok döküyor ne yapılırsa yapılsın hatta köyümüz ve çevresinde çok pek olmasada 5070 den bile temiz biçiyor)
kaldıki müşteride imkanı olursa hala 8bine biçtiriyor 56lardan çok da memnun degil müşteriler
bende önümde 8bin ve 56 tercihi olursa 8bini tercih ediyorum 8 bin yoksa laverdayı tercih ediyorum oda yoksa mecburen 56

YAVUZ_13 link=topic=80265.msg951770#msg951770 date=1420057154' Alıntı:
yanlış düşünüyorsun bence
sonuçta herşey konfor lüks veya teknoloji demek degil
ülkemizde hala millet 100bine traktör alıyor arkasınada birtane slaj makinası alıyor oda 10-15bin olsa
toplam 110-115bin gibi bir rakam ödeyip en fazla 2 sıra biçim yapıdıgını düşünürsek

şu videodaki makina hernekadar eski olsada konforsuz olsada hem çok ucuzdur hemde çok daha fazla iş yapar

şahsen hayvancılık yapsam senede 50-100 dekar slajlık mısır eksem böyle bir makinayı alırdım 20-30bine en fazla (belki ahada ucuzdur)
ve hem kendi işimi hemde çevremdeki az miktardaki işi yapardım makina 1 yılda bilemedin 2 yılda kendini amorti ederdi

neden 110-115bin gibi bir para baglayayım ki

buarada 8bin serisi güzel makinadır 8binleri satıp 56 alan çok kişi oldu çevremizde fakat müşteri memnuniyeti 56larda pek yok(8binler temiz biçim yapıyor 56lar çok döküyor ne yapılırsa yapılsın hatta köyümüz ve çevresinde çok pek olmasada 5070 den bile temiz biçiyor)
kaldıki müşteride imkanı olursa hala 8bine biçtiriyor 56lardan çok da memnun degil müşteriler
bende önümde 8bin ve 56 tercihi olursa 8bini tercih ediyorum 8 bin yoksa laverdayı tercih ediyorum oda yoksa mecburen 56
İyi güzel hoşda bu makina nerden baksanız en az 30 yıllık makina hiç çalışmasa bile malzeme yorgunluğu var.Böyle bir makina alsanız arızasız üst üste üç gün çalışmaz herhalde ha çalışrırmak istersenizde makinanın fiyatı kadar da bakım yapılır ancak ozaman belki çalışır çalışsada kaç sene düzgün çalışır meçhul.Biz 8060 la ekin biçerken geçeği söylemek gerekirse arkadan dane atmak yoktu ama alttaki saçların yandaki saçların deliklerinden daneyi atardı.Satacağımız zaman bakımını ustaya bir hesaplattık neredeyse 25 bintl idi.Biçeri 40 bine verip üstüne vadeli tc56 aldık iyikide almısız .

aslan26 link=topic=80265.msg951804#msg951804 date=1420058888' Alıntı:
İyi güzel hoşda bu makina nerden baksanız en az 30 yıllık makina hiç çalışmasa bile malzeme yorgunluğu var.Böyle bir makina alsanız arızasız üst üste üç gün çalışmaz herhalde ha çalışrırmak istersenizde makinanın fiyatı kadar da bakım yapılır ancak ozaman belki çalışır çalışsada kaç sene düzgün çalışır meçhul.Biz 8060 la ekin biçerken geçeği söylemek gerekirse arkadan dane atmak yoktu ama alttaki saçların yandaki saçların deliklerinden daneyi atardı.Satacağımız zaman bakımını ustaya bir hesaplattık neredeyse 25 bintl idi.Biçeri 40 bine verip üstüne vadeli tc56 aldık iyikide almısız .
evet makina eski hatta benim tahminim 40-50 yıllık bile olabilir
işte sorunda burda
elin oglu yıllar önce bunu akıl etmiş yapmış kullanmış
bizimkiler hala bir çuval parayı traktör ve kıytırık slaj makinasına verip bu işi yapıyor yada yapmaya çalışıyor
sonra birde bu kıytırık slaj makinalarını üreten uyanıklar tvlerde vs reklam yapıyor yılın buluşu bilmem ne diye
bizim masum çiftçi kardeşlerimizde bunlara inanınıyor
bu videodaki makina çok uygun fiyata alınabilir tabi satan bulunsa ve eminim ki düzgün kullanılırsa çok cüzi bakım masrafıyla uzun yıllar iş görür

sizin biçer 25 binlik masraf açmışsa zaten o biçer dökülüyor demektir ben daha lastikler hariç 10binden fazla masraf açan biçer görmedim :)
ha sizin biçerin şanzıman yada motorda problem varsa o ayrı mesele ki hersene zaten butür poblem olmaz 25binlik bakımı yiyen biçer 3 yıl mazot ve yag dan başka masraf açmaz bir aksilik olmazsa yada acemi şöför kullanmıyorsa biçeri

hala 15-20bin liraya satılan claysn1530 veya 15-20bin liraya satılan john dere 630 ile bu meslegi gayette başarıyla icra edenler var ve birkaç atasözüyle son vereyim yazıma
eskisi olmayanın yenisi olmaz
yokluk görmeyen varlıgın kıymetini bilmez
aza kanaat etmeyen çogu bulamaz

unutmadan köyümüzden bir biçerci 1530unu degiştirecek 8bin serisi bulursa
eger denk gelirse satlık 8bin serisinin herhangi bir modeli haberleşelim ;)