UZAKTAN KUMANDALI MİNİ BAHÇE TRAKTÖRLERİ

BU KONU DAHA ÖNCEDE AÇILMIŞ LAKİN BU MAKİNALARI GÖRMENİZİ İSTEDİM
youtube da daha fazla örnek var hatta bunlardan favorilerinizi sizde ekleyebilirsiniz

RoboFlail Vario s mulčovačem Humus

aslında buna benzer bir örneği türkiyede akınsoft yapmış ve forumda paylaşılmış ama derinlemesine irdelenmemiş ve linkler de ölü durumda

üstelik pncr yi pancar işi için geliştirmişler sanırım ama burada durum biraz daha farklı videoda görüldüğü üzere bunlar aslında birer bahçe traktörü standart bir traktör gibi 3 kollu askı sistemiyle her türlü ekipmanı takabiliyorsun ama üzerinde oturup sürmüyorsun radyo kontrolle sürüyorsun

国土交通省ラジコン草刈機とラルクの'星空'

peki işe yarar olması için yapılması gereken ne? GPS kontrollü olması

bunuda amerikada bir şirket gerçekleştiriş sanırım o konuda forumda açılmış ama o konuda da link yok ve nasıl bişey üretilmiş göremedim o yüzden bu konuyu açayım dedim açıklayıcı ve yeterli görülürse sabitlenebilir

burada başka bir video var
RoboFlail - Wim van Breda BV
özellikle yüksek eğime sahip tehlikeli yerlerde çalışırken daha güvenli bir çalışma imkanı sağladığı için bile süper bi sistem

Ama dikkat ettiyseniz hepsini radyokontrollü yapmışlar ben istiyorum ki büyük traktörlerde olduğu gibi gps kontrollü yapılsın cep telefonu veya tabletten kontrol edelim
mesela zeytin yada meyve bahçesinin koordinatlarını işaretleyelim sıraları işaretleyelim sonrada çalıştıralım
Alalım tabletimizi gidelim ağacın altına :D yada bahçede yapılması gereken başka işler varsa budama aşılama gibi falan onlarla uğraşalım

Ynt: UZAKTAN KUMANDALI MİNİ BAHÇE TRAKTÖRLERİ

fatih bu mesele o kadar basitki inan gözüm kapalı yaparım..
diyecenki neden yapmıyon..
e kardeşim benim işimi görecek ekk vanaya adam 800 tl istiyor..
12 v 30 amper remote control plakaya 2000 tl fiyat biçiyor..
neden ne.... hepsi ihraç malı ülkemizde üretilmiyor..
hepsi dışarıdan euro olarak geliyor...
10 tane ekk vana .
kumanda komuta merkezi ..
kablalolama..
hortumlar...
remote control derken...
10.000 tl yi bulur...
onun için biraz yürek e bi okadarda para ister..
bu yaptığının karşılığını alırmısın orasıda muamma :)

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=80622.msg964412#msg964412 date=1422641274' Alıntı:
fatih bu mesele o kadar basitki inan gözüm kapalı yaparım..
diyecenki neden yapmıyon..
e kardeşim benim işimi görecek ekk vanaya adam 800 tl istiyor..
12 v 30 amper remote control plakaya 2000 tl fiyat biçiyor..
neden ne.... hepsi ihraç malı ülkemizde üretilmiyor..
hepsi dışarıdan euro olarak geliyor...
10 tane ekk vana .
kumanda komuta merkezi ..
kablalolama..
hortumlar...
remote control derken...
10.000 tl yi bulur...
onun için biraz yürek e bi okadarda para ister..
bu yaptığının karşılığını alırmısın orasıda muamma :)
yanlız benim istediğim gps ile kontrol yani araziyi bir defa uydudan işaretleyip hafızasına alacak bi sistem
eğer 10 bin ise cidden uygun çünkü bu gün bir işçi yövmiyesi 50 60 lira
birde budama ve sürme gibi işlerde biraz daha artıyor rakamlar
böyle bi sistemle traktör kendi kendine sürerken sen bi taraftanda budama aşılama gibi işleri yaparsan yövmiyen çift çalışır ve 100 çalışma gününde bu parayı kazanmış olursun

Abi olay bu değilde düşünsene bi uzaktan kontrol edilebilir gerçek bi traktör oldugunu =( bu elektronik traktörler için biraz daha kolay cünkü zaten hersey elektro hidrolik valflerle kontrol ediyo sen sadece traktördeki bütün sistemleri kontrol edebilcek bi devre tasarlayacaksın ve bunu 3g ile görüntü ile destekleyeceksin =) yemin ediyorum tadından yenmez evde bi odayı traktör odası yaparsın sabaha kadar evinde oturup tarla sürersin =) boşa harcayacak 10 15 bin liram olsa denerim bu sistemi uygulamayı ama öncelikle tam otomatik(sadece şanzuman degil bütün sistemlerin düğme ile kontrol edilebilmesi anlamında) bi traktör lazım örnegin mf 6400 serisi.. tatına doyum olmaz yemin ediyorum =( kullanıcagın ekipmanlı da sensörlerle destekledin mi tamamdır arıza durumunda bilgi sahibi olup çalısmayaı durdurabilirsin =)

sistemi gps hariç yapmak pek kolay..
ama gps işin içine girerse bu kez devre plaka tamamen elektronik olması lazım.. yani bir önceki iletimdeki kuruluma birde komuta merkezini sahiplenecek gps sinyal devresi eklemek lazım ..
ona aklım kesmiyor :)
orası tamamen elektronik mühendislik işi... hemde en teknolojik olanından.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=80622.msg964541#msg964541 date=1422649424' Alıntı:
sistemi gps hariç yapmak pek kolay..
ama gps işin içine girerse bu kez devre plaka tamamen elektronik olması lazım.. yani bir önceki iletimdeki kuruluma birde komuta merkezini sahiplenecek gps sinyal devresi eklemek lazım ..
ona aklım kesmiyor :)
orası tamamen elektronik mühendislik işi... hemde en teknolojik olanından.

biraz üstüne düşsen deneme yanılmayla bile yaparsın yusuf abi sen
biraz destekle daha da iyisini yaparsın hatta ama gps işin içine girince maliyet iki kat artar herhalde değilmi

FatihEFE link=topic=80622.msg964545#msg964545 date=1422650059' Alıntı:
biraz üstüne düşsen deneme yanılmayla bile yaparsın yusuf abi sen
biraz destekle daha da iyisini yaparsın hatta ama gps işin içine girince maliyet iki kat artar herhalde değilmi
gps li işlemde ben yokum fatih :)
beni aşar ... ama geri kalanı çocuk oyuncağı..