Patos Böyle Çekilir Hey Gidi Günler

Ynt: Patos Böyle Çekilir Hey Gidi Günler

vaybe ... patoz calışırken romorkun gölgesinde. yatmak yokmu ... bana resmen ninni gibi geliyor. bizim patozdanmış . gerçii biz şaftlıya çevirmiştik . en son 2 sene önce askerden izne geldiğimde 4 motor fiğ sürmüştüm.

Eskiden Kütahya, Aslanapa, gibi yerler,yoğun buğday ve nohut baklagil hasati için kullanirdi,özellikle Güven al marka iyiydi,sonraları,Ertugrullar, Akbel,Çokcanlar...vb. Markalar cikmişti,sanirim yine devam ediyordur.Çift koç marka gibi kasnak kayislari vardi.

ben 5 veya 6 yaşındaydım bizde lombardini motorlu heralde kendi yürür biçer bağlar vardı bide patoz ozaman 270leylant bölgede en büyük traktor bizimmişti çok harman sürmüş babam anlatıyor senede 100 ton üzeri hasat harmandan hak alıyormuştu vede yetişemiyomuştu şimdi 100 ton buğday 90bin tl gibi rakam 2 ay gibi sürede kazanıyormuştu şimdiki imkan ozaman olsa trilyonluk olursun 1 senede diyor

maygun10 link=topic=80739.msg969315#msg969315 date=1423656464' Alıntı:
Nail Bey Kooperatif ten çok patos kayisi almis olmalisin.
Sene 1990, harmanın ortasındayız. Patozcu bulamıyoruz, bi pazar günü seyitömer tarım kredide Servet Abi ve dedem ile Özyatağanlı şaftlı 120 lik Patoz siparişi verdik.
Bir haftaya göndeririz dediler. Lastik fabrikaları grevdeydi, kayış bulunmuyordu . O yüzden büyük fiyat farkı olmasına rağmen şaftlı istemiştik. Bir sene sonra kayış aldık, o sezon 135 MF nin canı çıkmıştı şaftlı Patozda.

Bizim köyde hatta Kars ' ın her köyünde hala her kapıda patos var. Galiba dünya bizi ileriden izliyor. :)
Sanırım hayvancılık sebebiyle toz saman ihtiyacının olması bunun en büyük sebebi.

ibrahim_11 link=topic=80739.msg969401#msg969401 date=1423669058' Alıntı:
ben 5 veya 6 yaşındaydım bizde lombardini motorlu heralde kendi yürür biçer bağlar vardı bide patoz ozaman 270leylant bölgede en büyük traktor bizimmişti çok harman sürmüş babam anlatıyor senede 100 ton üzeri hasat harmandan hak alıyormuştu vede yetişemiyomuştu şimdi 100 ton buğday 90bin tl gibi rakam 2 ay gibi sürede kazanıyormuştu şimdiki imkan ozaman olsa trilyonluk olursun 1 senede diyor
aynen anlattıgın gıbı bızımkılerde bolgede sızın gıbı ılk traktor ve ılk patozu alan kısılermıs aynen anlattıgın gıbı dehset para varmıs yanı bı sezonda 1 tarla parası cokrahat kaldırıyorlarmıs ama bızım buyukler kafayı kullanmamıs :D :( kullansalardı belkıde trılyonluktuk ;D hatta bı seferınde adam parasını oduyememıs tarlasını vermeye kalkmıs bızımkıler almamıs eger alsaydılar o tarlayı suan satsan 800 900 bını var kafadan dere kenarı dıye almamıslar kafaya bak ya :D :D