Marmarabirlik son dilimi yarın ödeyecek
Marmarabirlik, üretici ortaklarına yarın 31,7 milyon lira tutarındaki son dilim ödemeyi yapacak.

Ana Sayfa» Ekonomi» Ekonomi Kurumları
15.01.2015 13:01

Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik), 2014-2015 ürün alım kampanya dönemi kapsamında, üretici ortaklarına 31,7 milyon lira tutarındaki son dilim ödemeyi yarın yapacak.

Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Asa, yazılı açıklamasında, olumsuz hava koşulları nedeniyle bu yılın önceki senelere göre zeytin üreticisi bakımından zor ve sıkıntılı bir dönem olduğunu ifade ederek, Marmarabirlik ' in de ortaklarını mağdur etmemek için tarihinde ilk kez alım kampanyasını öne çektiğini ve bedellerinin ödemesini de buna göre ayarladığını belirtti.

Asa, 22 Ekim 2014 ' te başlayan kampanyanın 9 Ocak ' ta sona erdiğini, bu süreçte 27 bin ton ürün aldıklarını kaydederek, 'Rekolte düşüklüğüne rağmen kooperatiflerimiz aracılığıyla gerçekleştirilen 27 bin ton ürün alımının Marmarabirlik için önemli olduğunu ve üretici ortağımızın birliğine duyduğu güvenin göstergesini teşkil ettiğini söylemeliyim' değerlendirmesinde bulundu.

Üretici ortaklara ilk dilim ödemenin 14 Kasım 2014 ' te yapıldığını aktaran Asa, bu tarihten itibaren de toplamda yüzde 70 ' lik kısmın banka hesaplarına yatırıldığı bilgisini verdi. Asa, şunları kaydetti:

'Ürün alım kampanyası başlamadan önce ortaklarımıza ürün bedellerinin ödemesinde sıkıntı yaşatmayacağımızı söylemiştik. Üretici ortaklarımızın mağduriyetini gidermek amacıyla ürün alım kampanyasını erken başlattığımız gibi ödemeleri de belirli bir takvimde sık ödeme dilimlerinde yaptık. Bugüne kadar ürün bedellerinin toplamda yüzde 70 ' lik kısmını ödeyerek önemli bir çalışmaya imza attık. Ürün alım kampanyasının bitiminde ortaklarımıza kalan ürün bedellerinin tamamını da ödeyeceğimizi söylemiştik. Söz verdiğimiz üzere yarın 31,7 milyon lira tutarındaki son dilim ödemeyi yapıyoruz. Bu ödeme ile üretici ortaklarımızın ürün alım bedelinin tamamı kapanmış olacağı gibi toplam da 115,8 milyon liralık ödeme gerçekleştirmiş olacağız.'

Asa, bir taraftan ürün bedellerinin tamamını öderken diğer yandan önemli girdi kalemlerinden olan gübre ve zirai ilaç yardımı için ortaklara dağıtılmak üzere 22 milyon lira tahsis edildiğini duyurdu.