Ekim Sırasında Mibzerin Arkasına Silindir Takmak

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

Arpa-buğday ekimi yapılırken mibzerin arkasına silindir takan var mı? Bazı bölgelerde yuvak da deniyor. Aynı anda hem ekim yaparken hem toprağı sıkıştırmak amacı ile mibzerin arkasına silindir takan kardeşlerim varsa tavsiyeleri nelerdir?

[url ][/url]

Ynt: Ekim Sırasında Mibzerin Arkasına Silindir Takmak

ben yapamadım bu işi bi fırsat olmadı..
lakin tohumu bunla sıkıştırmak çok verimli olur.
Çoğunlukla ekimden hemen sonra ayrıca merdane edilir..
ama mibzerle beraber daha kârlı tek seferde iş biter.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=80444.msg954424#msg954424 date=1420574387' Alıntı:
ben yapamadım bu işi bi fırsat olmadı..
lakin tohumu bunla sıkıştırmak çok verimli olur.
Çoğunlukla ekimden hemen sonra ayrıca merdane edilir..
ama mibzerle beraber daha kârlı tek seferde iş biter.

Anladım, benim de araziler epeyce uzak zaten bakalım bende böyle çalışmayı planlıyorum.

aslan26 link=topic=80444.msg954425#msg954425 date=1420574395' Alıntı:
Bizim burada yuvak veya merdane takılır. Bunu takarken yuvak mibzerin genişliğinde olmalı ve çeki hafif saga doğru olmaliki mibzerin sol teker izini kapatmasın.

Allah razı olsun, bunu kendim yapmayı planlıyordum, teker izi konusunda uyarman iyi oldu.

18 li tarim oz mibzer in arkasina 320 genisliginde merdane takiyorum cimlenmede cok faydasi var mibzer kucuk merdane mibzerin tekerlerini komple goturuyo ama sikinti yok tarla ekimden sonra futbol sahasi gibi oluyo

cevo link=topic=80444.msg954444#msg954444 date=1420577993' Alıntı:
18 li tarim oz mibzer in arkasina 320 genisliginde merdane takiyorum cimlenmede cok faydasi var mibzer kucuk merdane mibzerin tekerlerini komple goturuyo ama sikinti yok tarla ekimden sonra futbol sahasi gibi oluyo

Teşekkür ederim.

Bu silindir erezyona davetiyedir, :) diğer merdane nispeten iz yapar. Birde tarlada az da olsa iz kalmalıdır. Yoksa; hem rüzgar hemde yağmur ve kar suyundan dolayı tarla bozulur.

İki yildir mibzer arkasina lastikli tip yuvak kullaniyoruz cimlemede gercekten cok faydasi var. Ayrica yuvagin genisligi ekim yapan disk yada baltalarin genisligini gecmemeli zaten iz kaybolmasin diye

bee7368d9231da573d10ce94868ff9cc.jpg
mesela bu daha iyi degilmi

Abi tek seferde iş biter çimlenme güzel olur kabul ama tavlı toprakta tavsiye etmem çünkü toprak çok sıkışırsa tavlı olduğundan beton gibi olur (kumsal tarlalar hariç) kaş yapayım derken göz çıkarma mevzu olmasın zamanını iyi ayarlamak gerek kullanılacaksa...

yuvak çekilen ekinle çekilmeyen ekin karşıdan bakınca kendini belli eder.ekin ben burdayım der gibi bakar adama gelişmeside bir nebze olsun farklıdır.yalnız bayır ve yama yerlerde ben dikine değil de bayır kısımlarını bölüp enine çekerim böylece sel yarıntısı ve akıntı olmaz.

nailyetek link=topic=80444.msg954450#msg954450 date=1420579280' Alıntı:
Bu silindir erezyona davetiyedir, :) diğer merdane nispeten iz yapar. Birde tarlada az da olsa iz kalmalıdır. Yoksa; hem rüzgar hemde yağmur ve kar suyundan dolayı tarla bozulur.

Anladım, toprağı bozmayacak şekilde dişli olacak, tamamen silindirik olmayacak.

fyaglikara link=topic=80444.msg954456#msg954456 date=1420580395' Alıntı:
İki yildir mibzer arkasina lastikli tip yuvak kullaniyoruz cimlemede gercekten cok faydasi var. Ayrica yuvagin genisligi ekim yapan disk yada baltalarin genisligini gecmemeli zaten iz kaybolmasin diye

Teşekkür ederim yazdığınız iyi oldu.

fatihcastle link=topic=80444.msg954459#msg954459 date=1420580665' Alıntı:
bee7368d9231da573d10ce94868ff9cc.jpg
mesela bu daha iyi degilmi

Olabilir tabi ki...

berat.yzn link=topic=80444.msg954465#msg954465 date=1420581109' Alıntı:
Abi tek seferde iş biter çimlenme güzel olur kabul ama tavlı toprakta tavsiye etmem çünkü toprak çok sıkışırsa tavlı olduğundan beton gibi olur (kumsal tarlalar hariç) kaş yapayım derken göz çıkarma mevzu olmasın zamanını iyi ayarlamak gerek kullanılacaksa...

Aşırı ağır bir şey düşünmüyorum, toprağın üstünü normal şekilde sıkıştıracak kadar.

sebazios link=topic=80444.msg954478#msg954478 date=1420582343' Alıntı:
Çimlenmesi hızlandırır ama su tutma kapasitesini ciddi oranda düşürür.

Bunu düşündüm, fakat benim bir avantajım var benim araziler hepsi düz. Toprağı tamamen asfalt gibi yapmak doğru olmaz tabi.

tammer link=topic=80444.msg954486#msg954486 date=1420583355' Alıntı:
yuvak çekilen ekinle çekilmeyen ekin karşıdan bakınca kendini belli eder.ekin ben burdayım der gibi bakar adama gelişmeside bir nebze olsun farklıdır.yalnız bayır ve yama yerlerde ben dikine değil de bayır kısımlarını bölüp enine çekerim böylece sel yarıntısı ve akıntı olmaz.

Benim bayır arazim yok tamamı düz ova arazileri. Yuvak, sıkıştırma yapılan ve yapılmayan ekinler karşıdan bile belli oluyor demişsin. Demek ki bu basit aletin ürüne çok faydası var. Benim çevremde fazla kullanan yok. Fakat sizlerin cevapları doğrultusunda bundan sonra mutlaka kullanacağım.

Bazı zamanlardada yuvagi ekimden önce çekip üstüne ekeriz .Özellikle pancar, mısır, ayçiçeği ekmeden önce yuvak çekildiğinde hem tarla yüzeyindeki tezekler ufalaniyor hemde ekilen ürün düzgün çıkıyor.

aslan26 link=topic=80444.msg954740#msg954740 date=1420649198' Alıntı:
Bazı zamanlardada yuvagi ekimden önce çekip üstüne ekeriz .Özellikle pancar, mısır, ayçiçeği ekmeden önce yuvak çekildiğinde hem tarla yüzeyindeki tezekler ufalaniyor hemde ekilen ürün düzgün çıkıyor.
Aycekirdegine bizde dusunuyoruz.. cerezlik mi ekiyosunu?