--Böyle Ayçiçek Tablası Hiç Gördünüzmü--

Ynt: --Böyle Ayçiçek Tablası Hiç Gördünüzmü--

sebazios link=topic=80671.msg957452#msg957452 date=1421236581' Alıntı:
Yav Ahmet ' im kendim yicem. Proteyin eksik çıktı rasyonda..
Öyle de abim yarasın o zaman :)
Tumosan66 link=topic=80671.msg957453#msg957453 date=1421236650' Alıntı:
Kac ton ? Hekto ve milim i nasil?
3 ton kadar var az olunca kendimiz patozla savurduk degerlerini bilmiyom.

KOPARANLI AHMET link=topic=80671.msg957454#msg957454 date=1421236885' Alıntı:
Öyle de abim yarasın o zaman :)3 ton kadar var az olunca kendimiz patozla savurduk degerlerini bilmiyom.
Biraz fazla olsaydi bikac musteri yollardimda simdi 3 ton icin kimse tiri yollamaz(yanlis anlamayin). En guzel cozum il ilcedeki kuruyemiscilere filan satacaksin baska yolu yok.

Yada Yilmaz a yolla protein eksigini tamamlasin :D

Tumosan66 link=topic=80671.msg957456#msg957456 date=1421237008' Alıntı:
Biraz fazla olsaydi bikac musteri yollardimda simdi 3 ton icin kimse tiri yollamaz(yanlis anlamayin). En guzel cozum il ilcedeki kuruyemiscilere filan satacaksin baska yolu yok.

Yada Yilmaz a yolla protein eksigini tamamlasin :D
Bizde bekliyoruz daha.Sizin orda fiyatlar ne düzeyde

sebazios link=topic=80671.msg957445#msg957445 date=1421236228' Alıntı:
Süleyman görüyon mu taktiği. Bak bana tohumluk gönderecekti, onu bile unuttu.

Dekardan alsak şöyle 250 kg. Sonra sersek asfalta beyaz beyaz :D

Aynen abi taktik sağlam :D Ben bu sene 15 dekar kadar denemelik eksemmi neyapsam baktım biçimde güzel oluyo biçeri tıra doğru Yozgat ' a :)

dustero link=topic=80671.msg957462#msg957462 date=1421237675' Alıntı:
Aynen abi taktik sağlam :D Ben bu sene 15 dekar kadar denemelik eksemmi neyapsam baktım biçimde güzel oluyo biçeri tıra doğru Yozgat ' a :)

Ben zeytin arasına ekicem. (9 dekar falan) Bezelye ekiliydi geçen yıl. Azot gırla. Derin çizel çektim bıraktım. Tüm yağmuru-karı çekti alta.

Erken (Nisan başı) bi çapa çekip ekicem. Ama sıra arasına karar veremedim. Zeytin arası olduğu için zaten istemsiz 6 sırada bir 2 metre boşluk verilecek. Ama aralar hala muallak.

Sıra üzeri 40-50 cm yapabilirsem standart 70 cm ' ye de ekebilirim :)

sebazios link=topic=80671.msg957469#msg957469 date=1421238815' Alıntı:
Ben zeytin arasına ekicem. (9 dekar falan) Bezelye ekiliydi geçen yıl. Azot gırla. Derin çizel çektim bıraktım. Tüm yağmuru-karı çekti alta.

Erken (Nisan başı) bi çapa çekip ekicem. Ama sıra arasına karar veremedim. Zeytin arası olduğu için zaten istemsiz 6 sırada bir 2 metre boşluk verilecek. Ama aralar hala muallak.

Yilmaz zeytinlerden dolayi gunes goremeyen siralari kafadan sil bidefa :)

Tumosan66 link=topic=80671.msg957475#msg957475 date=1421239310' Alıntı:
Yilmaz zeytinlerden dolayi gunes goremeyen siralari kafadan sil bidefa :)
eğer bodur bir cinsin arasına ekilirse sorun olmaz hatta ayçiçeği zeytinlerin güneşini bile kesebilir yarı bodura rahat uygulanabilir düşüncesindeyim

sebazios link=topic=80671.msg957469#msg957469 date=1421238815' Alıntı:

yılmaz abi bunu bu yıl bende düşündüm o sıra aralarını işlemek içinde bi el traktörü lazım yanlız yoksa çekirdekten kazanayım derken zeytinden kayıp yaşanır
ikinci olarak ise sizin orada da vardır muhakkak zeytine musallat bir verticillium var çiftçilerimizin kurganlık dediği bi hastalık
bu hastalık ağacın besin ve su iletim borularını tıkayıp ağacı teepeden aşağıya doğru kurutur yayılması ise mantarın aktif olduğu sıcaklık değerlerinde nemli topraklarda oldukça yüksek eğer toprağıınızda bu mantar türü varsa bahçeyi komple kaybedebilirsiniz mısır ve dometes tarımının yapıldığı yerlerde daha çok yayılıp ürediği söyleniyor ki bu durumda toprağın güneşlenmesi yayılımını azaltıyor demektir ayçekirdeğinde deneme yapan varmı bilmiyorum ama iyice araştırılması gereken hatta küçük bi alanda 2 3 yıl denenip ara tarımın yapıldığı yerle yapılmayan yerin arasındaki farkların karşılaştırılması gereken bi mesele

bu yıl burada çekirdekçiler iyi para kazandı benimde aklıma düştü aynı şekilde ama bu saydığım durumlar beni endişelendiriyor midyata pirince giderken eldeki bulgurdan olmak da var sonuçta
üstelik siz sıra aralarını düşürmeyi planlıyorsunuz taneden kayıp yaşarsınız bence ürünün pazar değeri düşer

makinalı biçime gelirsek bizim burada da makinalı biçmede aynı sorunlar yaşandı kimisi o kadar zarara değer diyor kimisi olmuyo çiziyo kırıyo diyo elle hasat ediyo ama zamanla makinalar buna uyarlanır en doğru sonuç alınır yeterki operatörler becerikli olsun bazı operatörler var hala arpa buğday biçerken bile büyük kayıp yaşatıyorlar çiftçiye bazısı var 4 4lük iş yapıyo yani doğru makina doğru operatörle sorunlar aşılır diye düşünüyorum

Bizim burada sulu alanlarda son yıllarda aşırı derecede cerezlik ayçiçeği ekimi çoğaldı ama bu sene havaların sıcak gitmesi ve peymanin fiyat vermemesi yüzünden çoğu üretici ya kafa kafaya çıktı yada zarar etti.

Oldum olasi aycicegine bayilirim. Eee ne cesit ekiyoruz, tohumlar kimden?
iki cesit eksek, bir uzun alaca , bir kisa tombik. Haa bizim trakyada kara duman dedikleri de var. Onu da mi tanitsak ic anadoluda :D

Bizim muhitte eken oldu. Sanırım clayson 8060 ile hasatı yapıldı. Eğer clayson biçti ise operatörü çok erbaptı. Otabanda kurutulurken görmüştüm. En büyük sıkıntısı alıcısının olmaması ve tüccarın ölü fiyat vermesi.
------
Bu yıl kabak çekirdeği de eken oldu. Tüccar borsalardaki en düşük fiyatı verip malı toplamış.
------
Biz de 6-7 yıl kadar önce havalı makina ile nohut ekmiştik. Hasatı el ile yaptık. Hiçbir yere satamadık. Hayvanlara yarma yapıp verdik. :)

Buğday ' la Ayçiçeği, gerisi oyun. :)

insertend link=topic=80671.msg957718#msg957718 date=1421266328' Alıntı:
Bizim muhitte eken oldu. Sanırım clayson 8060 ile hasatı yapıldı. Eğer clayson biçti ise operatörü çok erbaptı. Otabanda kurutulurken görmüştüm. En büyük sıkıntısı alıcısının olmaması ve tüccarın ölü fiyat vermesi.
------
Bu yıl kabak çekirdeği de eken oldu. Tüccar borsalarda ki en düşük fiyatı verip malı toplamış.
------
Biz de 6-7 yıl kadar önce havalı makina ile nohut ekmiştik. Hasatı el ile yaptık. Hiçbir yere satamadık. Hayvanlara yarma yapıp verdik. :)

Buğday ' la Ayçiçeği, gerisi oyun. :)

Hiç para etmesin yağlığa veririm. Ona da mı almadılar, hayvana veririm.

Çitletmelik çiğdem gibi malın olsun :D

[size=14pt]Çiftçilikte en fazla para kazanan mahsüller neler desek
Afyon
çekirdeksiz üzüm
sofralık ayçekirdeği
silajlık mısır
Patates derim ben
Ama üzüm bu sene batıdı
Ayçiçeği ülkemizde çoğu yerde rahat yetiştiği için üretim fazlalaştı o yüzden bu sene piyasa çöktü :)
Biçer döğerle biçme sevdalısı arkadaşlarada bi sözüm olsun
Biz bu sevdaya çok düşen gördük hepsi çoluk cocuk elinde bıçak tek tek işlediler sonunda [/size]