Traktör güç artırımı hakkında bilgi

Hattat A65C model traktörümün gücünü arttırmak istiyorum. Aslında gücü iyi 5li 8 numara 28.5 cm sıra arası pulluk kullaniyorum ancak LDA diye bi parca varmis pompaya takilan 700 tl servise sordum yaptik ve olumlu sonuçlar verdi diyor. Sen istersen pompaya kucuk bi ayar daha yaparak 68 hp olan gucu 80 hp yapariz diyor. Bu konu hakkinda bigisi olan veya yaptiran varmi vereceginiz bilgiler icin simdiden tessekkur ediyorum.

Ynt: Traktör güç artırımı hakkında bilgi

Öylede olur ama lda öle 10-15 hp artırmaz.pompadan mazot açarsanda çok dumanlar.80 hp olsa bile motor ona dayanıklımı ya bir arıza verirse ? Ben olsam hp olarak büyültmek istersem Has otomotivden ERKUNT servet 80.4e alır geçerim :D

Traktör degismek istemiyorum memnunum. Hattat A80C modelini de arastirdim serviste tamamen ayni motor turbo enjektör pompa ve motor hacimleri de ayni pompanın ayarı farkliymis.

Traktörler üzerinde beygir gücü artırımı bence sakıncalı bir durum. Ne de olsa sanayilerde eline anahtarı alan usta olmus. Böyle bir uygulama yapmak beygir gücünü artırabilir fakat bunun yanında bayılma, kara duman, yakıtın artısı gibi sıkıntılarda meydana gelme riski yuksek.
LDA düşünüldüğü gibi güç artırımı YAPMAZ! İşlevi traktör bayıldıgında yanma odacıklarına daha fazla mazot püskürtür, bayılmadan sonra toparlaması için daha fazla verdiğimiz gaz yerine LDA bu görevi üstlenir.. Traktör bayılmadan ilerleyecegi için azda olsa yakıt sarfıyatı asagılara iner.

LDA nin tam olarak ne ise yaradigini bilmiyordum bunun icin tessekkurler.

Pompayla oynama konusunda zaten bg gucu=mazot yakit tabiki artacak ama motorun tam olarak nasil bir tepki verecegini tam olarak denemeden bilemiyecegimizi saniyorum.

sefa5454 link=topic=80653.msg957040#msg957040 date=1421164896' Alıntı:
LDA nin tam olarak ne ise yaradigini bilmiyordum bunun icin tessekkurler.

Pompayla oynama konusunda zaten bg gucu=mazot yakit tabiki artacak ama motorun tam olarak nasil bir tepki verecegini tam olarak denemeden bilemiyecegimizi saniyorum.
Şimdi traktör 68 hp den 80 hp olayı bıraz hikaye gibi geldi nedeni ise enjektör yuvaları a80c ninkinden mutlaka daha dardır. Ya da bunun harıcınde debrayaj fren gibi balata incleride farklıdır. Tabi 80 hp motorla 68 hp olan motorda ekipman farkı oldugundan bu aksamlarda illa ki farklı malzeme kullanılıyor. Diyelim ki güç artırıldıgı taktirde aktarma ve kavrama organlarında ileri dogru hasarlar meydana çıkabilir.

Servisteki usta enjektorlerin ayni oldugunu soyledi bana onu tekrar arastiracam ancak baskı balata konusunda bir fikrim yok ya zaten ben motorun gucunu yukselttim diye daha buyuk ekipman kullan miyacam sadece 1 vites yukari kullansam yeter bana zaman lazim topraklarimiz kumsal 5 li pulluk kullaniyorum zaten sebze isleriyle de ugrasiyorum yazin yagacak olan yagmurun onunden işi yetistirmenin kiymetini bilirsiniz.

Büyük ıhtımal sıkıntı olmıyacaktır. Ama ustanız ıyıyse bu işlere bulasmanızı öneririm. Pompa ayarı basit bir iş degil her ne kadar elektronik cıhazlar yapacaksada el ustalıgıda girecektir. Yaptırdıktan sonraki yorumlarınızı memnuniyetlerinizi bekliyoruz...