Samana, Ayı'ya ve Güle sigorta geliyor

03.01.2015 - 02:30 | Son Güncelleme: 03.01.2015-0:04

Milliyet.com.tr »
Ekonomi »
Haber

Saman ve güle sigorta geliyor
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yüzde 50 destek verdiği tarım sigortaları, bu yıl Isparta gülünden hububat saplarına, vahşi hayvan saldırısından nakliyeye kadar daha fazla risk ve ürünü güvence altına alacak.

EKONOMİ SERVİSİ

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan tasarıya göre; meyve bahçeleri ve bağların korunması amacıyla tesis edilen ‘dolu ağı’ ve ‘örtü sistemleri’ teminat altına alınacak. İsteğe bağlı uygulama kapsamında, ağ ve örtülerde meydana gelen zararlar, dolu ana riski ile birlikte; fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını riskine karşı sigortalanacak.

Hububatların hasat edilmeden önceki sap kısmı ve halk arasında Isparta gülü olarak bilinen ‘yağ gülü’ de dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını risklerine karşı sigorta kapsamına alınacak. Böylece dolaylı olarak saman da güvence altına alınmış olacak.
Su ürünleri hayat sigortasıyla, üretim tesislerinin ana unsurları olan kafes ve ağlar da her türlü doğal afet, kaza ve diğer canlıların saldırısından meydana gelecek zararlara karşı teminat kapsamına alınacak.

AYI RİSKİ DE POLİÇEDE
Arıcılık sigortasıyla, arılı kovanlar vahşi hayvanların saldırısından doğacak her türlü zararlara karşı teminat kapsamına alınıyor. Gezginci arıcılar sigortalı olarak bir yılda 4 kez nakliye yapabilecek. Öte yandan yeni düzenlemeye göre büyükbaş hayvanların sigorta kabul yaşı 31 günden 8 güne, küçükbaş hayvanların ise 6 aydan 3 aya indiriliyor.