Class Arion 430

Ynt: Class Arion 430

Çekiş ve yakıt konusunda çok performaslı makineler. Vites geçişlerinin debriyajsız olması ayrı bi güzellik. 4 kademe var hepsini 4e bölüyor. Sınıfının en yumuşsk shuttle ' ı Claaslardadır ayrıca. 2 parmakla ileri geri yapabiliyosun. Sıkıntı olacak tek şey servis veya parça olacaktır. Ama servisiniz varsa yakında Claas öneririm.

Bende teknik özellikleri hakkında bilgi vereyim.Berk gerekenleri demiş.İlave olarak joystick vites var sadece düğme ile vites geçişi var.Aynı joystick ile el gazınıda ayarlayabiliyorsunuz.Kalıplı makinedir.Arion 430Cis da güç arttırımı 'Cis' olarak adlandırılmaktadır.+10hp güç artışı sağlamaktadır.
Sormak istediğim fiyat aldıysanız ne fiyat verdiler?

Arion 430 Cis
Motor DPS
Silindir Sayısı/Hava Emiş Tipi 4 Turbo Intercooler
Hacim 4525
Max. Güç (ISO TR 14396) 88/120
Max. Güç CPM ile (ISO TR 14396) 95/130
Max. Güçte Motor Devri 2100
Max. Torkta Motor Devri 1200-1650
Max. Tork 495
Max. Tork CPM ile 510
Yakıt Tank Kapasitesi 175
Max. Hız 40
REVERSHIFT Elektrohidrolik Shuttle Std.
Powershift Kademesi 4
Hidrolik Pompa 98
Max. Kaldırma Kuvveti 6500
Hidrolik Spool Valf 3
Toplam Uzunluk (Ağırlık Hariç) 4442
Dingiller Arası Mesafe 2564
Toplam Yükseklik 2811
Toplam Ağırlık (İlaveler Hariç) 4900
Ön Lastik Ölçüleri 420/70 R28
Arka Lastik Ölçüleri 520/70 R38

Ben olsam 2015 modelleri beklerim fpt motor var hem daha cekisli hemde yakiti daha az olacagina eminim.
On aks sistemi fendt 936 daki gibi komple bagimsiz sistem

ARION 430 sınıfında en donanımlı ve konforlu traktörlerden biridir diyebiliriz. Arkadaşların dediği gibi 16x16 yarı otomatik şanzımana sahip. Hidrolik kaldırma kapasitesi yüksek. Her türlü ekipman ile rahatça çalışılabilir. Kendi kalıbı ve ağırlığıda ağır ekipmanlar için çok ideal. 120+10 Hp Powerboost özelliği var. Yine CIS versiyonunda CIS ekranı var. Bu ekrandan traktör ile ilgili ayarlamaları yapabiliyorsunuz. Kabini son derece geniş, rahat ve sessiz. Üzerindeki motor Deere Power System ' dir. Son derece kuvvetli ve uzun ömürlü bir motor. Bayilerin yeni modeller geleceği için hesaplı vereceğini düşünüyorum. O yüzden niyetiniz varsa kaçırmamanızı öneririm.

Yeni modellere gelecek olursak;
Yeni serilerin kaporta, kabin, motor kısımları tamamen değiştirildi. Yeni serilerde 4.5Lt FPT(Fiat PowerTrain Technologies, yani Iveco) motor mevcut ve Tier4 SCR standartında. Şanzımanı eski seri ile aynı. CIS versiyonlarında elektronik valf kontrolü seçeneği var, normal versiyonlarda mekanik kol ile. Yeni serilerde el gazı elektronik. Hostes koltuğu altında buzdolabı mevcut. En önemli özellikleriden biri yeni serilerde joystick kontrolü var. Traktörün vites, ileri-geri, hidrolik kaldırma-indirme gibi özelliklerini tek joystick üzerinden kontrol edebiliyorsunuz. Daha rahat bir kullanımı var. Kabin görüş açısı daha fazla. Yeni serilerde ön aks ve kabin süspansiyonu mevcut. Bu tarz yenilikleri var. Tabi fiyat olarakta bariz eski seriyle fiyat farkı olacaktır. Eğer eski seri beni tatmin eder derseniz. Onu tercih edebilirsiniz. Ülkemiz şartlarında da yeterli olacağını düşünüyorum.

Öncelikle abimiz belirtmediği halde açıklamalarda CIS modelin üzerine gidilmiş öncelikle bilmemiz gereken almayı düşündüğü modelin CIS olup olmadığı.

Teknik verilerde de biraz hatalar olmuş standart 430 nominal devrinde 110 hp güç sağlamakta maksimum gücünü gösterdiği devirde de 115 hp güç vermektedir. CIS 430 ise maksimum gücünü ürettiği devirde 125 hp güç ortaya çıkarmaktadır.

Traktör ağır olduğu için bana göre Arion modelinde en az 420 CIS tercih edilmelidir. Sırasıyla 430 ve 430 CIS diye takip edilebilir.

Traktörün kabiliyetsel özelliklerine gelirsek uzun bir traktör olduğu için arkasında bir haylice ağır yükü güvenlice taşıyabilir şahsen ben 430 ile Amazone AD 303 kombine makineyi sırtladım banamısın demedi. Geniş traktör olduğu için dönüşler biraz sıkıntılı buna nazaranda bir hayli konforlu sessiz, görüş açısı mükemmel. Shuttle geçişinin çok yumuşak olduğunu söyleyemem ama yeterince tatminkar.

Yakıtta cimri olduğunuda söylersem yalan olur DPS motordan FPT motora geçişinide pek anlamış değilim SCR li DPS konusunda bir hayli soru işareti içeriyor.

turanaslaner link=topic=80295.msg954065#msg954065 date=1420494642' Alıntı:
Arkadaşlar hepinize teşekür ederim 2015 lerde kasa degismemis sordum kararımi verdim 430 cıs almaya karar verdim

Hayırlı olsun en doğru model olmuş seçiminiz. Fiyatıda paylaşırsanız aldığınızda seviniriz.

turanaslaner link=topic=80295.msg954065#msg954065 date=1420494642' Alıntı:
Arkadaşlar hepinize teşekür ederim 2015 lerde kasa degismemis sordum kararımi verdim 430 cıs almaya karar verdim
hayırlı olsun.köyümüzde birtane var güzel motor lakin ön süspansiyon fln şart böyle motora.bozuk yollarda içini dışına çıkartıyo zıplamaktan.birde kombine kullanıyo ama önüne tampon ve iki tane kum çuvalı koyarak geziyor.ekim pozisyonuna getırdıgınde önünü kaldırıyo

arapörenli link=topic=80295.msg954291#msg954291 date=1420557447' Alıntı:
hayırlı olsun.köyümüzde birtane var güzel motor lakin ön süspansiyon fln şart böyle motora.bozuk yollarda içini dışına çıkartıyo zıplamaktan.birde kombine kullanıyo ama önüne tampon ve iki tane kum çuvalı koyarak geziyor.ekim pozisyonuna getırdıgınde önünü kaldırıyo

Ben 420 ile sürüm yaparken traktörün dengesine hayran kaldım. anızda yangın vardı mısır tarlasına doğru gidiyordu kaldırdım pulluğu keseklerin üstünden insan evladı gibi gitmedim traktör banamısın demiyor bilader ne zıplaması oha lan oldum bir an :) Traktörün dingil mesafesi geniş ve traktör yayık hiçbirşekilde zıpladığına yada konforundan birşey kaybettiğine kefil olmam L95 ve 3.095 ten sonra belim dinlendi yemin ederim. Ne marka ne tarz kombine kullanıyor paylaşırsanız sevinirim ?

dustero link=topic=80295.msg954719#msg954719 date=1420646718' Alıntı:
Ben 420 ile sürüm yaparken traktörün dengesine hayran kaldım. anızda yangın vardı mısır tarlasına doğru gidiyordu kaldırdım pulluğu keseklerin üstünden insan evladı gibi gitmedim traktör banamısın demiyor bilader ne zıplaması oha lan oldum bir an :) Traktörün dingil mesafesi geniş ve traktör yayık hiçbirşekilde zıpladığına yada konforundan birşey kaybettiğine kefil olmam L95 ve 3.095 ten sonra belim dinlendi yemin ederim. Ne marka ne tarz kombine kullanıyor paylaşırsanız sevinirim ?
ben nadastaki dengesini bilmem.yakından görmedim.5li 14lü takıyorlar.zıplama işine gelince en yakın arkadaşı anlattı kötü yolda içinin dışına çıktıgını tarlaya az bir mesafe kaldıgında inip yürüdügünü söyledi.ayrıca oha fln derkenbana dememişsindir umarım ayrıca biladerin degılim senden buyugum.ben duydugumu gördügümü ve düşüncemi söyledim.kombine gaspardo 3 metre mikser ve hububat mibzeri

arapörenli link=topic=80295.msg954756#msg954756 date=1420649887' Alıntı:
ben nadastaki dengesini bilmem.yakından görmedim.5li 14lü takıyorlar.zıplama işine gelince en yakın arkadaşı anlattı kötü yolda içinin dışına çıktıgını tarlaya az bir mesafe kaldıgında inip yürüdügünü söyledi.ayrıca oha fln derkenbana dememişsindir umarım ayrıca biladerin degılim senden buyugum.ben duydugumu gördügümü ve düşüncemi söyledim.kombine gaspardo 3 metre mikser ve hububat mibzeri

:) bilader kötü bir anlam içermemekle beraber samimiyetle kardeşlik duygusu içinde kardeş olmadığımız kişilere söylediğimiz yakınlık kelimesidir. Ortada bir art niyet yok yani abi farkettiysen siz sız diyede hitap ettim oha kelimeside o traktörün üstünde olduğum an ile ilgiliydi :) Konuya dönecek olursak şunu söyleyeceğim başkasının yaşadığı deneyimleri kendimiz yaşamış gibi anlatırsak ortada birtakım yanlış anlamalara yanlış yönlendirmelere sebep oluruz. Ayrıca o arkadaş dediğiniz kişi Claas sevmiyor koyu bir New Holland ' çı da olabilir :) Köylünüzde var olduğunu bahsettiğiniz Arion 400 model tipi ve Gaspardo kombine tipi nedir bilmem muhtemelen hafif tiplidir ama kolay kolay kaldıramayacağınıza heleki çuval koyduktan sonra eminim.