inek zehirlenmesi

Babam inekleri bitlendigi icin uzerlerine ddt ilaci yapmış ineklerimizden 4 u öldü diğerleri hasta zehirlendigini anlamadiklari icin kesmisler hemen ineğin kanini içen köpeğimiz de öldü arkadaşlar veteriner cagirdik igne yapti yikayin inekleri dedi yikadik ertesi gün baska bir veteriner cagirdik oda yıkayıp zehiri iyice vücuda islemissiniz dedi serum takti ne yapacagimizi sasirdik bir bilgisi olan varsa yardim etsin geride kalan ineklerimiz iyilesirler mi yada ölürler mi çok kotu oldu bu olay birsey bilen varsa yardimci olsun

Ynt: inek zehirlenmesi

yazık olmuş.Geçmiş olsun. bizimkilere de kuşlardan geçen bitler bulaşıyor.Sırtına dökülen toz ve sıvı ilaçlar kullanıyorum. Bunun gibi hayvanları kıran gizli tehlikeler var.

bir tanıdığın açık beside elektrik kablosunun kaplaması aşınarak metale değmesinden dolayı şakşaktaki bütün inekleri ölmüştü. bunun dışında yıldırım düşmesi yada zehirlenen farenin yemliğe kusması gibi pekçok hesapta olmayan tehlike oluyor..

Geçmiş olsun. Pire için yorgan yakmak diye bir deyim varya tamda sizin başınıza gelmiş ne yazıkki.
Serum takması iyi olmuş.

DDt zehirlenmelerinde merkezi sinir sistemi etkilenir ve solunum felci olur.
Zehirlenmelerde genelde destekleyici tedavi uygulanır ve varsa antidotu verilir insan vakalarında hayvanı bilemeyeceğim. Ş

Çok çok geçmiş olsun.

Muhtemelen aşırı miktarda ilaçlanmış ve hayvanlar kapalı yerde kalmış öyle tahmin ediyorum. Kalanlara müdahale edilmiş zaten.
Hayvanlarda nefes alma zorluğu varsa ama havalar müsade ediyorsa mümkün mertebe temiz havada kalsınlar. DDT, deri yoluyla ve solunum yoluyla zehirleme yapar.

Ayrıca hayvanlar sütten kesilecekler muhtemelen. Çok su kaybediyorlarsa devamlı temiz suları olsun. Birde ağızdan ılık suyla beraber birer avuç hardal tohumu bu durumlarda çok fayda eder.

Geçmiş olsun kardeşim.