ARKADAŞIMIN HAYVANCILIK HİKAYESİ ( GERÇEK ) Yararlı KONU YENİ

Konuyu Nasıl Buldunuz

• Kullanılan toplam oy
    182

Arkadaşlar Forumda bi zamandır Buralardayım Hayvancılıga Adım Atmak,
istedim sorular sordum araştırdım en yakın çevremdeki,arkadaş
en yakın kardeşim ona sormak pek cazip gelmedi,
fakat o konuyu açtı sende yap falan işte böyle oldu
kendisi dedi sana hayatımı anlatayım oturduk bahçesine bahçesi kapalı, [size=78%]sıcak sıcak çayımızı içtik 2 saat sohbet dün yaptıgımız sohbet inanın gerçekten, yararlı oldugunu düşündüm ve bende size anlatayım dedim belki de,yararlı bir konu olucagını düşünüyorum başlıyorum ben size göre anlatıyorum yanin onun bana, söylediklerini size söylüyorum direk böle yapmış etmiş digil o bana ne sölediyse size anlatıyorum;

2002 YILINDA BURALARDA ÜZÜM BAĞLARI KİRAZ MANİSA BÖLGESİNDE ÜZÜM BAĞLARI VAR BELKİ BİLMİYORSUNUZ GOOGLEYE YAZIN ÇIKAR NEYSE.ARKADAŞIN ADI ALİ...XX kardeşim seni bilirim kaç senedir bu hayvancılık girişimin nasıl başladı nasıl ettin tuttun;

2002 Yılın ' dan Beri sende bildiğiniz gibi amele 30-40tl ye günlük yevmiye ile çalışan başka hiç bir geliri olmayan evi anası babası (genç) babası ' da şuan bile. geçimini yaz aylarında ameleye giderek kış aylarında bağ budama gibi soğukta sabahdan akşama kadar çalışan arkadaşım 3-5-6 sene böyle böyle devam etti babasının sadece bir esnaf dükkanı o ' da ev ' i zar zor geçindiren birisi idi şuanki durumunu en sonda yazıcak zaten,sonrasında zengin bir ailenin inek çiftliğinde çalışmaya başlayan arkadaşım hergün sütleri sağar sağar 15 -20 inek li birinin inekleri bakıyordu aylık yevmiye ile sonrasında 2008 yılın ' da hergün geceleri düşündüm çünkü o günler sattıgı inekler hepsini biliyordu tecrübe edin di inekler süt ineği idi. Yoldaş hergün düşündüm taşındım bu
inekçiliği ben yapsam nasıl yaparım ederim tutarım günlerce hesab kitab yaparak evlerinde avluya küçük bir çiftlik kurarım 10 ineklik bir çiftlik tarzında düşünceleri yem planları derken 1 sene düşünüyor Dedesi Ölüyor o sene Ve 155 Dönüm hektarda 50 dönüm babasına kalıyor kardeşler paylaşıyor Dağ lık bir alanda oldugu için su yok ve göllenmiyor fakat yukuş yukarı düz bir alan işte 2-3 ay sonra başkası su çıkartıyor dağlarda o bölgede
Babası ile Konuşan 2009 senesinde Esnaf kefalet ' e üye olup 2 ev i hipotek verip 65 bin TL para çekmek İstiyor..

Su sulama saat ' i gruba ortak oldugu için çünkü 20 km den gelen su bağlarda kullanmadıgı için sadece dağ ' da kullanıyor saat ' i 8 tl ye anlaşıyor,
az ordan burdan bularak saman,ve slaj ekmeye başladı. 2010 senesinde dayıbaşılık yapmaya başlayan ünver 100 gün çalişip günde 200tl para kaar ' ı kalıp 3 ay ' da 20 bİn tl para aldı . aylık 7 bin gibi aldı firmadan 2010 senesinde 7 yil faizssiz hayvan kredisi çıkınca bunu araştırdı çsk belgesi falan istiyorlar çiftlik İstiyorlar hazırda imiş falan sonrasında babası annesi İle konuşan ünver kardeşim esnaf kefaletten hesab kitab yaparak 65 bİn tl para çekİyor 2010 senesİnde ona göre hesab kİtab yaparak bu arada ektİğİ ekİnler büyümeye başliyor İlk galİba slaj sonrasinda smaan ekmİştİ hatirlamiyorum dedİ.
kardeşİm dedİ 15 bİn tl borçlarmi yatirdim dedİ,
15 bİn tl traktör+kasa aldim dedİ
20 bİn tl ye 10 İneklİk çİftlİk yapti
10 bİn tlye küçük planet motorlar evim ' deki orta İnşaar malzemeler İnek sağım makinaları erzak gerzek vsvs aldım dedi
5 sene çektiği kredi 6 ' aydan fakat 1 senelik parasını verdiği için yıllık yatırdıgı için yıllık 12.500 tl gibi para yatıracaz dedi

dayıbaşılık bitti 20 bİn tl yİ bİrİktİr ve koydu bİr kenara sonrasında onu devreye bunu devreye soktu zİraat bankasindan 7 sene 7 bİn tl ye 30-35 kg süt veren hoslteİn aldi fakat İnekler 1 ay sonunda gelİcektİ ona göre tüm bakımlarını ekinlerini yoncaısını( hazır aldı sanırım( birazda kesif yem ) tam bilmiyorum orasını depo hazır biriktiği 20 bin tl den kaldırdı ekin parasını mazot vs 5 bin tl kadar gitti sanıtım hazır yeml vs
gelelim süt verimleri bakımlarını holstein ineklerini açik alan ahırsız bir şekilde çiftliği geldiği gün sabah+ akşam bol bir şekilde otomatik tertemiz bir su arınarak gelen su fiskiye ye yaparak sicak günlerde yeşİllk ve fİskİye otomatİk islatarak şunu diyeyim;

dün dedİkİ kİtablar aldim İneklerİ en küçük stresden uzak tuttum hep nerdeyse çogu zaman kendİm baktim İnekler başkasi geldİğİ zaman yabanci görerek stres yapiyrdu kötü sesler İneğİn altini gün aşiri traktörle temİzleyİp saman yada kum oluyordu tertemİz yattigi yerler havalandirma zaten açik alanda İdİ öğlenlerİ üstü kapali fİskİe İle islanarak 100mm karede gezme dolaşma İmkani oluyordu 305 gün sağdi. bakimlari çok güzeldeİ ve süt oranli hİç değİşmedİ sİgortasinida yaptirma allah in İlarİ taktİrİ dedİ bİrazda hoca haci cemaatçi böle şeylere kafasi sarmadigi İçİn..
günlük günlük 300kg veya daha fazla süt verİmİ oluyordu 2012 senesİnde oldu bunlar kredİ vsvs şuan ozamankİ fİyatlarini bİlmİyorum 250kg süt ü sütçüye dökerek günlük 280 tl ( aylik aliyordu fakat) 50 kg su ara yerlere 2 tl ye satiyor şuan 100tl günlük gelİyor. kendİsİ dedİ aylik 8 bİn tl gelİyor dedİ sütçüden +3 bİn tl de ara yerlerden gelİyor..,,,, kendİsİ dedİ 10 İnek her sene buzaği 1 -2 ay bakip sütten sonra bİn tl ye satiyordu 10 bİn tlye halada öyle İnekler değİştİ sanirim tam bİlgİm yok o konuda 80 bİn tl net sütçüden 305 günde gelİrden 30 bİn tl sİ masraf oluyor dİyelİm dedİ belİ 20 yada 15 olur dedİ fakat düşük hesabla gene eskİsİ gİbİ dedİ 50 bİn tl ne kaar+30 bİn tl ara yerlerden sattigi İçİn 80 bİn buzağilari10 bİn tl 90 bİn 15 bİn daha çikar dedİ 75 bİn tl ne kaar gelİyordu dedİ bana yillik

İlk sene esnaf kefalaet tüm borçlarini kapatrim 2.senede %25 1-2 seneye hepsini kapatacak
ve 150 bİn tlye ev alip çİftlİğİ modern ve kasabada ünlü oldu traktör ü değİştİ ve tüm aldikllari ona kalicak seneye 15 İneğe çikmak İstİyor çİftlİğİ genİlşetecek boş yer alicak yonca İçİn@@
ve şuan eskİden muhtaç borçlarin İçİnde yüzen züğürt bİr şekİlde olan şİmdİ sözü geçen patronmu dİyeyİm bİlmİyorum kiymetlİ İnsanlardan oldu okumamamiş okumak dİgİlde babasi parasizliktan okutamadi şuan da babasi da yardim edİyor babasina ayri bİr araba annesİne tüm İstedİklerİnİ alan dedesİ ve babanannesİ İne son şekİlde bİr aİleyİ kocaman aİleyİ tüm İstedİğİ şekİlde yapiyor fakat sabah+ akşam olursa öğlenlerİde İlgİlenİyor bİr yere gİdeceğİ zaman babasi annesİ sütlerİ annesİ satiyor ara yerlerde dİğerlerİ sütçüye bİrİken gübrelerİ traktörle çekİp aylik bİrİkİnce kepçelerle yarisini satip yarisini ekİne e döküyordu+ devletten pİrİm aliyor şuan mükemmel yaşantisi bağ al dİyorum 5 dönüm bağ 150 bİn tl +taral + 20 bİn ekİpman a gİder kazanci İse yilda 10 bİn tl üzüm fİyatlari bellİ bağcilik bİttİ dİyor 3-5 sene ayni gİderse bağcilik temellİ bİter yanİ çok az parasi olur
çİftlİk yaptigi yer ' e 1 dönümünü tavuk çİftlİğİ yapti 5 bİn tavuk cİvcİv aliyor 40 gün bakiyor 1000 tanesİ ölü oluyor bazen 500 bazende 250 ölü oluyor fİrma yem+tüm masraflarini bakiyor bİz sadece büyütüp verİyoruz 5 bİn tavuktan 2500 ü bbİzİm 2 tl den aliyor tanesİnİ bİzden kendİsİ 2500 taneyİ aliyor gerİ kalan 2500ü İstersen verİrsen 2 tl den aliyor 1000 ü ölü oluyor fakat 3 bİn tl 40 günde ordan gelİyor şuan hayvancilikta süper kendİsİ ve değerlİ oldu 10 sene önce öncekİ halİ İle şİmdİ halİ %100 değİşİm hayret edİyorum ama tek bİrşey dedİ dün bana

böyle süt oranlarini İneklerİ stresten uzak tutmassan çok İyİ bakmassan özenle düzenle süreklİ İnekler,
zekİ hayvanlardir dedİ 1.stres dedİ İnsandan tek farki soğukta üşümez dedİ,
çok kalİte yemlerİnİ süreklİ veterİer kontrol sağimlarda müzİk dİnletme daha çok şey dedİ
herşey İyİ bİr bakimdan geçİyor dostum ben böyle kazandim dedİ. helal olsun dedİ başka bİrşey dİyemedİm.

NOT Ziraat Banka Sistemi şuan Değişmiş olup Bu düzen 2 Sene öncededir şuan Ziraat bank böyle veriyormu hayır vermiyor ÇSK Arazi gelir Belgeleri ve,
sağım tankları depolar prosödürleri çok farklı.VE BULAŞMAYIN Ziraat bankasına.Şu zaman için söylüyorum.Arkadaşım Borçların hepsini ödedi Pasaportlar aldı,
borçları Ödedi şuan aynı sistemde arakdaşıma verirler ama ilk alacaklar bu kredi dediğim gibi değişik Bilginize

Ynt: ARKADAŞIMIN HAYVANCILIK HİKAYESİ ( GERÇEK ) Yararlı KONU YENİ

Hepsini okudum...:))

Evet 'başaralı insanlar hayallerini gerçekleştirmek için harekete geçenlerdir' diyor Antony Rubbins yazar. Daha önceki konularını da okudum.

'İstekli olmak ve karar vermek başarmanın yarısıdır' (Edison). Senin heyecanını anlıyorum. Yıllar önce bu heyecanı bende yaşadım ve çok şükür başarılı oldum. Yukarıdaki örnek güzel fakat benim çevremde kredi çekip çok sayıda inek alan ama zarar eden insanlar da var....

En güzeli bu işe girmen, fakat büyük miktarda değil belli miktarda başla. İşin zorluklarını riskleri öğren. Sonra kapasitene göre büyült.

Çok seneler önce eskiden bana büyüklerim; 'Eğer besicilik yapacaksan hayvanları almadan önce yiyeceğini hazırla' demişlerdi. Bende öyle yapmıştım. Balyaları hasat zamanında hemen ucuza aldım. Arpa ve yemleri zamanında ucuza aldım. Bütün yaz yeşil ot biçip gölgede yeşil kuruttum...:))

Sonra hayvanlarımı aldım, o sene saman-arpa-yem fiyatları çok çok yükseldi. İnsanlar balyayı yemi zor aldılar. Bazıları borçlarını ödeyemedi ve tarla sattılar. Çok zarar eden oldu.

Ben büyük sözü dinleyip hasatta ucuza alıp stok yaptığımdan hiç etkilenmedim. Zaten aldığım arpaları ve balyaları hiç yedirmeden satsam yine kardaydım. Allah ' a çok şükür böylelikle başarılı oldum. O günden beri bende bu işe başlayacaklara bu küçük olayı anlatırım.

Selametle, Allah yardımcın olsun.

hikaye iyi güzel başarılı olmasına da sevindim
ama gel görki 15 inekle 75 bin para kazanılmaz hesap yapmaya bile gerek yok

herkeze bol kazançlar hayırlı akşamlar

arkadaşım bende hepsini okudum da ben burda başarı hikayesi falan göremiyorum kusura bakmayın..araya adam sokarak çekilen bi kredi bide bunun böle oldugunu bilen ama kabullenmiş bi toplum valla müstehak bize galiba başarı nedir biliyomusunuz başarı sıfırdan bi yere gelmek değil eksiden biyere gelmektir yani sıfır bile olamamışsın sıfır olmak için bile bayaa çalışman gereken bi yerdeysen eğer başarıdan söz edebiliriz bence böyle insanlarda var bi araştırın:) saygılarımla

ENES4422 link=topic=80559.msg955920#msg955920 date=1420920914' Alıntı:
Hepsini okudum...:))

Evet 'başaralı insanlar hayallerini gerçekleştirmek için harekete geçenlerdir' diyor Antony Rubbins yazar. Daha önceki konularını da okudum.

'İstekli olmak ve karar vermek başarmanın yarısıdır' (Edison). Senin heyecanını anlıyorum. Yıllar önce bu heyecanı bende yaşadım ve çok şükür başarılı oldum. Yukarıdaki örnek güzel fakat benim çevremde kredi çekip çok sayıda inek alan ama zarar eden insanlar da var....

En güzeli bu işe girmen, fakat büyük miktarda değil belli miktarda başla. İşin zorluklarını riskleri öğren. Sonra kapasitene göre büyült.

Çok seneler önce eskiden bana büyüklerim; 'Eğer besicilik yapacaksan hayvanları almadan önce yiyeceğini hazırla' demişlerdi. Bende öyle yapmıştım. Balyaları hasat zamanında hemen ucuza aldım. Arpa ve yemleri zamanında ucuza aldım. Bütün yaz yeşil ot biçip gölgede yeşil kuruttum...:))

Sonra hayvanlarımı aldım, o sene saman-arpa-yem fiyatları çok çok yükseldi. İnsanlar balyayı yemi zor aldılar. Bazıları borçlarını ödeyemedi ve tarla sattılar. Çok zarar eden oldu.

Ben büyük sözü dinleyip hasatta ucuza alıp stok yaptığımdan hiç etkilenmedim. Zaten aldığım arpaları ve balyaları hiç yedirmeden satsam yine kardaydım. Allah ' a çok şükür böylelikle başarılı oldum. O günden beri bende bu işe başlayacaklara bu küçük olayı anlatırım.

Selametle, Allah yardımcın olsun.

Saolun hocam,bende böyle başaralı olmak için yaz-sonbahar ay ' ı gibi başlıyacam ekinimizi nisan ayı gibi slajı ekicem samanıda ya hazır yada onu ekip bilmiyorum onu yapıcaz bi şekilde yarından itibarende arkadaşım yanında çalışmaya başlıyacam sigara yemek söylüyecek onlarıda istemedim çünkü parası patrona öğrendiğim bana kalıcak benimde 10 dönüm bağım var üzüm fiyatlarına göre 20-15 bin bazen 25 bin tl üzüm fiyatlarına göre değişiyor birde esnaflık yapıyoruz geçimimizi zor zor geçiyoruz fakat bende küçükten 5yada 8 veya max 10 inekle başlıyacam önümüzmdeki sene esnaflıktan hayvancgılıa ve birçok konu mevcut hakkımda okudugunuz için teşekkür ettim 1 senedik internetten ordan burdan sürekli kitabları okuyorum bilgim var gene ama pratik yapmak için başlıcam 26 dönüm net boş yer mevcut orayada ekin YONCA Ekemiyorum onuda ucuz zamanında parayla alıcam saolun hocam BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM Diyip BAŞLICAZ Allahın izniyle İnş Bende Arkadaş gibi olucam.

Zarar edenleride söyliyim hocam burdada ŞUAN BİLE İNEK 5 İNEK ALDI 6 BİNDEN 30 BİNE TOPLAM 70 BİN E HALLETİ SON 1 SENE ÖNCE YAPTI HOCAM İNEKLERİN YATTIGI YER HAVASIZ PİS BİR AHIR 1 PENCERE BİLE YOK GÜBRENİN ÜSTÜNE YATIO İNEKLERİN AYAĞI BATIYOR İÇİNE İNEKLER İLK ZAMAN 28 KG VERİRKEN ŞUAN İNEKLERİ 22 BAZISI 20 BAZISI 19 KG SÜT VERİYOR VE BORÇLARINI DÜZGÜN ÖDEYEMEDİ DÜZGÜN İNEKLERİ BAKAMADI DOGRU DÜZGÜN HİÇ YATTIGI YERLERİ TEMİZLEMEDİ HAVA AÇIK HAVA ALAMADI SÜREKLİ BERBAT BİR BAKIM YAPARAK AYRICA TÜM YEMLERİNE HAVA ŞARTLARINA FİYATLARINA BAKMADAN SÜREKLİ HAZIR ALARAK FİRMAYA BORÇLADNI SÜREKLİ SÜREKLİ VE ŞUAN 2 İNEĞİ KALDI VE BATTI BATACAK VE BAŞKA HİÇBİR GELİRİ YOKTU ZATEN YA VERDİĞİ EV VERDİ GALİBA HİPOTEKLER ONLARI ALICAK BANKA BURDA KONUŞUYOR ŞUAN HANİ GİTTİM BAKTIM BU KADAR AFFEDİRSNİZ GÜNAH YANİ YAZIK ONLARDA HAYVAN YAZ KIŞ O AHIRDA SICAKDA O AHIRDA İNEKLER ORDA SAĞILLIYOR HİÇ ÇIKMIO NERDEYSE YANİ

HİÇ BİLMEYENLER İNEĞİ YANİ YAZDIGIM HİKAYE GİBİ OKUYUP DİREK YAPMAYA KALKIYOR BORÇ ORDAN KREDİ BURDAN KREDİ SONRADAN YA ZOR GELİYOR YA YAPMASI ÖLE BU MESELA DEDİĞİM ZARAR EDEN ADAM GİBİ BAKIM YAPIYOR YEMLERİNİ EN PAHALI OLDUGU VEYA SÜREKLİ HAZIR ALIYOR
VE SÜTLERİNİ KASABADA SEVMİYOR ALAN YOK YANİ HİÇ BUNUN BÖYE OLDUGUNA BAKMAYIN BÜYÜK ÇİFTLİKLERDEE KAZANIRDIR SANIRIM AMA ORTA ÇAPLI BÖYLE BİR İŞE GİRMEK CESARET İSTİYOR GİRDİYSEN BİLE HAKKINI VERİCEK ÇARESİ YOK.

DEDİĞİM GİBİ İNEKLERİ AÇIK HAVA BAKIM STRESDEN VE EN ÖNEMLİSİ EN İYİ BİR KONFOR SAĞLAYABİLDİTEN BAKIMLARI DOĞRU DÜZGÜN EN İYİSİDE TEMİZLİK TİTİZ EN KÜÇÜK AYAKLARINDA 0 GÜBRE TERTEMİZ BİR İNEK VE RAHAT RAHAT BAKABİLDİKTEN SONRA İNANIN O İNEKLER SANA GEREĞİNDEN FAZLA SÜT ' Ü ET ' İ YAVRUSUNU VERİCEKTİR DİYEDE KONUŞTU ARKADAŞ :) İNŞ HAYIRILISI OLUR..

n_sayan link=topic=80559.msg955921#msg955921 date=1420921151' Alıntı:
hikaye iyi güzel başarılı olmasına da sevindim
ama gel görki 15 inekle 75 bin para kazanılmaz hesap yapmaya bile gerek yok

herkeze bol kazançlar hayırlı akşamlar

Hocam k.bakmayında Hani 15 İnekle kazanması Bile Tavuklardan VS Hepsi de olabilir tam net ayrı ayrı konuşma yapmadı yıllık gelirim diyince dedim :)

şimdi bak kardeşim yanlış anlama ama kar ayrı ciro ayrı bu devirde kimle para konuşsan hep kazandığını söyler ama masrafı çıkıpta kalanı söylemez.çevremde hayvancılık yapan çok et-süt-besi-koyun ama senin dediğin parayı kazananı hiç görmedim.hayvancılık dışardan gözüktüğü kadar kolay değil gir bide sen dene şansını.ALLAH utandırmasın.

Süt ya da besi farketmez, hayvancılığı doğru yaparsan çok iyi para kazanırsın. Babadan dededen öğrendiğin gibi yaparsan, devamlı bu iş yapılmaz, para kazandırmaz diye şikayet edersin.

Arkadaşlar nokta adında ve şu '.' şekilde bi karakter var.

İşlevini bilen var mı?

Kullanmadığınızda 735 kelimelik cümleler oluşuyor. Biraz daha dikkat ve özen.

tammer link=topic=80559.msg956135#msg956135 date=1420986900' Alıntı:
şimdi bak kardeşim yanlış anlama ama kar ayrı ciro ayrı bu devirde kimle para konuşsan hep kazandığını söyler ama masrafı çıkıpta kalanı söylemez.çevremde hayvancılık yapan çok et-süt-besi-koyun ama senin dediğin parayı kazananı hiç görmedim.hayvancılık dışardan gözüktüğü kadar kolay değil gir bide sen dene şansını.ALLAH utandırmasın.

Hocam hesablayın Fizibilite yapın bakalım siz hani biraz alkollü diyecem o akşam fakat ne dediğini saptırcak kadar digil TÜM YEMLERİNİ KENDİSİ ÜRETİYOR dikkatinizi Çekerim AYRICA 2 TLYE SÜT SATIYOR HOCAM :) SİZ YAPIN NE SONUÇ ÇIKARACAKSINIZ MERAK EDİYORUM BEKLİYORUM :)

Guney46 link=topic=80559.msg956260#msg956260 date=1421000955' Alıntı:
Süt ya da besi farketmez, hayvancılığı doğru yaparsan çok iyi para kazanırsın. Babadan dededen öğrendiğin gibi yaparsan, devamlı bu iş yapılmaz, para kazandırmaz diye şikayet edersin.

KENDİSİNİN EVİNDE KÜÇÜK Bİ RAF SADECE İNEKLERE YÖNELİK KİTABLARLA DOLU EN İYİ GÜNCEL KİTABLAR :) VE ATALARIMIZIN DEDELERİMİZİN AHIRA KAPAT ÇIKARMA ORDA SAĞ BURDA YAP ONU YAP BUNU YOK ALTINA KENDİ GÜBRESİNİ KOY OLMUYOR DEDİĞİNİZ GİBİ :) İNEK SÜREKLİ ÜRÜK ASİT KOKLUYOR BUDA EN ÇOK STRES YAPMA OLUYOR HOCAM

İNEKLERİN RESMİNİ ÇEKİCEM GÖSTERCEM ÜSTÜNDE 1 ZERRE PİS MADDE YOK TERTEMİZ BAKIMLI İNEKLER ARKADAŞ ZATEN DOĞUŞTAN TİTİZ :)

bantun111 link=topic=80559.msg956270#msg956270 date=1421002621' Alıntı:
KENDİSİNİN EVİNDE KÜÇÜK Bİ RAF SADECE İNEKLERE YÖNELİK KİTABLARLA DOLU EN İYİ GÜNCEL KİTABLAR :) VE ATALARIMIZIN DEDELERİMİZİN AHIRA KAPAT ÇIKARMA ORDA SAĞ BURDA YAP ONU YAP BUNU YOK ALTINA KENDİ GÜBRESİNİ KOY OLMUYOR DEDİĞİNİZ GİBİ :) İNEK SÜREKLİ ÜRÜK ASİT KOKLUYOR BUDA EN ÇOK STRES YAPMA OLUYOR HOCAM

İNEKLERİN RESMİNİ ÇEKİCEM GÖSTERCEM ÜSTÜNDE 1 ZERRE PİS MADDE YOK TERTEMİZ BAKIMLI İNEKLER ARKADAŞ ZATEN DOĞUŞTAN TİTİZ :)
hocam inekleri ve işletmeyi merak ettim resimlerini paylaşırsanız iyi olur. birde yaşınızı belirtirseniz size hitap ederken daha samimi oluruz.

ali şen link=topic=80559.msg956275#msg956275 date=1421003194' Alıntı:
hocam inekleri ve işletmeyi merak ettim resimlerini paylaşırsanız iyi olur. birde yaşınızı belirtirseniz size hitap ederken daha samimi oluruz.

İNEK RESİMLERİ ŞUAN YOK FAKAT EN KISA SÜREDE ÇEKİCEM RESİMLERİ YAŞIM 21

ertuğrul link=topic=80559.msg956277#msg956277 date=1421003535' Alıntı:
arkadaşınıza başarılar dilerim . biz bu hayvancılıkta bu güne kadar böyle bir kazanç sağlayamadık bundan sonrası ise daha meçhul.

Nerede yaşıyorsunuz Semt ' iniz Nasıl Hava şartları ne oluyor? :) Mesela ARKADAŞIMDAN 1 ÖRNEK Vereyim,
Yem lerini KENDİ YAPIYOR BİÇİYOR VS HİÇ PARA VERMEZ ÖYLE ŞEYLERDEN KAÇAR ÇALIŞKAN OLDUGU VE BU İŞİ ÇOK SEVDİ.
10 İNEKTEN 300 GÜNDE 90 BİN CİRO OLUYOR DEDİ NET.HOCAM YEMLERİNİ KENDİ VERİYOR SADECE MAZOR,SU VS KÜÇÜK İŞLER VE KESİF YEM ALIYORSA O GİDİYOR 50 BİN TL NET KAAR SADECE 10 İNEKTEN ELİNE BUZAĞI HARİÇ GEÇER ÇÜNKÜ 30 BİN TL 2 TLYE ARA YERLERE SATTIGI SÜT SÜTÇÜYE DÖKMİYOR HOCAM HATTA OLURSA VAKİT KÖY YOĞURDU YAPIP SATIYOR BİZE BİRAZ UZAK AMA SORARIM ONUDA TÜM YEMLERİNİ KENDİ VERİYOR

TÜM İNEKLERİ HEPSİ MİNUMUN 31-32KG VERİYOR MAX 36 FALAN STANRD HEPSİ :) GENE Bİ SORARIM O GECE KONUSTUGUMUZ EĞER HATA VARSA DÜZELTİCEM KONUYU BEN YANLIŞ ANLAMIŞDA OLABİLİRİM HOCAM

Cok ozur dıleyerek yazıyorum kusura bakmayın benım klavye yabancı bılgısayar yurt dısından....fakat ben yazıyı okuyamadım ...cok yazılmıs ...

enter tusu yok...okuması cok zor...

eğer senin biraz paran varsa o arkadaşın ortak arıyodur kendine çok kısa zamanda bukadar kazanılmaz hayvancılık işi bukadar karlıysa hiç kimse başka bir iş yapmaz o zaman

Arkadaşım kusura bakma ama, diğer açtığın başlık da aynı şekilde bu da, hiçbir şey anlaşılmıyor dediklerinden. Devrik cümle diyeceğim devrik cümle değil, yüklemi yok, öznesi yok, imlası yok, büyük harfler her yerde. Yazılı bir şekilde bir şeyleri anlatmanın en güzel tarafı, konuşurken olan heyecandan bir şey anlatamamanın yazıda kolayca çözüme kavuşup, anlatılanların anlaşılır bir şekilde olmasıdır. Lütfen yazdıklarını bir kere de sen oku, düzelt, nokta, virgül kullan güzelce, bizim de anlamamızı sağla :) Eminim ki çok güzel bir konudur, ama dediğim gibi hiçbir şey anlamadım.