+ Konuya Cevap Yaz
2 sonuçtan 1 ile 2 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Orkinosta yılın ilk hasadı Japonya’ya ihraç edildi  Orkinosta yılın ilk hasadı Japonya’ya ihraç edildi
  Orkinos hasadında ilk partide bir milyon dolarlık ihracatı Japonya’ya gerçekleştirdiklerini kaydeden Ahmet Tuncay Sagun, “Japonya’nın Avrupa’daki en önemli orkinos tedarikçisi olan Türkiye adına ihracatımızı artırmak istiyoruz” dedi

  Ana Sayfa» Ekonomi» Dış Ticaret
  09.01.2015 03:21

  Türk ekonomisine yüzde 100 katma değer sağlayan su ürünlerinin en değerli balığı olarak gösterilen orkinosta yılın ilk hasadı yapılarak Japonya’ya ihraç edildi. Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, yılda 50 milyon dolarlık orkinos ihracatının 36.5 milyon dolarlık bölümünün Japonya’ya gönderildiğini söyledi. Orkinos avcılığının dışında çiftliklerde yetiştiriciliğinin de başladığına dikkat çeken Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği ve aynı zamanda Sagun Group Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, bu alanda başarılarının yanı sıra sıkıntılar yaşadıklarına da değindi.

  İlk parti 1 milyon dolarlık

  Çeşme’deki Sagun Group balık çiftliklerinde gerçekleşen orkinos hasadında ilk partide bir milyon dolarlık ihracatı Japonya’ya gerçekleştirdiklerini kaydeden Ahmet Tuncay Sagun, “Japonya’nın Avrupa’daki en önemli orkinos tedarikçisi olan Türkiye adına ihracatımızı artırmak istiyoruz. Sektör olarak yıllık 50 milyon dolarlık orkinos ihracatımızın 36.5 milyon dolarlık bölümünü de Japonya’ya yapıyoruz. Katma değeri yüksek bu ürün için Sagun Group olarak sürdürülebilir balıkçılığa destek olmak ve ekonomimize değer katabilmek adına ‘Atlantik Mavi Yüzgeçli Orkinos Yetiştiriciliği’ projesini 2011’de başlattık” dedi.

  Kota sorunu çözemedik

  Sagun, orkinos avlanma kotasında sıkıntılar yaşadıklarına da dikkat çekerek, “ICCAT (International Commission for the Conservation of Atlantic Tunas-Uluslararası Atlantik Orkinoslarını Koruma Komisyonu’na) 2003 yılında resmi üye olan Türkiye’nin o dönemde 3 bin 300 metrik ton avlanma hakkı, dünyadaki konjektürel gelişmeler ve kotaların zaman içersinde azalması ile bugün 556,66 metrik tona indi. ICCAT yılda 13 bin 400 ton avlanma kotası uygularken, AB ülkeleri önceki ay İtalya’da gerçekleşen toplantıda kendi kotasının artırılmasını istedi. Biz de buna karşı çıktık”

  Sagun, AB Delegasyonu’nun genel kota miktarının, bugünkü 13 bin 400 tondan, 2015 yılında 16 bin 142 metrik ton; 2016 yılında 19 bin 296 metrik ton ve 2017 yılında ise 23 bin 155 metrik ton seviyelerine artırılması teklifinde bulunduğunu kaydetti. Kotanın artması halinde 2017 ' deşu anda mevcut olan 13 bin 400 tonluk miktarın AB ülkelerinin kotasına denk gelmesinin haksızlık olacağını vurgulayan Sagun, sözlerini şöyle tamamladı:

  “ICCAT’a tepkimiz üzerine Türk balıkçılara da 2015 yılı için 50 ton, 2016 yılı için 60 ton ve 2017 yılı için 70 ton gibi küçük miktarlarda kota artırımı sağlandı. Ancak bunu yeterli görmedik. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın desteğiyle kota artırımı yönündeki girişimlerimize devam ediyoruz. Dünyanın en büyük pazarı olan Japonya’nın önümüzdeki dönemde bir milyar dolar ithalat seviyesine yükseltmeyi hedefl ediği orkinos tedariki için en önemli ihracatçı olarak Türkiye’yi görmesi sektörümüzün ve çalışmalarımızın önemini daha da artırıyor.”

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Orkinosta yılın ilk hasadı Japonya’ya ihraç edildi  Abdurrahman Yıldırım
  ayildirim@htgazete.com.tr

  ‘Japon suşisi’nin Türkiye’ye getirisi 50 milyon dolar

  09 Ocak 2015 Cuma, 02:13:39Güncelleme: 09:40:37

  Suşi Japonların milli yiyeceği. Hatta dünya üzerine yayılan lokantaları da yine bu adla anılıyor. Suşi orkinos balığından yapılıyor. Bu balık Akdeniz ve Okyanus’ta yetişiyor. Avlanarak anında teknik donanımlı Japon gemilerine aktarılıyor. İhracat da o anda gerçekleşiyor. Gemide iki ülkeden gümrük görevlileri, şirket görevlileri ve balıkların şoklanarak saklanmasını sağlayan personel bulunuyor. Japon gemisi önceden belirlenmiş tarihlerde orkinos hasadını toplaya toplaya ülkesine dönüyor.

  - Orkinosun yetiştirilmesi epey zahmetli bir iş. Önce denizde yavru olarak yakalanması gerekiyor. Bunun için 2.2 kilometre uzunluğunda ağ seriliyor. Yavru balıklar yakalandıktan sonra ağlar kısmen toparlanarak file haline getiriliyor ve denizde çekilerek yetiştirilecek kafeslere taşınıyor.

  -Bu taşıma işlemi ardından 6-8 ay sürecek besleme dönemine geçiliyor. Burada 600 kg ile 1 ton ağırlığa ulaşabiliyor. Bu sırada balık kendi ağırlığının 8 katı sadece avlanmış balıkla besleniyor. Hamsi ve sardalya yedikleri en iyi balık. Yem de veriliyor.

  -Bu kadar masrafın karşılığı da var. Kilogramı 25 dolar civarında ihraç ediliyor. Bir grup gazeteciyle birlikte Çeşme önlerinde Group Saygun’un çiftliğinde böyle bir orkinos hasadını izledik. Fırtınalı sayılabilecek bir günde yaklaşık bir saatlik deniz yolculuğunun ardından açıktaki çiftliğe ulaştık. Orkinoslar dalgıç personel tarafından zıpkınla avlanıyor ve su üzerine çıkarılıyor. Kuyruk kısmından vinçlere takılarak Japon gemisine çekiliyor.

  - Bazen dördü beşi bir arada oluyor. Her birini 600 kilodan alsak 2 ton ve üzeri bir ağırlıktan bahsediyoruz. Çok kısa bir sürede 50 civarında balık hasat ediliyor. 40 ton orkinostan 1 milyon dolarlık ihracat geliri anında geminin üstünde gerçekleşiyor. İzmir Çeşme’nin yanında Antalya’da da orkinos yetiştiriliyor. Orkinosun 2013 ihracat rakamı 50 milyon dolara ulaştı. 2014’te 55 milyon dolara yükseldi. Türkiye’nin daha fazla ihracat yapamamasının önünde ise uluslararası anlamda getirilen kotalar sınırlayıcı etki yapıyor. Son olarak AB’nin kota artırım isteğinin kabul edilmesiyle Türkiye’ye ayrılan payın sabit kalması, bunun da ileriki yıllarda sıkıntı doğurabileceği belirtiliyor.

  -Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, bu alanda başarılarının yanı sıra sıkıntılar yaşadıklarına da değindi.

  “Japonya’nın Avrupa’daki en önemli orkinos tedarikçisi olan Türkiye adına ihracatımızı artırmak istiyoruz. Sektör olarak yıllık 50 milyon dolarlık orkinos ihracatımızın 36.5 milyon dolarlık bölümünü de Japonya’ya yapıyoruz” dedi.

  Sagun, orkinos avlanma kotasında sıkıntılar yaşadıklarına dikkat çekerek şunları söyledi: “Uluslararası Atlantik Orkinoslarını Koruma Komisyonu ICCAT’a 2003 yılında resmi üye olan Türkiye’nin o dönemde avlanma hakkı, dünyadaki konjonktürel gelişmeler ve kotaların zaman içersinde azalması ile bugün geriledi. Önceki ay İtalya’da gerçekleşen toplantıda AB ülkeleri kendi kotasının artırılmasını istedi. Biz de buna karşı çıktık. ICCAT’a tepkimiz üzerine Türk balıkçılara 2015 için 50 ton, 2016 için 60 ton ve 2017 için 70 ton gibi küçük miktarlarda kota artırımı sağlandı. Ancak bunu yeterli göremeyiz. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın desteğiyle kota artırımı yönündeki girişimlerimize devam ediyoruz. Dünyanın en büyük pazarı olan Japonya’nın önümüzdeki dönemde bir milyar dolar ithalat seviyesine yükseltmeyi hedeflediği orkinos tedariki için en önemli ihracatçı olarak Türkiye’yi görmesi sektörümüzün ve çalışmalarımızın önemini daha da artırıyor.”  Balık ihracatında 2023 hedefi ikiye katlandı: 5 milyar dolar

  Türkiye ekonomisine yüzde 100 katma değer sağlamasıyla öne çıkan su ürünleri sektörü, son 10 yılda 50 milyon dolarlık ihracattan çok büyük bir ivmeyle 700 milyon dolara yakın dış satış seviyesine yükseldi. En çok ihraç ettiğimiz ülkeler Hollanda, Almanya ve Yunanistan.

  -Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, 2023 vizyonu çerçevesinde 2008 yılında öngördüğü 2.5 milyar dolarlık ihracatı, her yıl çift haneli büyüme nedeniyle revize ederek 5 milyar dolara yükseltti.

  -Su ürünlerinde 500 bin tonu deniz, 240 bin tonu ise tatlı su balığı olmak üzere 740 bin ton balık avlandı. -

  -Türk karasularında daha çok hamsi, çaça, sardalya, istavrit ve palamut avlanırken, alabalık, levrek ve çupra da balık çiftliklerinde yetiştiriliyor.

  -Türkiye’de kişi başına yılda 6 kilogram balık tüketimi gerçekleşirken, bu AB ülkeleri ortalamasında 24, ABD’de ise 28 kilograma kadar çıkıyor.

  -Sektörde 56 bin 776 kişi doğrudan istihdam edilirken, dolaylı çalışan sayısı ise 350 bini buluyor. Türkiye balıkçılık filosunda 6 adedi 50 metre üzerinde olmak üzere 19 bin 669 adet tekne denizde ve tatlı suda avlanıyor.


  [img width=800 height=560]http://s12.postimg.org/kz9jxu1r1/1028446_a1e6e7c4f6a0023f06fe1badccdd7bf6.jpg[/img]

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. 900 bin ton sebze ihraç edildi
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Diğer Bahçe Bitkileri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 05.Ekim.2013, 09:40
 2. Fındıkçı Japonya’yı zorlayacak
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Fındık
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Haziran.2013, 21:39
 3. Kars'tan Almanya'ya 'kaz tüyü' ihraç edildi.
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Kümes Hayvancılığı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 25.Mart.2013, 04:40
 4. Kazakistan bu yılın ilk 6 ayında 12 milyon 100 bin ton tahıl ihraç etti
  Konu Sahibi cemal ÖZTÜRK Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 11.Temmuz.2012, 23:45
 5. Sony'den Japonya kıyağı
  Konu Sahibi mocıtu Forum Teknoloji
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 13.Ocak.2009, 20:19

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status