Tarım ' da 2014 yılı mevsimsel nedenlerden dolayı diğer yıllara göre biraz daha farklı geçti. Dönem dönem yaşanan bu olumsuz mevsim koşulları, farklı söylentilerin yaşanmasına neden oldu. Peki bunun dışında tarımda neler yaşandı.

İşte 2014 yılında tarımda yaşanan önemli gelişmeler...

Tarımın yeni aktörü


ektörün çalışmalara başladığı Mart ayında Türkiye traktör pazarına yeni bir marka daha giriş yaptı. İş makineleri sektöründe çalışmalarını sürdüren Hasel, tarım departmanı kurarak Çin ' in önemli traktör markası Foton ' un Türkiye distribütörlüğünü aldı. Daha önceden de Türkiye pazarında farklı temsilciler yer alan marka, Hasel Tarım ile Türkiye pazarında beklediği hedeflere ulaşmayı amaçlıyor.

Dünya standartlarında bir fabrikaTürkiye tarım makineleri sektörü, satış anlamında önemli rakamlara ulaştı. Bunun sonucunda tarım makineleri üzerine çalışmalar yapan firmalar da birbiri ardına önemli yatırımlar yaparak sektördeki varlıklarını daha da güçlendirmeye çalışıyorlar. Bu hedef doğrultusunda hareket eden TürkTraktör, ikinci fabrikasını Sakarya Erenler ' de Haziran ayında açtı. Türkiye ' nin tarıma yönelik yapılmış olan en büyük yatırımları arasında yer alan fabrika, CNH Grubu ' nun dünyadaki 60 üretim noktasın biri oldu. Firma yeni fabrikasında New Holland ve Case IH markalarının Türkiye ' de ürettiği modellerinin montaj çalışmalarını yürütecek.


Fendt ' in yeni Dev ' i tanıtıldı

arımda yılın kuşkusuz en dikkat çekici gelişmesine Fendt imza attı. Marka Almanya ' da gerçekleştirdiği organizasyon ile maksimum 500 HP güce sahip, yeni 'Dev'i Fendt 1000 Vario serisini lanse etti. Dış görünümünde küçük ama önemli değişikliklerin yapıldığı Fendt 1000 Vario serisi, 4 farklı model de üretilecek. Maksimum 500 HP güce sahip olacak olan model, özellikle traktör pazarındaki dengeleri ciddi anlamda değiştireceğe benziyor. Yeni modelin seri üretimine 2015 yılının sonu itibariyle başlanacak.


Tarım arazilerinin bölünmesi engellendi
Tarımın en büyük sorunu sürekli bölünerek gitgide küçülen tarım arazileri. Bunun engellemek için harekete geçen bakanlık hazırladığı yasa tasarısını, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu ' na sundu. Yapılan çalışma sonucunda tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesi engellendi.


Türkiye ' nin en büyük traktörü Adana ' da

2014 Türkiye ' de bireysel anlamda en büyük traktörün Adanalı çiftçi Haydar Özgören, tarafından satın alınması bakımından da önemli bir yıl oldu. AGCO markalarından Massey Ferguson ' un 400 beygir gücündeki, MF8737 modelini satın alan Özgören, en büyük traktörün de sahibi oldu. Yaklaşık 5 bin dönüm araziye sahip olan Özgören, bu makine yardımıyla büyük parçalar halindeki arazisini daha hızlı ve iyi şekilde işlemeyi amaçlıyor. MF8737, Kasım ayında gerçekleştirilen Adana Tarım Fuarı ' nda sahibine teslim edildi.


Yılın en çok incelenen traktörü

2014 yılında yayınlanmış traktör testleri arasında en çok ilgiyi Claas Axion 950 modelini çekti. 2013 Agritechnica Fuarı ' nda ' Yılın Traktörü ' ödülünü de kazanan Claas ' ın 416 beygir gücüne sahip dev traktörü, profi Traktör sitemizin en fazla tıklanan haberi oldu.