Horoz yumurtlar mı?

Ynt: Horoz yumurtlar mı?

volkanuzel link=topic=80632.msg956741#msg956741 date=1421093893' Alıntı:
Devir değişti tavuğa sözünü geçiremeyince mecbur kendi yumurtlayacak :))

Aynı horozdan bahsediyorsak şunu belirtmeliyim ki...

Ben horozu söz gelimi dedim. Yoksa horoz falan değil. Laf geçirmeye çalıştığı kümes arkadaşlarıysa tavuk bile değil. Bu sebeple kümeste yumurta yok kendisine ait yumurtacıklar ise hep cılk. Bir nevi doğan görünümlü şahin.

Herkesin işi ayrı, kimi yumurta yapar kimiside bunları toplayıp dışarıya satar, diyeyim ve konuya geri döneyim.

UÖZKAN.77 link=topic=80632.msg956745#msg956745 date=1421094402' Alıntı:
duydum hatta çok küçük oluyomuş.. ama genetik bi bozukluk mu yoksa başka bişemi ayrıntısını bilmiyom..

Genetik bozukluk o hayvanı etkiler türün değişimi iddiası ( siz onu kastetmediniz biliyorumda ekleme yapayım dedim ) sakat bir durum. Konu evrim teorisine girer ki zaten onunda ne olduğu malum.

bu Tavuklar alttan tek simitlemi yumurtluyor.. bilmiyorum ..
şimdi tavukta çift simit varsa..
o zaman horozda bi tane olur mecburen..

ben diyimmi horoz yanlışlıkla bi yumurtlarsa bir dahada dikiş tutmaz... ;D

FatihEFE link=topic=80632.msg956767#msg956767 date=1421096651' Alıntı:

Kızım uyuyor yoksa sesli güleceğim... 'cılk' şimdi oldu 'cuk'.

Ne demişler 'Bozacının şahidi şıracı' ( tv kanalı için söyledim... :)

Not : İSHAK ÇAVUŞ AYDIN konunun dağılmasına sebep oluyorum kusura bakma kendime hakim olmaya çalışacağım :-X

EFSANEYE GÖRE

'horozlar yumurtlamaz derler. ama bu yanlışmış. horozlar ahir ömürlerinde, ölmeden önce tek bir yumurta yumurtlarlarmış. ama bu, öyle sıradan bir yumurta değilmiş. bir horoz yumurtasını ele geçirmek de o kadar kolay değilmiş öncelikle horozu yeterince yaşatmanız gerekiyormuş. horoz ancak eceliyle öleceği zamana yakın yumurtlarmış. üzerinden gözünüzü ayırmayacakmışsınız. hemen bulunmayacak bir yere gizlerlermiş yumurtlarını. bir kere kaybettiniz mi; bir daha bulmak neredeyse imkansızmış.
bu kadarla da bitmiyor. diyelim ki, horoz yumurtasını ele geçirdiniz. beş yıl saklayacakmışsınız. beş yıl sonunda yumurtanın içi sertleşirmiş. tam 41 yıl sonra horoz yumurtası çok değerli, çok az bulunan bir taşa dönüşürmüş. bu taşın değeri ölçülemezmiş. '

KOLAY YOLDAN PARA KAZANMAYI DÜŞÜNENLERE 41 YILLIK EĞİTİM SÜRECİNİN ARDINDAN EMEKSİZ YEMEK OLMAZ ' I ÖĞRETEN BİR EFSANE

FatihEFE link=topic=80632.msg956777#msg956777 date=1421097910' Alıntı:
EFSANEYE GÖRE

'horozlar yumurtlamaz derler. ama bu yanlışmış. horozlar ahir ömürlerinde, ölmeden önce tek bir yumurta yumurtlarlarmış. ama bu, öyle sıradan bir yumurta değilmiş. bir horoz yumurtasını ele geçirmek de o kadar kolay değilmiş öncelikle horozu yeterince yaşatmanız gerekiyormuş. horoz ancak eceliyle öleceği zamana yakın yumurtlarmış. üzerinden gözünüzü ayırmayacakmışsınız. hemen bulunmayacak bir yere gizlerlermiş yumurtlarını. bir kere kaybettiniz mi; bir daha bulmak neredeyse imkansızmış.
bu kadarla da bitmiyor. diyelim ki, horoz yumurtasını ele geçirdiniz. beş yıl saklayacakmışsınız. beş yıl sonunda yumurtanın içi sertleşirmiş. tam 41 yıl sonra horoz yumurtası çok değerli, çok az bulunan bir taşa dönüşürmüş. bu taşın değeri ölçülemezmiş. '

KOLAY YOLDAN PARA KAZANMAYI DÜŞÜNENLERE 41 YILLIK EĞİTİM SÜRECİNİN ARDINDAN EMEKSİZ YEMEK OLMAZ ' I ÖĞRETEN BİR EFSANE
bunu bende biliyordum ama bu kadar güzel dile getirip anlatamazdım diye anlatmadım teşekkürler :)

.
Maymundan insana, ( elbette inanmıyorum, Adnan Oktar bile ispatladıktan sonra )
Kurbağa prense,
Bal kabağı at arabasına, hikayelerini duymuştum ama 'horoz yumurtasının' değerli bir taşa dönüştüğü hikayesini ilk defa duyuyorum..

ofas link=topic=80632.msg956771#msg956771 date=1421097080' Alıntı:
Kızım uyuyor yoksa sesli güleceğim... 'cılk' şimdi oldu 'cuk'.

Ne demişler 'Bozacının şahidi şıracı' ( tv kanalı için söyledim... :)

Not : İSHAK ÇAVUŞ AYDIN konunun dağılmasına sebep oluyorum kusura bakma kendime hakim olmaya çalışacağım :-X
Sevgili tertibim hiç önemli değil.Zaten önemlide bir konu değil .Değerli dk larını ayıran ve yorumlarını esirgemeyen bütün dostlara teşekkürler.
Bir üniverste öğretim üyesi ( bizim yeğen in hocası belkide hiç horoz tavuk beslememiştir) horozun yumurtladığını itta etmese bu gülünecek konuyuda hiç dile getirmezdim.BELKİDE TIBBEN YUMURTLUYORDUR.

Arkadaşlar, horoz yumurtlayabilir. Şaşılacak bir şey yok, bütün hayvanlarda çift cinsiyetlilik görülebilir, tıpkı insanda da görüldüğü gibi.

Çift cinsiyetlilik sadece dış cinsiyet organlarının hem dişi hem erkek olması değildir, aynı zamanda dış cinsiyet organları ile iç cinsiyet organlarının farklı olması durumunda da oluşabilir.

Örneğin dış erkek cinsel organlarına sahip bir hayvan kısır, bakıldığında iç cinsel organlardan biri yok ya da gelişmemiş, ya da tüm fenotipi (dış görünüşü) erkek, ama içte rahmi var. (İnsanda örneklerinin olduğu söylenmişti).

Demek ki bu durum tavuklarda sıkça rastlanıyor ki, veteriner teknikerliği okuyan arkadaşın hocası söylemiş :)

.
Açıklama aydınlatıcı olmuş.

Siz genetik bozukluktan yumurtaya gitmişsiniz soru sahibi öğrenciyi yumurtadan genetik bozukluğa gidip gidemeyeceğini ölçmeye çalışmış olabilir.