SERACILIKDAN ANLAYAN BAKABİLİRMİ?

Merhaba arkadaşlar 1 dönüm boş yerim var oraya sera yapmak istedim suda mevcut
dağlık bir alan yalnız birazcık yokuş gibi duruyor yani dağlardaki yerleri bilirsiniz
domates veya yeşillik yapmak istiyoruz mesela domat ' ın maliyeti ne olur kazancı ne olur açıklarmısınız hepsinin maliyetini söylerseniz gerçekten çok işe yarayacak :)

Ynt: SERACILIKDAN ANLAYAN BAKABİLİRMİ?

öncelikle merhabalar domates için söylüyorum bilinçli yapılırsa karlı bi iş ama bilinçli yapmanız şart

keşke biraz daha detaylı bilgi verseydiniz toprak yapısı vs bulunduğunuz bölge itibariyle yazlık üretim düşündüğünüzü varsayıyorum ve kabaca şöyle bir bilgilendirme yapacağım

dekar maliyeti tohum-fide ilaç gübre max:5000-6000 TL arasında olacaktır yaptığınız cinsine göre değişiklik göstermekle beraber yazlık 'beef' türü dediğimiz domatesler dekardan max: 10-15 ton verim yapar(konvansiyonel üretimde-üretim şekline göre değişiklik gösterir)

yeşillik konusunda bi bilgim yok ama domates yeşilliğe oranla çok daha karlıdır ama işçilik ve titizlik isteyen bi iştir gübreleme ve sulama domateste verim ve kalitenin anahtarıdır.

kubilay07 link=topic=80487.msg955040#msg955040 date=1420747319' Alıntı:
öncelikle merhabalar domates için söylüyorum bilinçli yapılırsa karlı bi iş ama bilinçli yapmanız şart

keşke biraz daha detaylı bilgi verseydiniz toprak yapısı vs bulunduğunuz bölge itibariyle yazlık üretim düşündüğünüzü varsayıyorum ve kabaca şöyle bir bilgilendirme yapacağım

dekar maliyeti tohum-fide ilaç gübre max:5000-6000 TL arasında olacaktır yaptığınız cinsine göre değişiklik göstermekle beraber yazlık 'beef' türü dediğimiz domatesler dekardan max: 10-15 ton verim yapar(konvansiyonel üretimde-üretim şekline göre değişiklik gösterir)

yeşillik konusunda bi bilgim yok ama domates yeşilliğe oranla çok daha karlıdır ama işçilik ve titizlik isteyen bi iştir gübreleme ve sulama domateste verim ve kalitenin anahtarıdır.

Hocam alan dağlık bir Alan manisa ovasında Genellikle yazın 35-40ı görüyor dereceler 4-5 ay devam eder sıcaklar çok çok soğuk olmaz bu sene hariç sadece burda digil türkiyede şuan fazla kaarım ne olur? ne kadar

bantun111 link=topic=80487.msg955058#msg955058 date=1420749793' Alıntı:
Hocam alan dağlık bir Alan manisa ovasında Genellikle yazın 35-40ı görüyor dereceler 4-5 ay devam eder sıcaklar çok çok soğuk olmaz bu sene hariç sadece burda digil türkiyede şuan fazla kaarım ne olur? ne kadar

kar-zarar olayı fiyatlara bağlı iyi bir sezon geçerse dekardan 20 bin TL ve üzeri ciro yapılabilir masraf düştüğün zaman iyi giden bi sezondan en az dekar başına 10-15 bin TL net kazanç sağlarsınız

sen oncelıkle sera yı acık alan ıle kıyaslaman lazım serada avantajın erken urun cıkarma ve dondan korunma sansın olurr acık alana gore 3 hafta once cıkarman olur en buyuk avantajı ve bırde ılac masrafın az olur seralar acık alana gore daha az ılac atarsın sımdı 1000 mt kare bır seraya 2300 2600 domates fıdesı sıgdırabılırsın ıdealı budur ve sezon sartlarına gore 9kılo ve 15 kılo arasında verım alabılırsınn ıklım domates cınsı ve bakıma gore degısebılırr.masraflarına gelırsek fıde basına 2 lırayı bulur malıyetın sadece fıde gubre ılac malıyetıdır. işcilik senden :) :)