FARE

Ynt: FARE

mehmet sevilmiş link=topic=80560.msg955926#msg955926 date=1420923105' Alıntı:
BİRFARE 45 GÜNDE YAVRU YAPIYOR BİRSENEDE 500FARE DEMEK 3SENEDE 20BİNFAREEDİYOR BUNUNÇÖZÜMÜNE CİFCİ ARKADAŞLARA SORUYORUM.

Ne zamandan beri?
Muhtemelen yaratıldğı günden beri. Demek ki problem yok.
İnsanoğlunun denge kurma gibi bir gücü yok.
Bozmasın yeter.

BİRFARE 45 GÜNDE YAVRU YAPIYOR BİRSENEDE 500FARE DEMEK 3SENEDE 20BİNFAREEDİYOR BUNUNÇÖZÜMÜNE CİFCİ ARKADAŞLARA SORUYORUM.
ticari değeri olsa çiftlik kurmak için biçilmiş kaftan vesselam döl verimi çok iyiymiş

şaka bir yana doğal avcıdır çözümü avcılarını yok etmeyin
anadolu insanı yılanı gördüğü yerde taşlar öldürür öldürmeyin
şahin atmaca gibi kuşları civcivleri kapıyor deyip vurmayın
baykuşları uğursuz deyip vurmayın

denge bozulduysada dengeyi sağlayın ama zehirle değil

insan oglu bın yıllardır koyun besler bır koyun yılda enfazla 4 yavru yapar onunda ıhtımali % 20 koyunların %80 yılda tek yavrular ve ınsan oglu covaltmaya calısır ama koyunla beslenır ve mılyonlarcasını kurban bayramında keser ve yinede milyonlarca koyun vardır .. köpekler yılda iki yavrulaya bılır ve bir batımda 14 veya fazlasını yavrulayabılır . kopekler serbest oldukları halde dunyada koyunlara gore cok ve cok az sayıda bulunurlar... yaratan allah düzeni kurmuş bize sadece bozmaya calısmamak düşer.

mehmet sevilmiş link=topic=80560.msg956007#msg956007 date=1420930908' Alıntı:
şubat ayında seninde buğdaları biçerse o zaman görürsün doğal dengeyi

Şu konu 'Buğdayda Fare Zararına Karşı Alınabilecek Önlemler?' diye açılsaydı, hem bu gereksiz tartışma olmazdı, hem de şimdiye dek bir sürü çözüm önerisi gelmişti.

Soruda ne soruluyorsa, ona cevap verilir. Yukarıdaki 3 arkadaş da aynı cevabı verdiğine göre emin olun sorun 'arkadaşlarda' değil, soruda yada sorunun soruluş şeklindedir.

Soru ne kadar 'net' olursa, cevap da o kadar 'net' olur.

mk_straw_com500_large.jpg

mehmet sevilmiş link=topic=80560.msg956007#msg956007 date=1420930908' Alıntı:
şubat ayında seninde buğdaları biçerse o zaman görürsün doğal dengeyi

Bir kere bu cevap şık olmamış, arkadaşlar gayet güzel bir şey söylemişler, söyledikleri şey de sizin yararınıza. Siz ilaçla bu fareleri öldürmeye çalışırsanız kendi mahsülünüzü de öldürürsünüz. Farelerin yanında bakterilere de etki eder, bitkinin köklerine de.

Neyse ben size yine de eski bir yöntem söyleyeyim, gidin farelerin açtıkları yuvaların girişlerini bulun, çok sayıda olacaktır, bulabildiğiniz kadarını bulun, çoğunu tıkayın, 2 tane açık bırakın. 1 tanesini çalı çırpı ile doldurun, diğerinin başına kafes koyun. Çalı çırpı koyduğunuz yerdeki çalı çırpıları yakın, diğerleri kalan diğer delikten kaçacaklardır, o zaman kafese girerler toplayın bir yere bırakın. Tek delik bırakıp yakarsanız fareler ölür, leşle toprağı kirletmeyin, ölü hayvan sayısı fazla olunca da kirlenir toprak, ayrıca yazık hayvanlara...

Bu şekilde çok tavşan yakalanır ;) Bunlar için de geçerli...

DeHLiZ link=topic=80560.msg956029#msg956029 date=1420934782' Alıntı:
Bir kere bu cevap şık olmamış, arkadaşlar gayet güzel bir şey söylemişler, söyledikleri şey de sizin yararınıza. Siz ilaçla bu fareleri öldürmeye çalışırsanız kendi mahsülünüzü de öldürürsünüz. Farelerin yanında bakterilere de etki eder, bitkinin köklerine de.

Neyse ben size yine de eski bir yöntem söyleyeyim, gidin farelerin açtıkları yuvaların girişlerini bulun, çok sayıda olacaktır, bulabildiğiniz kadarını bulun, çoğunu tıkayın, 2 tane açık bırakın. 1 tanesini çalı çırpı ile doldurun, diğerinin başına kafes koyun. Çalı çırpı koyduğunuz yerdeki çalı çırpıları yakın, diğerleri kalan diğer delikten kaçacaklardır, o zaman kafese girerler toplayın bir yere bırakın. Tek delik bırakıp yakarsanız fareler ölür, leşle toprağı kirletmeyin, ölü hayvan sayısı fazla olunca da kirlenir toprak, ayrıca yazık hayvanlara...

Bu şekilde çok tavşan yakalanır ;) Bunlar için de geçerli...

Gürsel hocam konu açarken başlığa dikkat etmemiz gerekir manasında bir paylaşımdı kötü bir niyet yok :) Ayrıca fare ile ilgili birçok konu açıldı onları önce takip etmek gerekir forumda ' ' arama ' ' kısmına fare yazıp forum başlıklarını taramak çok zor gelmesin bizlere

dustero link=topic=80560.msg956030#msg956030 date=1420935098' Alıntı:
Gürsel hocam konu açarken başlığa dikkat etmemiz gerekir manasında bir paylaşımdı kötü bir niyet yok :) Ayrıca fare ile ilgili birçok konu açıldı onları önce takip etmek gerekir forumda ' ' arama ' ' kısmına fare yazıp forum başlıklarını taramak çok zor gelmesin bizlere

Yok Süleyman sana bir şey demedim :D ARkadaşın da kötü bir niyeti yoktur, ya da biz bir şeyleri bu gecenin 2 ' sinde yanlış anlıyoruz galiba :D Mesajlar hep birbirine girdi :D

DeHLiZ link=topic=80560.msg956033#msg956033 date=1420935362' Alıntı:
Yok Süleyman sana bir şey demedim :D ARkadaşın da kötü bir niyeti yoktur, ya da biz bir şeyleri bu gecenin 2 ' sinde yanlış anlıyoruz galiba :D Mesajlar hep birbirine girdi :D

Olabilir Yılmaz abi böyle şakaları gece gece çok yapar fazla muhattap olma beynini sulandırır bu saatte ne okuduğunu anlarsın ne izlediğini :D

dustero link=topic=80560.msg956034#msg956034 date=1420935500' Alıntı:
Olabilir Yılmaz abi böyle şakaları gece gece çok yapar fazla muhattap olma beynini sulandırır bu saatte ne okuduğunu anlarsın ne izlediğini :D

Yılmaz ' ın daha önce fare ile ilgili attığı mesajı örneğin :D

sebazios link=topic=79814.msg945901#msg945901 date=1418579078' Alıntı:
5e98eebdb3ee4d7b9edbd1a8a4c571b9.jpg

Deliği buldunuz, bi teneke suyu aldınız ve delikten içeri ağır ağır döktünüz. 30sn içimde yuvadakş tüm fareler, biraz da sersemlemiş şekilde önünüze çıkacaktır.

Bundan sonrası size kalmış. Ister öldürün, ister alın karşınıza konuşun (yapma böyle güzel kardeşim diye), isterseniz de hayvan sever ecnebilerin yaptığı gibi tek tek yakalayıp bir kafese koyduktan sonra uzak bir ormanlık alan içerisine bırakın.

Tamamen size kalmış.

Karşınıza alıp konuşmak çok etkili olur mu bilmiyorum bak ama :D

DeHLiZ link=topic=80560.msg956035#msg956035 date=1420935785' Alıntı:
Yılmaz ' ın daha önce fare ile ilgili attığı mesajı örneğin :D

Karşınıza alıp konuşmak çok etkili olur mu bilmiyorum bak ama :D

Gürsel, o konuyu bulup linkini buraya atabilir misin? Konuyu açan arkadaşa faydalı olur.

Ben bakındım, bulamadım.