Aspirde 2014 hedefi aşıldı

Aspirde 2014 hedefi aşıldı
Ana Sayfa» Güncel
03.01.2015 16:07

Kuraklığa dayanıklı bitki grubu içinde yer alan yağlık bitki aspirde, geçen yıl 76 bin ton ile hedefin üzerinde bir üretim gerçekleştirildi

Yağından biyodizel ve yemeklik yağ elde edilen kuraklık bitkisi aspirde, geçen yıl 76 bin ton ile hedefin üzerinde üretimin gerçekleştiği bildirildi.

Türkiye ' de yıllar geçtikçe üretimi artan ve biyodizel ile yemeklik yağ elde edilen aspirin alternatif enerji sektöründeki yeri gittikçe artıyor. Yılda iki kez hasadı yapılabilen aspirin ilgi görmesinde, üretimine verilen devlet desteği primiyle yetiştirilmesinin kolay oluşunun etkili olduğu belirtiliyor.

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Endüstriyel Bitki Ana Bilim Dalı Başkanı ve Türkiye Aspir Derneği Başkanı Prof. Dr. Fikret Akınerdem, aspirin, Türk çiftçisi tarafından son yıllarda yoğun ilgi gördüğüne dikkati çekti.

Aspirde son 3 yılda 30 bin hektar alandan 45 bin 500 ton üretim gerçekleştirildiğini dile getiren Akınerdem, geçen yıl aspirde üretim hedefinin 60 bin ton olduğunu bildirdi.

Akınerdem, 2014 ' te bu rakamın üzerinde bir artışla 76 bin tona ulaşıldığını vurgulayarak, 'Bunun ekonomimize katkısı 300 milyon lira civarıdır. Bu rakam azımsanacak bir oran değil. Bundan yaklaşık 20 bin ton yağ elde edildi. Biyodizel ağırlıklı kullanılan aspirin gıdalık yağ olarak kullanımı da mümkün' dedi.

Sözleşmeli üretim desteği olan bitki grubu içinde aspirin de yer aldığını anlatan Akınerdem, bu bitkiye yetiştirenlere üretim teşviki desteği verildiğini kaydetti.

Hedef 100 bin ton

Verilen teşviklerin ürüne ilgiyi artırdığını ifade eden Akınerdem, şöyle konuştu:

'Aspir üretimi gerçekleştirilen tarlada dekara 10 lira destek veriliyor. 2015 yılı için 20 lira olmasını istiyoruz. Tohum üretim desteğinin ise kilogram başına 45 kuruştan 60 kuruşa çıkarılmasını talep ediyoruz. Bu teşvikler aspirin üretiminin yaygınlaştırılmasında etkili oluyor. Bu yıl hedefimiz 100 bin ton elde etmek. Aspirin Orta Anadolu ' da üretimi yaygın. Ülkemizin iklim şartlarına uygun olan bu bitkinin Türkiye ' nin her bölgesinde ekilmesi için çalışmalarımız sürecek.'

Ynt: Aspirde 2014 hedefi aşıldı

Allah ' im bize basiret ver.
Gözümüzü aç.
Kopmlo diyebilirsiniz.
Ulke tarimina atılan en büyük KAZIKlardan birisi.
Devletin toprağı kurutan bu ürüne orantisiz şekilde destek vermesi manidar.
Destek miktarı kulağa hoş gelsede toz-toprak yatistiktan sonra aspirin nelere sepeb olduğunu ömrümüz olursa hep beraber göreceğiz

ofas link=topic=80426.msg954198#msg954198 date=1420544793' Alıntı:
Gözümüzü aç.
Kopmlo diyebilirsiniz.
Destek miktarı kulağa hoş gelsede toz-toprak yatistiktan sonra aspirin nelere sepeb olduğunu ömrümüz olursa hep beraber göreceğiz

Amin, her kelimesine katılıyorum....

ofas link=topic=80426.msg954198#msg954198 date=1420544793' Alıntı:
Gözümüzü aç.
Kopmlo diyebilirsiniz.
Biz 3 sene ektik her sene seneye daha iyi olur insallah dedik ama her sene aynı verimde kaldık.Üstüne birde yerine ektiğimiz mahsuldende havamızı aldık.Artık ekmiyoruz yoksa ancak masrafını çıkarıyordu.Hatta bu sene geçen seneki aspir yerlerinde ekin olmadı ilkbaharda tarlayı sürmek zorunda kaldık.

By_eSeS link=topic=80426.msg954206#msg954206 date=1420545529' Alıntı:
yani aspirden olsa evliya sokma avluya diyorsunuz.. :D

Kesinlikle Awluya kadar geldiyse o wakit ardına bile bakmadan kaç ya da kapı pencere ne warsa kilitle Amerikalıların Kasırga beklerken yaptıkları gibi pencereleri bile arkadan dilme ile çiwi ile sabitle giremesin içeriye....

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=80426.msg954200#msg954200 date=1420545337' Alıntı:
Bizim köyde gecen yıl aspir ekilip , yerine buğday ekili yerlerde şuan hiç bir yeşerti dahi yok.artık sonu nsl olur Allah bilir.
Diğer buğdaylara göre verim düşük olur.Tabi buğday gelişip hasat edilebilir duruma gelirse.

aslan26 link=topic=80426.msg954214#msg954214 date=1420546042' Alıntı:
Diğer buğdaylara göre verim düşük olur.Tabi buğday gelişip hasat edilebilir duruma gelirse.
Rıdvan bey inanın ben cok uyardım ekecek olanları ekmeyin ,ekenler memmun değil diye.
zaten coğu zarar etti ,birde ektiği buğdaydan zarar ettimi ne anladım ben bu işin desteğinden bilmem neyinden.

arkadaşlar aspir ekiminde anladığım kadarıyla bütün arkadaşlar yanlış yapmışlar.aspiri hasat ettikten sonra tarlayı nadasa bırakmak geliyor.tarlayı yoruyo doğru ama tabandaki kaymak tabakayıda çizel çekmeden yarıyo.ayrıca her sene arpa nadas buğday nadas arpa şeklinde ekmektense arpa buğday aspir nadas uygulaması daha doğru.

sefayuksel link=topic=80426.msg954263#msg954263 date=1420554047' Alıntı:
arkadaşlar aspir ekiminde anladığım kadarıyla bütün arkadaşlar yanlış yapmışlar.aspiri hasat ettikten sonra tarlayı nadasa bırakmak geliyor.tarlayı yoruyo doğru ama tabandaki kaymak tabakayıda çizel çekmeden yarıyo.ayrıca her sene arpa nadas buğday nadas arpa şeklinde ekmektense arpa buğday aspir nadas uygulaması daha doğru.
Normalde doğru ekim nöbeti öyle ama genelde nadasa bırakılacak yere ekip sonra ekin ekiliyor. Birde tarım bakanlığı aspiri hep nadasa alternatif olarak tanıttığı için genelde öyle ekiliyor.

ürgüplü link=topic=80426.msg954295#msg954295 date=1420557798' Alıntı:
ben 155 dekar 2015 çks ye yazdırdım ekecem diye ama yorumlar düşündürücü. dekara 80 100 kg verse desteği de olunca para kazanır diye düşünüyorum bizim burda buğday zayıf kalıyor.
Hemşehrim ekip ekmemek sana kalmış bişey .ama 100kğ de alsan ,zaten buğday zayıf oluyor diyosun ,aspir ekip yerine buğday ektinmi önceki verimide bulamazsın.
ekmeden önce iyi düşün ona göre karar ver.aspir ekecene yem bitkisi ek,hiç olmasza aspir kadar tarlayı yormaz .

ürgüplü link=topic=80426.msg954295#msg954295 date=1420557798' Alıntı:
ben 155 dekar 2015 çks ye yazdırdım ekecem diye ama yorumlar düşündürücü. dekara 80 100 kg verse desteği de olunca para kazanır diye düşünüyorum bizim burda buğday zayıf kalıyor.

eğer aspiri düşünüyosanız kesinlikle seneye nadasa bırakmalısınız.yoksa size eksi olarak döner.ama tarlaya farklı ürün ekmek iyidir.toprağı yeniler.hacı mehmet abinin dediği doğru korunga ekebilirmisin mesela veya fiğ.hiç değilse toprağı yeniler.verimleride çok güzel.

aslan26 link=topic=80426.msg954287#msg954287 date=1420556972' Alıntı:
Normalde doğru ekim nöbeti öyle ama genelde nadasa bırakılacak yere ekip sonra ekin ekiliyor. Birde tarım bakanlığı aspiri hep nadasa alternatif olarak tanıttığı için genelde öyle ekiliyor.
biz geçen sene 400 dönüm aspir ektik 10 yıldır nadastı tarlalar. iklimin iyi gitmesiyle çok güzel verim aldık dönümde 150 kg bulduğumuz yer oldu.ektiğimiz yerlerin yarısı hazine yeri olduğu için nasılsa ecrimisil ödüyoruz ihç değilse ecrimisilini çıkarsın diye yeniden ektik :)) ama doğru olanı nadasa bırakmak.