Motor Devri ve Tork hakkında teknik bir soru

New Holland TD 65D; 1400 devir/dakika da 261Nm tork üretiyor. 65 beygir 3 silindir ve silindir hacmi 2.9

Deutz Fahr Agrolux ise 1600 devir/dakika da 240 Nm tork üretiyor. 62 beygir 3 silindir ve silindir hacmi 3.0

Motor devrinin yüksek olup torkun düşük olması yakıt/performans olarak nasıl etki eder? Arada 3 beygir fark ama bu iki traktörü aynı şartlar altında karşılaştırırsak hangisinin yakıt/perfomans veriminden daha memnun kalırız?

Bu arada TD65 12 vites Deutz 15 vites.

Ynt: Motor Devri ve Tork hakkında teknik bir soru

Yakıt konusu sadece devir ve torkla anlaşılamaz walf. emisyon. çalışma şartları. traktör bakımı. uygun devirde kullma. uygun ekipman seçimi. sadece devir ve tork ile bu sonuca ulaşmak basit matematik hesabıdır onuda broşüre yazıyorlar zaten..
lastik basınçları bile yakıtı etkiler... ama traktörde tork daha önemlidir ben olsam tdyi tercih ederim bu kıyaslamada ama ikisinide kullanarak tercih et ((kendin kullan yani varsa bir td bir deutz olan etrafında bayilerde denemeye izin veriyorlar zaten......)) torkunun yüksek olması tutunmasının da yüksek olacağı anlamına gelmiyor birisi radial diğer içlastikli ise tutunmayı çok etiler o ..... uzar gider

Yaptığın işe bağlı. Maks tork devrinde iş yaparsan tarla sürmek vesaire gibi ozaman durum farklı olur. Ben balya makinesi takıcam dersende maks gücün olduğu devire kadar çıkacağın içinde durum farklı olur. ikisinide denemek lazım.

Bildiğim kadarıyla deutz 65 liğinde turbo var intercooler yok. yeni nesil traktörlerde 65 hp demek en az 260 nm tork demektir.Ama hindistan menşeli meşhur markalar hile yapıyorlar.üzerinede etiket büyük içindeki motor küçük.

bizim köyde agrolux 65 var.tek sıralı makinada silaj işçiliği çok zayıf. Ayrıca şanzıman da çok etkilidir.

çekiş gücü ve yakıt kıyaslamasında traktöre uygun ekipmandan tutunda.traktör ağırlığına kadar herşey etki eder

kılı kılına bi ölçüm yapmadım ama dediğiniz 2motoru da kısa süre de olsa kullandım.. NH daha canlı geldi.. Deutz 0 km ve kepçeli idi sahibinin sürücülüğü yoktu biz köye kadar götürdük o zaman.. sonrasında da kepçe çalışmasını gördük.. açıkcası tavsiye eden de bizdik ama çok baygın gelmişti.. kepçesi de azıcık büyüktü ama.. sonradan açılır dediler..

Cevaplar için teşekkürler. 'Aynı şartlar altında' olduğunu sorumda belirtmiştim. Yani ekipman, lastik, tarla ve hava koşulları tamamen aynı durumda.

Silindir hacminin ve dakika da yapılan devir sayısının yakıta etkisi nedir?

Örnek; Yukarı da bir arkadaşın söylediği Erkunt 65 ' in silindir hacmi 3.3 Yani benim kıyaslama yaptığım iki traktörden daha fazla. Vites seçeneği de 16 ileri.

Beygir Gücü : 64 Hp @ 2200 dev/dak
Maksimum Tork : 280 Nm @ 1400 dev/dak

çok ayrıntılı bilgi için TORK YEDEĞİ ne de bakmak lazım..

ayrıca SADECE hangisi az yakarsa mesele 'powermix yakıt testi'ne bakmak lazım.. tabi tüm verilerin akredite bi merkezden test edilip onaylı olması şartıyla..

UÖZKAN.77 link=topic=80773.msg959031#msg959031 date=1421517397' Alıntı:
çok ayrıntılı bilgi için TORK YEDEĞİ ne de bakmak lazım..

ayrıca SADECE hangisi az yakarsa mesele 'powermix yakıt testi'ne bakmak lazım.. tabi tüm verilerin akredite bi merkezden test edilip onaylı olması şartıyla..

Merak ettiğim az yakmasından ziyade yakıt/performans olarak bu bilgiler ışığında hangisi tercih edilir? Silindir hacimleri ve dakika da yapılan devir sayısının yakıta olumlu/olumsuz etkileri nedir?

hanedan1299 link=topic=80773.msg958851#msg958851 date=1421483193' Alıntı:
New Holland TD 65D; 1400 devir/dakika da 261Nm tork üretiyor. 65 beygir 3 silindir ve silindir hacmi 2.9

Deutz Fahr Agrolux ise 1600 devir/dakika da 240 Nm tork üretiyor. 62 beygir 3 silindir ve silindir hacmi 3.0

Motor devrinin yüksek olup torkun düşük olması yakıt/performans olarak nasıl etki eder? Arada 3 beygir fark ama bu iki traktörü aynı şartlar altında karşılaştırırsak hangisinin yakıt/perfomans veriminden daha memnun kalırız?

Bu arada TD65 12 vites Deutz 15 vites.

iki makinayıda hiç bilmedigimi varsayarsam sadece bu yazdıklarına göre tercih yapsam td65 derim

ama td 65i biliyorum deustzunda 65ligini bilmiyorum ama 70ligi var köyde 1 tane ve kötü makina degil gayet güzel çekişi falan benim 65den fazlası var eksigi yok :)

ama uözkan dostumun da dedigi gibi işin teknik kısmını malesef kimse bilemez çünkü ülkemizde bu işle ilgilenen kurum yada kuruluş yok
kullanıcı yorumları da çok fazla tutarlı degil malesef

Şimdiki yeni nesil traktörün en küçüğü bile eskilerin büyüğünden güçlü tork turbointerkol pompa lda vs oldukça farklı gerçek ve broşürdeki beygir gücünden fazla güç üretiyor ve yakıyor

senede 1000 saat ve üzeri çalışma olmayacaksa yakıt olarak arada uçurum olmaz.. yani senede 300-400 saat çalışsa yakıt hesabı yapılmaz derim..

EN iyisi bu motorlara binenleri bulup görüşlerini alıp.. fırsat bulup kendin de bin derim.. hangisi içine sinerse odur:)

kabin, ergonomi vs koltuğa oturmadan 1 tur atmadan malum anlaşılmaz..

kılı kılına bi ölçüm yapmadım ama dediğiniz 2motoru da kısa süre de olsa kullandım.. NH daha canlı geldi.. Deutz 0 km ve kepçeli idi sahibinin sürücülüğü yoktu biz köye kadar götürdük o zaman.. sonrasında da kepçe çalışmasını gördük.. açıkçası tavsiye eden de bizdik ama çok baygın gelmişti.. kepçesi de azıcık büyüktü ama.. sonradan açılır dediler..
Regülatör ayarı yapmadan açılmaz , on sene regülatöre ayar yapmadan sürdük , sittin sene çekmiyordu.
Deuthz Agrolux 310, 59 hp , 240 n.m.
Deuthz Agrolux 320, 69 hp , 260 n.m.
Eşit torktaki modelleri kıyaslamak gerekiyor.

TD65D ile Same Argon 3^75 kıyaslanabilir.
Traktör genel ağırlıklarında da 500 kg civarı fark var.