Gıdada ‘aracı’ya neşter

08.01.2015 - 02:30 | Son Güncelleme: 07.01.2015-23:10

Milliyet.com.tr »
Ekonomi »
Haber

Gıdada ‘aracı’ya neşter
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, üretici ve tüketici fiyatları arasındaki farkın çok açıldığını belirterek, “3-4 puanlık bir fark var. Tüketici çok ödemiş, üreticinin cebine girmemiş. Bu para nereye gidiyor?” dedi.

ANKARA Milliyet

Eker, Türkiye Ziraatçılar Derneği’nin (TZD) düzenlediği Ulusal Tarım ve Gıda Kongresi’nde şunları söyledi:
“Gıdada üretici ile tüketici arasındaki büyük fiyat farkının, nakliyeden tutun, market zincirlerinin yaptıkları birtakım sözleşmelere kadar, ticaret sistemindeki problemlere, hal sisteminden tutun, diğer pazarlardaki değişik halkalara kadar çeşitli sebepleri var. 2015 içerisinde bu meselenin çözümüne dönük inşallah ciddi sonuçlar alacağız.”

Ynt: Gıdada ‘aracı’ya neşter

maygun10 link=topic=80503.msg955238#msg955238 date=1420803963' Alıntı:
Tüketiciye uygulanan fiyat ,tarlada ki fiyatın 2 katını geçmemeli
abi 2 katı olsa iyi bazen inanki 10 katını geçiyor vatandaşta sanıyorki çiftçi para kazanıyor asıl parayı araçı tüççar halçi kazanıyor çiftçinin eli yine boş

gerçek demokratik KOOPERATİFLERDEN başka HİÇ kimse bu yaraya neşter vuramaz vesselam!

bugün batıda avrupada.. TÜM temel ihtiyaçların %90 ve üzeri oranda TAMAMI kooperatiflerce sağlanır.. piyasa tamamen üreticilerin elindedir.. AKLIN YOLU BİRDİR!

Güldürmesinler adamı ya :) Antalya ' da hale giriyor, sonra çıkıyor biri alıyor, İstanbul ' da hale satıyor, o da alıyor bir başkasına satıyor. Üreticiden çıktıktan sonra 3 kere el değiştiriyor. (Antalya ve İstanbul örnek)

1. kâr-yol masrafı-hal girişi-2.Kâr-hal çıkışı-3.Kâr

İzmir ' e gittim pazarda 1 TL ' ye üzüm gördüm, İstanbul ' a gittim 2 TL, neyse dedim burada çok fark yok :) 4 TL de olabilirdi :) Hoş üreticiden İzmir pazarına gelene kadar da vardır bir üste koyma. Üzüm İzmir ' de tarlada kaçaydı bilmiyorum tabi :)

İşin komik kısmı da, bazı büyük marketler hiç aracı olmadan alıyorlar, getiriyorlar ama pazardaki fiyattan daha fazlaya satıyorlar. Kâr oranını düşünün :)

DeHLiZ link=topic=80503.msg958166#msg958166 date=1421351208' Alıntı:
İşin komik kısmı da, bazı büyük marketler hiç aracı olmadan alıyorlar, getiriyorlar ama pazardaki fiyattan daha fazlaya satıyorlar. Kâr oranını düşünün :)

Yıllardır bunun farkındayım bakalım benden başka kimler farkına waracak diyordum siteden sen farkında imişsin GÜRSEL....:)

Hermiyas link=topic=80503.msg958373#msg958373 date=1421391829' Alıntı:
Yıllardır bunun farkındayım bakalım benden başka kimler farkına waracak diyordum siteden sen farkında imişsin GÜRSEL....:)

:) ben diyorum bir trakmarket açmak lazım diye :D

Etimiz var, meyve var, sebze var, bakliyat var, tüm gıda ürünleri tamam :) Bir tek kimyevi ürünler, kağıt ürünleri ve marka çikolata gıda ürünleri kalıyor :) Onları da gider direkt üreticiden alırız :p