7 yıl traktör hiç çalışmassa bi sakıncası olurmu

Arkadaşlar 7 yıl önce kapalı garaja kapattığımız 640 ı dün bir calıştırayım dedim aküsü bitmiş çalışmadı çekerek çalıştırsam garajda çıkacak yerde değil acaba 7 yıl çalışmadı traktör e bişey olmuşmudur arkadaşımın biri piston karıncalamıstır diyo gerçekten böyle bişey olabilirmi bilgisi olan arkadaşlar lütfen yardımcı olsun

Ynt: 7 yıl traktör hiç çalışmassa bi sakıncası olurmu

Ara sıra çalıştırman gerekiyordu , yoksa bir bakım yaptırıp öyle çalıştırsan iyi olur , küf yapıp bir birine saran paçalar olabilir , çekipte çalıştırır isen kırılıp kopma olabilir, yakıt sistemi dediğim gibi ara sıra çalıssaydı çok iyi olurdu yağlardı kendini.

Dizel motorlarda sorun olmuyor. Benzinli motorlar sorun çıkarıyor. Traktörde dizel olduğunundan motorda bir sorun meydana gelmiyor.

Sadece yatmanın etkisiyle yağ ve yakıt mevcudu tamamen süzülmüş, dahili bütün artık ve tortu maddeleri tabanlara çökmüş olacaktır.

Mazodun yenilenmesi, bütün filtrelerin değişmesi, yağ ünitelerinin elden geçmesi çok faydalı olur. Benzin bile 1 yıl bekleyince 2 zamanlı motorlarda yanmaz veya çok sorun çıkarır.

Biz bunun gibi 7-8 yıl yatmış bir traktör satın almıştık. Hiç bir sorun olmadı.

bütün yağ ,filtre ve mazotu değiştir.

aküyü de yenile.marş basacak mı bak.marş basmazsa marş dinamosu mu bozuk,krank mı dönmüyor bak.marş basarda çalışmazsa eksozdan beyaz duman çıkıyor mu yoksa hiçbirşey çıkmıyor mu bak. eğer çalışırda yağ lambası yanmazsa hemen stop et. ve kayışını da kontrol et.

yada sen eniyisi tamirhaneye çekerek götür usta deneteminde çalıştır

Bir hatırlatma yapmak istiyorum.

Biz 7-8 yıl yatan bir traktörü aldık bir sorun olmadı. Fakat yanlış anlama olmasın hemen bir akü götürüp çalıştırıp işe koşmadık.

Tamirci arkadaşlarla beraber önce bakım yapıldı sonra çalıştırıldı. Alıp gelince tam bir bakımdan geçirdik. (Mazot deposü söküldü temizlendi, bütün filtreler değişti, şanzuman yağı değişti, mazot boruları temizlendi vs. vs.)

Ondan sonra sorunsuz kullanıldı.

filtreleri değiştir yakıtı değiştir kızdırıp marşa bas birşey olmaz hatta büyük ihtimal sadece mazotu değiş ondan sonra çalıştırsan bile hiç birşey olmaz fiat bu. buralarda 85 model 640 vardı almancı hacının. hacı abi bunu şanzımanını ve karterine taşana kadar yağ doldurmuş karıncalanmasın diye. senelerce kapalı garajda kaldı sonra yağları komple değiştirip normal seviyede doldurdu kullandı motor acenteden gelmişten farkı yoktu.

motor ustası bakması lazım tüm yağ dibe çökmüş neredeyse lastik kıvamında bir yağa dönüşmüştür sakın marş basma keza depoda mazot bıraktıysanda mazotta özelliğini yitirmiş enjektörlerde pislikler birikmiştir depo oksitlenmiş bile olabilir
böyle durumlarda nasıl bekletmek gerekir traktörü bunuda bilen bi arkadaşa sormak lazım
ama arada çalıştırsan yağını filitresini değiştirsen aküyüde sadece çalıştıracağın zaman diğer traktörün aküsünü takıp çalıştırsan sorunsuz bir şekilde korurdun

Yalnız fiatlar çok yatınca sadece cerlerde karıncalanma olur ve az seviyede ötme yapar. huyudur bu ama ötme var diye sanmayınki dağılır asla öyle birşey yok sağlamlığında.sadece ses olur işte.

tamamını okumadım ama ben olsa şöyle yapardım..

önce üst sibop kapağını aç..
oraya yağdanlıkla her yerini bir güzel yağla bekle yağ aralardan sızsın.
biraz bekledikten sonra elinle ön kasnaktan motoru çevirmeye başla.
sonra tekrar yağla ve elinle tekrar çevir..
3-4 seansta gömlekler pistonlar kollar kırank v.s tamamen yağ alsın.
sonra alttan yağ tapasını içindekini boşalt.
tekrar kapat.
yağı tekrar sibop başlarından yedirerek motorun içine yolla hemde elinle bol bol çevir..
yağını uygun seviyeye tamamla..
bas çalışsın.

ali şen link=topic=80538.msg955737#msg955737 date=1420901324' Alıntı:
merak ettim yatmasının özel bir nedeni var mı ? mahsuru yoksa söyleyebilir misin?
yok yatmasının özel bir nedeni yok bu traktorle babam çok para kazanmış makina zaten 20 bin saatte bir sefer motor yapıldı çok ekmeğini yedim diye satmıyo nedeni bu yani 1999 yıllarında piyasaya havalı mibzerle mısır ekiyomus

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=80538.msg955739#msg955739 date=1420901498' Alıntı:
tamamını okumadım ama ben olsa şöyle yapardım..

önce üst sibop kapağını aç..
oraya yağdanlıkla her yerini bir güzel yağla bekle yağ aralardan sızsın.
biraz bekledikten sonra elinle ön kasnaktan motoru çevirmeye başla.
sonra tekrar yağla ve elinle tekrar çevir..
3-4 seansta gömlekler pistonlar kollar kırank v.s tamamen yağ alsın.
sonra alttan yağ tapasını içindekini boşalt.
tekrar kapat.
yağı tekrar sibop başlarından yedirerek motorun içine yolla hemde elinle bol bol çevir..
yağını uygun seviyeye tamamla..
bas çalışsın.
yusuf abi anlattıklarını anladım denicem tavsiye için sağol