Bankaya Kanmayın Yeni Başlıyacaklar(Karar Alındı)

Doğrumu? Yanlışmı

• Kullanılan toplam oy
    160

Arkadaşlar Belki Soru Amaçlı Son konum veya bilmiyorum Dün konu Açtım Ziraat bankası konusu açmıştım fakat bugün ziraat bankasından yeni kredi almış,
arladaş geçen yıl almış sordum zaten ben hayvancılıgı kredi ile yapmayı düşünüyorum ve bu kişi bana Akıl beynim oldu Ve BENİM Aldıgım akıl sizede yararmı bilmiyorum :)

[size=14pt]NOT SADECE 3 Dakikanızı Ayırın Pişman Olmazssınız Okadar yorum yazacagınıza uzun yorumları vs.Okuyun teşekkür yorumu yazın :) 3 Dakika ' nı ayırmayacaksan yorumda yazma..

Bugün konuştuk 1-2 saat ama ben kısa kesicem sadece öz ve net konuşup anlamanızı sağlıyacam buugün konuştuk abi ile ben ilk önce şöyle dedim.

Abi dedim ben ziraat bankasından 70 bin tlye 10 inek 20 bin tlyede Orta çaplı çiftlik yaptırıp Esnaf kefaletten ' de 40 Bin lira çekip Traktörü yenileyip Borçları kapatıcam dedim toplam 140 bin Ödemem olucaktı Senede dedim 10 İnek şuunu bunu alıcam vsvs Dedim.araba alıcam 30 Dönüm sadece Dağda Sulak boş yerim Mevcut Yonca ekilmiyor orayada.Saat ' i5 Tlye Sulucaz bu sene dikicez İnş yazın Slaj Şuanda Saman var.Yoncayıda Para ile alırım .s Falan konuştum abicim ben sana birşey söyliyimmi. benim dediğime kulak ver ister ver ister verme ben senin kötülüğünü istemem. dedi ve konuştu;
Okumanızı Şiddetle tavsiye ediyorum

Ziraat bankası hayvan kredisi göründüğü gibi kolay olmuyor 70bine Hadi ineği aldın çiftlik 10 inek için onlar prosodörlerine karşı sen 20 bin e yaptırmassın en iyi bir 50-60 bin e Son sistem çiftlik yapacaklar süt sağım ünitelerin vs bir sürü onların olması gerek son sistem yani ayrı bi depo alanı Ayrietten gübre depolama alanı bir sürü prosodür istiyiecekler Tamam hadi bunları geçtim sen bana 0 faizli 7 sene kredi dedin Faizi geçtim tamam hipotek yok dedin kim dedi ise yalan konuşmuşlar 150 bin civarı fiyat tutarsa 20- bin evrak masrafları falan filan normelde faizde koyuyolar 170 bin tutuyor 150den Hesab edersek En az 15 dönüm bağ İpotek yani 300-350 bin tl lik Hipotek isterler Ayriyetten Okadar gelir? Diyecek Arazi gelirlerin neler Önceden kredi çektinmi bin bir çeşit Prosodürleri çok farklı ha diyip olmaz hipotekleri verinmi 1 tanede sağlam kefil(banka müşterisi ise)daha kolay olur kefil şartlartı Ümitlendirmek digil yani bunları gen 170 bin Oraya 40-50 200 BİN TL Borç a gireceksin 10 inek için Değermi? Süt ara yerde 2 bin tlye sütçü 1.150tl ye alıyor şimdi senin yapacagın olay ne biliyormusun sen esnafsın abicim bak ben senin kötülüğünü istemem fakat 10 inek sana 4 bin net gelirden hesab etsek gelirini 40bin bırakır hepsi yıllık diğer doğan 10 ineğe bakabilcekmisin? veya satıcakmısın napıcaksın belkide batacaksın 200bin tl borç a girip senin gelirin yıllık 20bin tl gelirin var hepsini bağışlasan 5 yılda 100 eder çünkü ziraat bank 2 yıl ödemesiz 5 sene oluyor oda ee senin 20 bin de inekden ? Kesicez sana gelir tekrar kazandıgın 20 bin olacak belki mahsül kötü onu alamayacaksın ineklerin tüm parasını bağışlıcan belki oda yok ziraat bank senin hipotekleri gümletecek.Senin yapacagın tek birşey var. sen bazı şeyleri hesab edememişssin 100 kazanır 30 u masraf 70 kalır diyorsun bu kadar basitti diğilmi yoksa herkes bağıcılık yapmaz simit satmaz esnaf olmaz hayvancı olurdu.Bak köyde sütler 2 bin tlye satılıyor kaç kişi alıyor çok alan yok okadar adam marketten 1.99 a süt alıp geliyor arada süt nerdeyse heryerde 2 bin tl ara yerlerde adam kaynatmaz hazır alır ısıtır içer.Şimdi şöle birşey var

Bağ ' ın fiyatı kaç para dönümü 25 bin tl 5 dönüm bağ 150 BİN TL para bu bağ sana yıllık 10 bin tl para bırakır bazen 7 bazen 8 10 üzerinden dersek 4 bin i masraf 6 BİN TL Sana yıllık para veriyor mantıklımı sence hayır digil Adamın anadan babadan kalma 100 150 dönüm bağı var adamın bankada duran parası bi işe yaramıo adam 200-300 bin mahsül kaldırıo yapacak birşey yok 5-10 dönüm her sen bağ alıyor Adam para kazanamasından digil Zevk ' ine alıyor bunuda senin olaya benzettik sen şuan 150 bin çekip 5 dönüm bağ alırmısın? Hayır almazssan çünkü sana 6 bintl Kaar bırakcakda mantıklı digil.bunlar

Şimdi gelelim Hayvana Senin yapacagın sen şuan esnafsın Çay dağıtıyorsun sen napıcaksın biliyormusun Esnaf odasına üye olup Vergi çıkartıcan Ev ' i hipotek verceksin ve tek olayla haraktet edeceksin Sen hayvancılık fazla bilmiyorsun yıllardır yapmadın tekrar ordan burdan öğrendin benden senden ama olmaz Borcum var diyorsun ev ' in eksikleri var diyorsun araba yok diyorsun şöyle hesab ediyorum
10 Bin tl Borç için çekersin
15 bin TL Traktör+Ekipman ı alırsın
15 Bin tl ye Kendine göre Saya çiftliğini yaparsın(Tuğla ile son son sistem olmasına gerek yok Üstüne Saç yaparsın sağlam yaparsın Olur fazla masraf etme)
demileri hurdacıdan al derim..dedi
Tam süt verimine başlamadann tohumlanan yenice tohumlanmış düve al derim 16 -18 aylık olabilir şunuda dikkat etmen gerek tohumlama ve buzağı verme ayları dikket et ne zaman doğacayı çok sıcak veya çok don olan aylara getirme nisan-mayıs ayları çok uygun onlara dikkat et 2-3 ay sonra al mesela .
15 BİN TL Yi Araba al Ev ihtiyaçlarını Vs Falan al İlkden Reno bir toros uzun araç al çok faydalı olucak modelli alma yavaş yavaş mekle .düven hastlanır katar bagaja basarsın merkeze.sonuçta üstü kapalı sıcak tutacak aynı diğilmi yarışma kimseyle 4-5 sene sonra son model alırısn belki de Ben önermem almanı ama sen bilirsin gene.

Aldıgın düveler senin çiftliğine suyuna huyuna alışssınki 5 ay sonra iyi bir süt verimi ve alışmış olsun rahat olursun daha faydalı olur gelelim senin yıllık vetya aylık net cirona sen bir ineğe 30kg süt verimi dersen olmaz laktosyan 4 ton alırsın bleki iyi bir sütle ama 25 KG Bir inekten hesab edelim sana 5 inek 100 kg verir 25 Kg 1.500den Köye sat ergün düzenli 75 KG Da sütçüye dök 1.150Tlden 9ay sağım yapsan 23.5 bin tl 9.5 ay diyelim 25 Bin düz hesab diyelim ona
Yıllık gelirin 25bin lira 25kg 1.5dan satarsan 10 bin tl yılda gelirin ordan olur.Yonca masrafına 5 bin sayalım 5 binde mazot gitsin su gitsin Sana 25 bin tl net gelir en iyi bakımla kalıcaktır buzağı hariç eğer sütçüde 1500 olursa süt herggün oraya ver ara yerede 2 bin tl yap alan alsın Kdv+Pirimleri saymıyorum 5 Adet yavrusu doğacak alalhın izni ile Onlarıda satma büyüt al 10 inek 2 senede sonra 2-3 sene sonra 10-15 inek olucak belkide.25 bin TL 5 İnekten net kar yaparsın Hazır besleme ile ama en iyi bakım olursa.Hadi onu geçtim.Yemleride abicim var ya Bağların yanına yonca ek Zaten slaj ve samanlık yerein var onlar tamam yonca içinde 5 dönüm yer kirala yada kendi bağların etrafına dök 300mm bağın var kaz orayı yonca yap yap yani kesif yem ot çöp al Bak benim sana şunu diyeyim Saman ekme derim hazır al çok ucuza 0.300e satıyor doğudan geliyor ondan alırsın daha iyi hazırı ucuza gelir araştırrız bunlarıda dedi.

Arabayı traktörü hemen alma ilgi çekersin toros arabayı hemen alma 1-2 ay geçsin satabilirsen alıştırarsan milleti 1.500e dolar müşterin günlük 100kg süt satarsın 1.500den 150tl aylık 4.500 tlye gelir çok iyi kaar edersi böle yaparsan.işte demek istediklerim bunlar Emekle emekle sonra yürürsün 2-3 seneye borcunu kapatrısın sonrasında ise 3-4 seneye 20 inek olur çogu dana buzağı olur süt vermeye başlayanlar olur artık iyi bi kaar yapabileceksen ki derim işini büyüt ozamana kadar biriktirebildiğni kadar parayı biriktir hemde.kredi destek gene esnafdan çeker 5dönüm boş yerin mevcut orayı beshaneyi çiftliği kurarsın artık iyi bir çiftlik ben istemyroum uğraşmam dersenki beni son sistem evimi geçindirsin çok zengin etmesin dersen evde ki yerine alabildiğin kadar arahat şekilde ineklerin dursun diğerlerini sat ve devam edersin 15 inekde kal derim.

DEMEK İSTEDEĞİM 2-3 seneye aynı oranda başlıcan ben senin kötülüğnü istemem 5 inekle 2-3 sene sonra 15-20 adet olucak doğarsa hepsi.Sigortalarını kesinlikle yaptır ne olursa olsun Dedi ve O Gecede karar verdim. Kredini nisanda ÇEK DEDİ . 6 Ayda ödemen olur mahsül kaldırırsın ordan burdan zaaten topluon biriktir ekim ayında 20 bin tl Kapatırsın 1 sene rahatlarsın Benim demek istediklerim bunlar kim ne derse desin inanma abicim İlk önce yap yerini ekini ek sonra depona koy en son inekler.tamam 2 kişi ile git bak xxx-xx abin lerle git baban gelir zaten gidin alıp gelin tamam.

DEDİ VE KARAR VERDİM EN İYİSİ BÖYLE DAHA ÇOK KONUŞTUK BUNLAR ÖZETİ BELKİ SİZEDE YARDIMCI OLUR.[/size]

Ynt: Bankaya Kanmayın Yeni Başlıyacaklar(Karar Alındı)

Aklın yolu birdir. Heyecanını ve azmini kaybetmeden, mümkün olduğunca krediden uzak bir şekilde işe başla ve zamanla işini büyüt. Hayvancılıktan para kazanılmaz diyenlere fazla aldırma. Doğru yaparsan her zaman para kazanırsın. Başarılar.

Not: Hipotek değil, İpotek olucak

Guney46 link=topic=80700.msg957695#msg957695 date=1421263467' Alıntı:
Aklın yolu birdir. Heyecanını ve azmini kaybetmeden, mümkün olduğunca krediden uzak bir şekilde işe başla ve zamanla işini büyüt. Hayvancılıktan para kazanılmaz diyenlere fazla aldırma. Doğru yaparsan her zaman para kazanırsın. Başarılar.

Okuyun hocam bi kere :) benim yıllık gelirimi krediye yatırcam inekden kazandıgımı vermiyecem Sadece masrafı olucak kalanı kaar.Kredisiz mümkün digil uygun vade uygun faiz :) esnaf kefalet

:) len fevzi .. kaç gündür herkes aynını söylüyor zaten sana .. ama bence yap bu işi 10 inek 10 inektir .. yapabilirim diyosan kendine güveniyosan yaparsın .. öyle cok beklenti içinde olma 10 inekle 70 bin falan kazanılmaz .. ama 15-20 kalır senede düzgün yaparsan herşey yolunda giderse .. ziraatbankasıda bu kadar zorlaştırmışsa kim çekecek bu krediyi .. esnaf kefaletten al .. yada normal kredi al .. ona bile 4 yıl vade yapıyorlar artık .. şu anda zaten hayvan alınacak gibi değil haziran temmuzu beklersin .. alıyom ediyom diyene kadar üzümünüde kaldırırsın .. kesin yapacaksan şimdiden yem bitkilerini ne ekeceksin kafanda planını yap ona göre hareket et .. önce yemini koy damına sonra gerine gerine hayvan bakarsın

Yaptığınız hesapta ki KDV+Prim kısmındaki kdv yi anlamadım. Bu kdv katma değer vergisi ise, bunu kimse ödemez size. Siz ödersiniz Onu.
----
Bizim işletmede çıkan sütün sadece %20-25 kadarı kar kalır. Düz hesap yaparsak laktasyon süresince 5000 litre süt sağarsak bunun 1000 litresi kar kalır. 1000 Litre 1150 tl yapıyor. Kooperatife, mera fonuna oraya buraya kesintiler yapılır, net 1100 kadar kalır. 10 hayvandan 11000 tl kalır. 12 ayda bir buzağı alamazsın. Karın daha da düşer.
----

Köyde ki birçok üreticiye göre ineğin, sadece b*ku kar kalıyor. :)

bantun111 link=topic=80700.msg957701#msg957701 date=1421264319' Alıntı:
Okuyun hocam bi kere :) benim yıllık gelirimi krediye yatırcam inekden kazandıgımı vermiyecem Sadece masrafı olucak kalanı kaar.Kredisiz mümkün digil uygun vade uygun faiz :) esnaf kefalet

' Kredi alma ' demiyorum zaten, ' mümkün olduğunca ' uzak dur diyorum.

Dosya masrafsız ve %1 ' in altında olmadıkça hayatta kredi kullanmam!

3 Sene önce araba aldım, arabanın %70 ' ini peşin ödedim, %30 kısmını dosya masrafsız %0,79 faiz ile aldım. 12 ay ödedim, o 12 ay bitmek bilmedi. Bir de 18 ay düşünüyordum, bir daha hayatta almam dedim, almamaya da kararlıyım. Para biriktiririm 1 sene geç alırım, ama bankaya para ödemem.

Sen elbette yatırım yapacak, bu parayla iş kuracak ve oradan kazanacaklarınla banka borcunu ödeyeceksin. En azından senin düşüncen bu yönde.

Ama bak, bende sana bir ağabey tavsiyesi, altından kalkamayacağın işe girişme, hele ipotek cart curt varsa işin ucunda. Yani banka kredisi kullanacaksan çok çok az bir miktar kullan, Allah korusun bu işin riskleri çok. Bunun buzağı atması var, bunun mastitisi var, bunun salgın hastalığı var.

Sigorta diyeceksin, sigorta sana ineğin parasını öder, biraz süt parası belki öder belki ödemez, ama banka borcunu ödemez. Sen ineklerin parasını alırsın, gider yeni inek alırsın yine doğum yapmalarını beklersin vs.

Banka kredisi kullanacaksan %20-%10 kullan daha fazla değil. O da sıkışık zamanında. Onun dışında elinde varsa gir bu işe. Bak ben 5 senedir bu iş için para biriktiriyorum, kredi kullanma imkanım çok rahat var, ama kullanmıyorum.

Adımlarını yavaş at, sağlam at, uzun ömürlü olur işin.

DeHLiZ link=topic=80700.msg957935#msg957935 date=1421315648' Alıntı:

3 Sene önce araba aldım, arabanın %70 ' ini peşin ödedim, %30 kısmını dosya masrafsız %0,79 faiz ile aldım. 12 ay ödedim, o 12 ay bitmek bilmedi. Bir de 18 ay düşünüyordum, bir daha hayatta almam dedim, almamaya da kararlıyım. Para biriktiririm 1 sene geç alırım, ama bankaya para ödemem.

Sen elbette yatırım yapacak, bu parayla iş kuracak ve oradan kazanacaklarınla banka borcunu ödeyeceksin. En azından senin düşüncen bu yönde.

Ama bak, bende sana bir ağabey tavsiyesi, altından kalkamayacağın işe girişme, hele ipotek cart curt varsa işin ucunda. Yani banka kredisi kullanacaksan çok çok az bir miktar kullan, Allah korusun bu işin riskleri çok. Bunun buzağı atması var, bunun mastitisi var, bunun salgın hastalığı var.

Sigorta diyeceksin, sigorta sana ineğin parasını öder, biraz süt parası belki öder belki ödemez, ama banka borcunu ödemez. Sen ineklerin parasını alırsın, gider yeni inek alırsın yine doğum yapmalarını beklersin vs.

Banka kredisi kullanacaksan %20-%10 kullan daha fazla değil. O da sıkışık zamanında. Onun dışında elinde varsa gir bu işe. Bak ben 5 senedir bu iş için para biriktiriyorum, kredi kullanma imkanım çok rahat var, ama kullanmıyorum.

Cok haklisin abi risk her zaman var benim en buyuk ornegim amcam. 2005te ufak ufak basladi sonra kredi ile hayvan sayisini 20ye cikardi basta iyiydi ama suan cok kotu durumda bunlarin sebebide aksilikler.hem hayvanlari hem buzaglari oldu. Suan 15 tane kadar kaldi buda o borcu odemiyo sadece faizini odeyebiliyo.kucuklugumden beri tarimi hayvanciligi severim eger ilerde bu isi yaparsam mumkun oldugunca kredi kullanmamaya calisirim.kisacasi iyi dusunun tasinin amcamda hayvanlari pahali almisti bekleyin en ucuz ne zaman bulursaniz o zaman alin.

Kredi, borçlanma zaten zenginler için iyi bir şeydir. Borç gösterip vergiden düşerler.

Bizim gibi insanların ise kredi ile iş kurması kendi kuyusunu kazmaktan farksız. Cebinizde, alacağınız kredinin en az 2-3 katı para yoksa kredi almak büyük risktir. En iyisi mevcut imkanlarınızla ve muhasebesini iyi yaparak ufaktan başlayıp yavaş yavaş büyümektir.

Hayvancılık yapıyorum diyenlerin çoğu tek bir şeye odaklanmış. Örnek verecek olursam sadece büyükbaşla uğraşmak yerine ilave olarak arıcılık, tavukçuluk ve hatta imkan varsa küçükbaş da yapılabilir. Hatta alabalık bile yetiştirebilirsin. Ya da işte tarımla, farklı meslekle de uğraşabilirsin. Hayvancılık riskli bir iş olduğu için riski dağıtmak çok önemli.

DeHLiZ link=topic=80700.msg957935#msg957935 date=1421315648' Alıntı:

insertend link=topic=80700.msg957763#msg957763 date=1421271195' Alıntı:
Yaptığınız hesapta ki KDV+Prim kısmındaki kdv yi anlamadım. Bu kdv katma değer vergisi ise, bunu kimse ödemez size. Siz ödersiniz Onu.
----
Bizim işletmede çıkan sütün sadece %20-25 kadarı kar kalır. Düz hesap yaparsak laktasyon süresince 5000 litre süt sağarsak bunun 1000 litresi kar kalır. 1000 Litre 1150 tl yapıyor. Kooperatife, mera fonuna oraya buraya kesintiler yapılır, net 1100 kadar kalır. 10 hayvandan 11000 tl kalır. 12 ayda bir buzağı alamazsın. Karın daha da düşer.
----

Köyde ki birçok üreticiye göre ineğin, sadece b*ku kar kalıyor. :)

Ali SARAÇ link=topic=80700.msg957728#msg957728 date=1421267860' Alıntı:
:) len fevzi .. kaç gündür herkes aynını söylüyor zaten sana .. ama bence yap bu işi 10 inek 10 inektir .. yapabilirim diyosan kendine güveniyosan yaparsın .. öyle cok beklenti içinde olma 10 inekle 70 bin falan kazanılmaz .. ama 15-20 kalır senede düzgün yaparsan herşey yolunda giderse .. ziraatbankasıda bu kadar zorlaştırmışsa kim çekecek bu krediyi .. esnaf kefaletten al .. yada normal kredi al .. ona bile 4 yıl vade yapıyorlar artık .. şu anda zaten hayvan alınacak gibi değil haziran temmuzu beklersin .. alıyom ediyom diyene kadar üzümünüde kaldırırsın .. kesin yapacaksan şimdiden yem bitkilerini ne ekeceksin kafanda planını yap ona göre hareket et .. önce yemini koy damına sonra gerine gerine hayvan bakarsın

Guney46 link=topic=80700.msg957695#msg957695 date=1421263467' Alıntı:

ELPRESACANARİO link=topic=80700.msg958076#msg958076 date=1421339859' Alıntı:
Kredi, borçlanma zaten zenginler için iyi bir şeydir. Borç gösterip vergiden düşerler.

Bizim gibi insanların ise kredi ile iş kurması kendi kuyusunu kazmaktan farksız. Cebinizde, alacağınız kredinin en az 2-3 katı para yoksa kredi almak büyük risktir. En iyisi mevcut imkanlarınızla ve muhasebesini iyi yaparak ufaktan başlayıp yavaş yavaş büyümektir.

Hayvancılık yapıyorum diyenlerin çoğu tek bir şeye odaklanmış. Örnek verecek olursam sadece büyükbaşla uğraşmak yerine ilave olarak arıcılık, tavukçuluk ve hatta imkan varsa küçükbaş da yapılabilir. Hatta alabalık bile yetiştirebilirsin. Ya da işte tarımla, farklı meslekle de uğraşabilirsin. Hayvancılık riskli bir iş olduğu için riski dağıtmak çok önemli.

Millet TRİLYONLARI Ypıyor da batmıyor adamın sadece 30 dönüm bağ ı var TRİLYONLARLA OYNUYOR İŞLETME 100 İNEK VS BİZ 5 ADET İNEK DİYORUZ 10 İNEK DİYORUZ MAX abiye dedim başka şekilde alamam buda bana bu yolları gösterdi eğer krediyi çekeceksen...Başladı işte böle konusmaya.

BEN 80 BİN TL İLE Kreidi çekerek yıllık 20 bin gelirle kredimi yatırsam inekdende kaar yapamazmıyız :)