TOPRAK ANALİZİ --Dijital Toprak Test Kiti / pH - Azot - Potasyum - Fosfat

Bu ürünle toprak analizi kendimiz yapabiliriz. Bu tür ürünler kullananlar var mı? Güvenilirliği hakkında bilgisi olan arkadaşlar yorum yapabilir mi? Ya da buna benzer ürünler kullananlar var mı? Bu ürün 170 tl civarında 10 adet test kapsulleri ürünle gönderiliyor yani 10 adet test yapabiliyoruz. kapsuller tedarik edilebilir sanırsam.

http://youtu.be/pidJbuBcRtE

Ynt: TOPRAK ANALİZİ --Dijital Toprak Test Kiti / pH - Azot - Potasyum - Fosfat

malum toprak analiz desteği var en son 2,5 tl/dekardı.. bundan yararlanmak mümkün.. bu tip setler pratik olabilir ama çok güvenilir olmayabilir..

UÖZKAN.77 link=topic=80629.msg956688#msg956688 date=1421085900' Alıntı:
malum toprak analiz desteği var en son 2,5 tl/dekardı.. bundan yararlanmak mümkün.. bu tip setler pratik olabilir ama çok güvenilir olmayabilir..
Umut abi destekleme dosyalarında ' ' toprak analizi desteği almak istiyormusunuz ' ' için bir kutu var sadece onu işaretlememiz yeterli oluyormu yoksa yanında fatura ibraz etmelimiyiz ?

ahmet ayrıntısını bilmiyom.. ama 50 dekar yere 125 tl destek alınır.. analiz ücreti 40-50 tl ' yi geçmez.. yani nerdeyse tüm tarlaları bedava analiz ettirmek mümkün..

yalnız piyasadan sıradan yerler yerine.. bakanlığa bağlı akredite olmuş.. araştırma enstitüleri bünyesindeki yerleri tercih etmeli.. ankarada birden fazla bulabilirsin.. yenimahalle mitin ordaki tarım kampüsünde olacak.. eskişehir yolunda lodumluda da bakanlık merkez kampüsün oralarda da olabilir..

UÖZKAN.77 link=topic=80629.msg956744#msg956744 date=1421094268' Alıntı:
ahmet ayrıntısını bilmiyom.. ama 50 dekar yere 125 tl destek alınır.. analiz ücreti 40-50 tl ' yi geçmez.. yani nerdeyse tüm tarlaları bedava analiz ettirmek mümkün..

yalnız piyasadan sıradan yerler yerine.. bakanlığa bağlı akredite olmuş.. araştırma enstitüleri bünyesindeki yerleri tercih etmeli.. ankarada birden fazla bulabilirsin.. yenimahalle mitin ordaki tarım kampüsünde olacak.. eskişehir yolunda lodumluda da bakanlık merkez kampüsün oralarda da olabilir..
Yenimahalleye yaptırıyoruz abi.Acaba destekleme için ne gerekli..

tarım ilçe yada analiz yaptırdığın yer bilir..

analizi yapılan tarla ÇKS ' de görüncek bu ŞART.. onun dışında genelde 50 dekar ve üzeri yaptırılıyo ama şart değil istersen 1 dekar yere de yaptırır desteğini alırsın..

numune dikkatli, usulune alınmalı vs..

Paylaşım için teşekkürler, Dünya da çanta şeklinde olan örnekleri war bu test kitlerinin çantayı götürüyorsun tarlaya direkt analiz için...

144fenomen link=topic=80629.msg956855#msg956855 date=1421135024' Alıntı:
Bu cihaz benim gibi tarla kiralayıp ekenler için çok ideal hemen alırım belki ;D

:) Tarlayı kiralamadan önce içeriğine bakıp ona göre karar vermek için mi?

O zaman satın almalar için falan da kullanılabilir. İyi fikir :)

Ben bu sitede http://www.olcu-kontrol-kayit.com/Dijital-Toprak-Test-Kiti-pH-Azot-Potasyum-Fosfat,PR-621.html gördüm. bu sitede analiz yapan farklı ürünlerde var onların fiyatı biraz daha uygun.
http://www.olcu-kontrol-kayit.com/Toprak-Test-Kiti-TL-1601,PR-4.html

Ayrıca ebay alişveriş sitesinde bu ürün 23 dolar civarında.
Bu ürünün satışını yapan firmanın fuar görüntüleri de mevcut fuarlara katıldığına göre güvenilebilir gibi geliyor bana
http://youtu.be/U0Ae99TgAO0

şimdi mantıklı düşünürsek 60 dolara böyle setlerle iş görülüyorsa analiz labaratuvarları neden 100binlerce lira harcanıp kuruluyor? neden bazı labaratuvarlarda 300.000 tllik makinalar var? ben bu aletlerin pek gerçeği yansıtabileceğini düşünmüyorum ha gerçeği yansıtacak olsa hemen alırım numune al labaratuvar gönder vs. çok uğraştırıyor ama yapacak bişey yok

İsmail Pelit link=topic=80629.msg957042#msg957042 date=1421165016' Alıntı:
şimdi mantıklı düşünürsek 60 dolara böyle setlerle iş görülüyorsa analiz labaratuvarları neden 100binlerce lira harcanıp kuruluyor? neden bazı labaratuvarlarda 300.000 tllik makinalar var? ben bu aletlerin pek gerçeği yansıtabileceğini düşünmüyorum ha gerçeği yansıtacak olsa hemen alırım numune al labaratuvar gönder vs. çok uğraştırıyor ama yapacak bişey yok

Nedeni bu İsmail :)

128452d1267734144-marmara-birlik-raporu-4-medium-.jpg

Buradaki ölçümler görüldüğü gibi daha hassas, bu aletin verdiği bilgi ile gübreleme vs. yapamazsın, olsa olsa ön bilgi verir, detaylı toprak analizi öncesi fikir verir ya da tarla kiralayacak veya alacaksan fikir verir. Detaylı toprak analizi şart yoksa....

DeHLiZ link=topic=80629.msg957048#msg957048 date=1421165913' Alıntı:
Nedeni bu İsmail :)

128452d1267734144-marmara-birlik-raporu-4-medium-.jpg

Buradaki ölçümler görüldüğü gibi daha hassas, bu aletin verdiği bilgi ile gübreleme vs. yapamazsın, olsa olsa ön bilgi verir, detaylı toprak analizi öncesi fikir verir ya da tarla kiralayacak veya alacaksan fikir verir. Detaylı toprak analizi şart yoksa....
o zaman mantıklı ama bide kullanıcı yorumlarını bulabilsek daha iyi olur. Ben analizi labaratuvarda yaptırma taraftarıyım ama sulama ve başka faaliyetler için nem ölçer sıcaklık ölçer ve toprak burgusu lazım bunların en güvenilir olanları nerde onu araştırıyorum bilgin varmı bunlar hangi markalardan alınmalı vs?

Ben yillar once Ankara Universitesi Ziraat Fakultesi Toprak bolumunde ogrenciydim..Daha sonra okulu birakip yaklasik 17 yil once yurt disina tasindim. Turkiyede hala tarim ile ugrastigimiz icin bu tur konulari takip etmeyi severim.
Kaldigim ulkede,Norvec,tarim ve hayvancilik da yapilan kucuk bir kasabada yasiyorum..Burda bizdeki tarim ile akliniza gelebilecek butun birlikler belediyeye baglidir.Tarim kredi koop,ziraat odasi,sut birlikleri,toprak tahlil labaratuvarlari vs..Bu belediyeye bagli bolumun muduru benim iyi bir arkadasim.Onunla arasira sohbetlerimizde turkiyedeki tarim politikalarini falan konusuruz.
Neyse mevzuyu daha fazla uzatmada sadede geleyim.
Bir ara muhabbetin konusu turkiyedeki toprak tahlillerine geldi.Verdigi cevap kisaca soyle:
Burda toprak tahlilleri dort bes yilda bir yapilir. Topraginizin degerleri oyle her yil cok anormal boyutlarda degismez..Zaten hasat ettiginiz urunun ve kullandiginiz gubrelerin dokumanlari elinizde.Bir sonraki urun icin tekrar tahlil yapmadan da oldukca dogru bir gubreleme yontemi secilebilinir.Dolayisiyla heryil butun ulkenin tarim arazilerini tahlil ettirmek israftir.
Turkiyede yaklasik 24 milyon hektar tariim arazisi var. demekki kaba bir hesapla devletin tahlil icin odedigi para yilda yaklasik 500 Milyon TL..Ben adama hak verdim.Bilmem siz ne dusunursunuz?

Osman Musaogullari link=topic=80629.msg957073#msg957073 date=1421168875' Alıntı:
Ben yillar once Ankara Universitesi Ziraat Fakultesi Toprak bolumunde ogrenciydim..Daha sonra okulu birakip yaklasik 17 yil once yurt disina tasindim. Turkiyede hala tarim ile ugrastigimiz icin bu tur konulari takip etmeyi severim.
Kaldigim ulkede,Norvec,tarim ve hayvancilik da yapilan kucuk bir kasabada yasiyorum..Burda bizdeki tarim ile akliniza gelebilecek butun birlikler belediyeye baglidir.Tarim kredi koop,ziraat odasi,sut birlikleri,toprak tahlil labaratuvarlari vs..Bu belediyeye bagli bolumun muduru benim iyi bir arkadasim.Onunla arasira sohbetlerimizde turkiyedeki tarim politikalarini falan konusuruz.
Neyse mevzuyu daha fazla uzatmada sadede geleyim.
Bir ara muhabbetin konusu turkiyedeki toprak tahlillerine geldi.Verdigi cevap kisaca soyle:
Burda toprak tahlilleri dort bes yilda bir yapilir. Topraginizin degerleri oyle her yil cok anormal boyutlarda degismez..Zaten hasat ettiginiz urunun ve kullandiginiz gubrelerin dokumanlari elinizde.Bir sonraki urun icin tekrar tahlil yapmadan da oldukca dogru bir gubreleme yontemi secilebilinir.Dolayisiyla heryil butun ulkenin tarim arazilerini tahlil ettirmek israftir.
Turkiyede yaklasik 24 milyon hektar tariim arazisi var. demekki kaba bir hesapla devletin tahlil icin odedigi para yilda yaklasik 500 Milyon TL..Ben adama hak verdim.Bilmem siz ne dusunursunuz?
Bence her yıl yaptırılan analiz israf değil.her yıl analiz yaptırılmadan kullanılan gübre israftır.
Örneğin : 50 dekar tarla için makro ve mikro elementlerin tahlili 60-70 tl ye yaptırılmaktadır. en basit örnekle dekar basına tarlaya atılacak 2kg fazla gübre 50 dekar için 100 tl yi geçmektedir. Dolayısıyla bilinçsizce atılan gübreye ödenen para daha çok olmaktadır.

sadece ön ilgi vermek için kullanılabilir. güvenilirlikleri %60-70 arası değişmektedir.

en basit bir kıyaslama yapacak olursak, hayvancılık ileuğraşanlar bilir, buzağı için önden kitle bir test yaptırıyorsunuz 10tl gibi bir fiyatı vardır. ancak pozitif çıkmaz şüpheli çıkar ise kesin tanı koymak için bu sefer veteriner laboratuvar analizi istiyor ve bu testin maliyeti ise taklasık 50 liradan başlıyor.

aşağı yukarı aynı mantık ile çalışıyor. brucella testi kitte antijen arıyor, burda ise içine konulan sıvıların azot-potasyum-fosfor ile tepkimeye girerek renk değişikliği reaksiyonuna giriyor, ve elektroforez tekniği ile cihaz ışıgı geçirme derecesine bir sonuç veriyor.

eğer topragın içerisinde ki elementler toprakta baska elementer ile tepkimeye girmiş ise renk reaksiyonu vermeycek ve cihaz bize yetersiz uyarısını verecektir. bu yüzden sadece bunun değil piyasadaki hic bir kitin güvenilirliği %70 in üzerine çıkmamıştır. tabi firmaya sorduğumuz takdirde bize vereceği cevap direkt %95 güvenilirlik olduğunu söyleyecektir