İlaç Bayii Hesaplarını Kapattık Sizce Fiyatlar Nasıl??

Ynt: İlaç Bayii Hesaplarını Kapattık Sizce Fiyatlar Nasıl??

ofas link=topic=80726.msg1045403#msg1045403 date=1450132261' Alıntı:
.
MAP +5 tl ye aldım
Bitkisel menşeili humik asit -35 tl ye aldım
Signum gramajı hatırlayamadım ama hacim olarak 1 lt kutu içerisinde idi ben geçen sene 80tl almıştım.
Yapıştırıcı yayıcı kullanmıyorum ama bana pahalı geldi. Sera için bir şey diyemeyeceğim ama taarla bitkilerinde yayıcı özelliği aramazsak en ucuzu toz şeker :)

Velhasıl-ı kelam yanlış meslek seçmişiz ;)

Abi MAP 100 TL çok iyi almışsın 120 ' den aşağı adam akıllı bişey bulmak nerdeyse imkansız buralarda :)
Hümik asit için bişey demeyeceğim farklı bi sektör :D
Signum benim kullandığımda öyle idi
Yayıcı-yapıştırıcının 10 liralık olanı da var 50 lira olanı da bu çam reçinesi bazlı bir yayıcı-yapıştırıcıdan çok daha öte Aspirin gibi her derde deva Vaporgard :D
Toz şekerde çok iyi iş yapıyor en azından yapıştırıyor hem ucuz hem organik :)

kubilay07 link=topic=80726.msg1045413#msg1045413 date=1450133623' Alıntı:
Abi MAP 100 TL çok iyi almışsın 120 ' den aşağı adam akıllı bişey bulmak nerdeyse imkansız buralarda :)
Hümik asit için bişey demeyeceğim farklı bi sektör :D
Signum benim kullandığımda öyle idi
Yayıcı-yapıştırıcının 10 liralık olanı da var 50 lira olanı da bu çam reçinesi bazlı bir yayıcı-yapıştırıcıdan çok daha öte Aspirin gibi her derde deva Vaporgard :D
Toz şekerde çok iyi iş yapıyor en azından yapıştırıyor hem ucuz hem organik :)

Fiyatları birazda arz-talep etkiliyor.
Antalya- Eskişehir yada sera-tarla kıyasında yinede ortak yön varmış. Ama bu kadar işte diğerleri için durum fransız ' deniz, şiş kebap çok güzel yine gelecek ben '

ofas link=topic=80726.msg1045418#msg1045418 date=1450134068' Alıntı:
Fiyatları birazda arz-talep etkiliyor.
Antalya- Eskişehir yada sera-tarla kıyasında yinede ortak yön varmış. Ama bu kadar işte diğerleri için durum fransız ' deniz, şiş kebap çok güzel yine gelecek ben '

Arz-talep olayına katılıyorum zira bayiye 80 liraya gelen gübre çok satılan bir yerde 180 lira iken daha az satılan bir yerde 140 lira çok satıp sürümden kazanan yerde ise 130 lira kazanç heryerdekorkunç boyutta 15 kg gübreyi bu fiyatlara sattıran ise isim-marka değeri ve kalitesi
Ben 5 dekara yere alıp kullanmaya korkuyorum değilki bunu tarlada kullanmak :eek:

kubilay07 link=topic=80726.msg1045420#msg1045420 date=1450134344' Alıntı:
Arz-talep olayına katılıyorum zira bayiye 80 liraya gelen gübre çok satılan bir yerde 180 lira iken daha az satılan bir yerde 140 lira çok satıp sürümden kazanan yerde ise 130 lira kazanç heryerdekorkunç boyutta 15 kg gübreyi bu fiyatlara sattıran ise isim-marka değeri ve kalitesi
Ben 5 dekara yere alıp kullanmaya korkuyorum değilki bunu tarlada kullanmak :eek:
Eşim bir ara Manisada görev yaptı. Arada gübre fiyatlarına bakıyordum. Rakamları hesap makinesi yardımı ile ' kendi dilime ' çeviriyordum. Hayatımda ilk kez ( 30 yaşımda ) gübrenin ton hesabına göre değil çuval hesabına göre hazırlanmış fiyat listesi gördüm :)

ofas link=topic=80726.msg1045422#msg1045422 date=1450134908' Alıntı:
Eşim bir ara Manisada görev yaptı. Arada gübre fiyatlarına bakıyordum. Rakamları hesap makinesi yardımı ile ' kendi dilime ' çeviriyordum. Hayatımda ilk kez ( 30 yaşımda ) gübrenin ton hesabına göre değil çuval hesabına göre hazırlanmış fiyat listesi gördüm :)

:) ben ton hesabıyla gübre satıldığını siteye üye olunca öğrenmiştim normaldir. :)

Arkadaşlar sitemiz bir fima ile anlaşma yapsa mesela buğdayda axial litre si 60 ila 75 tl arasında idi geçen yıl burada sipariş alınsa toptan daha ucuza alma şansımız olmazmı? En çok kullanılanlar; axial,lancolet, interwix,Süne pas. Bunlar ile ilgili.bir çalışma olmazmı.???

iskender link=topic=80726.msg1045570#msg1045570 date=1450192584' Alıntı:
Arkadaşlar sitemiz bir fima ile anlaşma yapsa mesela buğdayda axial litre si 60 ila 75 tl arasında idi geçen yıl burada sipariş alınsa toptan daha ucuza alma şansımız olmazmı? En çok kullanılanlar; axial,lancolet, interwix,Süne pas. Bunlar ile ilgili.bir çalışma olmazmı.???

Abi ilaç konusunda toplu anlaşma biraz zor zira bayiler dışında alınacak bir yer yok zaten bu işin toptanciligini yapan firmalarda bayi dışında şahıslara ilaç satışı yapmıyor kanunen yasak diye biliyorum.
Ancak bir bayii ile anlaşılırsa olur o iş araştırmak lazım

Cevap: Ynt: İlaç Bayii Hesaplarını Kapattık Sizce Fiyatlar Nasıl??

Faydalı Böcekleri "Koppert"ten Aldık Burada Ofisleri Var Biber İçin Dekar Maliyeti 900 TL Onların Sayesinde Kırmızı Örümcek,Beyaz Sinek,Çiçek Tripsleri İle Mücadele Yapmıyoruz Sadece Yeşilkurt İçin Mücadele Yapıyoruz Onun İçinde Senede 1 Uygulama Yetiyor Yanı Zirai İlaç Kullanmıyoruz.

Yeşil kurt için verdiğiniz ilaç faydalı böceği öldürmüyor mu.

Hemşerim bu sene nasıl gidişat ne durumda maliyetler. Domates bana bu sene illallah getirtmeye başlattı. 7 dönüm de aşağı yukarı gübre ilaç maliyeti 5000 lirayı geçti

5 dekar biberde 4-5 bin civarı olmuştur benimde
Domateste maliyet yüksek bi 5-6 bin lira daha olur o :)

Yeşil kurt için verdiğiniz ilaç faydalı böceği öldürmüyor mu.

Abi Altacor diye bir ilaç var öldürmüyor böceği fiyatı diğerine göre 2 kat :)

5 dekar biberde 4-5 bin civarı olmuştur benimde
Domateste maliyet yüksek bi 5-6 bin lira daha olur o :)

Abi Altacor diye bir ilaç var öldürmüyor böceği fiyatı diğerine göre 2 kat :)
Aynen hemşerim bende öyle düşünüyorum. Maşallah bu şekilde gübre ilaç fiyatları artmaya devam ederse çok sıkıntı çekeriz bence.
Bizde biyolojik mücadeleyle uğraşıyoruz 3 yıldır.
Biyolojik mücadelenin yaygınlaşmasına seviniyorum ben. [emoji6]

Bu islerde bnm gozmde isi ne kdr detaylandirirsan o kdr zarar edersn ornegn bizm yazlik yerde 1 donm yere bin lira gitmemistr (acik arazilerde oldu icn kapaliyi tam kestrmk mumkn degil) 4 500 lira verdm asili toryy diktim tanesi 2 liradan dahada dikmem bu yil kinali panda yapacagim duz tanesi 50 60 kurus fide maliyetinde düsurcem o zmn bnm donume maliyetm 3 bini kesinlikle gecmez 18 20 bin para alirim demem o ki bu islerde bana gore bu ne faydali bocek bu ne zararli bocek bu ne ari (yazlik yerde ariya ne gerek var) bu ne su ilac bu ilac o gubre bu organik derkn 7 binlere cikiyor donume maliyet kazanmk isterken zarar ediyorz

Aynen hemşerim bende öyle düşünüyorum. Maşallah bu şekilde gübre ilaç fiyatları artmaya devam ederse çok sıkıntı çekeriz bence.
Bizde biyolojik mücadeleyle uğraşıyoruz 3 yıldır.
Biyolojik mücadelenin yaygınlaşmasına seviniyorum ben. [emoji6]

Domateste maliyeti arttıran gübre çünkü domates tuzluluğu seviyor sulama suyunuzda tatlıysa o tuzluluğu yakalamak için gübreyi arttırdıkça arttırıyoruz haliyle maliyeti katlıyor...
Biyolojik işi bu yıl çuvalladı dekara 800 lira böcek parası ödedim bi o kadarlıkta biyolojik insektisit ilacı kullandık yinede iyi bir yöntem yaygınlaşmalı...
Fiyatların düşeceğini düşünmüyorum

Bu islerde bnm gozmde isi ne kdr detaylandirirsan o kdr zarar edersn ornegn bizm yazlik yerde 1 donm yere bin lira gitmemistr (acik arazilerde oldu icn kapaliyi tam kestrmk mumkn degil) 4 500 lira verdm asili toryy diktim tanesi 2 liradan dahada dikmem bu yil kinali panda yapacagim duz tanesi 50 60 kurus fide maliyetinde düsurcem o zmn bnm donume maliyetm 3 bini kesinlikle gecmez 18 20 bin para alirim demem o ki bu islerde bana gore bu ne faydali bocek bu ne zararli bocek bu ne ari (yazlik yerde ariya ne gerek var) bu ne su ilac bu ilac o gubre bu organik derkn 7 binlere cikiyor donume maliyet kazanmk isterken zarar ediyorz

Gel 50 yıldır seracılık yapılan toprakta yetiştir dönüme 3 milyar masrafla olmuyor agam yetişmiyor buralarda
Sen alışmamışsın abes geliyor sana
Arı konusunda da bi farklı iş var orda biz arı koymadık mı tutmuyor çiçek sen arısız tutum yaptırıyon...

Allah kolaylik versin,iş baya masrafli ve emek istiyor...

Saolasın Abi.
İş masraflı ve emekli sevdikten sonra Dünyalar bizim sevmedikten sonra koy kaç :)

50 yil ayni toprakta seracilik mi yapilir kanki zaten o bastan faul burdaki yarim donm serayi 15 yildr ekiyorz ilk firsatta topragi bosaltm yeni toprak doldurcam bnm demem her yap denileni yapilirsada isin icinden cikilmz donume 800 lira bocek parasi dion 4 donm yerde 3200 lira para yapar boceklerden fayda saglamn icin donume en az bin lira (böcekten dolayi) kar etcen ki yapasin
Bizim buralar geri o islerde bizler bortu bocek pek bilmeyz ole cok masraf etmeyiz ha bu iyi bildimzden degil seracilikta geriden geldimiz icin

50 yil ayni toprakta seracilik mi yapilir kanki zaten o bastan faul burdaki yarim donm serayi 15 yildr ekiyorz ilk firsatta topragi bosaltm yeni toprak doldurcam bnm demem her yap denileni yapilirsada isin icinden cikilmz donume 800 lira bocek parasi dion 4 donm yerde 3200 lira para yapar boceklerden fayda saglamn icin donume en az bin lira (böcekten dolayi) kar etcen ki yapasin
Bizim buralar geri o islerde bizler bortu bocek pek bilmeyz ole cok masraf etmeyiz ha bu iyi bildimzden degil seracilikta geriden geldimiz icin

Bunun toprağı nasıl değişecek? içinde kepçe ekskavatör nasıl çalışacak? :D :D
Serada toprak devri kapanalı yıllar oluyor toprak değiştirilmez ya ıslah edilir yada topraksız tarıma geçilir ;)

Resimler ve ekler

• 11112.jpg
    11112.jpg
    204.6 KB · Görüntüleme: 60
Bunlara gore ufak 1 tonlk 800 kiloluk bile ekskavatör var her turlu bosaltilir o topraksz tarima bnm gecmeme daha en az 30 yil var knk

1 dönüm serayı o küçücük kepçesiyle en az 50 cm boşaltmanın maliyeti nasıl olur bilemiyorum
kiralayarak bu işi yapmaktansa traktör arkası mini kazıcı alıp kendin çalışmak daha az maliyetli olur gibi
1000metrekare yerde 500metreküp harfiyat çıkar yerine koyacağın 500 metreküp taze toprağı bulmakta baya zorlu olacaktır
çünkü canlı olmayan toprak koymanın bir getirisi olmayacağı için koyulması gereken toprakta yine üstten alınmış canlı toprak olması lazım bence

bu kadar masrafı kaç yılda kurtaracaksın birde onu düşünmek lazım
toprağı iyi korumak çok önemli

eskilerin söylediği bir laf var
en iyi yatırım tarla almaktır erimez çürümez diye

günümüzde ne kadar yanlış olduğu ortaya çıkıyor
toprak canlı bir varlıktır korumazsak bozulur erozyona uğrar sağlığını yitirir çoraklaşır

1 dönüm serayı o küçücük kepçesiyle en az 50 cm boşaltmanın maliyeti nasıl olur bilemiyorum
kiralayarak bu işi yapmaktansa traktör arkası mini kazıcı alıp kendin çalışmak daha az maliyetli olur gibi
1000metrekare yerde 500metreküp harfiyat çıkar yerine koyacağın 500 metreküp taze toprağı bulmakta baya zorlu olacaktır
çünkü canlı olmayan toprak koymanın bir getirisi olmayacağı için koyulması gereken toprakta yine üstten alınmış canlı toprak olması lazım bence

bu kadar masrafı kaç yılda kurtaracaksın birde onu düşünmek lazım
toprağı iyi korumak çok önemli

eskilerin söylediği bir laf var
en iyi yatırım tarla almaktır erimez çürümez diye

günümüzde ne kadar yanlış olduğu ortaya çıkıyor
toprak canlı bir varlıktır korumazsak bozulur erozyona uğrar sağlığını yitirir çoraklaşır
50 cm bosaltirsan o is bitmz abi ya kazacaksn alttaki taze topragi cikacak yada 20 cm bosaltacaksn ytrli olur dusuncesindeyim maliyet olur ama bi toprak 50 yil serada hizmet etmz insana