*** süt + besi hayvancılığı İşletmesi *** Proje nasıl olur?

şöyle bir işletmenin giderleri neler olur ?

1. SENE

18 Süt ineği
günlük süt verimi ortalama 15 lt.
günlük toplam süt : 270 lt.
yıllık toplam (9 ay, 3 ay kuru dönem) : 72.900 lt.
süt fiyatı lt : 1,05 TL.

+ toplam süt geliri yıllık : 76.545 TL.

+ 18 buzağı.

2. SENE

(süt fiyatı ve arzı değişmediği düşünülerek)

+ toplam süt geliri yıllık : 76.545 TL

+ 18 dana / düve ( senenin sonunda 2 yaşında olacaklar)
Ortalama 5.000 TL ' den 18 tanesi = 90.000

Giderler:::::::::::

Saman Balyası -
Yeşil biçilmiş Buğday sapı balyası -
ot balyası
Silaj -
Süt Yemi -
Buzağı Yemi -
Besi Yemi -
Bitirme Yemi -
Veteriner ücreti -

İşçilik, bina, elektrik, su, sağım makinesi vb. giderler hesaba katılmadan
Kurtarır mı ?

Ynt: *** süt + besi hayvancılığı İşletmesi *** Proje nasıl olur?

Abi inek başı 40 Litreye kadar süt verimlerinden bahsediliyor. Tabiki bu verim çok astronomik bir rakam... ama senin bu işletmeden kar edebilmen için gerek kesif yem gerek kaba yemde hayvanlara gerekli olan en az yemi vermen gerekiyor bunda da alanında uzman kişiler tarafından hazırlanmış rasyon programlarını uygalaman gerekir. bu sayede en az hayvan başı 25 L süt verimine ulaştığında gerektiği gibi kar edebilirsin ...
Ayrıca o karışımdaki oranları gerektiği gibi ayarlamadığında hayvanlar sonuna kadar yemezse yem israfi olacağında işletmenin zarar etmesi durumu ile karşılaşabilirsin bunlarıda göz önünde bulundurursan daha verimler sonuçlar elde edebilirsin hayırlı günler

• Beğen
Tepkiler: Mnr68

ORION link=topic=80748.msg958413#msg958413 date=1421404739' Alıntı:
Abi inek başı 40 Litreye kadar süt verimlerinden bahsediliyor. Tabiki bu verim çok astronomik bir rakam... ama senin bu işletmeden kar edebilmen için gerek kesif yem gerek kaba yemde hayvanlara gerekli olan en az yemi vermen gerekiyor bunda da alanında uzman kişiler tarafından hazırlanmış rasyon programlarını uygalaman gerekir. bu sayede en az hayvan başı 25 L süt verimine ulaştığında gerektiği gibi kar edebilirsin ...
Ayrıca o karışımdaki oranları gerektiği gibi ayarlamadığında hayvanlar sonuna kadar yemezse yem israfi olacağında işletmenin zarar etmesi durumu ile karşılaşabilirsin bunlarıda göz önünde bulundurursan daha verimler sonuçlar elde edebilirsin hayırlı günler
katiliyorum

18 dana buzağı senenin sonunda iki yaşında olacak , cümlesi yanlış olmuş, iki yaşına kadar bakılacak olabilir.

Buzağılar iki yaşına kadar bakılır ise işletme 18 +18 36 ikinci yıl bir 18 buzağı daha 54 başlık bir işletme sayısı , tabi fire olmaz ise , fire payı olmalı her zaman .

Tabi bu işlerde hesap değişken , bilgi tecrübe önemli , sıkı takip edilirse azmedilirse olur neden olmasın

Holstein cinsinden ortalama 15-20 kg / gün alıyoruz şu an.
ayrıca fabrikasyon süt yemini günlük 3 kg veriyoruz.
bunun haricinde arpa + buğday + mısır + katkı maddelerinde öğütülmüş toz yemi, pancar küspesi ile karıştırıp da veriyoruz.
saman + yeşil biçilmiş buğday sapı + silaj
veriyoruz.
bakım bu şekilde...
sütü en düşük verimi dikkate almak gerek...

edirne22 link=topic=80748.msg958438#msg958438 date=1421409832' Alıntı:
bunun haricinde arpa + buğday + mısır + katkı maddelerinde öğütülmüş toz yemi, pancar küspesi ile karıştırıp da veriyoruz.
veriyoruz.
bakım bu şekilde...

veriyoruz.
bakım bu şekilde...

Bak bu son yazılanlar tamamen zoo tekni bilgisi gerektiriyor bence.

Elindeki ürünün ama kaba yem ama kesif yem enerji ve protein değerlerini bilmek gerek ve ona göre dengeli bir karışım hazırlamak gerek .

Benimde bu konuda fazla bilgim yok yıllarca yanlış işler yapmışık, hayvanın sağım dönemi ihtiyaçları kuru dönem ihtiyaçları farklı yanlış iş yapmamak gerek

Bu son zamanlarda çok gündeme geliyor yem firmaları uygun rasyon için zooteknistler görevlendiriyor piyasada gezen.

Yem olarak Elinde deponda neler var eksiklerin neler belirlenip ona göre dışarıdan yem alınır ise çok daha dengeli iş oluyor.

Tabi bu sorunlar hazır fenni bakımda doğada merada otlayan hayvanlar için çok şey dengeli zaten

Yanlış yemleme dengesiz beslenme bir çok kötü sonuçlara sebep , onun için bilinçli iş bilinçli rasyon sağlıklı hayvan .

Yukarıda dediğim gibi bende yanlış işler yapmışım yıllarca , tabi iş çok geniş bilgi tecrübe istiyor bu sadece işin besleme kısmı.

s.a geçenlerde bu işi yapan biriyle konuştum,adam 24 tane aynı holstaen cinsi inek almış 18 ay önce sütünü dana sını satarım deyip girmiş şu anda inekleri elden çıkarmış aldıgı fiyattan da aşağı paraya elinde sadece danalar kalmış,aklım olsa girmezdim bu işe dedı tabi nasıl baktı,neyle besledi,sütü nereye sattı detayını sormadım

aslan07can link=topic=80748.msg958480#msg958480 date=1421414946' Alıntı:
s.a geçenlerde bu işi yapan biriyle konuştum,adam 24 tane aynı holstaen cinsi inek almış 18 ay önce sütünü dana sını satarım deyip girmiş şu anda inekleri elden çıkarmış aldıgı fiyattan da aşağı paraya elinde sadece danalar kalmış,aklım olsa girmezdim bu işe dedı tabi nasıl baktı,neyle besledi,sütü nereye sattı detayını sormadım
o isi yapan arkadas biraz as elden su golden die dusunmus sanki.. cok zarar etmemstr insallh

aslan07can link=topic=80748.msg958491#msg958491 date=1421416213' Alıntı:
arkadaşım değildi sadece bankada sıra beklerken konuştuk ziraatte ,kredi çekecekmiş battım falan diyordu ama tabi 18 ay geçmiş adam nasıl ne şekil almış bakmış bilmiyorum
dogrudur .. ben arkadas derken kim oludugunu bilmedgm icin o seklde hitap ettim okdr . 18 ay da az deil yazik olmus.

veriyoruz.
bakım bu şekilde...

Hocam siz bu işi yapıyorsunuz değil mi şimdi? Yani hali hazırda olan inekleriniz var.

1) Sitedeki rasyon programını incelemişsinizdir diye düşünüyorum. Fabrika yemi yerine kendi yeminizi yapmayı düşündünüz mü?

2) Holsteinlar biraz ortalamanın altında kalmış gibi, inekler yaşlı mı, kaçıncı laktasyonda bilmiyoruz tabi. Bu süt verimini arttırmak için süt verimi yüksek boğa sperması kullanabilirsiniz.

3) Aylık değil, senelik hesaplayın süt verimini bence, sene içerisinde farklılıklar olacağı bir çok işletme senelik olarak.

4) 18 inek 18 buzağı olarak hesaplamayın bence, 18 de 2 buzağı kayıp gibi hesaplayın, inşallah olmaz tabi ama belli olmuyor. En azından 18 ' de 18 olunca hesabınızdan ileride olursunuz. Böyle şeyler insanın moralini çok düzeltiyor :) Ben kendimden biliyorum :)

Bir de şu anda kaç inek bakıyorsunuz? Nasıl bir sistemle bakıyorsunuz? Kapalı mı, açık mı serbest mi? Bunlar da önemli biliyorsunuz.

• Beğen
Tepkiler: Mnr68

şu anda süt + besi yapıyoruz ama sınırlı olarak.
ahır kapasitesi olarak 18 sağmal ineğe kadar arttırabiliriz.
o yüzden böyle bir projeksiyon çizip, fikirlerinizi almak istedim.

- rasyon falan bildiğimiz, uyguladığımız yok. ikişer kap, birer kap veriyoruz, kara düzen yani...
- inekler genç, bir kaç tanesi yaşlı, diğerleri daha düve ve bir buzağıda falan...
- kapalı bağlı sistemde bakıyoruz. malum buralar soğuk oluyor.

şu an için en büyük problem,
tohumlamaların tutmaması...
suni tohumlama yaptırıyoruz, bir türlü tutmuyor.
arka arkaya 3-4 kere denedik tutmadı.
biz de bir kaç tane böyle döl tutmayan ineği sattık.
gençleştiriyoruz şu anda...
bakalım nasıl olcak...

edirne22 link=topic=80748.msg958407#msg958407 date=1421401500' Alıntı:

1. SENE

18 Süt ineği

+ 18 buzağı.

2. SENE

Saman Balyası -
ot balyası
Silaj -
Süt Yemi -
Buzağı Yemi -
Besi Yemi -
Bitirme Yemi -
Veteriner ücreti -

Kurtarır mı ?

herşey bu yazdıgın gibi olsa kurtarırda bu yazdıgın gibi olmuyor malesef
mesela süt oranını dogru yazmışsın 30-40kg gibi astronomik rakamlarla kıyaslayınca 15-20 kg süt normal yalnız 12 ayda 3 ay boş geçmez 12 ayda 4 hatta 5 ay boş geçer ve bu şekilde olsa bile bile bu sistemde inek ana maksimum 5-6 buzagı verir perte çıkar ondan sonra aşırı yüklenmeden dolayı :)
ayrıca arkadaşların dediigi gibi 18 inegin 18 buzagısı olup hepsinin yaşayacagı garanti degil %10 kayıp hesaplasan daha iyi olur

tabi şuda var ben bu işi mükekmmel yaparım profosyonel yaparım diyorsan ozaman da iş amatörlükten çıkar gelir artasada girdi maliyetlerinde artar

1. SENE

18 Süt ineği

+ 18 buzağı.

2. SENE

Saman Balyası -
ot balyası
Silaj -
Süt Yemi -
Buzağı Yemi -
Besi Yemi -
Bitirme Yemi -
Veteriner ücreti -

Kurtarır mı ?

90 Bintl 2 sene ' de Ne kadar yem vericen kendinmi ekiyorsun slaj yonca sap saman kendin çıkaryıorsan kaar güzel kalır,fakat 2 sene 90 bin tl İlk sene 10 tl günlük yem yese 2.SENE 15 TL LİK YESE 2 YAŞINA giresiye kadar 30 bin civarı yem giderlerin olur 2 sene 60 bin tl Danadan kalır 2 yaşında satarsın. veya onları satma derim Doğuran inekleri satarsın analarını :) yani 18 inek doğurursun +18 buzağısını 2 sene besle gerisini sat 30bin kaar yaparsın buzağılarından yıllık 2 sene de 60bin :)düz hesab 50bin tl..18 niekten

Ve yıllık 18 inekten 75bin kötü bir ciro 15-20kg süt verimi çok az bugünkü şartlartda ortamam 25veya üstü verseydi daha iyi kaar yaparsın fakat bölede yaparsın kendin ek ama Mesela slajh saman yonca ek gerisini al fabrikadan.kesif yemini.76bin cirodan 25bin sana kalır yıllık :) +60bin de 2 sene sonra satarsın yani 50bin.:(

http://www.trakkulup.net/buyukbas-hayvancilik/arkadasimin-hayvancilik-hikayesi-(-gercek-)-yararli-konu-yeni/#lastPost Oku istersen bunu

valla 18 hayvana kisa zamanli yuksek enerjili besi uyguladim hayvanlari kurbana verdgmde 10 kilo yem veriyordum.. mayis ayinin basindan arefe gunune kadar 10 bin tl lik yem yedirdim.. sadece fabrika yemi . kendim karsiladigim arpa ezmesi ile.. sap balyasini katmiorum. daha

1. SENE

18 Süt ineği

+ 18 buzağı.

2. SENE

Saman Balyası -
ot balyası
Silaj -
Süt Yemi -
Buzağı Yemi -
Besi Yemi -
Bitirme Yemi -
Veteriner ücreti -

Kurtarır mı ?
Şimdiye kadar en mantıklı hesap senin bu çıkardığın hesap, tebrik ederim :)
Tek yanlış 2 sene 18 dana yada düvenin yaş ortalaması 10 aylığı geçmez,
Döl tutmama işinede, suni tohumlamadan sonra Boğa salımı yap %80 verim alırsın, ancak bogaya ayıracagın danaya burusella aşısı yaptır. Dua edersin :)

edirne22 link=topic=80748.msg958501#msg958501 date=1421418067' Alıntı:
- rasyon falan bildiğimiz, uyguladığımız yok. ikişer kap, birer kap veriyoruz, kara düzen yani...
- inekler genç, bir kaç tanesi yaşlı, diğerleri daha düve ve bir buzağıda falan...
- kapalı bağlı sistemde bakıyoruz. malum buralar soğuk oluyor.

şu an için en büyük problem,
tohumlamaların tutmaması...
suni tohumlama yaptırıyoruz, bir türlü tutmuyor.
arka arkaya 3-4 kere denedik tutmadı.
biz de bir kaç tane böyle döl tutmayan ineği sattık.
gençleştiriyoruz şu anda...
bakalım nasıl olcak...
abi döl tutmamasının sebebi fazla proteinden olabilir, rasyonun düzgün olmamasından kaynaklanabilir. Ben döl tutmamanın %70 rasyonla alakalı olduğuna inanıyorum. hayvancılığı uzun süredir yapıyoruz ama 2 yıldır inekçilikle uğraşıyoruz aynı zamanda kasapız babam ucuz fiyata döl tutmayan inek aldı tohumlatır deneriz tutmazsa keseriz diye tohumlattık tuttu doğum yaptı 1 aylık buzağısı var. 55 gün önce bir tane daha döl tutmayan inek aldık o da 45 gün önce tohumlandı ultrason cihazı ile yarın kontrol edilecek hayvanda atlama zıplama yok inşallah o da tutmuştur yarın belli olur. Aldığımız inekler 10 gün gibi bir süre içerisinde boğaya geldiler.
Rasyon programı ile kendine bir rasyon hazırlayabilirsin 2 yıl öncesinde bizde kara düzen bakıyorduk hayvanlara artık kara düzenle hayvancılık yapılmıyor maalesef. Düzgün beslemenin çok faydasını gördük. Birde yerin müsait ise yarı açık demirden saçdan bir ahır yapmanı tavsiye ederim. 4-5 senedir bu şekilde bakıyoruz çok şükür veteriner çok nadir geliyor verim arttı ve bakımıda kolaylaştı.Bizim yaptırdığımız yer 10 bin lira tutmuştu 10 inek kapasiteli.