Ektiğim Buğday neden çok seyrek çıktı

Değerli arkadaşlar, bu sene arpa anızı sürdükten sonra, üzerine Kızıltan cinsi buğday ektim. Tarla susuz tarla. Dekara yaklaşık 23 kğ. tohum kullandım. Fakat buğdayın çıkışını beğenmedim. Tarlanın Kimi yeri iyi çıkmış, kimi tarafı seyrek... Bunun nedeni anızlı tarlaya ekmiş olmam olabilir mi. Mibzerin hortumları tohumu atarken sıkıştırmış olabilir mi...YA da mibzerde dereceyi fazla verdiğimden tohum derine düşüp ondan mı çıkmadı. Yani o kadar tohum nereye gitti ? Valla ben anlamadım. Görüşü olan lütfen yazsın.

Ynt: Ektiğim Buğday neden çok seyrek çıktı

Tarlayı ekime hazırlamaktaki gaye mibzerin güzel ekim yapmasıdır. Anız tarlaya eğer iyi düzlenmemişse tohumların bir çoğu açıkta kalmış veya çok az toprakla örtülmüştür. Bunda anızın etkiside vardır.

Eğer ekimden sonra toprağı merdane ile sıkıştırsaydın verim şimdikinden daha iyi olurdu.

ENES4422 link=topic=80416.msg953932#msg953932 date=1420480816' Alıntı:
Tarlayı ekime hazırlamaktaki gaye mibzerin güzel ekim yapmasıdır. Anız tarlaya eğer iyi düzlenmemişse tohumların bir çoğu açıkta kalmış veya çok az toprakla örtülmüştür. Bunda anızın etkiside vardır.

Eğer ekimden sonra toprağı merdane ile sıkıştırsaydın verim şimdikinden daha iyi olurdu.
siz yazarken bende yazdıydım aynı şeyleri ama benim mesaj kayboldu.dediğiniz doğru anız hava aldırır ve kaba olduğu için yuvak çekmek gerekir.aşırı bi seyreklik yoksa biraz seyrek olması normal.anız zaten yüz güldürmez ve çokta umut bağlanmaz.MEVLAM verir hayırlısını.

• Beğen
Tepkiler: Onur Demir

Peki arkadaşlar. dediğinize katılıyorum. Ama bu şartlarda 12.000 dekar yerden alacağım mahsül, sanki 6 dekardan aldığım kadar olacaktır. Ben diyorum ki toprak az tava gelince seyrek yerlerden mibzerle geçsem, yeniden tohum ve gübre atsam, ne olur ? Yüz güldürür mü ?

siz bilirsiniz tabi. bu sene akrabam yan tarlayı domuza yedirdi pancar yeriydi seyrek yerleri fırsat bulunca bi daha ekti ama ekerken ekili yerleri çiğnedi olan ekinide bozdu.içinde çok gezmeden olabilir tabi.

sagalassos link=topic=80416.msg953942#msg953942 date=1420481801' Alıntı:
Peki arkadaşlar. dediğinize katılıyorum. Ama bu şartlarda 12.000 dekar yerden alacağım mahsül, sanki 6 dekardan aldığım kadar olacaktır. Ben diyorum ki toprak az tava gelince seyrek yerlerden mibzerle geçsem, yeniden tohum ve gübre atsam, ne olur ? Yüz güldürür mü ?

Buğday durumu ne olur bilmem. Fakat SAGALASSOS ismine göre sizin oralar gayet ılımandır. Belki yetişir.
Eğer arpa ekecek olursan arpa hasada kadar kurtarır. Tabi çıkan ürünü yem olarak değerlendirirsin.

Ekimi yapalı ne kadar oldu, derine gidipte arkadan gelen tohum var mı? 23 kg tohum az değil ya çok derine gitti bunların bir kısmı gelebilir. Ya da açıkta kalıpta nişastalandı tohum bozuldu. Tarlada görüp karar vermek gerekir hangisi olduğuna.

toprağın yüzü kuruyunca merdane cek ama toprak sarmamasi lazım birde ekinin nerdeyse toprağı kapataçak zamanda çek seyrek olduğu zaman biz yapıyoruz önceki durumuna göre ıyi oluyor

GEnç Eymirli merdane çekmeyi baya baya düşünüyorum ama hiç denemedim. Hazır konu açılmışken deneyimi olan arkadaşlarda yazar iyi olur. Merdaneyi hangi ayda ve ekin hangi boydayken çekiyoruz. Bu işin kardeşlenmeye ve verime katkısı ne kadar oluyor. Birde ekini kaldırıp hemen sürmek zorunda olanlar için ...toprak sıkışıklığı meydana gelmiyor mu .. Duydum ki çok keseklenir diyorlar.

merdane veya yuvak tohum üstüne ve ilkyazın ekin üstüne çekilir.ilk yazın kabaran toprağı yatıştırmak için iyi olur.siz heralde yuvak çekmediniz ekince ben öyle anladım.yuvakla keseğin ilgisini zaten hiç anlamadım.o zaman kesek mi oluyomuş sürerken ilk duydum bunu.

sagalassos link=topic=80416.msg953965#msg953965 date=1420483743' Alıntı:
GEnç Eymirli merdane çekmeyi baya baya düşünüyorum ama hiç denemedim. Hazır konu açılmışken deneyimi olan arkadaşlarda yazar iyi olur. Merdaneyi hangi ayda ve ekin hangi boydayken çekiyoruz. Bu işin kardeşlenmeye ve verime katkısı ne kadar oluyor. Birde ekini kaldırıp hemen sürmek zorunda olanlar için ...toprak sıkışıklığı meydana gelmiyor mu .. Duydum ki çok keseklenir diyorlar.
abi illaki sıkışacak yapacak bisey yok. Ekinler 5ila 10cm arası iken çek toprak sarmasın yeter tırtılli merdane çek düz veya lastikli çekme.

Tammer kardeş , yuvak nasıl bir şey bilmiyorum.. Biz merdane kullanırız. Bendeki merdane 850 kğ. Bizim buralarda Şubat 15 den sonra ekine merdane çekerler. Ben denemedim ....toprak nemli olacağından ....ister istemez sıkışıyor. Biçer ekini biçtikten sonra sürmesi zor oluyor. DİYORLAR .

yuvak merdanenin lastik tekerleklisi bendeki içi yağ dolu kamyon tekerlekli olanından ağrlığı 1.5 tondan fazla.bu olaya şubat mart demiyelim de ilk yazın hava ve ekin durumuna göre çekilir diyelim.zaten amaç sıkıştırmak ki ekinin çıkışı tekdüze olsun.anız bozarken ben yuvaktan dolayı kesek çıktığını görmedim.yapabilirsen gölge tavında bozcan anızı o zaman kesek falan çıkmaz.

Eğer seyrek bölgeler lokal ise, yani alan alan ise, kısmi bozma yapılabilir.

Mesela gece 03:00 ' da ekim yaparken dikkatsizlik ve karanlık sonucu bir sıra ekilmeyen kalmış. Mibzeri tekrar takmak zor geldi. El ile saçıp kültivatör ile karıştırdık. Aşağıdaki foto aysan çekimi esnasında çekildi:

8ae890622e2eb7d9faf70c2d00506658.jpg

1 hatta sonraki hali:

d8e43160865d5e816c814185457b4cfd.jpg

46595c26002e6ad68471d8e52359cfba.jpg

1 ay sonraki hali:

d3f2e123e4742191d24425145a77ecd5.jpg

Şu anki hali ancak dikkat edilirse farkedilecek duruma geldi. Tabi bu uygulama lokal / bölgesel seyreklikler için uygun. Ilk mesajda 'alan alan' dediğiniz için çözüm önerisi olarak aklıma geldi.

Diğer husus da alanlardaki genişleme durumu. Eğer seyreklik gösteren alanlar genişliyorsa kurt sorunu olma ihtimali var.

Yapabilecekleriniz:

1-) merdane / otlatma
2-) erken dönem azot ve çinko takviyesi.
3-) yağmur öncesi el ile saçma (karıştırmadan)
4-) bozup yeniden ekme.

Yılmaz kardeş mevsim itibarıyle her yere kar yağdı.. Toprağın tekrar kuruyup yapışmayacak hale gelmesini beklersem zaten mart ayı gelmiş olur :) Artık mevlaya bırakıp ne kadar ürün alacağımızı beklemek gerekecek. Ama bir ihtimal hava şartları ve merdane çekme işi planlarıma dahil olabilir.

cemal kardeş şöyle cevap vereyim.

1 toprak hazırlığı : Anızı sürüp ektiğimden keseklendi , uğraştık keseği az çok erittik.
2 toprak tavı : Toprakta tav HAK getire :)
3 ekim zamanı ; Ekim 18
4 merdane çektinizmi : Merdane çekemedim.
5 ektikten nezman sonra yağış oldu : Yaklaşık 15-20 gün sonra

sagalassos link=topic=80416.msg953924#msg953924 date=1420480385' Alıntı:
Değerli arkadaşlar, bu sene arpa anızı sürdükten sonra, üzerine Kızıltan cinsi buğday ektim. Tarla susuz tarla. Dekara yaklaşık 23 kğ. tohum kullandım. Fakat buğdayın çıkışını beğenmedim. Tarlanın Kimi yeri iyi çıkmış, kimi tarafı seyrek... Bunun nedeni anızlı tarlaya ekmiş olmam olabilir mi. Mibzerin hortumları tohumu atarken sıkıştırmış olabilir mi...YA da mibzerde dereceyi fazla verdiğimden tohum derine düşüp ondan mı çıkmadı. Yani o kadar tohum nereye gitti ? Valla ben anlamadım. Görüşü olan lütfen yazsın.

Teşhisi kokoymadan doğru tedaviye karar verilemez.
Zabrus ise başka, tohumsa sorun başka tavsiyeler olacaktır.

Topraktaki tohumun durumunu bilmeliyiz. Tohum olmediyse ve çıkma ihtimali varsa yeniden ekmenin zararı olacaktır

Önce teşhis!