Marmara Tohumdan 'NOTA' EKİMİ YAPANLAR BURAYA :)

[size=14pt][/size] selam arkadaşlar trakkulup ' u uzun zamandır takip ediyorum. bu ilk paylaşımın inşallah herkese yararlı olur. Bu yıl deneme amaçlı 8 dekar kadar sulu araziye marmara tohumun NOTA ekmeklik buğdayını ektik.bu yıla kadar hep makarnalık buğday ekiyorduk. Bu tohumu eken arkadaşlar VERİM ve nasıl bir BAKIM (gübre,sulama,ilaç vs.) yaptığı hakkında bilgi verirse sevinirim. şimdiden herkese teşekkür ediyorum.

Ynt: Marmara Tohumdan 'NOTA' EKİMİ YAPANLAR BURAYA :)

Foruma hosgeldiniz tohumu tanımıyorum sayet marmara tohumculuk ismini gördüğüm anda çıldırıyorum. Neden mi Albatros odeska bugday tohumunda arpayla karsılastık. Şikayet ettik sonuc hüsran ugramadılar bile. ne oldu peki arpalı sıfır tohum ektık tarlaya :(

ben 55 dekar ektim, ama iklimimiz çok farklı.
20 kg 20-20 taban gübresi,
19 kg tohum,
20 kg üre
20 kg 33 lük nitrat uygulaması yapacağım.
ilaçlar
kökboğaz,
külleme,
ot+ yaban yulafı
pas
süne mücadelesi uygulayacağım.

Hüseyin ASLAN link=topic=80354.msg953085#msg953085 date=1420317216' Alıntı:
Foruma hosgeldiniz tohumu tanımıyorum sayet marmara tohumculuk ismini gördüğüm anda çıldırıyorum. Neden mi Albatros odeska bugday tohumunda arpayla karsılastık. Şikayet ettik sonuc hüsran ugramadılar bile. ne oldu peki arpalı sıfır tohum ektık tarlaya :(
hoşbulduk. bizim tohumda öyle sıkıntılar çıkmadı.Geri dönüş yapılması lazımdı en azından telafi edilmesi adına çokta ilgili bir firma değilmiş demek ki.

Foruma hoş geldin.
senesi bol olsun,benim bi yakınım ekti bu yıl .yaklaşık 7 ton kadar.tamamını kuru şartlarda nadas tarımı yapılan yerlere ekti.
bende aynı firmenın karsunaodaeska olan ceşidini ektim.
kısmet artık ,inşallah verim güzel olur.

BARTU link=topic=80354.msg953233#msg953233 date=1420366733' Alıntı:
ben 55 dekar ektim, ama iklimimiz çok farklı.
20 kg 20-20 taban gübresi,
19 kg tohum,
20 kg üre
20 kg 33 lük nitrat uygulaması yapacağım.
ilaçlar
kökboğaz,
külleme,
ot+ yaban yulafı
pas
süne mücadelesi uygulayacağım.
bizde dekara 15kg 12-30-12 attık taban gübresi olarak. ilk çıkış aynı tarlaya ekili makarnalık buğdaya göre daha güzel bakalım verim nasıl olacak.

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=80354.msg953366#msg953366 date=1420391422' Alıntı:
Foruma hoş geldin.
senesi bol olsun,benim bi yakınım ekti bu yıl .yaklaşık 7 ton kadar.tamamını kuru şartlarda nadas tarımı yapılan yerlere ekti.
bende aynı firmenın karsunaodaeska olan ceşidini ektim.
kısmet artık ,inşallah verim güzel olur.
hoşbulduk. saolasın. kaç dekardan 7 ton oldu.

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=80354.msg953418#msg953418 date=1420396330' Alıntı:
yanlış anlaşılamsın 7 ton buğday tohumu ekti,daha ürün kaldırmadı.kısmet olursa bu yıl ürün alacak.
anladım :) hayırlısı inşallah. hasat zamanını bekliyeceğiz verimleri öğrenmek için :)

cingözer link=topic=80354.msg953055#msg953055 date=1420313607' Alıntı:
[size=14pt][/size] selam arkadaşlar trakkulup ' u uzun zamandır takip ediyorum. bu ilk paylaşımın inşallah herkese yararlı olur. Bu yıl deneme amaçlı 8 dekar kadar sulu araziye marmara tohumun NOTA ekmeklik buğdayını ektik.bu yıla kadar hep makarnalık buğday ekiyorduk. Bu tohumu eken arkadaşlar VERİM ve nasıl bir BAKIM (gübre,sulama,ilaç vs.) yaptığı hakkında bilgi verirse sevinirim. şimdiden herkese teşekkür ediyorum.

Bir komşumuz ekti. Verimden çok memnun olduğunu ama bir daha asla ekmeyeceğini söylemişti.
Sebep domuzun çok sevmesiymiş. Dediğine göre bitişiğindeki sönmez ( kılçıksız ) buğdaya dokunmuyor. Benim tarlamdan ise kovalasam dolaşıp ben tarlanın başındayken yine geliyor diyordu.
Albatros çeşidini eken arkadaş karışık tohumdan şikayetçi olmuş bende aynı tohumu ektim ama temizdi ben memnundum tepe ve 5/1 kis olan arazide ortalama 650kg verim aldım. Krasunia ektim verim düşük ama kalite çok iyiydi.
Sonuç bölgenizde ekilen verimli çeşitleri ekmek, yeni çeşitleri ise bir kaç yıl küçük alanlarda denenmeli düşüncesindeyim.
Yeniymiş, süpermiş gibi reklamlara itibar edip bir sezonumuz heba olabiliyor.
Tamamen ticari düşünüp zayıf noktamızdan vurmayı hedefleyen kişilere karşı temkinli yaklaşmalıyız bence.

ofas link=topic=80354.msg953568#msg953568 date=1420405873' Alıntı:
Bir komşumuz ekti. Verimden çok memnun olduğunu ama bir daha asla ekmeyeceğini söylemişti.
Sebep domuzun çok sevmesiymiş. Dediğine göre bitişiğindeki sönmez ( kılçıksız ) buğdaya dokunmuyor. Benim tarlamdan ise kovalasam dolaşıp ben tarlanın başındayken yine geliyor diyordu.
Albatros çeşidini eken arkadaş karışık tohumdan şikayetçi olmuş bende aynı tohumu ektim ama temizdi ben memnundum tepe ve 5/1 kis olan arazide ortalama 650kg verim aldım. Krasunia ektim verim düşük ama kalite çok iyiydi.
Sonuç bölgenizde ekilen verimli çeşitleri ekmek, yeni çeşitleri ise bir kaç yıl küçük alanlarda denenmeli düşüncesindeyim.
Yeniymiş, süpermiş gibi reklamlara itibar edip bir sezonumuz heba olabiliyor.
Tamamen ticari düşünüp zayıf noktamızdan vurmayı hedefleyen kişilere karşı temkinli yaklaşmalıyız bence.
bizim burda domuz olmadığından böyle bir sorun olmayacaktır. tohum satan kişi kendisinin ektiğini ve dekardan 820 kg verim aldığını söylemişti.deneyip görecez artık.

Biz geçen yıl ektik. Kuruda 300-350kg aldık. Hava şartlarından dolayı bakımlarını iyi yapamadık. Ama syrena odeska bizim oraya daha iyi uyum sağladı. Bu yılda ektik bakalım nasıl olacak.

Ekmesen daha iyi olurdu buğdayın verimi iyi fakat ekmeklik olarak satışı zor oluyor fabrikalar almıyor biz genelde esperya ekiyorduk buyıl deney için ektım esperya buğdsyını 960 kuruşa satılırken notayı 820 ye verınceye kadar öldüm gülteni zayıf bir buğday sadece avantajı kışın dona dayanıklıdır