Patates ekimi

İyi günler arkadaşlar. Bu sene bende patates ekeceğim fakat bizim arazi biraz sıkı toprak. Bu toprağın gevşemesini sağlayan bir gübre var mıdır acaba?
veya başka bildiğiniz bir yöntem var mıdır?

Ynt: Patates ekimi

maaydin link=topic=80665.msg957165#msg957165 date=1421181329' Alıntı:
İyi günler arkadaşlar. Bu sene bende patates ekeceğim fakat bizim arazi biraz sıkı toprak. Bu toprağın gevşemesini sağlayan bir gübre var mıdır acaba?
veya başka bildiğiniz bir yöntem var mıdır?
Topragın gevsemesini saglamak için derin işleme aletlerini kullanmanızı önerirrim (Çizel, patlatma ya da derin herg) yani sıra en az hazırlıkla tohumun ekilmesi topragın sıkısmasını engelleyecektir.
Sulama suyunuzda çok onemlı salma onermem aksi taktırde dahada toprak sıkısacaktır. Damlama ya da yagmurlama daha iyi olacak. Yagmurlamada ise yuksek tazyık veya kucuk su partikulleri seklinde topraga verilmelidir Kolay gelsin

Toprağı havalandırın mesela yarın çift sürün toprağı güzelce patlatın açın 1 ay sonra bir kez daha çift sürün şimdi enine doğru sürün 1 ay sonra boyuna doğru sürün eğer daha önce ekilmemiş ise bence gübre atmayın mineral ve azot oranını bozmayın toprağın ama havalandırabilirsiniz toprağı gevşetebilirsiniz dediğim gibi

Pullukla 2 defa derince devirdim toprağı, ekmeden önce gene devireceğim. yağmurlama ile sulayacağız. Ayrıca bizim bölgede genellikle agira veya melody tohumları kullanılıyor. Sizce hangisi daha verimli olur?

Ben hiç duymadım karışık ekildiğini ama :D sitede 100-200 dönüm yer eken abilerim var onlar bu konuda daha iyi yardımcı olurlar size :)

bizim topraklarımız genelde agır killi ve kreçlidir,toptak analizi mutlaka yaptırın.yaptırmak istemezseniz yanmış hayvan gübresi toptakta en cok etkili olur,ph düsürür organik madde artar.topragı gevsetir.bunuda yapamıyorsanız ph düsürmek için tozkukurt kullanın,elemental veya granul kukurt onermiyorum,cok geç cözülüyor.kukurtlü gübrelerde kullanabilirsiniz tabana,hümik asit de topragı gevsetir.ekimden önce rotavatorunuz varsa topragı onunla işleyip ekebilirsiniz.
ayrıca melodi ile agria yı kesinlikle karıştırmayın.yan yana ekebilirsiniz
tohum ilaçlamasında ise bayerin ilaçlarını tavsiye ederim,haşere ve boceklere etkisi dierlerine göre cok daha iyi

hümük asit kullan toz olanlar da etkili sivi olanlar da 25 litrelik bidonlarda var toz olanlarıda suyla karıştırıp iyibi eritip suyla veriyorsun bide topraktan verilenler var ziraat muhendislerine bi sor onlar daha ayrıntılı bilgi verirler