Traktör kullanmaya kaç yaşında başladınız ve traktörün marka ve modeli ne ?

Arkadaşlar sorum konu başlığında yazdığım gibi ; Traktör kullanmaya kaç yaşında başladınız ve traktörün marka ve modeli ne ?Babamızın kucağında sürdüğümüz sayılmıyo ;)

Örneğin; 12 yaşında 75 model MF 135 gibi ;D

• Beğen
Tepkiler: aaysberkk
Ynt: Traktör kullanmaya kaç yaşında başladınız ve traktörün marka ve modeli ne ?

9 10 yaşlarındayken dedem yada babam oluyordu yanımda tarla yollarında bazende römork çekerken ben kullanıyordum. 97 MF 285 ve 96 MF 398 ilk baba kucağına oturmadan kullandığım traktörler :) 285i sevmezdim debriyajı sertti ayağa kalkıp basmam gerekiyordu gücüm yetmiyordu :)

Ynt: Traktör kullanmaya kaç yaşında başladınız ve traktörün marka ve modeli ne ?

6 7 yaşlarındayken tütüncülük yapardık dayımın MF 255 turbosu vardı traktörü çevirir bana bırakırdı bende sıra sonuna kadar giderdim sürüngen viteste tütün ekilirdi sonrada babamın 240s yi sürmeye başladım halada sürüyorum ;)
aynı anda hem debriyaja hem frene basamazdım boyum yetmediği için babam işte olduğu zamanlar annemi frenlerin olduğu tarafa bindirirdim duracağımız zaman debriyajın üstüne dinelirdim ancak yetiyordu ağırlığım ve boyum anneme frenlere bastırırdım.
boyum yetmeye başladıktan sonrada babam her şekilde kullanmama izin veriyordu zaten köye bakkala bile traktörle gidiyordum yazları hocaya gönderiyolardı bizi arkadaşlar bisikletle geliyodu biz kardeşimle motorla gidiyoduk arkadaşlarda babasından motı-oru istiyolarmış fatihin babası veriyo motoru bende kullancam gezmeye gitcem diye babama şikayet ediyolardı veriyon traktörü küçücük çocuğa bizimkilerde istiyo kaza yapacaklar niye veriyon diye
rahmetli babamda benim oğlan güzel kullanıyo sizinkilere ben karışmam diyodu nur içinde yatsın her şeyi erkenden öğretti bize çift sürmekten araba kullanmaya kadar sonra da erkenden terki diyar eyledi sanki biliyomuş gibi erken hazırladı bizi hayata

84 model 8073 steyr kullandım ilk,ama 65 model 415 fiatta öğrendim traktör kullanmayı.16-17 yaşından beri aktif olarajk kullanıyorum.Baba kucağında direksiyonunu kurcaladığım aynı zamanda evin ilk traktörü olan Fendt 102 ' den hayalıimde sadece birkaç kare var belirli belirsiz.

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74

ilk önce 1996 da die hatırlıyom 1973 model 275 leyland 1996 da ben traktor ssürmeye başlayınca babam mf 240 aldı kullanımı daha rahat die baktık işlere yavaş yavaş bana bırakıyo 2004 te 3060 mf 2005 te td65d halen devam

6-7 yaşlarımda avluiçinde el gazıyla kullanırdım takviye 1de :)
11-12 yaşlarımda da arkamda römork varken kullanıyordum asfaltta ve tarla yollarında.

ilkokul birin yaz tatilinde yığından yığına sürerdim traktörü amcam vitese atar ben sadece direksiyonu düz tutardım 74 model fiat 480

1980 li yıllarda Konya tarım fuarında TürkFiat 480 traktörler sergilenmişti. Çok kalabalıktı ve bu traktörler çok beğenilmişti. Bende bu son model traktöre hayran kalmıştım...:))

Traktör hevesim ilk o zaman başladı, kaç yaşında ilk kez sürdüm hatırlamıyorum.

11,12 yaşlarında 1992 model 70-56 ile Çekili vanbi çekmeye gittim ama vites belirtmediği için büyüklerimin her tarla boyunda 1,2,3 yaparak 17 Dönüm yer sürdüm eve geldiğimde viteslerde sorun oluşmuştu

Ilk okul birinci sınıfı bitirdiğim yaz (7 yaşında) keçileri sağdıktan sonra sütleri yüklemek için traktörü getirirdim. Kısa mesafeli (100-200 metre) tek başıma yaptığım ilk sürüşlerdi. (STEYR 8073)

9 yaşımda ilk yüklü romork ile gece seferimi yaptım. 4.5 ton buğdayı, adam olmadığı için 8km öteye götürdüm.

11 yaşımda tırmık, kaz ayağı, 7 ' li çekiyor, 12 yaşımda bir fiil tarla sürüyordum.

15 yaşımda MF 398 ve arkasındaki 18 No 2 ' li pullukla, kurakta resmen sanat yapıyordum :D

İlk el gazı ile sürmeye başlamıştım 5 yaşında babam yanımda dikilirdi sonra 9 yaşında babam ile çift sürerdik babam arkamdan yürüyerek takip ederdi 13 yaşından beri kendibaşıma traktör ile olan işleri hallederim kullandığım traktör steyr 8073 1988 model ☺

Debriyaja gücüm yetmeyip iki ayakla basarak vitese takar koltuga ziplardim önüme direksiyonun sagindan yan yatarak bakardim 1992 massey ferguson 285s sonrasi malum her işe fatih 😍😍😍