Ben Böyle Finansal Kiralama Şirketinin Vicdanını ÖP...EYİM!!!

Arkadaşlar 2009 yılında bir bankadan leasing yoluyla biçerdöver aldık mecburiyeten kaskolandırıldı. Normalde kaskonun yıl geçtikçe mal amortismanından dolayı değer düşmesi lazım fakat bizimkisi 2 yıl düzenli inmesiyle beraber 2 yılda faiş bir şekilde arttı. Sizlere hem bu durumu aktarıp paylaşmak hemde yapabileceğim birşey varsa bilen kişiler tarafından hukuki bilgi almak istedim.

İlk paylaşacağım foto 2009 kaskosundan bu kasko Başak Sigorta tarafından oluşturulmuştur ve kasko ödemesi şudur 3.500 TL

bgBaMd.jpg

Mal bedeli onların beyanında 315.000 TL olup yapılan ilk poliçedir. Poliçenin yapıldığı tarihte euro 2.15 TL onunda bilgisini vereyim.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2010 poliçesini bulamadım ama 2010 poliçesi 2009 poliçe bedelinden 500 Tl daha düşüktü yani 3000 TL ve ilk seneden biraz düşük ödedik sigorta şirketi hala aynımıydı henüz banka tarafından el değiştirmemişdi onu bilmiyorum. Euro o günkü kurla 1.93 TL idi
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2011 poliçesi ise aynen şu şekilde:

EzPZ18.jpg

Burda poliçe tutarı 500 tl daha düşerek 2500 tl ye düştü ve sigorta şirketi finansal kiralamanın şirketi olarak gözüküyor ve bundan snrada böyle devam ediyor. Poliçeye kasko genişletme eklenmiş ve prim tutarı 0 TL. Euro ogün 2.46 TL idi buraya kadar herşey normal poliçede gözüktüğü gibi hala 315.000 TL mal bedeli gözüküyor bana göre çokta önemli değil.

2012 poliçeside aynen şu şekilde:

ZA90r3.jpg

2012 poliçesi 2011 poliçe bedeli ile aynı tutarda yani 2500 TL buna bir itirazım yok. Hasarsızlık indirimi 2.kademeden 3.kademeye atlamış ama ona rağmen indirim gelmemiş sıkıntı yok buna itiraz etmiyorum. Poliçede gene kasko genişletme yazıyor prim ödemesi gene 0 TL. Ogünkü euro 2.35 TL kaskoda mal bedeli 315.000 TL bundada bir itirazım yok.

2013 poliçesine geldiğimizde durumu şu:

ayzmjB.jpg

Hasarsızlık indirimi bir sınıf daha atlayıp 3ten 4 e çıkmış olması gerektiği gibi. Fakat gene kasko ödemesi değişmemiş 2.500 TL kadar buna gene bir itirazım yok. Fakat kasko genişletmeye 600 TL gibi faiş bir prim ödemesi çıkarılmış. 600 TL nin sağladığı sigorta bedelide 4.000 TL gibi komik bir rakam şaka gibi 4000 TL ekstra fayda için 600 TL prim ödemesi eklenmiş. Önceki iki poliçede kasko genişletmeye hiç para ödememişken üstelik!!! Neyse biz bunun farkında olmadan bu parayı ödemişiz 2500 TL ödeyeceğimize 3200 ödemişiz. Mal bedelide rayiç değere dönüşmüş net bir mal değeri yazıyorken... Euro ogün 2.67 TL.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şimdi geldik 2014 ve son poliçeye. Arkadaşlar resimdede göreceğiniz gibi tam 4500 TL !!!!

99m0oQ.jpg

Bir önceki yıllarda 1.900 TL civarı olan kasko prim ödemesi bir anda 3.100 TL ye çıkmış!!!!!! 600 TL kasko genişletme bu poliçede gene var ne hikmetse ki ben böyle bişey istemedim!!! Ben bu poliçeyi ödemedim daha arkadaşlar böyle soygunmu olur ? Kasko ile aradım görüştüm bu çok uçuk bir para dedim ve kasko genişletmesi için aldığınız 600 TL nin bana ne yararı var dedim. Biçerdöver içine tabladan taş alıyomuş ondan gelen hasarlar için dedi bende benimki içine taş almıyor boğazın altına atıyor taşları dedim zarar görmüyo hem tablada taş tuzağı var dedim mırın kırın yapmaya başladı dedim ben 600 TL yi ödedikten sonra 4000 TL hasarıda öderim dedim tama sezon ortasında içeri giren bir taş için ekspermi bekliycem dedim yok efendim şöyle yok böyle falan baktım olmıycak zaten 3.100 TL prim ödemesinide soramadım unuttum sinirden. Arkadaşlar hakkımı hukuki bir şekilde nasıl arayabilirim bu konu ilgili detaylı bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim ? 16 ocak 2015 ' te de son borcunu kapıyorum yani 3 gün sonra onunda bilgisini vereyim. Şimdiden teşekkürler sağlıcakla kalın...

Ynt: Ben Böyle Finansal Kiralama Şirketinin Vicdanını ÖP...EYİM!!!

Süleyman birkaç sorum var:

1) Kaskoyu siz mi yeniliyorsunuz, yoksa banka kendi otomatik mi yeniliyor?
2) Siz yeniliyorsanız, telefondan yapıyorsanız bu yenilemeyi bir şeyler anlatıp onaylıyor musunuz diye sordu mu?

Şimdi şöyle, siz genişletme istemesiniz bile, adamlar size telefonda anlatıyor anlatıyor araya burnunun ucuyla 'Bunları da katıyoruz' diyor, sonunda onaylıyor musunuz diyor. Benim başıma geldi, ben istemiyorum dedim. Eğer siz telefonda falan onaylıyorum demişseniz, maalesef bir şey yapamazsınız. Çünkü ellerinde 'kalite standartları gereği' dedikleri ama aslında 'Biz sizi öpeceğiz dedik siz de kabul ettiniz bakın' diyebilmek için tuttukları telefon kayıtları var. Böyle de güzel memlekette yaşıyoruz, tüketici hakları '0'.

Yok eğer siz değil de banka yaptıysa ve faturayı size ibra ettiyse yine bir şey yapamazsınız, başta imzaladığınız leasing sözleşmesine bunu koymuşlardır, isteseniz de itiraz edemezsiniz çünkü şu anda mal sizin değil bankanın malı, siz kiralıyorsunuz onu 5 yıllığına. Banka 'Ben malımı güvence altına almak zorundayım, güvence altına alırken de her türlü koşula göre güvence altına almak zorundayım' der.

Fiyatın artması konusuna gelince, 2013 ve 2014 ' e baktım, aynı rayiç bedel yazılmış ama %55 kadar bir zam gelmiş ki çok ciddi. Ama soracağım soru size şu: Hasarsızlığı bozdunuz mu? Eğer geçen sene hasarsızlık bozuldu ise bu zammın gelmesi normal. Risk değeri artmış oluyor, bu yüzden de arttırıyorlar. Yeni sisteme göre maalesef böyle, eskiden sanki 0 araçmış gibi 0 parası veriyorduk, şimdi cezalı veriyoruz. Çok komik ama öyle. Bir de Euro bayağı arttı bu sene, ama %50 değil. Gerçekten garip.

İşin bir diğer garip kısmı da, araç diyelim ki perte çıktı, adamlar size o poliçede yazan parayı vermiyorlar, aracın kilometresine, modeline bakıyorlar, piyasa değerini veriyorlar. 3 sene önce başıma geldi, arabam perte çıktı, bayağı bir uğraştık, mücadele ettik firmayla, en son ben ' madem burada yazan parayı vermeyeceksiniz, neden benden bu primi alıyorsunuz' dediğimde kem küm ettiler.

DeHLiZ link=topic=80640.msg956828#msg956828 date=1421108510' Alıntı:
Süleyman birkaç sorum var:

1) Kaskoyu siz mi yeniliyorsunuz, yoksa banka kendi otomatik mi yeniliyor?
2) Siz yeniliyorsanız, telefondan yapıyorsanız bu yenilemeyi bir şeyler anlatıp onaylıyor musunuz diye sordu mu?

Şimdi şöyle, siz genişletme istemesiniz bile, adamlar size telefonda anlatıyor anlatıyor araya burnunun ucuyla 'Bunları da katıyoruz' diyor, sonunda onaylıyor musunuz diyor. Benim başıma geldi, ben istemiyorum dedim. Eğer siz telefonda falan onaylıyorum demişseniz, maalesef bir şey yapamazsınız. Çünkü ellerinde 'kalite standartları gereği' dedikleri ama aslında 'Biz sizi öpeceğiz dedik siz de kabul ettiniz bakın' diyebilmek için tuttukları telefon kayıtları var. Böyle de güzel memlekette yaşıyoruz, tüketici hakları '0'.

Yok eğer siz değil de banka yaptıysa ve faturayı size ibra ettiyse yine bir şey yapamazsınız, başta imzaladığınız leasing sözleşmesine bunu koymuşlardır, isteseniz de itiraz edemezsiniz çünkü şu anda mal sizin değil bankanın malı, siz kiralıyorsunuz onu 5 yıllığına. Banka 'Ben malımı güvence altına almak zorundayım, güvence altına alırken de her türlü koşula göre güvence altına almak zorundayım' der.

Fiyatın artması konusuna gelince, 2013 ve 2014 ' e baktım, aynı rayiç bedel yazılmış ama %55 kadar bir zam gelmiş ki çok ciddi. Ama soracağım soru size şu: Hasarsızlığı bozdunuz mu? Eğer geçen sene hasarsızlık bozuldu ise bu zammın gelmesi normal. Risk değeri artmış oluyor, bu yüzden de arttırıyorlar. Yeni sisteme göre maalesef böyle, eskiden sanki 0 araçmış gibi 0 parası veriyorduk, şimdi cezalı veriyoruz. Çok komik ama öyle. Bir de Euro bayağı arttı bu sene, ama %50 değil. Gerçekten garip.

İşin bir diğer garip kısmı da, araç diyelim ki perte çıktı, adamlar size o poliçede yazan parayı vermiyorlar, aracın kilometresine, modeline bakıyorlar, piyasa değerini veriyorlar. 3 sene önce başıma geldi, arabam perte çıktı, bayağı bir uğraştık, mücadele ettik firmayla, en son ben ' madem burada yazan parayı vermeyeceksiniz, neden benden bu primi alıyorsunuz' dediğimde kem küm ettiler.

Abi o yazan rakamı vermedikleri için zaten tüketici mahkemesinden darbe yediler ondan artık rayiç değer yazıyor tüm kaskolarda. Hayır kaskoyu hiç bozmadık ve makine leasingte hersene kendiliğinden yenileniyor. 4000 TL için 600 TL prim ödemesi nedemek ya ben bunu anlamıyorum. Üstelik daha evvelki poliçede bu bedelsizdi bu bedel nerden çıktı. Kızdığım nokta kardeşim ben malı senden kiralıyorum ama sigortasını sana yaptırmak zorunda değilim. Sen 2500 e yapıyorsan dışarıda 1500 e yapanda var. Hadi mal benim bana yaptırcaksın diyosun peki milleti niye gazlıyorsun ? 1900 TL den 3100 e çıkmak nedir bunuda anlamıyorum birsürü kem küm yapıyorlar illa karı kızan çoluk çocuk ana bacı tabut mezar söveyim istiyorlar. 2500 liradan aşağı düşmedi şikayet etmedim bu durumdan peki 4500 nedir Allah aşkına biraz vicdan olur insanda. Ödemedim diyede 1200 TL temerrüt faizi çıkarmışlar ya illa bedduamı edeyim ?

Kaskolar önceden policede ne yaziyorsa pert durumunda onu ödüyordu az bir kesinti ile. Ama AB standartlarinda yeni yasayla piyasa degerini ödüyorlar araclarin pert oldugu zaman.
Örnek vereyim;
2012 12. ayinda babam yeni aldigi arabayi 1873 TL ye kasko yaptirmis,
2013 12. ayinda 1 sene boyunca kaza bela yok fiyat artmis 2278 TL yaptirilmis,
2014 12. ayinda en ucuz fiyat veren kasko sirketi 2867 TL cikarmis. 3 yil boyunca kaza bela hic bir sey yok fiyat azalacagi yerde artmis sürekli bunuda anlamis degilim.
2012 yilinda kendi arabam pert oldu takla attigimiz icin kasko degeri 58,000 TL iken sirket bana 52000 kusur ödedi,
yeni arac alip kasko yaptirmak istedigimde pert arac kaydim oldugu icin normal birine 1500 tl yapilan kasko icin saka gibi benden 5750 TL ücret istediler. Arabayada senede bindigimiz 1 ay geri kalan 11 ay garajda yatiyor.

Suda bir gercek Türkiye sartlarinda ne olursa olsun kaskosuz hic bir arac kullanmayacaksin. Gerci biz Almanyada sürüyoruzda noluyo sarhos cok gelip vuruyor elin cavuru bizdeki bu sansla.

Süleyman yarın ayrıntılı yazarım ama şu anlık 2 şey söyleyim.

1-) Kaskolarda çok istisnaları olsa da genel bi kural vardır. Kaza riski arttığı için araç yaşlandıkça kaslo yaptırmak için ödenece ücret yükselir. Örneğin 2 yaşında bir araçla, aynı aracın tüm özellikleri aynı olan 8 yaşındaki bir aracı kıyaslarsak, 8 yaşındakinin kası değeri düşük bile olsa, daha çok ödersin. Bu sebeble araçlara belli bir yaştan sonra kaslo yapmazlar. Aslında yaparlar ama fiyat akıllara zarar rakamlara çıkar.

2-) Prim genişletme senin bilgin dahilinde ve iznine yapılması gereken bir işlemdir. Öyle kafasına göre yapamaz. Eğer sen olur vermedi isen, ilk olarak sigorta firmasına itiraz eder, genişletmeyi kaldırırsın.

Yalnız makinanın sahibi şu an hukuken lising firması olduğundan, genişletme işlemini kafasına göre yapma hakkı bulunur. Sözleşmeyi ayrıntılı bir oku. Maddeler içinde kaslo kapsamını belirleyecek olan taraf muhakkak yazıyorduk.

Eğer sen isen, iptal ettirir, paranı geri alabilirsin. (Garanti veririm) ama söz bu hak lising firmasına verilmişse, hapılabilecek hiç bir şey yok.

Doğrusu her söleşme imzaların o ufacık yazıları okumak lazım.

sebazios link=topic=80640.msg956834#msg956834 date=1421117776' Alıntı:
Süleyman yarın ayrıntılı yazarım ama şu anlık 2 şey söyleyim.

1-) Kaskolarda çok istisnaları olsa da genel bi kural vardır. Kaza riski arttığı için araç yaşlandıkça kaslo yaptırmak için ödenece ücret yükselir. Örneğin 2 yaşında bir araçla, aynı aracın tüm özellikleri aynı olan 8 yaşındaki bir aracı kıyaslarsak, 8 yaşındakinin kası değeri düşük bile olsa, daha çok ödersin. Bu sebeble araçlara belli bir yaştan sonra kaslo yapmazlar. Aslında yaparlar ama fiyat akıllara zarar rakamlara çıkar.

2-) Prim genişletme senin bilgin dahilinde ve iznine yapılması gereken bir işlemdir. Öyle kafasına göre yapamaz. Eğer sen olur vermedi isen, ilk olarak sigorta firmasına itiraz eder, genişletmeyi kaldırırsın.

Yalnız makinanın sahibi şu an hukuken lising firması olduğundan, genişletme işlemini kafasına göre yapma hakkı bulunur. Sözleşmeyi ayrıntılı bir oku. Maddeler içinde kaslo kapsamını belirleyecek olan taraf muhakkak yazıyorduk.

Eğer sen isen, iptal ettirir, paranı geri alabilirsin. (Garanti veririm) ama söz bu hak lising firmasına verilmişse, hapılabilecek hiç bir şey yok.

Doğrusu her söleşme imzaların o ufacık yazıları okumak lazım.

Yılmaz yukarıda da dedim, bunlar mal sahibi benim deyip -ki şu anda öyleler- istedikleri şekilde kasko yapma hakkını kendilerinde tutuyorlar, bir de leasing firmasının kendi sigorta acentası olduğu için istedikleri gibi parmaklarında oynatıyorlar seni. Şimdi gelen paraya bak 600 TL genişletilmiş sigorta koymuş, arabalarda vs. 400 TL bu, ortalama 500 TL de sen buna. 2000 araç leasingli de 2000X500 TL = 1000000 (Yazı ile Bir Milyon) TL eder ki çok büyük bir para. Benim kıçı kırık Punto ' yu bile 2250 TL ' ye kaskolattım, leasingde genelde ticari araçlar oluyor böyle, kamyon traktör, kepçe vs. araçlar olduğu için bunların kasko değerleri de daha yüksek, gelen paraya bak! 5 Senede adamdan fazladan ne kadar para alıyorlar.

dustero link=topic=80640.msg956829#msg956829 date=1421112124' Alıntı:
Abi o yazan rakamı vermedikleri için zaten tüketici mahkemesinden darbe yediler ondan artık rayiç değer yazıyor tüm kaskolarda. Hayır kaskoyu hiç bozmadık ve makine leasingte hersene kendiliğinden yenileniyor. 4000 TL için 600 TL prim ödemesi nedemek ya ben bunu anlamıyorum. Üstelik daha evvelki poliçede bu bedelsizdi bu bedel nerden çıktı. Kızdığım nokta kardeşim ben malı senden kiralıyorum ama sigortasını sana yaptırmak zorunda değilim. Sen 2500 e yapıyorsan dışarıda 1500 e yapanda var. Hadi mal benim bana yaptırcaksın diyosun peki milleti niye gazlıyorsun ? 1900 TL den 3100 e çıkmak nedir bunuda anlamıyorum birsürü kem küm yapıyorlar illa karı kızan çoluk çocuk ana bacı tabut mezar söveyim istiyorlar. 2500 liradan aşağı düşmedi şikayet etmedim bu durumdan peki 4500 nedir Allah aşkına biraz vicdan olur insanda. Ödemedim diyede 1200 TL temerrüt faizi çıkarmışlar ya illa bedduamı edeyim ?

Süleyman kızmakta sonuna kadar haklısın, son senenmiş zaten, bırak Allah ' tan bulsunlar, 2. 3. ' yü nakitle almak kısmetin olsun. Böyle sinirlenip kendini harap etmenin anlamı yok, sen sakin ol, sözleşmeyi çıkar, bununla ilgili yerleri oku önce. Eğer kaskoyla ilgili haklar için 'bizdedir' demişlerse zaten bir şey yapamazsın, ama 'kullanıcıdadır' diyorsa tüketici hakları hakem heyetine gidersin. Moralini bozmak gibi olmasın ama, ben bu şeref yoksunu firmaları biraz olsun tanıyorsam o hakkı kendilerinde tutmuşlardır. Ha eğer sen 'Ben bu oyunu bozarım' dersen, tüm herkese de örnek teşkil etmesi için, gereğinde leasing tanımı ile mahkemeye gidersin, tıpkı kredi kartlarında kullanım bedelinin geri ödemesi gibi bir hakkı kazanabilirsin, ama çok uğraşırsın.

Leasing sözleşmesinin içerdiği maddeleri bilmediğimden tam detaylı bilgi veremeyeceğim, belki öyle bir şekilde hazırlamışlardır ki sözleşmeyi bunu bile yapmana imkan vermiyordur bilemem, sen iyisi mi sözleşmeyi aç iyice bir oku. Ya da olan oldu de, son senem de bu çirkeflerle uğraşıp da mahkemelerde sürünmem de kurtuluyorum bundan sonra da bunlarla çalışmam de işine bak ;)

.
Bu tür konularda tüketici çok daha az tecrübeli yada tecrübesiz. Masanın karşı tarafında ki ise bir kurt. Genelde işimiz olsun diye bakıyoruz zaten 'bak problem çıkarsa şöyle şöyle ' diye başlayan cümleleri hiç duymuyoruz. Adamlarda işinizden tarafmış gibi durup ' o olmasın şu senin için daha iyi, şöyle ödersin, ben hallederim, sorun olmaz ' tarzı yaklaşınca samimi ve dürüstler inancına kapılabiliyoruz.

Da ne zamana kadar? Problem çıkana kadar. Haa siz bahsettiğiniz durumları problem etmezseniz gül gibi geçinirsiniz o ayrı.

Arabamdaki kaskoyu servisteki acenteye yaptırıyorum azcık farklı ama bunu sineye çekiyorum. Kaza olunca al arabayı ver kaskodan bir kiralık araç. Sonra kendi arabamı alıp gidiyorum. Bende şirkete niye pahalısınız demiyorum. Muhtemelen tamir masrafını şişiriyorlar acenteden fazla para almak için. Kendi aracımı satarken de ' Ya tampon tamiri, plastik çamurluk ve far için 1.800 tl fatura çok başka bir şey olmasın sakın ' diyen çıkmazsa yine sorun yok. Sonuç olarak gül gibi geçiniyoruz yani.

İmzayı neyin altına attığımızı her zaman tam farkedemiyor olabiliyoruz.

Bu tür durumlarla karşılaştıktan sonra hukuk ile adaletin aynı olmadığı öğrenmiş oluyoruz.

Kasko bedelinin yüksek olması bir önceki sene içerisindeki kazalarada bağlı. Bu hesaplamada çok parametre var.

Ama iddia ediyorum bu yaşadığınızın mantıklı bir sebebi kuşkusuz var. Ama mantık sizden yana olmama ihtimali çok fazla.

Ben olsam parayı veririm ama ( elbette hakaret etmeden ) müşteri temsilcisini kaldırıp bir kenara koyduktan sonra güzelce lafımı söylemeden bırakmam paranın ucunu. Hem para ver hem sus yok. Parayı cebe, lafı mideye koymadan olmaz.

Herkese teşekkürler. Son olarak şöyle bir gelişme oldu fiyatta değişikli yok ama borcu bittikten sonra poliçe iptal edilcek kira zamanı boyunca kaç ay kullanmış isek o düşülüp ödemeyi öyle yapacağız. Sigortacılık konusunda hiçkimsede doğru düzgün bir bilgi yok herkes birbirine aktarıyor telefonla konuşmaktan sıkılıyorum. Neticede poliçe bedelinin yaklaşık yarısı kadar bir ödeme yapacağız yani.

dustero link=topic=80640.msg957384#msg957384 date=1421231886' Alıntı:
Herkese teşekkürler. Son olarak şöyle bir gelişme oldu fiyatta değişikli yok ama borcu bittikten sonra poliçe iptal edilcek kira zamanı boyunca kaç ay kullanmış isek o düşülüp ödemeyi öyle yapacağız. Sigortacılık konusunda hiçkimsede doğru düzgün bir bilgi yok herkes birbirine aktarıyor telefonla konuşmaktan sıkılıyorum. Neticede poliçe bedelinin yaklaşık yarısı kadar bir ödeme yapacağız yani.

Sevindim Süleyman, kurtul gerisi önemli değil, inşallah 2. yi nakitle alırsın.

DeHLiZ link=topic=80640.msg957386#msg957386 date=1421232001' Alıntı:
Sevindim Süleyman, kurtul gerisi önemli değil, inşallah 2. yi nakitle alırsın.

İnşallah abi Allah kimseyi leasing belasının eline düşürmesin krediyi başka yerden kullanın daha iyi.