Program ve haritacılıktan anlayan arkadaşlar bi bakabilirmi

Selamın Aleyküm Ahali

Ahali aranızda bu işten anlayan varsa ufak bi proje geçiyor aklımdan yardımcı olacak varsa yardımcı olabilir mi ?

Öncelikle projeden bahsetmek istiyorum:

Navigasyon cihazları onlara yüklenen programlarla çalışıyor bizde nasıl bi program tasarlasak ekipmanın iş genişliğini girerek tarlada iş yaptığımızı gösterecek gibi aranızda bu işten anlayan arkadaşlar varsa Trakklüp navigasyonu projesini hayat ' a geçirelim böylelikle gps ' i en uygun fiyata getirmiş olalım ne dersiniz ?

Ynt: Program ve haritacılıktan anlayan arkadaşlar bi bakabilirmi

volkanuzel link=topic=80375.msg953391#msg953391 date=1420394465' Alıntı:
yapılan işin alanının ölçmek kolay ama ekranda göstermek baya zordur heralde :)
Abi herkes işlediği tarlaları harita üstünde işaretleyip belirli bir renge donuşturebilir veya yarı saydam. Mesala sarı olduğunu var sayalım ekipman ile girince giden yerler yeşil veya kırmızı olablilir :)

Mehmetknarca link=topic=80375.msg953392#msg953392 date=1420394637' Alıntı:
Abi herkes işlediği tarlaları harita üstünde işaretleyip belirli bir renge donuşturebilir veya yarı saydam. Mesala sarı olduğunu var sayalım ekipman ile girince giden yerler yeşil veya kırmızı olablilir :)
takipteyiz :)

alipasalierkan ın bu sekilde bi projesi vardı galiba, Son durum neki? :)

Bunun için bazı programlar var fakat navigasyon akıllı telefon vs gibi cihazlardaki gps in hassasiyeti bu iş için yeterli değil yanılma payı fazla olacaktır. Gübre ve ilaçlamada iz mesafesini ayarlamak için hata payı daha az olan gps lere ihtiyaç var

Barış UZEL link=topic=80375.msg953400#msg953400 date=1420395301' Alıntı:
Bunun için bazı programlar var fakat navigasyon akıllı telefon vs gibi cihazlardaki gps in hassasiyeti bu iş için yeterli değil yanılma payı fazla olacaktır. Gübre ve ilaçlamada iz mesafesini ayarlamak için hata payı daha az olan gps lere ihtiyaç var
Abi elektronikten anlasam navinin üstüne bi anten koyarak iyileştirelim diyecem ama benim bu işteki amacım hem sürekli traktörde kalacek hemde şarj sıkıntısı falan olmayacak Km/h saati olmayan traktörlerde extra ' dan KM/h saatide olacak hem istediğimiz büyüklükte gps olucak benim düşüncelerim bu eleştiriye birbirimizi kırmadıkça açığım :)

Mehmetknarca link=topic=80375.msg953405#msg953405 date=1420395537' Alıntı:
Abi elektronikten anlasam navinin üstüne bi anten koyarak iyileştirelim diyecem ama benim bu işteki amacım hem sürekli traktörde kalacek hemde şarj sıkıntısı falan olmayacak Km/h saati olmayan traktörlerde extra ' dan KM/h saatide olacak hem istediğimiz büyüklükte gps olucak benim düşüncelerim bu eleştiriye birbirimizi kırmadıkça açığım :)
Birbirimizi kıracak birşey yok Mehmet ;) fikir güzel kaliteli %1 ve altında hata yapan gps olduktan sonra program bir şekilde çözülür ve çok kullanışlı olur

Öncelikle konuyu açan arkadaşa ve bilgi verecek abilerime ve arkadaşlarıma teşekkür ederim. Güzel bir konu olmuş verilen bilgiler bizim de işimize yarayacaktır. Yalnız normal bir harita programında arazi düz olmasa bile haritada düz görüneceği için tarlanın tesviye durumunu da hesaba katmak gerektiğini söylemek gerekir :)

POYRAZLI TALHA link=topic=80375.msg953415#msg953415 date=1420396140' Alıntı:
Öncelikle konuyu açan arkadaşa ve bilgi verecek abilerime ve arkadaşlarıma teşekkür ederim. Güzel bir konu olmuş verilen bilgiler bizim de işimize yarayacaktır. Yalnız normal bir harita programında arazi düz olmasa bile haritada düz görüneceği için tarlanın tesviye durumunu da hesaba katmak gerektiğini söylemek gerekir :)
Talha ' cım çok güzel bi konuya değindin fakat benim bu konuda bilgim kısıtlı ancak bu işi yapacak kadro kurulursa o zaman bu gibi sorunları düşünürüz bize herşeyden önce bu projeyi gerçekleştirecek bi ekip lazım . . .

Fikir güzel Çağrı benimde araştırdığım bi konuydu yalnız yabancılarda bazı tarlalardaki direk ağaç derin çukur vs. yüzünden çok kaza oluyordu böyle bi programda tarladaki ağaç direk çukur vs. bunlarında hesaba katılması düşüncesindeyim ben saygılarımla :)

google play ' da 'farm sprayer gps' diye bir uygulama var. yalnız ücretli ben indirdim işe yarıyor ama telefonun gps hassasiyeti olmadığı için hata oranı yüksek .akıllı telefonlara takılan gps antenleriyle bu sorun çözülebilir .gps antenini araştırdım yurt dışında bu ürünler var ama bizim ülkemizde ne yazık ki ben bulamadım.

Fikir güzel lakin benim de aklımdaki bazı şüpheler şunlar:
1. Navigasyonlar aslında hiç hassas değil. Biz navigasyonları araçla kullandığımız için doğal olarak araç yollarına göre gidiyorlar. Yoksa bizi şarampolden götürecek. :) Bunu anlamak için navigasyonu yaya konumuna almanız yeterli. Bu yüzden hassas olmayan bir şeyi kullanmamız zor diye düşünüyorum. Bazı eklerle belki güçlendirme yapılabilir mi bilemiyorum.
2. Bu tip bir proglamlama işi kolay değildir. Günümüzde bile yüzlerce navigasyon markası olduğu halde sadece iki üç tane firmanın harita yazılımı kullanılıyor. Kolay birşey olsa her firma kendi haritasını kullanır kanısındayım.

Belki yapabilen arkadaşlar vardır, uzman olanlar varsa onların görüşleri daha önemli burada.

Arkadaslar ben harita teknikeriyim. Google playstore da hakan kocaman adli bir harita muhendisi abimiz var cok faydali buldugum ve cok kullandigim bir uygulama hem turkce ve bedava bunu kullanabilirsiniz .hassasiyet bilindigi uzere el gps i ve tel gps lerinde arti eksi 10 metredir kaba taslak sizi bilgi sahibi eder .en basit sekli budur.. programin ismi
kocaman play storeda aratip indirebilirsiniz.programin yardim kisminda menulerin aciklamasi var. Kolay gelsin..

mumtu00 link=topic=80375.msg953459#msg953459 date=1420399596' Alıntı:
Arkadaslar ben harita teknikeriyim. Google playstore da hakan kocaman adli bir harita muhendisi abimiz var cok faydali buldugum ve cok kullandigim bir uygulama hem turkce ve bedava bunu kullanabilirsiniz .hassasiyet bilindigi uzere el gps i ve tel gps lerinde arti eksi 10 metredir kaba taslak sizi bilgi sahibi eder .en basit sekli budur.. programin ismi
kocaman play storeda aratip indirebilirsiniz.programin yardim kisminda menulerin aciklamasi var. Kolay gelsin..
arkadaslar size kotu bir haberim var .programi indirmeyin.
programda her turlu hesap var.alan hesabi yok :) yeni fark ettim ben var biliyordum.

mumtu00 link=topic=80375.msg953459#msg953459 date=1420399596' Alıntı:
yani çalışma iş genişliği girilebiliyormu..
misal traktöre taktığımız ekipman 2 metre iş genişliğine sahip bunu girip ..
gittiğimiz yönü renk değiştirirmi..

volkanuzel link=topic=80375.msg953395#msg953395 date=1420394967' Alıntı:
alipasalierkan ın bu sekilde bi projesi vardı galiba, Son durum neki? :)

Benim projem traktörün hızını hesaplayıp, bununla birlikte istenildiği takdirde işlenilen alanı ve kat edilen mesafeyi hesaplamak üzerin kurulu birşey. Proje aslında bitti sayılır. Sadece traktörde en son deneme şansım olmadı. Eğer problem çıkarsada GPS üzerinden hızı ölçme fikrim var. Ama uğraşacak boş vaktim yok. Şuan Augmented Reality üzerine başka bir projem var. Daha öncekini Arduino programala kiti ile yaptıydım. Aslında onu daha ilertme düşüncem var. Daha komplike olacak. Traktör terminali tarzında birşey olacak. Uğraşıldığında yapılmayacak birşey değil. Herşey sensör ve doğru hesaplamaya bakıyor. Demo çalışmamda başarılı bir şekilde hız, alan tarzı hesaplamaları yaptırdım. Ama gerçek traktör üzerinde deneme şansım olmadı. Boş vaktimde deneyeceğim. Şayet orada da düzgün çalışırsa ilerletmeyi planlıyorum. En azından Terminal sistemi olan bir Erkunt olacak...:D Sizin dediğiniz GPS ile tarlada gidilen alanı çizme işlemleri zor işler. Onlar için bildiğim kadarıyla uydu ile bağlantı kurmak gerekiyor. Bunu yaparkende belli bir ücreti belli firmalara ödüyorsunuz. Normalde basitçe yapılabiliyor. Ama hassas olması için anlık olarak veriyi hatasız çekmek gerek. En iyi GPS sistemleri bile 2 cm yanılma payına sahip. Sadece basit bir yazılım yapmak ile de olmuyor. Aracın doğru konumunu bulup kullanıcıyı yönlendirecek cihazıda üretmek gerek. En basit sizin istediğiniz sisteme benzer John Deere ' nin bir sistemi var. O sistem ile tarlanın düz anlığından bir defa gittiğiniz rotayı kaydediyorsunuz. Sizi bir dahaki sefere o rotaya paralel gitmeniz için yönlendiriyor. En fazla buna benzer bir sistem yapılabilir diye düşünüyorum.