Patates Söküm Makinesi Tercihi - Anket

Siz hangi tip patates sökme makinasını alırdınız?

• Kullanılan toplam oy
    202

Arkadaşlar yeni bir patates söküm makinesi almak istiyorum fakat piyasada çok çeşitli tipleri var. Acaba hangi tipi hem sağlam hem temiz iş yapıyor?
Paletlisi mi, eleklisi mi, bandlısı mı?

Ynt: Patates söküm makinesi

ben ekim makinasını aldım. demsan tarımın süper otomatik kendinden ilaçlamalı 2 sıralısından. dediğin gibi söküm makinesi işi biraz karışık.
tecrübeli arkadaşların yardımıyla onu da hallederiz artık :)

banada lâzım onun için uzun araştırmalar yaptım.
1. eger ekim makinası ile ekmiyorsanız söküm makinası randuman vermez.
tek başına söküm makinası kör bıçağı koca öküzün boynuna dayamak gibi bişey.
ekim makinasının ekerek ardında bıraktığı kanallarla hemsu verilir hemde yukseltilerin içinde büyüyen patatesi.
söküm makinasıyla kolayca sökersiniz.

ever anlatmaya çalıştığım olay bu (resim alıntıdır)
ve araştırmalar sonucu piyasada isim yapan bir iki marka ise öztelefoncular,demsan
bu üreticilerin söküm makinalarına uygun ekim makinaları mevcut

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=80732.msg958523#msg958523 date=1421421028' Alıntı:
banada lâzım onun için uzun araştırmalar yaptım.
1. eger ekim makinası ile ekmiyorsanız söküm makinası randuman vermez.
tek başına söküm makinası kör bıçağı koca öküzün boynuna dayamak gibi bişey.
ekim makinasının ekerek ardında bıraktığı kanallarla hemsu verilir hemde yukseltilerin içinde büyüyen patatesi.
söküm makinasıyla kolayca sökersiniz.

ever anlatmaya çalıştığım olay bu (resim alıntıdır)
ve araştırmalar sonucu piyasada isim yapan bir iki marka ise öztelefoncular,demsan
bu üreticilerin söküm makinalarına uygun ekim makinaları mevcut

Abi bu makina bu kadar söktükten sonra 2 tane bantla arabaya atılanıda yapılır bence yanlış mı düşünüyorum benim ki kör göze parmak da olabilir hiç anlamam patates işinden :( ama ekilecek yer kaldı biraz oraya patates ekelim diyor babam o sebeble konu ilgimi çekti :)

Abilerim benim fikrimi sorarsanız patatesle uğraşan biri olarak Demsanı önererim hem güzel güzel makina yapıyorlar hem sağlam yapıyorlar.
Ertuğrulun remorka yükleyen makinası ise bence is gören bi makına değil çünkü onunda 6-7 kişi üzerinde duryor seçiyor başlarda zor dönülüyor falan belki büyük arazısi olanlar çok değilde uzun arazisi olanlar kullanabilir.

MuRaT cAn link=topic=80732.msg958612#msg958612 date=1421429173' Alıntı:
Abilerim benim fikrimi sorarsanız patatesle uğraşan biri olarak Demsanı önererim hem güzel güzel makina yapıyorlar hem sağlam yapıyorlar.
Ertuğrulun remorka yükleyen makinası ise bence is gören bi makına değil çünkü onunda 6-7 kişi üzerinde duryor seçiyor başlarda zor dönülüyor falan belki büyük arazısi olanlar çok değilde uzun arazisi olanlar kullanabilir.

Olur mu canım oyle şey yastık başını geniş yapıp önce yastık başını sökeceksin sonra dönersin ordan istediğin gibi üstünde 6-7 kişi duruyorda söküp yere yığanı çuvallamak için kaç kişi çalışıyor? onu traktorun romorkuna yükleyip götürüp yine bant ile depoya yıkacaksın sonra alan adama göre ister 10 kiloluk çuvala doldursun ister 500 kiloluk :) 500 kiloluk çuvala doldurursa eğer kamyona kepçe ile yüklenir kamyondan forklift ile iner bu akdar basit küçük çuvalın işciliği daha zor çuvallamada şu basit mantıkla olabilir https://www.youtube.com/watch?v=j0oZb_tIQCY

bende biraz yardımcı olayım,demsan ve özbil paletli makinesini bizim burda 200 dönüm söktükten sonra bakım istiyo ,ama sarsaklı makinede o kadar bakım gerekmez.ister demsan al ister özbil al karar senin ,fiyat larını pek bilmem ikiside bizim buranın makinesi ikiside sağlamdır.

maaydin link=topic=80732.msg958227#msg958227 date=1421355745' Alıntı:
Arkadaşlar yeni bir patates söküm makinesi almak istiyorum fakat piyasada çok çeşitli tipleri var. Acaba hangi tipi hem sağlam hem temiz iş yapıyor?
Paletlisi mi, eleklisi mi, bandlısı mı?
https://www.youtube.com/watch?v=Wj7Qbqers4s
https://www.youtube.com/watch?v=DxKqyMQu854
bu makinayı busene aldık yigitsan Nevşehir yapımı gayet güzel çamurda söküm yapıyor
patatesleri güzel çıkarıyor topraktan

ORION link=topic=80732.msg958624#msg958624 date=1421431554' Alıntı:
Olur mu canım oyle şey yastık başını geniş yapıp önce yastık başını sökeceksin sonra dönersin ordan istediğin gibi üstünde 6-7 kişi duruyorda söküp yere yığanı çuvallamak için kaç kişi çalışıyor? onu traktorun romorkuna yükleyip götürüp yine bant ile depoya yıkacaksın sonra alan adama göre ister 10 kiloluk çuvala doldursun ister 500 kiloluk :) 500 kiloluk çuvala doldurursa eğer kamyona kepçe ile yüklenir kamyondan forklift ile iner bu akdar basit küçük çuvalın işciliği daha zor çuvallamada şu basit mantıkla olabilir https://www.youtube.com/watch?v=j0oZb_tIQCY
Abi ben gördüğümü söyledim pek verimli olmuyor uzun olduğu için yastıkda bıraksan ki zaten bırakılmazsa olmaz zor oluyor kullanması normal de 20 kişi çalışır 6-7 remorkk yapar günde bu makina ile 6 remorku geçemiyorlar biraz geliştirilmesi lazım güzel düşünce fakat gelişmesi lazım yut dışı modeleri örnek alınırsa temizleme felan hiç yapmıyor bu makina :)

010a43bf6ab7e8b05f70e262210f23a1.jpg
abdb10c460bbaf341b30ac551f14071b.jpg
Bizde demsanın 2 sıralısını kullanıyoruz gayet iyi söküm yapıyor Birde öztelefoncular diye bi makina kullandım onu fazla beğenmedim demsanı öneririm bunların gelişmişi direk kamyona yüklemelisi ne kadar iş yapar bilmiyorum sonuçta patates seçiliyor

MuRaT cAn link=topic=80732.msg958667#msg958667 date=1421435397' Alıntı:
Abi ben gördüğümü söyledim pek verimli olmuyor uzun olduğu için yastıkda bıraksan ki zaten bırakılmazsa olmaz zor oluyor kullanması normal de 20 kişi çalışır 6-7 remorkk yapar günde bu makina ile 6 remorku geçemiyorlar biraz geliştirilmesi lazım güzel düşünce fakat gelişmesi lazım yut dışı modeleri örnek alınırsa temizleme felan hiç yapmıyor bu makina :)
yok ben markayı savunmuyorum marka iyidir kötüdür bilmiyoru hiç görmedim anlamamda ama çuvallama çok para tutuyor bizim burda patates pek olmaz biz soğan yetiştiririz dönüme 10 tona kadar soğan alırız söküp sınıflama çuvallama 5 tl istiyolar çuval başı soğan satılmazsa adamı iflas ettiriyor patates ile soğan fiyatları aşağı yukarı aynı onunda çuvallama derdi var işçi sınıflama ve çuvallama yaparsa çok para gidiyor çuvallama için makineler var gördüm uzaktan marka falan alamadım ama var olduğunu biliyorum o yüzde romorka döken sistem en iyisi işçi ne kadar az o kadar iyi :)

Ve ya şöyle bir örnek vereyim 250 dönüm pancar vardı bu sene 250 dönüm yere işçiye söktür 50 bin tl işçi masrafı çıkar 50 bin tl işçiye verdikten sonra iş iyide olmuyor küçük pancar öbeklerinden pancar yüklemek zulümdür. ve pancarda temiz olmaz işçinin söktüğü pancar yüzde 15 lerde fire çıkar AMA makine ile hiç elimiz pancara değmeden 1600 ton pancar sattık bu sene o yüzden her alanda bir an önce işçiden kurtulup makinaya geçmek şart

Sen işçi ile yaparsan Makina ile yapan adamla rekabet edemezsin .... Çok ta uzatmıyım :(

ORION link=topic=80732.msg958676#msg958676 date=1421436497' Alıntı:
yok ben markayı savunmuyorum marka iyidir kötüdür bilmiyoru hiç görmedim anlamamda ama çuvallama çok para tutuyor bizim burda patates pek olmaz biz soğan yetiştiririz dönüme 10 tona kadar soğan alırız söküp sınıflama çuvallama 5 tl istiyolar çuval başı soğan satılmazsa adamı iflas ettiriyor patates ile soğan fiyatları aşağı yukarı aynı onunda çuvallama derdi var işçi sınıflama ve çuvallama yaparsa çok para gidiyor çuvallama için makineler var gördüm uzaktan marka falan alamadım ama var olduğunu biliyorum o yüzde romorka döken sistem en iyisi işçi ne kadar az o kadar iyi :)

Ve ya şöyle bir örnek vereyim 250 dönüm pancar vardı bu sene 250 dönüm yere işçiye söktür 50 bin tl işçi masrafı çıkar 50 bin tl işçiye verdikten sonra iş iyide olmuyor küçük pancar öbeklerinden pancar yüklemek zulümdür. ve pancarda temiz olmaz işçinin söktüğü pancar yüzde 15 lerde fire çıkar AMA makine ile hiç elimiz pancara değmeden 1600 ton pancar sattık bu sene o yüzden her alanda bir an önce işçiden kurtulup makinaya geçmek şart

Sen işçi ile yaparsan Makina ile yapan adamla rekabet edemezsin .... Çok ta uzatmıyım :(
Abi aynen makinalaşmak lazım ona benimde sözüm yok yanlız bahsettiğim makina bu işe uygun değil ama yurt dişından veya daha sistemli bir makina muhakkak olması lazım :)

Pancar da ayrı bişey abi onun makinası güzel patates içinde güzel bi makina olsa alınır :)

maaydin link=topic=80732.msg958678#msg958678 date=1421436751' Alıntı:
demsanın sitesin de bir kaç çeşit var siz hangi 2 sıralısını kullanıyorsunuz? paletlisini mi?
Abi toprağın cinsine bağlı eğer toprak her koşulda kolay eleniyorsa
http://www.demsandd.com/index.php?menu=urunler&id=183 bu işinmi görebilir.

Toprak zor elenen bi toprak ise
http://www.demsandd.com/index.php?menu=urunler&id=181
http://www.demsandd.com/index.php?menu=urunler&id=180 bunlar daha iyi olr :)