Kullandığım Aletlerden Bir Kaç Fotoğraf..

Ynt: Kullandığım birkaç alet foto

sanırım bir kaç sezon Kuhn u kullandınız?
biz yerli şanzımanlı makinelerde en çok dekara kg ayarını tutturamıyoruz, bu sorun yerli makinelerin hepsinde var.
ben bu sorunu tohumların sulu ilaçlarla kaplanmasına bağlıyorum.
KUHN da böyle bir problem varmı?

BARTU link=topic=80356.msg953227#msg953227 date=1420365590' Alıntı:
sanırım bir kaç sezon Kuhn u kullandınız?
biz yerli şanzımanlı makinelerde en çok dekara kg ayarını tutturamıyoruz, bu sorun yerli makinelerin hepsinde var.
ben bu sorunu tohumların sulu ilaçlarla kaplanmasına bağlıyorum.
KUHN da böyle bir problem varmı?
2009dan beri kullanıyorum. ithal makinalar çok hassas ekim yapıyor.şimdiye kadar buğday arpa kanola hepsinde kullandım. makinada bilgi ekranı olduğu için ektiğin alanı görbiliyorsun koyduğun tohumuda bildiğin için ayarladığın kilo şaşmıyor.

ORION link=topic=80356.msg953241#msg953241 date=1420367483' Alıntı:
tillerin markası ve fiyatı hakkında bilgi verebilir misiniz birde kaç hp traktöre bağlıyorsunuz böyle bir ekip man arıyoruz da
döşemenler marka li 150 beygir traktörde kullanıyorum. fiyat şu an için bilmiyorum.

Ynt: Kullandığım Aletlerden Bir Kaç Fotoğraf..

Paylaşımları sadece birkaç fotoğrafla kalmasın ama :D

Özellikle mibzerin ayrıntılı fotoğraflarını bekliyoruz. 23 diskli olması lazım. Disklerde sıyırıcı ve baskı tekerleği var mı merak ettim. Özellikle disk, dişli, klape ve kızak akşamlarını görebilirsek çok faydalı olur.

Kuhn ' un kötü mal yaptığını görmek zor zaten..

sebazios link=topic=80356.msg954336#msg954336 date=1420563675' Alıntı:
Paylaşımları sadece birkaç fotoğrafla kalmasın ama :D

Özellikle mibzerin ayrıntılı fotoğraflarını bekliyoruz. 23 diskli olması lazım. Disklerde sıyırıcı ve baskı tekerleği var mı merak ettim. Özellikle disk, dişli, klape ve kızak akşamlarını görebilirsek çok faydalı olur.

Kuhn ' un kötü mal yaptığını görmek zor zaten..

aslında internetten incelemişsinizdir belki ama merak ettiğiniz resimleri internetten buldum. yakında gidip foto çekme fırsatı bulamadım.ama kendimde çekince ayrıntılı tekrar yüklerim. disklerde sıyırıcı aparat yok çamurda ekim yapmadığım için bir problem yaşamadım şimdiye kadar sarma dolma problemi olmuyor diskleri açılı koymuşlar onunda etkisi olabilir.baskı tekerleği tercih etmedim.ayrı merdane çektiğmiz için. dişli yapısı biraz farklı gördüğünüz gibi. şanzuman haricnde kursaklara sağa sola hareket şeklinde ayar verilebiliyor.saplı yada çok temiz olmayan tarlada dahi problemsiz ekim yapabliyorum. disklerin gergi ayarını pistonla yapıyorum özellikle böyle istemiştim inmeden rahat oluyor. bence günümüzde en avantajlısı diskli mibzer toprak çok seçmiyor.

sckn link=topic=80356.msg955350#msg955350 date=1420820675' Alıntı:

aslında internetten incelemişsinizdir belki ama merak ettiğiniz resimleri internetten buldum. yakında gidip foto çekme fırsatı bulamadım.ama kendimde çekince ayrıntılı tekrar yüklerim. disklerde sıyırıcı aparat yok çamurda ekim yapmadığım için bir problem yaşamadım şimdiye kadar sarma dolma problemi olmuyor diskleri açılı koymuşlar onunda etkisi olabilir.baskı tekerleği tercih etmedim.ayrı merdane çektiğmiz için. dişli yapısı biraz farklı gördüğünüz gibi. şanzuman haricnde kursaklara sağa sola hareket şeklinde ayar verilebiliyor.saplı yada çok temiz olmayan tarlada dahi problemsiz ekim yapabliyorum. disklerin gergi ayarını pistonla yapıyorum özellikle böyle istemiştim inmeden rahat oluyor. bence günümüzde en avantajlısı diskli mibzer toprak çok seçmiyor.

Fotoğraflar için teşekkürler. Mibzerin toprak ve depo aksamı gerçekten çok profesyonel tasarlanmış. Birikme önleyici, karıştırıcı, piston ile derinlik ayarı vs. hepsi bi ayrı güzel.

Dikkatimi çeken nokta, dişli ve klape aksamı. En ufak boşlukta atılacak tohum hassiyetinde sapma yaptığı için oldum olası kaydırmalı sistemleri sevmem. Kuhn bunu, (klape, şanzıman ve kaydıma olarak) 3 noktadan atım ayarı yapma imkanı yaratarak pratikliğine bile dönüştürmüş ama uzun vadede umarım

Mibzerde (şahsi fikrim) sorun olacak tek nokta, tek tip (kalın çarklı) dişli kullanılması. Kanola-yonca gibi küçük tohumlarda dozajlama sorununa neden olabilmesi.

Herşey bir yana ömürlük makina. Bizim yerliler 5 senede emekliye ayrılırken, sizdeki Kuhn ' u sıfır sanan birçok site üyemiz 'hayırlı olsun' dileklerinde bulundu. Oysa o da 5 yaşında :D

sebazios link=topic=80356.msg955478#msg955478 date=1420838613' Alıntı:
Fotoğraflar için teşekkürler. Mibzerin toprak ve depo aksamı gerçekten çok profesyonel tasarlanmış. Birikme önleyici, karıştırıcı, piston ile derinlik ayarı vs. hepsi bi ayrı güzel.

Dikkatimi çeken nokta, dişli ve klape aksamı. En ufak boşlukta atılacak tohum hassiyetinde sapma yaptığı için oldum olası kaydırmalı sistemleri sevmem. Kuhn bunu, (klape, şanzıman ve kaydıma olarak) 3 noktadan atım ayarı yapma imkanı yaratarak pratikliğine bile dönüştürmüş ama uzun vadede umarım

dişliyi en sola doğru çekince kanola için 3cm kadar dişli kalıyor ve hiç sektirmeden tohum atımını gerçekleştiriyor.lemken kombinelerde de aynı dişli sistemi mevcut ve tek tek atmışsın gibi çıkıyor tohumlar hassasiyet konusunda ayarladığınız gram kilogram neyse onu atıyor.silkeleme ve kursaklardan tohum kaybı hiç yok

Mibzerde (şahsi fikrim) sorun olacak tek nokta, tek tip (kalın çarklı) dişli kullanılması. Kanola-yonca gibi küçük tohumlarda dozajlama sorununa neden olabilmesi.

Herşey bir yana ömürlük makina. Bizim yerliler 5 senede emekliye ayrılırken, sizdeki Kuhn ' u sıfır sanan birçok site üyemiz 'hayırlı olsun' dileklerinde bulundu. Oysa o da 5 yaşında :D

dişliyi sağa sola kaydırmak bir problem yaratmıyor.lemken kombinelerde de aynı tip dişli kullanılıyor. ben dişliyi en sola itip 3cm kadar dişliden kanola ekimini yapıyorum. mibzer silkelemede veya kursaklardan tohum kaybı yapmıyor. dozajlama ne ayarladıysan onu atıyor.tek tek atmışsın gibi çıkıyor tohumlar.dediğiniz gibi saglam ömürlük makinalar ama bazen insan yinede düşünüyor bizim şartlarımızda ne kadar mantıklı diye.

sckn link=topic=80356.msg955486#msg955486 date=1420839421' Alıntı:
dişliyi sağa sola kaydırmak bir problem yaratmıyor.lemken kombinelerde de aynı tip dişli kullanılıyor. ben dişliyi en sola itip 3cm kadar dişliden kanola ekimini yapıyorum. mibzer silkelemede veya kursaklardan tohum kaybı yapmıyor. dozajlama ne ayarladıysan onu atıyor.tek tek atmışsın gibi çıkıyor tohumlar.dediğiniz gibi saglam ömürlük makinalar ama bazen insan yinede düşünüyor bizim şartlarımızda ne kadar mantıklı diye.

Maliyeti tam olarak ne kadara çıkmıştı?

sckn link=topic=80356.msg955591#msg955591 date=1420879092' Alıntı:
sebazios link=topic=80356.msg955527#msg955527 date=1420842909' Alıntı:
Maliyeti tam olarak ne kadara çıkmıştı?

24500tl idi. Aradaki fark 2009 da yerli makina gungor kurt irtem 6-7000tl idi

4 yerli parası..

Bence en doğrusunu yapmışsın. Belki 4 yerlinin toplam ömrü kadar uzun ömürlü olmayacak (15x4=60) ama çalıştığı sürece bizimkilerden çok daha hassas çalışacak. Üstelik uzun yıllar aynı makinanın kullanımı sonrası mibzere olan hakimiyet de arttacağı için ekim işinde mükemmele yaklaşılır.

Tek sorun 'sıkıldım, değiştireyim' olayına gelmemesi :)