arkadaslar %50 hibeli tarım makineleri 2014 bitti die bişi duydum bilgisi olan?

Ynt: arkadaslar %50 hibeli tarım makineleri 2014 bitti die bişi duydum bilgisi olan?

UÖZKAN.77 link=topic=80663.msg957253#msg957253 date=1421190370' Alıntı:
yararlanamayanlar burya gelsin :) burda 1. turu herkes tamamladı.. 2. ' ye döndüler abartısız.. küçük yerin avantajı herhal..
3 kere mibzere yazildik vermiyorlar

Ynt: arkadaslar %50 hibeli tarım makineleri 2014 bitti die bişi duydum bilgisi olan?

Kalmaz olur mu 3 senedir bizede birşey çıktığı yok Umut abi. adamlar rüşvetle falan işi götürüyo fazla birşey söylemeye gerek yok ;)

UÖZKAN.77 link=topic=80663.msg957253#msg957253 date=1421190370' Alıntı:
yararlanamayanlar burya gelsin :) burda 1. turu herkes tamamladı.. 2. ' ye döndüler abartısız.. küçük yerin avantajı herhal..
bileçikte en küçük il bize bişe çıktığı yok :(

burda IPARD-TKDK yok ama kalkınma ajansıyla %50 hibeli kepçeli traktör bile alındı.. bi ara paylaşmıştım.. deutz ve kubota alınmıştı.. kepçesiz de alanlar oldu ve BG sınırı yoktu..

valla bizim ÇKS ve tarlamız yok.. işimiz o değil yoksa o kepçeli motorların olduğu projeleri biz yazıp yürüttük o zaman.. kendimize en donanımlı hatta orjinal kepçeli zetor alırdık yoksa:)

daha önce yararlanmışlardan puan kırılıyodu en son HİÇ çıkmamışlara o zaman bile çıkmadıysa bu işte bi bit yeniği olabilir.. burda Allah için evraklarım tam ama HİÇ çıkmadı diyen kalmadı gibi bişe.. hiç olmasa süt sağım makinesi, mibzer almıştır..

son yıllarda burda balya makinesini sınırlandırdılar.. EN fazla 3-5 kişiye çıkıyo.. doğru da yapıyolar burası balya makinesine doydu.. ilk zamanlar herkes ona hücum ediyodu..

mesela 'anıza ekim mibzerine' başvuran herkese garanti çıkartacam diyo burda il tarım.. teşvik için..

UÖZKAN.77 link=topic=80663.msg957303#msg957303 date=1421220001' Alıntı:
burda IPARD-TKDK yok ama kalkınma ajansıyla %50 hibeli kepçeli traktör bile alındı.. bi ara paylaşmıştım.. deutz ve kubota alınmıştı.. kepçesiz de alanlar oldu ve BG sınırı yoktu..

valla bizim ÇKS ve tarlamız yok.. işimiz o değil yoksa o kepçeli motorların olduğu projeleri biz yazıp yürüttük o zaman.. kendimize en donanımlı hatta orjinal kepçeli zetor alırdık yoksa:)

daha önce yararlanmışlardan puan kırılıyodu en son HİÇ çıkmamışlara o zaman bile çıkmadıysa bu işte bi bit yeniği olabilir.. burda Allah için evraklarım tam ama HİÇ çıkmadı diyen kalmadı gibi bişe.. hiç olmasa süt sağım makinesi, mibzer almıştır..

son yıllarda burda balya makinesini sınırlandırdılar.. EN fazla 3-5 kişiye çıkıyo.. doğru da yapıyolar burası balya makinesine doydu.. ilk zamanlar herkes ona hücum ediyodu..

mesela 'anıza ekim mibzerine' başvuran herkese garanti çıkartacam diyo burda il tarım.. teşvik için..

Abi, kalkınma ajanslarının durumu farklı. Mesela Trakya Kalkınma Ajansı ' nın Proje Hazırlama Eğitimi ' ne katılmıştım. TKDK yada IPART gibi değil. Daha doğrusu sadece çiftçinin hizmetinde değil.

Ayrıca yararlanabilmen için gereken şartlar da daha ağır. Ilk kural, önce kesinlikle cebinde para olacak.

Ben 'Yeşil Dam' isimli bir proje hazırladım. Elektriği suyu olmayan bir işletmenin, kendi elektriğini (güneş-güzgar) ve kendi suyunu (yağmur hasadı) yöntemi ile karşıladığı ve dışarıdan hiç yardım almadan tüm ihtiyaçlarını kendi kendine gören bir işletme idi.

Proje çok beğenildi. Hatta gönder hemen işlemlere başlayalım dendi. Benim proje 35-40 lira falan. Yani lazım olan para 20 bin lira civarıydı.

Lakin başvuru esnasındaki ilk şart, minimum proje bedeli 100.000 lira. İstediğin kadar şişir projeyi, mümkünü yok o rakamlara çıkamazsın. Sırf hibe alıcam diye de cebimden 30 bin fazla vermek saçma geldi. Istemedim.

Projeyi geri çektim sonra. Rafta duruyor.

Dediğim gibi. Kalkınma ajansından para alacaksan, ilk şart önce cepte nakit olacak.

kalkınma ajansları sadece tarıma hibe vermiyo dediğin gibi.. tarımla birlikte herşeye veriyo..

burda belkide TEK olarak 2 yıl önce 2 milyon tl SADECE tarıma ve bayburta özel bi paket vardı.. silaj paketleme projesi öyle hayata geçti, kepçeli kubota öyle geldi.. bide burda kuruldu kurulalı HİÇ traktörü olmamaış bi köyde koyunculuğa başlamış alamancı bi amcamıza.. kışın kardan ağıla gidemediğinden vs kepçeli deutz alındı..

bizim dışımızda 3-5 kişi daha 100 bg civarı yerli-ithal motorlar aldı ama kepçesiz.. hep %50 hibeli..

aslında hepsinde nakitsiz iş yapılmaz..

ama kalkınma ajanslarının iyiliği 81 ili kapsaması..

UÖZKAN.77 link=topic=80663.msg957187#msg957187 date=1421182448' Alıntı:
IPARD farklı zaten TÜM illeri kapsamıyo..

bu bakanlığın %50 makine hibesi sonrası.. ülkedeki makine-ekipman üreticileri tek kelime ile ÇAĞ atladı.. şuan biçok firma dünyaya da mal veriyo.. ihraçat yapıyo.. AR-GE yapıyo vs.. HEP bu sayede oldu.. :)

şimdi soruyom şu forumda bile EN az 1 makineden yaralanmayan kaldı mı:)
2011 yılında traktörü yenilemeden bu yana ,yaklaşık 30 -35 bin liralık ekipman aldım.ve inanın hepsini kesemden desteksiz aldım.
bi kaç kere mibzer için müracat etmeme ramen cıkmadı .
bu iş hiçte çiftçiye yarayan bi ugulama değil bence.%50 hibeden önce makina ekipman fiyatları daha uygundu sanki .

çiftçiden ziyade sanayici düşünsün bunu Destek onlara destekti biz her türlü nakitle yarı fıyatına zaten ıhtıyacımız olanı alır sevıyedeydik destek cıktı sanayici fıyatları katladı Bilmem farkındamısınız ama heryer makina hurdalıgı oldu ve ihtiyacı olan olmayan yada alıp satan çok oldu takibide yapılmadı...

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=80663.msg957461#msg957461 date=1421237647' Alıntı:
2011 yılında traktörü yenilemeden bu yana ,yaklaşık 30 -35 bin liralık ekipman aldım.ve inanın hepsini kesemden desteksiz aldım.
bi kaç kere mibzer için müracat etmeme ramen cıkmadı .
bu iş hiçte çiftçiye yarayan bi ugulama değil bence.%50 hibeden önce makina ekipman fiyatları daha uygundu sanki .

Abi desteklemeden garanti mal almanın sırrını vereyim sana:

1-) Daha önceki senelerde 'hibeden yararlananlar listesini bul, ekipmanları incele' ve daha önce dağıtılmış ekipmanlar içimden en çok verilen ekipman hangisi ise ona odaklan. Diğer ekipmanlara daha fazla ihtiyacın olsa bile takılma. Her bölge için yararlanılabilecek ekipmanlar yazılı olmasa bile daha en başından bellidir.

2-) Puan hesaplama cetvelini incele, cetvelde istenilen şartları karşılayacak mikarlarda mahsulün ekimini yap.

3-) il/ilçe tarım müdürü ile konuş. Durumunu, ilk kez alacağını ve gerçekten ekipmana ihtiyacın olduğunu anlat. önerilerini iste.

%90 ihtimalle hak kazananlar listesinde adını göreceksin.

Madem o kadar biliyorsun, sen neden hiç faydalanmadın dersen, söyleyim: hiç başvurmadım. (Ihtiyacım olan ekipmana başvursam da hak kazanamayacağımdan emindim)

Lakin tavsiyede bulunduğum 3 kişi de hak kazandı :)

nasılki hayvancılığımız, tarımsal yapımız komple elden geçmeli..

bu makine desteği de baştan planlanmalı.. ama kökten kaldırılmamalı.. 1-2 eksik yanı olabilir, yada herkes yararlanmamıştır doğru.. ama senelerce ülke genelinde epey bi yararlanan da oldu..

yem dağıtmayı burda bilen yoktu baya alan oldu.. gübre dağıtma aynı.. anız mibzeri aynı..

%100 başarılı oldu denemez ama az-çok üreticiye.. özellikle imalatcıya çok yaradı..

**

yılmaz ek olarak organik tarım-iyi tarım ve genç çiftçiye ek puan veriliyo şansın artar..

burda balya makinesinin çıkma şansı %5.. ama anız mibzeri %99.. o da var..

UÖZKAN.77 link=topic=80663.msg957483#msg957483 date=1421239837' Alıntı:
nasılki hayvancılığımız, tarımsal yapımız komple elden geçmeli..

bu makine desteği de baştan planlanmalı.. ama kökten kaldırılmamalı.. 1-2 eksik yanı olabilir, yada herkes yararlanmamıştır doğru.. ama senelerce ülke genelinde epey bi yararlanan da oldu..

yem dağıtmayı burda bilen yoktu baya alan oldu.. gübre dağıtma aynı.. anız mibzeri aynı..

%100 başarılı oldu denemez ama az-çok üreticiye.. özellikle imalatcıya çok yaradı..

**

yılmaz ek olarak organik tarım-iyi tarım ve genç çiftçiye ek puan veriliyo şansın artar..

burda balya makinesinin çıkma şansı %5.. ama anız mibzeri %99.. o da var..

İşte Umut Abi ' nin son cümlesi, benim mesajın çözelti aslında.

Abi %50 hibe olayının bir saçmalığı da burda. Gereksiz gereksi şeylere destek veriyorlar.

Yav bir taraftan arazi toplulaştırması planlıyorlar, miras hukukunu değiştirirler, diğer taraftan tek akslı 12 hp çapa motoruna, orak makinasına, sırt pülverizatörüne destek verirler.

Küfür etseler daha az zoruna gider insanın. Böyle bir mantıksızlık var mı allasen?

Ekipman sanayicilerinin fiyatları bindirmesi de ayrı bir konu. Artık bir malın temiz bir ikinci eli, ürünün sıfırının yarı fiyatına düştü.

Örnek:

376e1456612f4f002d4fcfc2a2f7c11c.jpg

a4052fe4734dbd387371f9d840a5191b.jpg

Yukarıdaki makinaları bu fiyatlara bulabiliyorken, (şahsen) gidip kimsenin ağz kokusunu çekmem, hibenin %50 ' sinden bile düşük fiyata gidip alırım.

Aslında tek güzel yanı da bu oldu. Ihtiyaç sıralaması yapılmadan herkese dağıtıldı, nicelik arttı. Piyasada makina sayısı artınca, fiyatlar düştü, her çiftçinin ulaşılabileceği rakamlara indi. En azından balya makinası için durum böyle.

sebazios link=topic=80663.msg957435#msg957435 date=1421235475' Alıntı:
Abi, kalkınma ajanslarının durumu farklı. Mesela Trakya Kalkınma Ajansı ' nın Proje Hazırlama Eğitimi ' ne katılmıştım. TKDK yada IPART gibi değil. Daha doğrusu sadece çiftçinin hizmetinde değil.

Ayrıca yararlanabilmen için gereken şartlar da daha ağır. Ilk kural, önce kesinlikle cebinde para olacak.

Ben 'Yeşil Dam' isimli bir proje hazırladım. Elektriği suyu olmayan bir işletmenin, kendi elektriğini (güneş-güzgar) ve kendi suyunu (yağmur hasadı) yöntemi ile karşıladığı ve dışarıdan hiç yardım almadan tüm ihtiyaçlarını kendi kendine gören bir işletme idi.

Proje çok beğenildi. Hatta gönder hemen işlemlere başlayalım dendi. Benim proje 35-40 lira falan. Yani lazım olan para 20 bin lira civarıydı.

Lakin başvuru esnasındaki ilk şart, minimum proje bedeli 100.000 lira. İstediğin kadar şişir projeyi, mümkünü yok o rakamlara çıkamazsın. Sırf hibe alıcam diye de cebimden 30 bin fazla vermek saçma geldi. Istemedim.

Projeyi geri çektim sonra. Rafta duruyor.

Dediğim gibi. Kalkınma ajansından para alacaksan, ilk şart önce cepte nakit olacak.

Yılmaz sen projeyi niye rafa kaldırıyorsun ki, boş ver desteği, bunun için yapılacak bir iki basit iş var.

1) Rüzgar türbini yapan bir yerle anlaşılır piyasaya verilenden daha ucuza sana verir, bu elektrik için.

2) Yine rüzgar türbini yapacak ama su çekmek için. Piyasada var çok beğendiğim bir tane, reklam olmasın diye vermiyorum link burada. 230 mt çıkarma derinliği var.

Yağmur-kar hasadı ile su toplama benim de aklıma gelmişti ama nasıl yapılacağını bulamadım. Düşündüm bayağı, bir iki yöntem buldum ama çok aklıma yatmadı. Kar yağmura göre çok da güzel oluyor hem de, daha fazla oluyor, daha sonra da o biriktirilen su kuyuya bile gerek kalmadan sulamada ve hayvanların su ihtiyacında kullanılabilir. Özellikle kar suyu ;)

Bu arada ekleme: Biyogaz var ama onu elektrikte falan kullanamayız, elektrik sistemleri çok pahalı biyogaz ile olan. LPG gibi kullanıp ısıtmadı kullanılır, bakıcı evi, normal ev gibi yerlerin ısıtmasında.

2. el konusunda TAM aynı fikirdeyiz.. ama %50 işi olmasa 2. elde böyle avantajlı olmazdı..

bu kadar yazıyom ama şu ana kadar SADECE bizim organik koyunlara en küçüğünden 1 adet yem karma aldık.. başkaca 1 kuruş karımız olmadı..

burda İl müdürünün de olduğu bi ortamda dedim ki (belki o da yukarlara duyurur diye bi ihtimal) ' tamam Allah devlete zeval vermesin hatasıyla günahıyla millet makineyle tanıştı ki makine=tarım! ama;

bu vesile ile.. ortak makine kullanım kültürü/makine parkları ve makine müteahhitliği de DESTEKLENEBİLİRDİ! bu kaçan büyük bi fırsattı.. böylece fayda/masraf.. verimlilik/İSRAF vs.. hep iyileşirdi..

SADECE şunu ekleyeceklerdi mevzuata;

bireysel başvurulara 1 puan..

toplu (kooperatif-en az 2 komşu veya makine parkı-müteahhitliği adına.. vs) başvuru da 10 puan..

şu an köyler bi yerde makine ekipman deposu ama ne kadarı ne kadar VERİMLİ kullanılıyo!

ayrıca dediğin gibi BÜYÜK-ÖLÇEK ekonomisine uygun ne var! tamam küçük-orta aile işletmeleri yaşasın, onlarsız olmaz ama mesela 1 taş toplama veya kombine 1 ekipman 1 kişi için ne kadar mantıklı..

ya çok büyük ve taşlı tarlası olma şartı getirilmeli

yada alıp PİYASAYA çalıştırma şartı.. gibi..

sebazios link=topic=80663.msg957480#msg957480 date=1421239557' Alıntı:
Abi desteklemeden garanti mal almanın sırrını vereyim sana:

1-) Daha önceki senelerde 'hibeden yararlananlar listesini bul, ekipmanları incele' ve daha önce dağıtılmış ekipmanlar içimden en çok verilen ekipman hangisi ise ona odaklan. Diğer ekipmanlara daha fazla ihtiyacın olsa bile takılma. Her bölge için yararlanılabilecek ekipmanlar yazılı olmasa bile daha en başından bellidir.

2-) Puan hesaplama cetvelini incele, cetvelde istenilen şartları karşılayacak mikarlarda mahsulün ekimini yap.

3-) il/ilçe tarım müdürü ile konuş. Durumunu, ilk kez alacağını ve gerçekten ekipmana ihtiyacın olduğunu anlat. önerilerini iste.

%90 ihtimalle hak kazananlar listesinde adını göreceksin.

Madem o kadar biliyorsun, sen neden hiç faydalanmadın dersen, söyleyim: hiç başvurmadım. (Ihtiyacım olan ekipmana başvursam da hak kazanamayacağımdan emindim)

Lakin tavsiyede bulunduğum 3 kişi de hak kazandı :)
Yılmaz bey bilğiler için teşekkürler.
İnan il tarımdada ,tarım bakanlığındada ahbabım var .yani bir telle yazıldığım ekipmanı alabilirim.ama gel görkü babadan ,Atadan hak etmediğim bişeyi elde etmeyi ve haksız kazancın hayır getirmiyceği bilinciyle yetiştim.
zaten şuan içinde gerekli ekipmanları aldım. bi (sizlerden görüp almayı düşündüğüm) aysan kaldı onuda en kısa zmnda Allah nsp edrse alcam.

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=80663.msg957587#msg957587 date=1421251960' Alıntı:
Yılmaz bey bilğiler için teşekkürler.
İnan il tarımdada ,tarım bakanlığındada ahbabım var .yani bir telle yazıldığım ekipmanı alabilirim.ama gel görkü babadan ,Atadan hak etmediğim bişeyi elde etmeyi ve haksız kazancın hayır getirmiyceği bilinciyle yetiştim.
zaten şuan içinde gerekli ekipmanları aldım. bi (sizlerden görüp almayı düşündüğüm) aysan kaldı onuda en kısa zmnda Allah nsp edrse alcam.

Mehmet Abi kesinlikle tavsiye ederim. Bizim taraftaki çiftçilerde neredeyse her kapıda 2-3 tane olmaya başladı. (bknz: Gürkan, Erkan, vs)

Ee Abi tohum yatağını neyle hazırlıyorsunuz şu an? Tırmık mı?

sebazios link=topic=80663.msg957603#msg957603 date=1421252925' Alıntı:
Mehmet Abi kesinlikle tavsiye ederim. Bizim taraftaki çiftçilerde neredeyse her kapıda 2-3 tane olmaya başladı. (bknz: Gürkan, Erkan, vs)

Ee Abi tohum yatağını neyle hazırlıyorsunuz şu an? Tırmık mı?
Tohum yatağını arkası merdaneli kazayağı veya biz kırkdiş deriz (siz tırmık diyorsunuz , ankaralıların kazayagının arkasına taktığı tırmığın merdaneli olanı.) onunla .ama sizin kulandığınız katlamalı pistonlu tip olanlar.haleki uzun bacak olanlar cok hoşuma gidiyor.
kısmet artık en kısa zmnda almayı düşünüyorum.

biraz iyi biraz kötü oldu diyebilirim biz şu ana kadar yaptıgımız dosyaların çogu çıktı ilaçlama makinasi aldık 2013 te hibeyle 2014 te mibzeri yeniledik 9000 tl idi cebimizden çıkan 2000tl oldu bundan bikaç eger yalansa bu yıl yem karma makinası için yazılcaz

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=80663.msg957614#msg957614 date=1421254080' Alıntı:
Tohum yatağını arkası merdaneli kazayağı veya biz kırkdiş deriz (siz tırmık diyorsunuz , ankaralıların kazayagının arkasına taktığı tırmığın merdaneli olanı.) onunla .ama sizin kulandığınız katlamalı pistonlu tip olanlar.haleki uzun bacak olanlar cok hoşuma gidiyor.
kısmet artık en kısa zmnda almayı düşünüyorum.

Abi uzun bacaklılar tiller. Tohum yatağı hazırlamadan ziyade toprağı inceltme ve otu körlemede kullanıyoruz. Son işlem için en ideal olan Merdanel Kültivatör. Yani sende zaten Merdaneli Çizel olduğu için (tam aynısını yapmasa da) uzun bacak gereksiz olur.

Sana gidecek olan Çift yaylı yada salyangoz tip küçük bacaklılar. Arkada merdane şart tabi.

sebazios link=topic=80663.msg957622#msg957622 date=1421254900' Alıntı:
Abi uzun bacaklılar tiller. Tohum yatağı hazırlamadan ziyade toprağı inceltme ve otu körlemede kullanıyoruz. Son işlem için en ideal olan Merdanel Kültivatör. Yani sende zaten Merdaneli Çizel olduğu için (tam aynısını yapmasa da) uzun bacak gereksiz olur.

Sana gidecek olan Çift yaylı yada salyangoz tip küçük bacaklılar. Arkada merdane şart tabi.
Bu ekipmanları kullanıp bilmediğimimiçin ismini hep karıştırıyorum.
zaten bulunduğum yerdede ne bilen ne kullanan var .alcam zmn allah nsp ederse sizlerin görüşlerini alırım zaten.
arkadaşlar kusura bakman konu hariçi yazışmalardan dolayı.

%50 hibeden 2 defa yararlandım ilkinde silaj biçme makinesi 2. sinde is süt sağım sistemi ve soğutma,herkezin dediği gibi %50 hibeler sayesinde ekipman fiyatları çok yüksel di 5 liralık mal 8 lira oldu ama bu hibeler bizleri bazı yatırımlara girişimlere teşvik etti belki hibeler olmasa bu ekipmanları almayacak ve onlar sayesinde elde ettiğimiz kazançlar olmayacaktı,burada benim düşüncem çifçiden doğrudan hükümete baskı,tepki gelmez ama sanayiciler büyük tepki gösterir bence,hibenin devam etmesinde bunun büyük etkisi olur.