Ford 3600 Patinaj Sorunu

Arkadaşlar 3600 var bende daha yeni aldım sayılır. Bu sene yağış çok olduğundan toprak çamurlu geliyor. Bizim ihtiyar en ufak zorlamada başlıyor patinaj yapmaya. Patinaj yaptırmamanın bir çaresi var mıdır? Taktik, tüyo lazım bana?

Ynt: Ford 3600 Patinaj Sorunu

Komşum sıfır almıştı yıllar önce ağırlık dengesi biraz öne doğru bir traktör patinaj etmeyi seviyor.

Bizde 540 fıat vardı o günlerde beraber çok işçilik yaptık 540 dengesi arkaya doğru arkası ağır farklı gidişleri vardı ama çokta fark yapamıyorlardı birbirlerine, sadece romork işi gibi ve bayır yerlerde iyi tutunuyordu fıat.

Bence alış öyle kullanmaya çünkü ayna mahruti pimlerini çok kesmişti bizim komşununki eğer arkayı ağırlaştırırsan patinaj yapamaz ise dağıtabilir arkayı .

Tekerleri kac numara Ustam. Traktor kac model. Nerde calisiyorsunuz memleket neresi. Eger bu traktore masraf edeceksen taktikde bende tiyoda. Ben 2 ay once sattim fordu bu motorlar emsallerinden biraz uzun ve önü agardir bi oderece kuvvetli motoru ve cook seri bi sanzuman oldugu icin takviye ile is yapar yukde iste seridir yakisi ve cekisi guzeldir. Eger masraf edeceksen 3,5 4 bin tl hem yagli fren olur hemde cekisi artar biraz masrafla bu motorlari taninmaz halde cekisini degisir.

İzmir Bergama da yaşıyorum traktör 76 model lastikler 13.6 traktörle işler genelde tarlada çift sürme işleri ve yük taşıma normalde bizim oralar kurudur sorun çıkmaz ama şimdi çok çamur traktör acayip takılıyor yolda
geçen araba çalışmadı arabayı çekeyim dedik az bi çamurlu ve dik yere gelince kaldı traktör

Bir de 2. viteste giderken içerden takır tukur sesler geliyor debriyaj baskı diski yeni değişti. Diğer viteslerde bu ses yok.

Arka ağırlıkları takılı ancak su doldurmayı düşünmüyor değilim. Eski masseyde su doluydu çekişi yol tutuşu falan oldukça iyiydi. Buna su doldurmadım daha.
Bizim burada öyle her zaman çamur olmaz o yüzden lastiklere metal takmak iyi olmayabilir bizim buralar çok taşlık lastikler yarılıp duruyor

Lastikler 6 kat ufak boy olanlardan onlar cok patinaj yaptırır hele bitikse baya fazla yapar 14,9 13,28 taktir lastikleri degisimde.eger masraf yapayim omurluk bincem dersen onu bi yagli fren yaptiralim ve patinajin p sinden eser kalmasin fordlarin ikinci vitesleri oter zaten ama ses gelmemesi gerek

Black.Boyss.37 link=topic=80564.msg956382#msg956382 date=1421013015' Alıntı:
Lastikler 6 kat ufak boy olanlardan onlar cok patinaj yaptırır hele bitikse baya fazla yapar 14,9 13,28 taktir lastikleri degisimde.eger masraf yapayim omurluk bincem dersen onu bi yagli fren yaptiralim ve patinajin p sinden eser kalmasin fordlarin ikinci vitesleri oter zaten ama ses gelmemesi gerek

Lastikleri değiştirmeye karar verdik 14.9 büyük değil mi? Orjinali 13.6 ve 12.4 değil mi?

O çıkan ses normal değil zaten insanın 2. viteste kullanası gelmiyor. :) Tamir gerekecek sanırım. Yağlı dediğiniz nasıl oluyor?

Ford 3600 ingilizin orjinal tekeri 14,9 28 dir. Vites cartliyormu yoksa viteste yururken cazirtili bi sesmi var. Vites gecisi yumusakmi sertmi. Fordlarin vitesleri tatli sert dedidimiz sekilde olur ne sert ne yumusak olur. Ustam arka kovanlarini degisecekler 3855 hemalari bilirseniz sanzuman arka aynidir. Onlarin kovanlarindan takacaklar arka agarlasacak frenler yagli disk balata olacak birde danfoz hidrolik direksiyon duz dingil attimi tamam dir yagdan filtreden baska masraf olmaz cokda saglikli olur

• Beğen
Tepkiler: Tulparx

Önceden cartlıyodu vites değişirken şimdi onu yaptırdık şimdi dediğiniz gibi tatlı sert değişiyor vitesler. Hızlanırken çok rahat değişiyor ama vites düşürürken az zorluyor mesela rampa çıkarken 4 ten 3 e alamıyorsun ama belirli yavaşlamadan sonra ikiye atabiliyorsun. O gelen ses içeriden bir şey sürtüyormuş gibi başlıyor. Rampa çıkarken takır tukur takır tukur yapıyor ama inerken o ses kesiliyor. Bu sadece 2. viteste oluyor.

Diferansiyel kilidi nedir? Yani traktörün neresindedir? Traktörü yeni aldık bilmiyorum kusura bakmayın :) Eski traktörde de yoktu sanırım. Sağ tarafta arkadan gelen basmalı kol mu çalıştırıyor onu?

Ford 3610 ların arka kısımları Mf 135 ile aynıdır.
Yani son rediksiyonda Cer yada planet dişlisi yoktur.
Bu traktörün arka kısmını çok ağırlaştırıldığında (lastiklere su doldurup yada ek ağırlıklarla) Ayna-mahruti veya vites kutusuna hasar verebilmektedir.
cer yada planet dişlisi dönme momentini güç üreten torka çevirir.cer yada planet dişlisi olmayan traktörlerde bu işlem ayna-mahruti ve vites kutusunda yapılır.zora geldiğinde arıza çıkarır.
14-9/13,28 takarsan biraz sorun azalır.benim ford ' da 14,9-28 vardı.az buçuk patinaja da katlanırdım.