+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/3 123 SonuncuSonuncu
41 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Tarımda yükselen değer; küçükbaş hayvancılık  Tarımda yükselen değer; küçükbaş hayvancılık
  Kayıt : 7 Ocak 2015
  Yazan : Ali Ekber Yıldırım Kategori : Hayvancılık

  Özellikle 1980′li yıllarda hayvancılıkta yaşanan büyük çöküşten sonra bir çok destek paketi açıklanırken küçükbaş hayvancılık hep unutuldu, yok sayıldı, ihmal edildi. Sığır yetiştiriciliğine dayalı bir hayvancılık politikası benimsendi. Sığır yetiştiriciliğinde ise ithalata dayalı politika uygulandı. Yıllarca hayvancılığa verilen destekler büyük oranda ithalata gitti. Yem hammaddeleri, damızlık, besilik hayvan ithalatı ile kaynaklar yurtdışına transfer edildi.

  Büyük yanlışların, hataların yapıldığı bir dönemde yapılan tek doğru işlerden birisi son dönemde küçükbaş hayvancılığın destekleme kapsamına alınmasıydı. Küçükbaş hayvancılıkta koyun ve keçi başına destek verilmesi, süt desteği ve diğer desteklerin sağlanması ile sektörde bir canlanma yaşandı. Kayıt sistemine geçilmesi sağlandı. Islah çalışmaları başlatıldı.

  Bu olumlu gelişmeler küçükbaş hayvan varlığını artırdı. Mevcut işletmeler büyürken, yeni yatırımların önü açıldı. Et ve süt üretimi arttı. 10 yıl önce koyun eti üretimi yıllık ortalama 65 bin ton seviyesinde iken bugün 100 bin tonun üzerine. Keçi eti üretimi ise aynı dönemde 10 bin tondan 23 bin tona ulaştı. Sağılan koyun sayısı 10 milyondan 14 milyona keçi sayısı ise 2.5 milyon baştan 4 milyon başa çıktı. Buna bağlı olarak süt üretiminde de artış oldu. Koyun sütü üretimi 2003 yılında 770 bin ton seviyesinde iken 2013′te 1.1milyon tona yükseldi. Aynı dönemde keçi sütü üretimi ise 278 bin tondan 415 bin tona ulaştı.

  Rakamlardan da görüleceği gibi küçükbaş hayvancılık biraz destekle ciddi bir sıçrama yapacak yapıya sahip. 2000′li yılların başında 25 milyon baş olan koyun varlığı 2013′te 32 milyon başa ulaştı. Verilen desteklerle sektöre özellikle de keçi yetiştiriciliğine büyük bir yönelme oldu.Türkiye’nin 1980 yılında keçi varlığı 18 milyon başın üzerindeydi. 2010 yılında 5 milyon başa kadar düştü. Son yıllarda verilen destek ve uygulanan projelerle 10 milyon başın üzerine çıktı. Keçi sayısı bakımından Avrupa’da ilk sırada yer alan Türkiye’de son yıllarda endüstriyel keçi sütü üretimine yönelik sektör içinden ve dışından yatırımlarda ciddi artış oldu. Ancak bir çok tarımsal yatırımda olduğu gibi günün modasına kapılarak fizibilite yapmadan işe girenler hüsrana uğradı.

  Yatırımcıların sorunları:

  Endüstriyel keçi sütü üreten yetiştiricilerin ve uzmanların anlatımıyla sektörün önündeki en önemli sorunlar ise şöyle sıralanıyor.

  1-Yeterli miktarda damızlık bulunamaması nedeniyle damızlık ihtiyacının önemli bölümü ithalatla karşılanıyor.

  2-Sektörün bir başka önemli sorunu bir çok alanda yaşanan teknik ve ara eleman sıkıntısı.

  3-Yapılan fizibilite çalışmalarının gerçeklikten uzak olması nedeniyle işletmelerin hedeflerinde ciddi sapmalar yaşanması özellikle yatırımcıları karamsarlığa itiyor ve yeni yatırım yapacakların şevkini kırıyor. Fizibilite çalışmalarının gerçeklere uygun yapılması gerekiyor.

  4-Yıllarca ihmal edilen küçükbaş hayvancılık ve elbette keçi yetiştiriciliğinde veterinerlik hizmetlerinin yetersiz olması en çok dile getirilen sorunlardan birisi. Sığır yetiştiriciliği odaklı hayvancılık politikası küçükbaş hayvancılıkta veterinerlik hizmetlerinin de ihmal edilmesine yol açtı. Bu nedenle veteriner hekimler küçükbaş hayvan hastalıkları ile yeterince ilgilenmiyor. Sürülerin küçük olması durumunda ise bu hizmetin alınması daha da güçleşiyor.

  5-Keçi sütüne olan talep hızla artarken ete olan talep çok düşük. Oğlak etine talep olmaması nedeniyle işletmelerin erkek oğlaklardan büyük oranda zarar etmesi keçi yetiştiriciliği yapanların en büyük sorunlardan birisi..

  6- Keçi yetiştiriciliğinde belki de en önemli sorun bu işin çok karlı olduğunun iddia edilmesi. Bu nedenle moda şeklinde işi bilen bilmeyen herkes bu alana yatırım yapmak istiyor.

  Keçi başına 6-7 litre süt alındığı haberleri yatırımları daha da cazip hale getirdi.Öyle bir noktaya gelindi ki, keçi yetiştiriciliğinde çok para var diye düşünen bir çok kişi yatırım yaptı. Yatırım yapılırken de büyük hatalar birbirini izledi. İnşaat işlerine büyük paralar harcandı. Daha çok aile işletmeciliği olarak yapılan keçi ve koyun yetiştiriciliği endüstriyel bir yatırım olarak görüldü. İşi bilmeyenler bu ölçekteki yatırımlarla büyük zarara uğradı. Oysa hem keçi yetiştiriciliği hem de koyun yetiştiriciliği sanıldığı kadar kolay bir iş değil.Çok para kazanılan bir iş de değil. Bilinçli ve doğru bir biçimde yapılırsa para kazanılacak bir iş olabilir.

  Küçükbaş hayvancılık yapanlar,işletmesini büyütmek isteyenler veya yeni yatırım yapacaklar yukarıda özetlenen sorunlara da dikkat ederek yatırımın yapılacak yerin seçimi, bu yerin yem kaynaklarına yakın olmasına dikkat etmeli. Küçükbaş hayvancılığın bir aile işletmeciliği olduğu ve işin başında bulunulursa başarı elde edileceği unutulmamalı.

  Hayvan seçimi, hayvanın bakımı, sağlığı ve ilgili diğer konularda mutlaka doğru bilgilerle hareket edilerek uzmanına danışılarak karar verilmesi büyük önem taşıyor. Ayrıca yatırımla neyin hedeflendiği başlangıçta iyi saptanmalı elde edilecek et, süt ve diğer ürünlerin nasıl değerlendirileceği doğru verilerle belirlenmeli.

  Özetle, küçükbaş hayvancılıkta yatırımların verimli ve sürdürülebilir olması için desteklerin daha bilinçli ve planlı olarak sağlanması ve artırılması gerekiyor.

  NOT: Küçükbaş hayvancılığı bütün boyutlarıyla mercek altına alarak çok kapsamlı bir dosya hazırladık. İlgilenenler DÜNYA’nın yayınladığı 4 Mevsim Tarım Dergisi’nin Aralık 2014 sayısında bu dosyayı okuyabilir.
  ******
  Mehmet Panayırcı yaşama veda etti..
  Basın emekçisi ve çok uzun yıllar ÖRKOOP- Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Basın Danışmanlığı yapan Mehmet Panayırcı yaşama veda etti. Tarım ve toprak dostuydu, toprağı bol olsun.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2012
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,129
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda yükselen değer; küçükbaş hayvancılık  Ablamın arkadaşının babası koyun işine girdi, battı. Biraz da kandırıldı gerçi, batmasındaki nedenlerden biri de buydu. Farmville ' de olduğu gibi zannedilince hayvancılık böyle şeylerin ortaya çıkması normal.

  Ben asıl hayvan sayısı olayına geleceğim, gerçekten de 80 ' li yılların ortalarında ve sonlarında çok fazla canlı hayvan ihracatı yaptık, koyun özellikle. Ben hatırlarım, 80 ' lerin sonu 90 ' ların başıydı, amcamın çocukları kamyonculuk yapıyordu, kamyonlarla çok götürdüler. Bayağı azalmış ama şimdi çoğaldı denilen hayvan sayısının ne kadarı reel olarak çoğalmayı yansıtıyor? Turkvet ' e kayıt zorunluluğundan sonra kaydedilenlerle de o sayı artmış olabilir. Çok reel olduğunu sanmıyorum bu verilerin. Ama yine de tespitler doğru

 3. #3
  ahmtkskr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  09 Ocak 2013
  Şehir
  ankara
  Yaş
  24
  Mesajlar
  1,784
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda yükselen değer; küçükbaş hayvancılık  Bizim bölgede 1 çobanın yıllık ücreti 40bin olmuş küçükbaşın tüyü bile para etse elaman olmadıktan sonra gelişemez büyüyemez.

 4. #4
  aslan26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  10 Mart 2014
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  24
  Mesajlar
  3,614
  Adı geçen
  5 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda yükselen değer; küçükbaş hayvancılık  Ülke olarak maalesef masa başından yönetim yapan bir ülkeyiz.Yani bugün birkaç tane sanayici ,işadamı vs bir masaya oturup bizim şimdi keçimiz olsa şu kadar sütü olsa şu fiyata satsak şu kadar kazanırız gibi muhabbet yaparlar ellerinde parada olduğundan hemen bir arazi alıp tesis kurarlar tesissde zaten hibelidir (biz istesek alamayacağımız hibeler orasıda ayrı bir konu) hayvan alırlar sonrada işlerin onların düşündüğü gibi olmadığını görüncede hayvanlar kesime gider tesise kilit vurulur.Sonrada ne oldu ülkede hayvancılık kötüye gidiyor ithalat yapalım.Zamanında gerçek üretici desteklenseydi ülkemiz hala hayvan ithal eden değil hayvan ihraç ederdi.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  66 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Tarımda yükselen değer; küçükbaş hayvancılık
  Alıntı ahmtkskr link=topic=80509.msg955219#msg955219 date=1420801465 Nickli Üyeden Alıntı
  Bizim bölgede 1 çobanın yıllık ücreti 40bin olmuş küçükbaşın tüyü bile para etse elaman olmadıktan sonra gelişemez büyüyemez.
  Ahmet, çoban ihraç edelim size

 6. #6
  ahmtkskr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  09 Ocak 2013
  Şehir
  ankara
  Yaş
  24
  Mesajlar
  1,784
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda yükselen değer; küçükbaş hayvancılık  Alıntı sebazios link=topic=80509.msg955231#msg955231 date=1420803260 Nickli Üyeden Alıntı
  Ahmet, çoban ihraç edelim size
  Abi çok şanslısınız o fiyatlara çobanım olsa şuan 1000 koyunum olurdu 5 köyün merasında koyun otlatabiliriz çiftliğimiz öyle bi konumda

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2012
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,129
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda yükselen değer; küçükbaş hayvancılık  Alıntı ahmtkskr link=topic=80509.msg955219#msg955219 date=1420801465 Nickli Üyeden Alıntı
  Bizim bölgede 1 çobanın yıllık ücreti 40bin olmuş küçükbaşın tüyü bile para etse elaman olmadıktan sonra gelişemez büyüyemez.
  Alıntı sebazios link=topic=80509.msg955231#msg955231 date=1420803260 Nickli Üyeden Alıntı
  Ahmet, çoban ihraç edelim size
  Ahmet benim bonservis Yılmaz ' da Sitede Yılmaz ' ın orada çobanlık yaparken çekilmiş fotoğraflarım bulunuyor, bakabilirsin Yılmaz senelik 40 bin kaçırılmaz, sen de bonservis ücretini alırsın iyidir :P

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  66 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Tarımda yükselen değer; küçükbaş hayvancılık
  Alıntı DeHLiZ link=topic=80509.msg955236#msg955236 date=1420803806 Nickli Üyeden Alıntı
  Ahmet benim bonservis Yılmaz ' da Sitede Yılmaz ' ın orada çobanlık yaparken çekilmiş fotoğraflarım bulunuyor, bakabilirsin Yılmaz senelik 40 bin kaçırılmaz, sen de bonservis ücretini alırsın iyidir :P
  Ahmet, yabancı değilsiniz, 5 bin bonservis ile Gürsel ' i size yollayabilirim.

  Tecrübe yok ama eğitime açık. Genç ve dinamik.

 9. #9
  ahmtkskr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  09 Ocak 2013
  Şehir
  ankara
  Yaş
  24
  Mesajlar
  1,784
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda yükselen değer; küçükbaş hayvancılık  Alıntı DeHLiZ link=topic=80509.msg955236#msg955236 date=1420803806 Nickli Üyeden Alıntı
  Ahmet benim bonservis Yılmaz ' da Sitede Yılmaz ' ın orada çobanlık yaparken çekilmiş fotoğraflarım bulunuyor, bakabilirsin Yılmaz senelik 40 bin kaçırılmaz, sen de bonservis ücretini alırsın iyidir
  Abi malesef bonservisi boşta olan çobanlarla çalışıyoruz :/ Menajerler çobanların aklını karıştırıyor :/

  Çiftlik var yer var yurt var çoban yok olanında nazı çok.Yılmaz abide nerdeyse daha çobana üste para ver bana diycek kadere bak

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  26 Mayıs 2014
  Şehir
  kocaeli
  Yaş
  44
  Mesajlar
  166
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda yükselen değer; küçükbaş hayvancılık  Nispeten daha kolay ve hızlı yetiştirilebildiğinden özellikle kurban bayramlarında daha çok tüketilmesi gerektiğini düşünüyorum. İnsanların kurbanlarda büyükbaşa aşırı talep yapması nedeniyle et fiyatları aniden yüseliyor kanatimce. Yanılıyor olabilirim ama ben bir kaç yıldır bunu izliyorum. Zaten eti az tüketebilen az gelirli vatandaşın hayatı zorlaşıyor. saygılarımla

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2012
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,129
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda yükselen değer; küçükbaş hayvancılık  Alıntı ahmtkskr link=topic=80509.msg955241#msg955241 date=1420804247 Nickli Üyeden Alıntı
  Abi malesef bonservisi boşta olan çobanlarla çalışıyoruz :/ Menajerler çobanların aklını karıştırıyor :/

  Çiftlik var yer var yurt var çoban yok olanında nazı çok.Yılmaz abide nerdeyse daha çobana üste para ver bana diycek kadere bak
  Ahmet, Yılmaz işi biliyor bakma sen Bizim proje var hayvancılığa meraklı, şehirde yaşayanları Yılmaz ' ın oraya götürüp çobanlık yaptıracağız, üste para alacağız :P tutarsa iyi para kazanırız, hem de çoban masrafını yarıya indiririz :P

 12. #12
  ahmtkskr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  09 Ocak 2013
  Şehir
  ankara
  Yaş
  24
  Mesajlar
  1,784
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda yükselen değer; küçükbaş hayvancılık  Alıntı DeHLiZ link=topic=80509.msg955248#msg955248 date=1420804533 Nickli Üyeden Alıntı
  Ahmet, Yılmaz işi biliyor bakma sen Bizim proje var hayvancılığa meraklı, şehirde yaşayanları Yılmaz ' ın oraya götürüp çobanlık yaptıracağız, üste para alacağız tutarsa iyi para kazanırız, hem de çoban masrafını yarıya indiririz
  Yılmaz abiye rakip vaar Bana getir abi onlari para mara istemiyorum Sanada bi iyilik düşünürüz abi

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  31 Mart 2010
  Şehir
  eskişehir
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1,187
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda yükselen değer; küçükbaş hayvancılık  Yaşım kırk, Türkiye ' de ne zaman bir yükselen değer haberi okusam, o değerin sonu yakın oluyor.

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  39
  Mesajlar
  10,485
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Tarımda yükselen değer; küçükbaş hayvancılık  bizim burda 20 sene önce 180 pare köyde.. en az olanda 1-2 bin koyun vardı.. 3-5 sene öncesine kadar küçükbaş dibe vurdu.. köylerin %90 ' ında numunelik bile küçükbaş kalmadı! tüm bayburtta 10 binin altına düştü.. şimdi tekrar bi canlanma var..

  tek çiftlikte 3-5 bin koyun var mesela..

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  66 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Tarımda yükselen değer; küçükbaş hayvancılık
  Alıntı UÖZKAN.77 link=topic=80509.msg955266#msg955266 date=1420806121 Nickli Üyeden Alıntı
  bizim burda 20 sene önce 180 pare köyde.. en az olanda 1-2 bin koyun vardı.. 3-5 sene öncesine kadar küçükbaş dibe vurdu.. köylerin %90 ' ında numunelik bile küçükbaş kalmadı! tüm bayburtta 10 binin altına düştü.. şimdi tekrar bi canlanma var..

  tek çiftlikte 3-5 bin koyun var mesela..
  Umut Abi umudunu kırmak istemem ama, bi memlekette dana baskül, kuzu baskülü geçtiyse, olay küçükbaş için bitmiştir.

  Toparlamaz mı?

  Elbette toparlar, 3-5 sene sonra kurban edecek koç bulamayınca bi kriz patlar. Anlık toparlar.

  Ardından Ithal açılır, Avusturalya ' dan getirilmiş koçları keseriz kurbanda ve sonra ona ibadet deriz.

  Zulmü ibadet sanmak nasıl olsa moda bu sıralar.

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2012
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,129
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda yükselen değer; küçükbaş hayvancılık  Alıntı sebazios link=topic=80509.msg955530#msg955530 date=1420843694 Nickli Üyeden Alıntı
  Umut Abi umudunu kırmak istemem ama, bi memlekette dana baskül, kuzu baskülü geçtiyse, olay küçükbaş için bitmiştir.

  Toparlamaz mı?

  Elbette toparlar, 3-5 sene sonra kurban edecek koç bulamayınca bi kriz patlar. Anlık toparlar.

  Ardından Ithal açılır, Avusturalya ' dan getirilmiş koçları keseriz kurbanda ve sonra ona ibadet deriz.

  Zulmü ibadet sanmak nasıl olsa moda bu sıralar.
  Yılmaz unutmadan yazayım dün yazacaktım unuttum. Dayım geçen Siirt ' ten geldi. Suriyeliler gelirken yanlarında sürü de getirmişler, kızının tanesi 100 tl. Kuzu fiyatları o yüzden de düşmüş olabilir. Beklemekten başka yapılacak bir şey yok. Bunların getirdiği koyunlar bitince sıkıntı kalmaz diye düşünüyorum.

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  66 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Tarımda yükselen değer; küçükbaş hayvancılık
  Alıntı DeHLiZ link=topic=80509.msg955779#msg955779 date=1420905648 Nickli Üyeden Alıntı
  Yılmaz unutmadan yazayım dün yazacaktım unuttum. Dayım geçen Siirt ' ten geldi. Suriyeliler gelirken yanlarında sürü de getirmişler, kızının tanesi 100 tl. Kuzu fiyatları o yüzden de düşmüş olabilir. Beklemekten başka yapılacak bir şey yok. Bunların getirdiği koyunlar bitince sıkıntı kalmaz diye düşünüyorum.
  100 kişiye sormuşlar. Suriyelilerden memnun musunuz? Diye.

  90 ' ı Suriyeli çıkmış.

 18. #18

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2012
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,129
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda yükselen değer; küçükbaş hayvancılık  Alıntı sebazios link=topic=80509.msg955783#msg955783 date=1420905936 Nickli Üyeden Alıntı
  100 kişiye sormuşlar. Suriyelilerden memnun musunuz? Diye.

  90 ' ı Suriyeli çıkmış.
  Yılmaz Fatih ' e gel durum aynen öyle hastalarımın yarısı Suriyeli şu anda hehe gülüyorum ağlanacak halimize

 19. #19
  ahmtkskr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  09 Ocak 2013
  Şehir
  ankara
  Yaş
  24
  Mesajlar
  1,784
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda yükselen değer; küçükbaş hayvancılık  Alıntı DeHLiZ link=topic=80509.msg955779#msg955779 date=1420905648 Nickli Üyeden Alıntı
  Yılmaz unutmadan yazayım dün yazacaktım unuttum. Dayım geçen Siirt ' ten geldi. Suriyeliler gelirken yanlarında sürü de getirmişler, kızının tanesi 100 tl. Kuzu fiyatları o yüzden de düşmüş olabilir. Beklemekten başka yapılacak bir şey yok. Bunların getirdiği koyunlar bitince sıkıntı kalmaz diye düşünüyorum.
  Bence alakası yok abi.Kuzuya talep yok.Kendini düşün yediğin etin % kaçı kuzu eti ? Yada eskiden ne kadar kuzu eti yeniliyordu şimdi ne kadar yeniliyor.

 20. #20

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2012
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,129
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda yükselen değer; küçükbaş hayvancılık  Alıntı ahmtkskr link=topic=80509.msg956094#msg956094 date=1420977294 Nickli Üyeden Alıntı
  Bence alakası yok abi.Kuzuya talep yok.Kendini düşün yediğin etin % kaçı kuzu eti ? Yada eskiden ne kadar kuzu eti yeniliyordu şimdi ne kadar yeniliyor.
  Ahmet kendini düşün dersen söyleyeyim: %100 kuzu eti Kırmızı etten bahsedersek Bizim eve dana eti girmez Sırf güneydoğulular yeter kuzu tüketiminde Kuzu etine talep hiç bitmez bunu unutma, kuzu etiyle yapılan yemekler, dana etiyle yapılandan daha fazla, ayrıca bizim damak tadımıza uygun, dışarıda yapılan yemeklerin de bir çoğu kuzu etinden: Kuyu kebabı, Siirt Büryanı, kuzu şiş, kuzu kapama, kuzu incik, Adana-Urfa kebabı, kuzu çevirme vs. uzar gider liste

  Kuzu eti diye millete abuk sabuk et yedirenler yüzünden kuzuya rağbet belki eskiye nazaran azalmış olabilir, özellikle kızlar 'kuzu eti kokuyoooooo' deyip burun kıvırıyor bazen ağızlarının ortasına vurasım geliyor (Kadına şiddete hayır! ama insan deliriyor işte :P) Gerçekten de bakımdan mıdır nedir anlamadım, geçen sene 2 defa başımıza gelen olayı anlatayım. 1.si 2014 ' ün hemen başında benim yeğen için kurban kesecektik, ağabeyim gitmiş Hadımköy ' den bir koyun almış, gerçi sormadım koyun muydu koç muydu diye de, hayatımda böyle bir et yemedim arkadaş, hem kötü kokuyordu hem de tadı da kötüydü. Dedim herhalde yaşlı bir koyundu bu ondandır. Geçiştirdim. Bu olaydan 3-4 ay sonra da Migros ' tan aldık 1 kuzu, karkas olarak, küçük bir şeydi, karkas ağırlığı 13.5 kilo geldi. Neyse götürdük eve, yaptık yemek aynı tat aynı koku. Yahu bu ne tesadüf, cinsini sormuştum adam kıvırcık dedi, damgasını da gösterdi. Yahu inanamadım, biz her zaman Siirtliler ' in yoğun olduğu Fatih ' te Kadınla Pazarı denilen bir yer var, oradan alırız. Kuzular bizim oranın İvesi dediğimiz kuzuları. Kıvırcık olduğu için mi dedim önce, sonra yok dedim daha önce kıvırcık çok yedim eti gayet güzel. Bu ne anlamadım, Migros gibi bir yerden alıyorsun güvenerek, çıkan bu. Etten anlarım, çok et tüketiriz, ama ilk defa böyle bir şey geldi başıma, hayvana ne yedirmişlerse ya da ne ilaç vermişlerse artık?

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/3 123 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Yükselen değer organik tarım
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Seracılık
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 29.Aralık.2014, 10:02
 2. Cevap: 1
  Son Mesaj : 15.Ekim.2014, 22:33
 3. Küçükbaş hayvancılık araştırması
  Konu Sahibi unface123 Forum Küçükbaş Hayvancılık
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 08.Nisan.2014, 10:02
 4. Yüksek ve yükselen döviz kurunun Tarım sektörüne Etkileri nelerdir?
  Konu Sahibi ali_kockaya Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 28.Ocak.2014, 23:13
 5. Tarladan yükselen feryat / Video
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Mayıs.2008, 10:37

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status