Narlarda Budama Sorunsalı..

Merhaba Arkadaşlar Bi Konuda Yardımınıza İhtiyacım Var Umarım Üyelerimiz Arasından Bu Konuda Bilgili Olan Yada Bizzat Yetiştiriciliğiyle Uğraşan Vardır
Gelelim konumuza

Küçük Bir Nar Bahçem Var 5 Dekar Kadar bahçeyi Babam 7 Yıl Önce Dikti Ve Maalesef Dikim Yaparken Etraftan Söylenenlere Aldırış Ederek 2.5MtX2.5 Mt Gibi İmkansız Ve Saçma Bi Dikim Sisteminde Dikimi Yaptı Amacı Ağaçlar Yetişene Kadar Alandan Maksimum Yararlanıp Yüksek Verim Almakmış(!) Nasıl Olacaksa Tabi Hesaplar Tutmuyor Ve Ağaçlar Daha Verime Yatmadan Arayı Kapatıyor Ve Seyreltme Daha 3.Yılda Şart Oluyor Tabi Dikim Sistemi Görülmemiş Olduğundan Seyreltmesi De Görülmemiş Oluyor Bahçedeki Her Sıranın İkisinden Biri çarprazına Boydan Boya Kesiliyor Ve Bahçe Çarprazına Seyreltilmiş Oluyor Yeni Dikim Sistemi De 5MtX5Mt Oluyor 4.Yıla Gelince Ailemizin İşlerinin Kötü Gitmesi Sebebiyle Küçük Çaplı İflas Yaşanıyor ve Elimizdeki Bi Kaç Arazi,1.5 Dekarlık Bi Sera,1 Yıl Önce Aldığımız Traktör Ve Arabalar Satılıyor Durum Böyle Olunca Elde Kalan Seralara Daha Çok Önem Veriliyor ve Narlıkla Yeteri Kadar Alakadar Olunmuyor Haliyle Taçlandırması Düzgün Yapılmamış Bahçe Bugüne Kadar Küçük Bi Dert Olarak Geliyor

Bugünkü Durumundan Bi Özet Geçmek Gerekirse 5X5 Bahçede Traktörle Çalışamıyorum Ağaçların Çoğu Sağa-Sola Dengilmiş Vaziyette Düzgün Olanlarda Aşırı Boylanıp Topraktan Çıkan Gövdeler Palmiye Misali Yanlara Açılmış O Yüzden Bahçe 5X5ten Daha Çok 3X3 Gibi Ve Çalışmak Neredeyse İmkansız işin tersliği Bu saatten Sonra Yapılacak Pek Bi Şey Yok Ya Yeniden Tesis Edilecek Yada Çalışmayı Kolaylaştıracak Sert Bi Buda Yapılıp 1-2 Yıl Verim Almak İçin Bekleyeceğiz Yeniden Tesis Etmek Mümkün Olmadığına Göre Budamadan Başka Yol Yok Ama Budayı Da Bilinçsiz Yapmak İstemiyorum ve Ne Yazık Ki Bölgede Yaygın Yetiştirilen Bi Ürün Olmadığından Budasından Anlayan Yok Bende Dahil Tek Bildiğim Yaz Budasında Obur Dalların Temizlenip İç Kısımlarının Güneş Alması Gerektiği Anlayacağınız Buda Konusunda Yardımıza İhtiyacım Var...

Biraz fazla Konuşmuşum Umarım Okurken Sıkılmamışsınızdır İlginize Teşekkürler

Yarın Hava Güzel Olursa Çıkıp Bi Kaç Fotoğraf Çekeceğim Daha Faydalı Olacaktır..

Ynt: Narlarda Budama Sorunsalı..

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=80278.msg951857#msg951857 date=1420068608' Alıntı:
kubi nar işinden anlamam ama
az önce zekeriya isimli bir arkadaş konu açmıştı.
nar işinden anladığı kesin.
yine başka arkadaşlar vardı..
görürler konuyu inşallah.

zekeriya isimli abiye biraz önce pm yoluyla ulaştım abi dönüş sağlar diye düşünüyorum umarım yardımcı olacak birisi çıkar abi yoksa bi motorlu testereye bakıyor dertten kurtulmak :)

Agaclarin detaylı resimlerini koy bi bakalim. Agaclar bir cukura coklu dikim mi yoksa tekli dikim mi. Biz 5x5 diktik. 8 yaşındalar. 5x2.5 olan az bir yer var. Gecen yil 4 agactan 1 ini söktük. Verim 2250 agactan 190-200 ton kadar oldu. Budama en önemlisi. Verim ve şekli belirliyor.
Pardon. 2.5x2.5 yazmisim. Duzelttim 5x2.5.

ekselans01 link=topic=80278.msg951896#msg951896 date=1420098489' Alıntı:
Agaclarin detaylı resimlerini koy bi bakalim. Agaclar bir cukura coklu dikim mi yoksa tekli dikim mi. Biz 5x5 diktik. 8 yaşındalar. 2.5x2.5 olan az bir yer var. Gecen yil 4 agactan 1 ini söktük. Verim 2250 agactan 190-200 ton kadar oldu. Budama en önemlisi. Verim ve şekli belirliyor.

abi resim işini ilk fırsatta halledeceğim zaten pm yoluylada iletişim kurduk seninle geri dönüşün için çok teşekkürler yağmur olduğu için dışarı çıkamıyorum o yüzden hava beklemek durumundayım ama fikir olsun diyosan bi resim var elimde ekliyorum onu

Bu resim bu sezondan yapraklanmadan önce böyle idi şimdi arayı kapattı
312cqd4.jpg

buda 2013 sezonu kış sürümünden
Foto_raf0203.jpg

kubilay07 link=topic=80278.msg951905#msg951905 date=1420103075' Alıntı:
abi resim işini ilk fırsatta halledeceğim zaten pm yoluylada iletişim kurduk seninle geri dönüşün için çok teşekkürler yağmur olduğu için dışarı çıkamıyorum o yüzden hava beklemek durumundayım ama fikir olsun diyosan bi resim var elimde ekliyorum onu

312cqd4.jpg
Resimden gördüğum kadarıyla topraktan 3-4 dal çıkmış. Eski usül dikim. Her bir gövde ayri yönlere yatıp yolu kapatmış. İşin çok zor.
Bizim ağaclar tek gövde çıkar topraktan. Dallar bu tek gövdeden taçlanır.
4ba6062ce81df65c419f9901cb25745e.jpg
https://vimeo.com/115746303

ekselans01 link=topic=80278.msg951911#msg951911 date=1420104290' Alıntı:
Resimden gördüğum kadarıyla topraktan 3-4 dal çıkmış. Eski usül dikim. Her bir gövde ayri yönlere yatıp yolu kapatmış. İşin çok zor.
Bizim ağaclar tek gövde çıkar topraktan. Dallar bu tek gövdeden taçlanır.
4ba6062ce81df65c419f9901cb25745e.jpg
https://vimeo.com/115746303

aynen abi sorun zaten bu gövdelerin birbirinden bağımsız olup yük binince yolu kapatması meyve yok iken çok güzel ama meyve oturdumu yolu kapatıyor çalışılmıyor acaba şöyle yapsam gövdeleri paraşüt ipiyle birbirine boğsam? yani toplanmazmı biraz daha her sıradan 20 cm katsam sağlı sollu 40 cm yapar buda bana bayağı rahat bi çalışma ortamı yaratır?

ekselans01 link=topic=80278.msg951922#msg951922 date=1420106888' Alıntı:
Baska caren kalmamıs. Mecbur dallari baglaman lazım. Yoksa meyve buyunce yere kadar degerler.

tamam bu yapalabilir bu konuda hemfikiriz :)
abi peki buda konusunda ne diyorsun nasıl bi budama uygulayalım? ben uç alımı yapılmıyor diye biliyorum sen ne düşünüyorsun?

sebazios link=topic=80278.msg951930#msg951930 date=1420110388' Alıntı:
Kubilay kolay gelsin.

2.5 X 2.5
2.5 X 7.5
5 X 7.5
Sırası ile seyreltme yapsaydınız keşke en başında.

abi o zaman aşırı seyrek oluyor dikimi zamanında 6X4 gibi bişey yapsalardı tek yönlü işleme ile rahat çalışılırdı şimdi ne olduğu belli değil :) bi ayar yapacağız bu yıl zekeriya abininde yardımıyla :)

Kubilay nar eski dallardan tutar biliyorsun. Sert budama cok buyuk verim kaybi yaratir. Benim sana tavsiyem ilk iş dolları iple bağlaman. Sonrasında ileriye yatırım yapman. Yani bu yıl oluşacak yeni obur dallardan yaz budamasında uygun olanları birakıp güzel bir taç oluşumu yapman. En sonunda kenara giden eski dalların yerine yenileri gelişince eskileri kesmen.

ekselans01 link=topic=80278.msg951989#msg951989 date=1420117103' Alıntı:
Kubilay nar eski dallardan tutar biliyorsun. Sert budama cok buyuk verim kaybi yaratir. Benim sana tavsiyem ilk iş dolları iple bağlaman. Sonrasında ileriye yatırım yapman. Yani bu yıl oluşacak yeni obur dallardan yaz budamasında uygun olanları birakıp güzel bir taç oluşumu yapman. En sonunda kenara giden eski dalların yerine yenileri gelişince eskileri kesmen.

anladım abi aşağı yukarı aynı şeyleri düşünmüşüz o zaman bu yıl kış budası yapmayalım yaz budasında da dediğin gibi taze dal bırakalım onlar pişkinleşince de eskileri kesip yolu ferahlatarak minimum verim kaybı ile birnevi gençleştirme kesimi yapmış olacağız doğru anlamışım değilmi?

kubilay07 link=topic=80278.msg952002#msg952002 date=1420118749' Alıntı:
anladım abi aşağı yukarı aynı şeyleri düşünmüşüz o zaman bu yıl kış budası yapmayalım yaz budasında da dediğin gibi taze dal bırakalım onlar pişkinleşince de eskileri kesip yolu ferahlatarak minimum verim kaybı ile birnevi gençleştirme kesimi yapmış olacağız doğru anlamışım değilmi?
Evet aynen öyle. Ama yinede kış budamasi gereken dallara yapsan iyi olur.biz 1 ay oldu budatalı.

ekselans01 link=topic=80278.msg952005#msg952005 date=1420119076' Alıntı:
Evet aynen öyle. Ama yinede kış budamasi gereken dallara yapsan iyi olur.biz 1 ay oldu budatalı.

yaz budası geç kaldı bu yıl budacı hasat öncesi ancak bitirebildi zaten başka budacıda yok memlekette nasıl işse adamda hastalanmış bu yıl çalışmayacakmış makası alıp kendimiz yapacağız durum onu gösteriyor :S

peki kış budasında nelere dikkat edelim abi kurumuş ve hastalıklı dallar dışında?