Sığır Sulukları Hakkında...

Dikkat ettim kimse merak etmemiş, sütün yaklaşık %88i su olduğuna göre en iyi, en kaliteli temiz suyu hayvanlara yaz kış 7/24/365 nasıl içirebiliriz?

Ynt: Sığır Sulukları Hakkında...

Su ilk etapta hidrofor dairesine işletme küçükse su deposuna girecek kısmide olsa bekliyecek su için dezenfektan bile atılabilir
sonrasında suluklara aktarılacak şamandıralı sac bir suluk bana göre ideal

Sağmal inekler ancak kendilerine yeterli taze temiz su sürekli verildiğinde çok süt verebilir. Ülkemiz gibi çok sıcak bölgelerde 40 litrenin üzerinde süt veren ineklerin su ihtiyacı günlük, 150 litreye kadar çıkar. Yüksek verimli ineklerin 1 litre süt verebilmeleri için sıcak günlerde su ihtiyaç 3-4 litreye kadar çıkabilir.

Yüksek sıcaklıkta yetersiz su tüketimi, inekleri strese soktuğu gibi, az yem tüketimine de neden olur. Bunun sonucu, yeterli enerji sağlanamadığı için de süt verimi düştüğü gibi, susuzluk süresi uzar, süt kalitesi de süt proteininin azalmasından dolayı düşer. Uzun sürede yeterli su, yüksek verimli ineklere verilemediğinde hastalık riski de artar (Ketoze).

İşletmede en önemli ve ucuz üretim maddesi olan suyun, her zaman yeterince verilmesi için gerekli önlemler alınmalıdır. Sağımdan sonra hayvanlar belirgin şekilde susuzluk hissederler ve dakikada 25 litreye kadar su içebilirler. O nedenle, hayvanların birbirlerini rahatsız etmeden su içmeleri sağlanmalıdır. Yeterli sayıda suluk hayvanların kolay ulaşabilecekleri alanlara konulmalıdır. Sulukların daima temiz bulundurulmasına özen gösterilmelidir. Yeterince temizlenmeyen suluklar kokuşur ve hayvanların iştahını olumsuz yönde etkiler. O nedenle suluklar sık sık kontrol edilmeli ve temizlenmelidir. (W. Hollweg 2013)

Hollweg W. 2013 Lwk, Niedersachsen

TARIMDA AKTİVE EDİLMİŞ SU KULLANIMI
Avrupa da birçok hayvan yetiştiricisi hayvanlarına aktivite edilmiş su kullandıklarında, verimlerin iyileştiğini, hayvanların daha sağlıklı olduğunu dile getirmişlerdir. Ancak, bu konuda bilimsel çalışmalar henüz yeterli değildir. Tarımda aktivite edilmiş suyun kullanılması, gelecekte tarımcının değerli bir yardımcısı ve ekonomik üretimin ön koşulu olacaktır.

Aktivite edilmiş su, içme suyu veya dezenfeksiyon ve temizleme ürünü olarak da kullanılabilir. Böyle bir uygulama kimyasallardan da tasarruf sağlar.

Antimikrobiyel etkisinden dolayı, bakterilere, virüslere, mantarlara karşı etkili olur. Organik tarımın sigortası ve garantisi olacaktır.

AKTİVİTE SUYUN ETKİ MEKANİZMASI
Biyoelektronik ve Biyoenerji üzerinde çalışan bilim insanları şu teoride düşünce birliğindedirler:

Aktivite edilmiş su, yüksek bir gaz basıncı gösterir, bu basınç etkisiyle vücuttaki yabancı mikroorganizmaların hücre duvarı mekanik olarak zarar görür. Ancak vücut hücrelerine bu baskı olmaz.Çünkü, aktivite suda olduğu gibi elektrik yükü, yabancı hücredekinden farklı olduğu için, bu etkiyi önler.

Aktivite suyun antibiyotiklere karşı avantajı, her hızlı gelişen hücre ile savaşmaz. Çünkü, her vücut hücresinin bir karşı koyma direnci vardır. Aktivite su, sadece vücuttaki yabancı olan hücrelere etkilidir. Bağışıklık sistemini de bu etkisinden dolayı kuvvetlendirir, vücut direncini azaltmaz.

Merada su tanklarına aktivite su konulması, sağmal ineklerin daha fazla su içmesini sağladığı gibi dezenfektan etkisinden dolayı da suluklar temiz kalır.

Hayvancılık işletmelerinde, aktivite suyun kullanımı ile yemden yararlanmanın iyileşmesine bağlı olarak verimler yükseleceği gibi, verim kalitesi de iyileşecektir.

ÖZ EVREN YEM ve TAYSAN HAYVANCILIK Tarımda ve hayvancılıkta aktivite suyun kullanımı ile ilgili çalışmalara başlamıştır. (21.08.2013)

Alıntı: http://taysantarim.com.tr/site/taysan_tarim_hayvancilik_makaleler/10

Böyle bir şey buldum ama aktive edilmiş su ile ilgili pek bir bilgi bulamadım, bilgi var ama çok karman çorman. Sanırım iyonizasyon ile aktive ediliyor. Ama bunun için sistem kurmak gerekiyor. Öte yandan ben kuyu suyunun doğal bir arıtma ile temizlenebileceğini, dezenfektanların ise yarardan çok zarar vereceğini düşünüyorum. Ne kadar çok kimyasal o kadar çok zarar, bunu unutmayalım. Doğal filtraston ile ilgili bir şeyler aradım ama bulamadım, bulursam koyarım ama kuyular zaten doğal filtreye sahip. Yine de kuyu suyunun analiz ettirilmesinde fayda var, çok kireçli olabilir, istenmeyen mikroorganizmalar olabilir vs.

Hermiyas link=topic=80612.msg956462#msg956462 date=1421053461' Alıntı:
Dikkat ettim kimse merak etmemiş, sütün yaklaşık %88i su olduğuna göre en iyi, en kaliteli temiz suyu hayvanlara yaz kış 7/24/365 nasıl içirebiliriz?

Abi en iyisi, bölge topraklarından çıkmış doğal suyun, sürekli akar halde (köy Çeşmesi formatında) hayvanların doğal gezinme alanları içerisinde bulunması.

- Donmaz.
- Zararlı bakteri, mikrop barındırmaz.
- Hep tazedir.
- Bedavadır.
- Iklim ve çevre şartlarına göre ideal sıcaklıktadır her zaman (kışın sıcak, yazın soğuk)
- Bakım onarım maliyeti çok düşüktür, hatta yok gibidir.
- Metal ve plastikde depolanmadığından zararlı toksik ve kimyasal içermez.

Not: görüş tamamen şahsi kanaatime dayanır. Bu güne kadar gördüğüm sayısız çiftliklar/çiftlikler içerisinde, sütü en lezzetli, en kaliteli ve koyu olan, hayvanlarında en az hastalık bulunan çiftlikteki sistem buydu. Fırsat bulursam foto çekip eklerim buraya.

sebazios link=topic=80612.msg956567#msg956567 date=1421068755' Alıntı:
Abi en iyisi, bölge topraklarından çıkmış doğal suyun, sürekli akar halde (köy Çeşmesi formatında) hayvanların doğal gezinme alanları içerisinde bulunması.

- Donmaz.
- Zararlı bakteri, mikrop barındırmaz.
- Hep tazedir.
- Bedavadır.
- Iklim ve çevre şartlarına göre ideal sıcaklıktadır her zaman (kışın sıcak, yazın soğuk)
- Bakım onarım maliyeti çok düşüktür, hatta yok gibidir.
- Metal ve plastikde depolanmadığından zararlı toksik ve kimyasal içermez.

Not: görüş tamamen şahsi kanaatime dayanır. Bu güne kadar gördüğüm sayısız çiftliklar/çiftlikler içerisinde, sütü en lezzetli, en kaliteli ve koyu olan, hayvanlarında en az hastalık bulunan çiftlikteki sistem buydu. Fırsat bulursam foto çekip eklerim buraya.

Yılmaz ben anladım ne olduğunu, köy çeşmesinin önündeki sulak gibi, topraktan ya da betondan yapılmış bir sulak, hafif eğimli 10m kadar uzunlukta 5 m de olabilir. Sürekli akar halde olduğundan temiz kalır, güzel oluyor öyle.

4-327-101849.jpg

bir de şundan kurdun mu rahatlıkla da çıkartırsın o suyu :)

Süt sığırı işletmesinde her zaman hayvanların ulaşabileceği yerde taze temiz su bulundurmak çok önemli.

Benim hayvanlar bu sisteme alışkın kendi suyumda sorun olduğu zaman başka yerde sulamaya çalışsamda tam içmiyorlar, sudan getiriyorum tekrar doğru sulukların başına su aramaya gidiyorlar.

Tabi bu önlerinde su bulundurma işi herkesin imkanına göre kimi yer altı sularından alır suyunu derinden yada üst sularından yada akar sulardan .

Suyu yer altı boruları ile götürmek önemli kışın donma yazın serin olma açısından .

İŞletmenin içinde çeşitli yöntemler var basınçlı taslar,donmaz suluklar , saç suluklar imkana göre olabilir .

Ama dediğim gibi süt işletmesinde çok iyi verim almak için devamlı taze su bulundurmak çok önemli .

• Beğen
Tepkiler: yolgezer87