KAVUN TARLAMIZ...2014...

Ynt: KAVUN TARLAMIZ...2014...

güzel paylaşım İbrahim kavunlar da kurtlanma oluyor mu , İlaçlama yapıyor musunuz? Bizde bölge genelinde kurtlanma sıkıntısı başladı ilaç yapmazsan 1 tane turşuluk(kelek) dahi yiyemiyoruz

İbrahim bu kavun ekim işleri sizin oralarda nasıl oluyor? Bende bazı zamanlar yapıyorum fakat bizim buralarda zahmetli bir iş.

Toprağın hazırlanmasından sonra kavun tohumlarını ekme ve sonraki yaptığın işlemleri ayrıntılı anlatabilir misin? Belki bilmediğim konular vardır.

volkanuzel link=topic=80423.msg954105#msg954105 date=1420504863' Alıntı:
güzel paylaşım İbrahim kavunlar da kurtlanma oluyor mu , İlaçlama yapıyor musunuz? Bizde bölge genelinde kurtlanma sıkıntısı başladı ilaç yapmazsan 1 tane turşuluk(kelek) dahi yiyemiyoruz
sağol volkan kurtlanma olmuyo hiç ilaç dahi kullanmadık ama bizim satmada sıkıntı bizimki ananas çeşidi çok çabuk çürüyo
ENES4422 link=topic=80423.msg954127#msg954127 date=1420528561' Alıntı:
İbrahim bu kavun ekim işleri sizin oralarda nasıl oluyor? Bende bazı zamanlar yapıyorum fakat bizim buralarda zahmetli bir iş.

Toprağın hazırlanmasından sonra kavun tohumlarını ekme ve sonraki yaptığın işlemleri ayrıntılı anlatabilir misin? Belki bilmediğim konular vardır.
tamam abi
biz kavun tohumunu önce viöle ekeriz orda çimlendiriz
nisan 1 de viole hava durumuna göre 20ila 30 günde yetişir
mayısın ilk günleri tarlaya dikeriz damla sulama ile
toprak hazırlığı
1sene önceden tarlada ne ekilise onu kaldırdıktan sonra dızkara ile geri kalan sap ve otları kıyarız sonra 7 ayak çzelle 50 cm derinlikle süreriz sonra kasımda pullukla aktarız
kışın öyle bekletiriz
nisan ayında toprak tavına göre önce 7 ayak patlatma sonra pullukla süreriz ve trmıkla işi bitirmiş oluruz
dikimden 1 ay sonra kaz aykla ara çapası ve bi 20 gün sonra 2. ara çapası çekeriz
2 günde bi 2şer saat damlama sulama yaparız
gübralelemede her suda olmak üzere ilk 2 ay azot üre nitrat şeker
2 aydan sonra döle binerken map 1 ay kadar
sonrada sırf patos veririz hasada kadar
zaten hasat süresi en fazla 20 gün sürer
olgunlaşma süresi 110 ila 120 gündür

POYRAZLI TALHA link=topic=80423.msg954129#msg954129 date=1420529309' Alıntı:
Kolay gelsin abi güzel paylaşım. Bizde kurt sorunu olmasa iyi kavun olacak ta ilaç yaptığımız halde çok kurt oluyor. Cinsi ne bunun?
sağol talha bizde kurt yok şuanlık konak çinsi
Hermiyas link=topic=80423.msg954141#msg954141 date=1420531304' Alıntı:
Böyle yaprak maprak tarla göstermekle olmaz İbrahim kawun göster bize, hakiki kawun :) Hatta hepimize yolla birer tane de yiyelim....:)
sğol abi bizim kavun dayanmıyor kopardıktan 3 gün sonra tüketmen gerekiyo yoksa çürüyor olsa 1 kamyon göndereyim busene para etmedi tonlarca toprak altına sürdük

ibrahim_11 link=topic=80423.msg954165#msg954165 date=1420538489' Alıntı:
sağol talha bizde kurt yok şuanlık konak çinsisğol abi bizim kavun dayanmıyor kopardıktan 3 gün sonra tüketmen gerekiyo yoksa çürüyor olsa 1 kamyon göndereyim busene para etmedi tonlarca toprak altına sürdük

Yazlık mı ekiyorsunuz abi kışlık kavun yokmu? Bizim yemeye ayırdığımız kavun hala duruyor biraz daha ömrü var. İyi beklettiğimiz zaman mart ayına kadar dayanabiliyor. Bir de bu yıl bizim burda kavun iyi para etti sizin orda neden etmedi ona şaşırdım ufak kavun römorkuyla 600 TL civarına sattı herkes.

POYRAZLI TALHA link=topic=80423.msg954169#msg954169 date=1420539617' Alıntı:
Yazlık mı ekiyorsunuz abi kışlık kavun yokmu? Bizim yemeye ayırdığımız kavun hala duruyor biraz daha ömrü var. İyi beklettiğimiz zaman mart ayına kadar dayanabiliyor. Bir de bu yıl bizim burda kavun iyi para etti sizin orda neden etmedi ona şaşırdım ufak kavun römorkuyla 600 TL civarına sattı herkes.
evet yazlık ekiyoz bizimde en yüksek 500 en düşük 250 den sattık tonunu ortalama 350 ye geldi benim

ibrahim_11 link=topic=80423.msg954173#msg954173 date=1420539848' Alıntı:
evet yazlık ekiyoz bizimde en yüksek 500 en düşük 250 den sattık tonunu ortalama 350 ye geldi benim

Heryerde para eder sandım. Yalnız kurdun olmaması çok iyi bizde kurt iyice çoğaldı hiç ilaç yapmazken bir defa ilaç atmaya başladık şimdide 2-3 defa yapmak gerekiyor.

ibrahim_11 link=topic=80423.msg954163#msg954163 date=1420538361' Alıntı:
tamam abi
biz kavun tohumunu önce viöle ekeriz orda çimlendiriz
nisan 1 de viole hava durumuna göre 20ila 30 günde yetişir
mayısın ilk günleri tarlaya dikeriz damla sulama ile
toprak hazırlığı
1sene önceden tarlada ne ekilise onu kaldırdıktan sonra dızkara ile geri kalan sap ve otları kıyarız sonra 7 ayak çzelle 50 cm derinlikle süreriz sonra kasımda pullukla aktarız
kışın öyle bekletiriz
nisan ayında toprak tavına göre önce 7 ayak patlatma sonra pullukla süreriz ve trmıkla işi bitirmiş oluruz
dikimden 1 ay sonra kaz aykla ara çapası ve bi 20 gün sonra 2. ara çapası çekeriz
2 günde bi 2şer saat damlama sulama yaparız
gübralelemede her suda olmak üzere ilk 2 ay azot üre nitrat şeker
2 aydan sonra döle binerken map 1 ay kadar
sonrada sırf patos veririz hasada kadar
zaten hasat süresi en fazla 20 gün sürer
olgunlaşma süresi 110 ila 120 gündür

Allah razı olsun kardeşim. Şu anlattıklarını ziraat mühendisleri bile bilmiyor. Hatta Tarım İl Müdürlüğü görevlileri ile dahi gittim konuştum. Hep aynı cevap 'Bu konu hakkında hiç bilgimiz yok size yanlış bilgi vermeyelim' diyorlar o kadar.

Benim en son kavun ekiminde büyük bir sorunum olmuştu ve çaresini bulamadık 7 dekar kavun kapalı alandan ürün alamadım.

Senin fotoğraftakiler gibi bütün tarla kavun fidanları ile kaplandı. Hiç çapasını-bakımını aksatmadım. Çiçeklenmeye ve meyve vermeye başladılar her şey çok güzeldi... Çiçekler meyveye duruyor kavunlar ceviz büyüklüğüne gelince sararıp dökülüyordu.

Bütün tarla böyle oldu küçük küçük kavunlar daha gelişmeden incir gibi sararıp öldüler.

Fakat kavunun kendi dallarında yapraklarında hiç bozulma olmadı gövdeler çok sağlıklıydı. Sadece meyveye durunca
meyveleri gelişmeden sararıp döküldüler.

Geçen sezon hiç ürün alamadım. Ayrıca tozlanmayı engelleyecek ilaçlama vs. yapmadım.
Üstelik gitmediğim kapı, danışmadığım ziraatçi kalmadı. Üniversitede profosöre kadar gittim.... İnternetten okumadığım yazı kalmadı malesef nedenini bulamadık...!

Bunun nedeni ne olabilir? Hiç fikrin var mı? Yada senin başına hiç böyle bir şey geldi mi?

ENES4422 link=topic=80423.msg954190#msg954190 date=1420542883' Alıntı:
Allah razı olsun kardeşim. Şu anlattıklarını ziraat mühendisleri bile bilmiyor. Hatta Tarım İl Müdürlüğü görevlileri ile dahi gittim konuştum. Hep aynı cevap 'Bu konu hakkında hiç bilgimiz yok size yanlış bilgi vermeyelim' diyorlar o kadar.

Benim en son kavun ekiminde büyük bir sorunum olmuştu ve çaresini bulamadık 7 dekar kavun kapalı alandan ürün alamadım.

Senin fotoğraftakiler gibi bütün tarla kavun fidanları ile kaplandı. Hiç çapasını-bakımını aksatmadım. Çiçeklenmeye ve meyve vermeye başladılar her şey çok güzeldi... Çiçekler meyveye duruyor kavunlar ceviz büyüklüğüne gelince sararıp dökülüyordu.

Bütün tarla böyle oldu küçük küçük kavunlar daha gelişmeden incir gibi sararıp öldüler.

Fakat kavunun kendi dallarında yapraklarında hiç bozulma olmadı gövdeler çok sağlıklıydı. Sadece meyveye durunca

Geçen sezon hiç ürün alamadım. Ayrıca tozlanmayı engelleyecek ilaçlama vs. yapmadım.
Üstelik gitmediğim kapı, danışmadığım ziraatçi kalmadı. Üniversitede profosöre kadar gittim.... İnternetten okumadığım yazı kalmadı malesef nedenini bulamadık...!

Bunun nedeni ne olabilir? Hiç fikrin var mı? Yada senin başına hiç böyle bir şey geldi mi?
abi seniki döl tutmamış genelde tam neyva tutum zamanı aşırı yağmur ve sulamadan kaynaklanıyor biz onun için fosforu fazla veriyoz sıkıntı olmuyor fosfor 10.30.10 olarak gecer bide map var sırf fosfor 25 kg si 150 liradı

ENES4422 link=topic=80423.msg954190#msg954190 date=1420542883' Alıntı:

Kavun tarımı çok hassas oluyor.Bizde kuruya ekip sertfikalı çekirdek tohumu yetiştirdik.
7 dönüm kavunun hepsi kapalı alanda miydi?Kavunun cinsi neydi?fidemi çekirdekten mi ekildi?

ibrahim_11 link=topic=80423.msg954249#msg954249 date=1420551559' Alıntı:
abi seniki döl tutmamış genelde tam neyva tutum zamanı aşırı yağmur ve sulamadan kaynaklanıyor biz onun için fosforu fazla veriyoz sıkıntı olmuyor fosfor 10.30.10 olarak gecer bide map var sırf fosfor 25 kg si 150 liradı

Cevaplarını unutmamak için not ettim. Bunları dikkate alacağım.

ibrahim_11 link=topic=80423.msg954254#msg954254 date=1420553019' Alıntı:
fece kullanıyosan ekle istedin soruyu sor cevaplarım yardımçı olurum

Sağol kardeş ama facem yok. Geçen gün akrabalar da hesap oluştur dediler. Hesap açınca seni haberdar ederim.

maygun10 link=topic=80423.msg954250#msg954250 date=1420551714' Alıntı:
Kavun tarımı çok hassas oluyor.Bizde kuruya ekip sertfikalı çekirdek tohumu yetiştirdik.
7 dönüm kavunun hepsi kapalı alanda miydi?Kavunun cinsi neydi?fidemi çekirdekten mi ekildi?

Mehmet bey açık alandı. Fakat kavun ocakları 3000 kadardı ve kavunlar büyüyüp kol attıklarında 7 dekar arazinin tamamı kapanmıştı. Bu derece güzel gövde ve dal oluşmuştu.

Kavun tohumdan ocaklara ekilmişti. Ayrıca diğer sorunuz, kavunların hepsi Kırkağaç cinsi oval kavunlardı. Daha önce böyle bir şey yaşamadım.