Ryegrass OTU HAKKINDA BİLİSİ OLAN VARMI

Ynt: Ryegrass OTU HAKKINDA BİLİSİ OLAN VARMI

tek yıllık ekeceksen yeşil biçeceksen rygrass ek ama cok yıllık düşünüyorsan da aynı fırmanın cayır mera karısımlarını dene hem sulak hem kurak tohumları mevcut cayır mera karısımlarının verımı ve etkılılıgı rygrassdan ıyı....

yer çankırı sulak yerde ekmeyi düşünüyorum sulama felan yapmıyacagım tek seferlik maksat fazla cayır meram yok hayvanlarımın kaba yem ihtiyacını karşılamak için sizce ekimi nasıl yapılır dönüme kaç kilo tohum atmalı birde neyle ekmeliyiz kurak dönem de kaç sefer birçe biliriz

ortalı link=topic=80452.msg954926#msg954926 date=1420727494' Alıntı:
yer çankırı sulak yerde ekmeyi düşünüyorum sulama felan yapmıyacagım tek seferlik maksat fazla cayır meram yok hayvanlarımın kaba yem ihtiyacını karşılamak için sizce ekimi nasıl yapılır dönüme kaç kilo tohum atmalı birde neyle ekmeliyiz kurak dönem de kaç sefer birçe biliriz
sulama yapmıyacaksan kurak tipte tohum al ilkbahar ve sonbaharda ekim yapabilirsin biz genelde bu tarz otları sonbahardan ekiyoruz...Dönüme 5-6 kg rygrass tohumu yeterli derinlikte 1-2 cm şeklinde olacak.... Toprağı güzelce kabartıp Mibzerle ekebilirsin Mibzerle ekim yaparken hortumları disklerden çıkar ve en üst ekim derinliğinde ekim yap varsa mibzerin arkasında düz bir sürgü tak tohumları örtsün....Hatta mibzeri dönüme 2-3 kg ye ayarlayıpta bir ters bir düz şekilde 2 ekimde yapabilirsin arazinin boyutuna göre buna sen karar verebilirsin...Açıkcası biz çayır mera karışımlarını bu şekilde ekiyoruz ve hiçbir sorun yaşamadık...

Benimtavsiyem mix ek yani karışım fito trinova ektim bu sene 55 kilı geçen sene ekodoğa dan aldım tek yıllık dediler baktım b u seneyürüyor büyüyor yani yine 2 dönüm yer 5 hayvana yetti arttı yeşile bahçenin birinden. Tek biçim alabikdim yulafla karışıktı önce yulafı ekmiştim sonra aldım ektim seyrek çıktı yulaf sıktı denemedim ama korunga regrass güzel olur bencehem yeşile çayır olarak otlatmaya da kuruyada neden yonca değilde korunga derseniz yeşili gazlı şişkinlik yaptığı için firmalar yüzde 20 regrass gerisini ak üçgül olarak mix satıyorlar tabi bufirmadan firmaya değişir

mesut kartepe link=topic=80452.msg956515#msg956515 date=1421061641' Alıntı:
Benimtavsiyem mix ek yani karışım fito trinova ektim bu sene 55 kilı geçen sene ekodoğa dan aldım tek yıllık dediler baktım b u seneyürüyor büyüyor yani yine 2 dönüm yer 5 hayvana yetti arttı yeşile bahçenin birinden. Tek biçim alabikdim yulafla karışıktı önce yulafı ekmiştim sonra aldım ektim seyrek çıktı yulaf sıktı denemedim ama korunga regrass güzel olur bencehem yeşile çayır olarak otlatmaya da kuruyada neden yonca değilde korunga derseniz yeşili gazlı şişkinlik yaptığı için firmalar yüzde 20 regrass gerisini ak üçgül olarak mix satıyorlar tabi bufirmadan firmaya değişir
çok haklısınız bende mix cayırdan yanayım bu yıl ki 12 dönümle beraber 40 dönüm oldu çok yıllık mix cayır mera karısımımız her yıl min 4 biçiyoruz....

Toprağı işleyecek alet edevat yoksa ... hiç girmeyin. Masraflı ve riskli bir bitki bence. Ben ektim ama verim alamadım. Toprağı çok iyi silindirle sıkılaştırmak. mibzerle ekmek ve sürekli gübrelemek sulamak gerekiyor. Selamlar

Ayrıca italyan ryegrass yabancı bitkiye çok fazla yenik düştü tarlamda... otlatma amaçlı ekmiştim ama yaz aylarında resmen varlığı yok oldu bahçede. Ben otlatma yaptığım yerlerde yulafı tercih ediyorum hem maliyet düşük hem de garanti çıkışı.... Selamlar

Orn123 link=topic=80452.msg960820#msg960820 date=1421866158' Alıntı:
Ryegrass da ekenlerin son durum nedir memnunlar mı? Biz de ekmeyi düşünüyoruz sulama imkanı var. Balya olarak depolamaktan yanayız. Keçiler için.
Ektim gidip bakamadim sonrasinda halen kar var uzerinde bakar bakmaz yazacagim durumu insallah

bir tarla haric digerleri basta seyrek gibi dursads sonradan oldukca hosuma gitti ust gubresinden sonra masAllah dedirtticok sukur fotolar gelecek insallah yakinda kazancli ve bereketli gunler herkese

ortalı link=topic=80452.msg954548#msg954548 date=1420620056' Alıntı:
http://www.torunoglutohum.com/yem-bitkileri.html link teki ot hakkında bilginiz varmı arkadaşlar ben bu ottan ekmeyi düşünüyorum verimi bana baya iyi gibi geldi sizlerin önerileri ne olur saygılar
Bu yıl ryegrass trinova ektik. Geçen hafta da ilk biçimini yaptık. Çok güzel oldu. Bakalım dekara kaç balya çıkacak.

6bd888bb1954f4898ae950c8dba90a51.jpg

c4e172167c0a5b0b4c68fbee1f277b2d.jpg

cc7f1be1cda45a88168722c0979747a4.jpg

9e044d5b0ed27e34fc1eae6ba5cb89a1.jpg

mesut kartepe link=topic=80452.msg956515#msg956515 date=1421061641' Alıntı:
Ryegrass trinova...

https://vimeo.com/126171840