Lİsans tezi konusunda yarıdım

Bitirme tezi için GİRİŞ bölümü yazmam lazım giriş bölümünde bahsedilmesi gerekenleri nelerdir nasıl bahsedilir dipnot kullanılır mı?

Birde giriş bölümünde anlatacağımız olayın öncesinde olan olaylar hakkında bilgi verilir mi yoksa bunu önsöz bölümündfe mi yapmak lazım

Mübühat Kütükoğlu TArih Araştırmalarında Usul adlı kaynak var elimde fakat giriş hakkında bilgi bulamadım

Baya tarihçi vardı burada şimdiden teşekkürler :(

Ynt: Lİsans tezi konusunda yarıdım

komple değil ama özeti iniyodu bi ara.. olmazsa iletişime geç..

benim yüksek lisans tezini bulup atayım diycem ama tarih değil tarımla ilgili.. gerçi şablon aynıdır..

bi de sizin okulun sitesinden TEZ yazım kılavuzu diye arat.. veya netten.. bul indir.. orda şekil-şemal-noktalama işaretleri.. ayrıntılar hep vardır..

UÖZKAN.77 link=topic=80775.msg958920#msg958920 date=1421496173' Alıntı:
komple değil ama özeti iniyodu bi ara.. olmazsa iletişime geç..

benim yüksek lisans tezini bulup atayım diycem ama tarih değil tarımla ilgili.. gerçi şablon aynıdır..

bi de sizin okulun sitesinden TEZ yazım kılavuzu diye arat.. veya netten.. bul indir.. orda şekil-şemal-noktalama işaretleri.. ayrıntılar hep vardır..
a evet bu vardı çok sağol abi okulun vardı şimdi söyleyince aklıma geldi :)

Özet adı üstünde tezin hakkında kısaca en öz şekilde bilgi verilmesidir. Ne yaptın ne ettin neye ulaştın kısaca bilgi ver. Giriş bölümünde ise senin kuramsal bilgilerinin başladığı bölümdür. Burada en baştan tezin hakkındaki kuramsal bilgileri açıklaman gerekir.

doganbey1 link=topic=80775.msg958926#msg958926 date=1421497262' Alıntı:
Özet adı üstünde tezin hakkında kısaca en öz şekilde bilgi verilmesidir. Ne yaptın ne ettin neye ulaştın kısaca bilgi ver. Giriş bölümünde ise senin kuramsal bilgilerinin başladığı bölümdür. Burada en baştan tezin hakkındaki kuramsal bilgileri açıklaman gerekir.
evet tezimin tam özeti yaparsam 5 sayfa tutmuyor azten pek bilgi yok o konu hakkında 20 sayfalık teze 5 sayfalık giriş istedi adam :D Bende menşei kuruluşu diye biraz olay öncesi hakkında bilgi veriyorum... nasıl olcak bilmiyorum

insertend link=topic=80775.msg958930#msg958930 date=1421498813' Alıntı:
tez değil bitirme çalışması. google dan aratırsan binlercesini bulursun.
Valla dersin adı tez çalışmaları tez diye geçiyor :(

o nasıl tez 20 sayfa :)
çevirimi yaptın
benim ki çeviri oldugu halde 120 sayfadan fazladıydı :)
bende biraz tez hocamdan birazda mübahat hocanın kitabından faydalanmıştım

tez konun hakkında bilgi verirsen biraz yardımcı olabilirim
gerçi ben lisans tezimi 2005de vermiştim yani epey oldu :)

YAVUZ_13 link=topic=80775.msg959037#msg959037 date=1421518116' Alıntı:
o nasıl tez 20 sayfa :)
çevirimi yaptın
benim ki çeviri oldugu halde 120 sayfadan fazladıydı :)
bende biraz tez hocamdan birazda mübahat hocanın kitabından faydalanmıştım

tez konun hakkında bilgi verirsen biraz yardımcı olabilirim
gerçi ben lisans tezimi 2005de vermiştim yani epey oldu :)
Vallahi nasıl iyi olur biliyor musun başım ağrıdı artık :( ağlıycam o derece :(

'Türkiye selçuklularında 3 lü hükümdarlık dönemi' sadece giriş ve içindekiler olcak içindekiler çocuk oyuncağı da giriş zorladı :(

ORION link=topic=80775.msg959066#msg959066 date=1421522530' Alıntı:
Vallahi nasıl iyi olur biliyor musun başım ağrıdı artık :( ağlıycam o derece :(

'Türkiye selçuklularında 3 lü hükümdarlık dönemi' sadece giriş ve içindekiler olcak içindekiler çocuk oyuncağı da giriş zorladı :(
aşagıya bir üniversitenin tarih bölümünün tez ile ilgilili istediklerini yazıyorum daha dogrusu kopyalıyorum :)
ama üni adı çok önemli degil genelde sistem aşagı yukarı her üniversitedeki tarih bölümünde aynıdır :)

T.C.
ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ
EDEBİYAT FAKÜLTESİ
TARİH BÖLÜMÜ

.............................................................................
....................TEZ BAŞLIĞI.....................
........................................

LİSANS BİTİRME TEZİ

Hazırlayan
..................................

Danışman
.....................................

ÇANKIRI– 2013

TEZ DÜZENİ

DIŞ KAPAK
İÇ KAPAK ( Dış Kapağın aynısıdır.)
ÖNSÖZ (Önsöz, tezin amacı, önemi ve kapsamı, gerekiyorsa tezin hazırlanmasında karşılaşılan güçlükler konusunda çok kısa bilgilerin yanı sıra, tezin hazırlanmasında maddi, manevi katkısı olan kişi ve/veya kuruluşlara teşekkür gibi açıklamaları içerir)
İÇİNDEKİLER(Tez çalışması içerisinde yer alan tüm başlıkların sayfa numaralarıyla birlikte yazıldığı sayfadır.)
KISALTMALAR
1.GİRİŞ...
1.1 Tezin Amacı
1.2 Literatür Özeti
2.BÖLÜMLER...
2.1Birinci Bölüm...
2.2İkinci Bölüm...
2.3 Üçüncü Bölüm...
2.4 Dördüncü Bölüm...
3.SONUÇ...
4.KAYNAKÇA(Araştırma metninde yer alan atıfların hangi kaynaklardan elde edildiğinin alfabetik bir biçimde listelendiği kısımdır.)
5.EKLER...

LİSANS BİTİRME TEZLERİ İÇİN YAZIM KILAVUZU

1. Kâğıt Özelliği, Kâğıdın Kullanılış Biçimi
Tez / Dönem Projesi, en az 80 gram A4 boyutunda birinci hamur beyaz kâğıda yazılmalıdır. Tez yazarken kâğıdın yalnızca tek yüzü kullanılmalıdır. Sayfa yapısı şu şekilde olmalıdır

Üst boşluk (top) : 3 cm
Alt boşluk (bottom) : 2.5 cm
Sol (left) : 4 cm
Sağ (right) : 2.5 cm

2.Metin Sayfalarının Düzenlenmesi
Bilgisayarda tez metini yazılırken aşağıdaki hususlar dikkate alınmalıdır:
Yazım Biçimi: Yazının tümü “Times New Roman” yazım karakterinde ve “12 punto” ölçüsünde olmalıdır. Ancak gerektiği durumlarda, tablolar için aynı yazım karakterinde olmak kaydıyla 10 punto yazım ölçüsü kullanılabilir.
Satır Aralığı: Tez yazarken 1.5 satır aralığı ölçüsü kullanılmalıdır. Ancak gerektiği durumlarda, tablo, şekil için “tek satır” aralığı kullanılabilir.
Sayfa Numarası: Sağ alt köşeye sayfa numarası verilir. Takip eden sayfalar 2, 3, 4 şeklinde numaralandırılır. Önsözden Girişe kadar olan kısım I,II,III, IV şeklinde verilecektir. Numaralar Giriş bölümünden itibaren 1,2,3, şeklinde verilecektir.

Dipnotlar: Tek satır aralığında,10 punto ölçüsünde yazılmalıdır.
Bölüm Başlıkları: Tüm bölüm başlıkları Times New Roman yazı karakteri, kalın (bold) tarzda, 14 punto ölçüsünde, büyük harflerle ve ortalanarak yazılmalıdır.
Anlatım:. Yazım kurallarında imla bakımından Türk Dil Kurumu’nun çıkardığı İmla Kılavuzuna uyulması gerekmektedir.
İç Kapak: Dış kapakta yer alan bilgilerin çoğu iç kapakta da yer almaktadır.
Araştırma Metni: Metin, giriş, ana bölümler, alt bölümler ve sonuçtan oluşur.
Kaynakça: Araştırma metninde yer alan atıfların hangi kaynaklardan elde edildiğinin alfabetik bir biçimde listelendiği kısımdır.

3.Dipnotta Kaynak Gösterme
3.1.Kitapları Kaynak Gösterme

Kural Yazarın Adı Soyadı, Eser Adı, Yayınevi Adı, Basıldığı Yer ve Tarihi, Sayfa Numarası
Örnek Tevfik Çavdar, Türkiye’nin Demokrasi Tarihi (1950’den Günümüze), İmge Kitabevi, Ankara 2008, s.25.

3.2.Süreli Yayınları Kaynak Gösterme

Kural Yazarın Adı Soyadı, “Makale Adı”, Dergi Adı, cilt:…, sayı:…(Ay,yıl), s.(sayfa).
Örnek Suat, Akgül, “Paris Konferansı’ndan Sevr’e Türkiye’nin Paylaşılması Meselesi” Atatürk Araştırma Merkezi Dergisi, c:VIII, sayı:23 (Mart,1992), s.381-395.

4.İkinci ve Sonraki Başvurularda Kaynak Gösterme

Aynı kaynağa ikinci kez veya daha fazla atıf yapıldığında“adı geçen eser (a.g.e.)” veya “adı geçen makale (a.g.m.)” şeklinde kısaltma ve sayfa no.su yazılabilmektedir. (a.g.e, s. 93) gibi.

Kural Yazarın Soyadı, a.g.e., sayfa no
Örnek İnalcık, a.g.e., s. 105.
İnalcık, a.g.m., s.4

5.Kaynakça Bölümünün Hazırlanması

 Kitaplar

Kural

Yazarın SOYADI Adı, Eser Adı, Yayınevi Adı, Basıldığı Yer ve Tarihi.

Örnek ÇAVDAR Tevfik, Türkiye’nin Demokrasi Tarihi (1950’den Günümüze), İmge Kitabevi, Ankara 2008,

Süreli Yayınları

Kural Yazarın SOYADI Adı, “Makale Adı”, Dergi Adı, cilt:., sayı:.(Ay,yıl), sayfa sayısı.

Örnek

AKGÜL Suat, “Paris Konferansı’ndan Sevr’e Türkiye’nin Paylaşılması Meselesi” Atatürk Araştırma Merkezi Dergisi, c:VIII, sayı:23 (Mart,1992), ss.381-395.

Gazete Makalesi

Kural

Yazar, “Makale Adı”, Gazete Adı, ( Gün Ay Yıl ), sayfa numaraları.

Örnek ALTAN Çetin, “Bir kutu kâğıt mendil ”, Milliyet, (15 Ocak 2011), 12.

WEB Sitesine Atıfta Bulunma

Kural Bir Web sitesinin tümüne (sitedeki belli bir sayfaya değil) atıfta bulunmak için, sitenin adresini vermek yeterli olacaktır.
Örnek http://atam.gov.tr/dergi/

Kural Yazar Adı Soyadı, “İleti Konusu” [Özet], Dergi Adı, cilt(sayı): sayfa numaraları, Gün Ay Yıl, Erişim tarihi: Haber/Tartışma Grubu/Forum Adı, http://ağ adresi
Örnek GÖNÜLLÜ Ali Rıza ANTALYA’DA BASIN HAYATI (1920-1949), Sayı.61, http://atam.gov.tr/antalyada-basin-hayati-1920-1949/

Not 1: Bunların dışında gereken bilgiler için Tez Danışmanının önerisi dikkate alınacaktır.

NOT 2: Tezler 3 nüsha olarak hazırlanacaktır. Biri öğrencide kalacak. Diğeri sorumlu öğretim elemanına verilecek. Üçüncüsü bölüm kütüphanesine (Tarih Bölüm Başkanlığı) verilecek.

birtanede başka bir üniversitenin tarih bölümü tez çalışmansı hazırlık safhasının giriş bölümü ile alakalı yazı kopyalıyorum

Giriş Bölümü “Giriş” bölümü, tezin metin kısmının ilk öğesidir ve bölüm numarası verilmez. Bu nedenle, tez metninin sayfaları, “Giriş” bölümünden başlayarak Arap rakamlarıyla numaralandırılır. Ancak ilk sayfanın numarası gizlenir. “Giriş” bölümünde, önsöz ve özette yazılanlar tekrar edilmemek üzere, çalışmada çözümlenmesi amaçlanan bilimsel sorun/sorunsal etraflıca tanımlanmalı; gerekçe belirtilmeli, kullanılan kavramsal çerçeve, yöntem, teknik vb. açıklanmalıdır. Araştırma süresince izlenen yöntem ve araştırmada karşılaşılan sınırlamalarla tezin içeriği özetlenmelidir. Ayrıca tezin bölümlerine yönelik kısa açıklamalar yapılmalıdır.

Tezin giriş kısmında konu ile ilgili genel olarak bir bilgi vermen yeterlidir. Fazla detaya girmeden. Artık konu ne tür bilemiyorum. Mesela benim hazırladıklarımdan birkaç örnek vereyim. Yüksek lisans için işte öğrenciler ile alakalı bir konu yapmıştım. Bunda konu hakkında genel bir bilgi veriyorsun. Sonuçta ne bulmayı hedeflediğini anlatıyorsun. Kısacası konunun genelini giriş kısmında fazla detaya girmeden faydaları yararları neler olacak gibisinden anlatman gerek. Sonuçta ne bulmayı hedeflediğini anlatıyorsun.

Aşağıda örnek olarak ekledim. Bu İşletme bölümü ile hazırladığım araştırma ödevinden. Bu tarz yazılıyor. Biraz tabi konu genişledikçe yazı artabilir. Ödev olduğu için çok uzun değil. Ama 5 sayfa kadarda olmaz. Maksimum 2 sayfa olmalı.

Günümüzde öğrenim hayatı bireyler için çok önemli bir noktaya gelmiştir. Bireylerin tüm geleceğini daha doğrusu hayatını aldıkları eğitim etkilemektedir. Buna göre bireyler gelecekteki işlerinde belirli konumlara gelmektedir. Eğitim hayatında başarılı olmak aynı zamanda iş hayatında da bireylere başarıyı garanti etmektedir. Bu süreç kişilerin geleceğini şekillendirmektedir. Bunun yanı sıra alınan iyi bir eğitim kişilerin toplum içinde aldıkları bu eğitim ile kendilerini belli etmelerini sağlar. Bu sayede iş ve sosyal hayatlarında iyi yerlere gelebilirler. Aynı zamanda iyi eğitim alan bireyler kaliteli bir toplum düzeyinin oluşmasında önem teşkil etmektedir. Bu noktada eğitim için en uygun üniversiteyi seçmek öğrenciler için büyük bir öneme sahiptir. Fakat sadece bir ölçüt üniversite seçiminde öğrencilerin kararlarını etkilemez. Birçok farklı etken bu seçime dâhil olmaktadır. Bu etkenlerden bazıları eğitim kalitesi, burs imkânları, isim bilinirliği, öğrenim ücreti, sosyal imkânlar, tercih puanı ve konumdur. Bu araştırmada özellikle vakıf üniversitelerinde eğitim gören öğrencilerin üniversitelerini seçmelerinde etkili olan etkenler incelenecektir. Bu etkenler incelenirken ..... Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrencilere anketler verilecektir..... Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrencilerin tamamı ana kütleyi oluşturmaktadır. Fakat araştırma doğrultusunda belirli sınıflar, bölümler veya öğrenciler örneklem olarak seçilecektir. Bu anketlere verilen cevaplar doğrultusunda da bu etkenlerin etki düzeyleri saptanacaktır. Bunun için çeşitli istatistikle ilgili paket programlar (SPSS vb.), istatistiksel yöntemler ve testlerde(regresyon, korelasyon, frekans dağılımları, anova, ki-kare ve t-testi vb. ) kullanılacaktır.

alipasalierkan link=topic=80775.msg959089#msg959089 date=1421525276' Alıntı:
Tezin giriş kısmında konu ile ilgili genel olarak bir bilgi vermen yeterlidir. Fazla detaya girmeden. Artık konu ne tür bilemiyorum. Mesela benim hazırladıklarımdan birkaç örnek vereyim. Yüksek lisans için işte öğrenciler ile alakalı bir konu yapmıştım. Bunda konu hakkında genel bir bilgi veriyorsun. Sonuçta ne bulmayı hedeflediğini anlatıyorsun. Kısacası konunun genelini giriş kısmında fazla detaya girmeden faydaları yararları neler olacak gibisinden anlatman gerek. Sonuçta ne bulmayı hedeflediğini anlatıyorsun.

Aşağıda örnek olarak ekledim. Bu İşletme bölümü ile hazırladığım araştırma ödevinden. Bu tarz yazılıyor. Biraz tabi konu genişledikçe yazı artabilir. Ödev olduğu için çok uzun değil. Ama 5 sayfa kadarda olmaz. Maksimum 2 sayfa olmalı.

Günümüzde öğrenim hayatı bireyler için çok önemli bir noktaya gelmiştir. Bireylerin tüm geleceğini daha doğrusu hayatını aldıkları eğitim etkilemektedir. Buna göre bireyler gelecekteki işlerinde belirli konumlara gelmektedir. Eğitim hayatında başarılı olmak aynı zamanda iş hayatında da bireylere başarıyı garanti etmektedir. Bu süreç kişilerin geleceğini şekillendirmektedir. Bunun yanı sıra alınan iyi bir eğitim kişilerin toplum içinde aldıkları bu eğitim ile kendilerini belli etmelerini sağlar. Bu sayede iş ve sosyal hayatlarında iyi yerlere gelebilirler. Aynı zamanda iyi eğitim alan bireyler kaliteli bir toplum düzeyinin oluşmasında önem teşkil etmektedir. Bu noktada eğitim için en uygun üniversiteyi seçmek öğrenciler için büyük bir öneme sahiptir. Fakat sadece bir ölçüt üniversite seçiminde öğrencilerin kararlarını etkilemez. Birçok farklı etken bu seçime dâhil olmaktadır. Bu etkenlerden bazıları eğitim kalitesi, burs imkânları, isim bilinirliği, öğrenim ücreti, sosyal imkânlar, tercih puanı ve konumdur. Bu araştırmada özellikle vakıf üniversitelerinde eğitim gören öğrencilerin üniversitelerini seçmelerinde etkili olan etkenler incelenecektir. Bu etkenler incelenirken ..... Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrencilere anketler verilecektir..... Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrencilerin tamamı ana kütleyi oluşturmaktadır. Fakat araştırma doğrultusunda belirli sınıflar, bölümler veya öğrenciler örneklem olarak seçilecektir. Bu anketlere verilen cevaplar doğrultusunda da bu etkenlerin etki düzeyleri saptanacaktır. Bunun için çeşitli istatistikle ilgili paket programlar (SPSS vb.), istatistiksel yöntemler ve testlerde(regresyon, korelasyon, frekans dağılımları, anova, ki-kare ve t-testi vb. ) kullanılacaktır.
Benim konu zaten kısa hani bütün ana kaynaklar en fazla 20 sayfa ben onu nasıl 5 sayfa ya özetliyim dedim olay olmadan o tarihten önce o tarihe gelene kadar ki olayları ayrıntıya girmeden anlatıcam en sonda 1 sayfada konuyu özetliycem kısaca olur heralde adamlar 300 sayfalık kaynağa 5 sayfa giriş yazmış ama onlarda benim gibi yapmış gördüm az önce inşallah olur :( korkuyorum kredisi çok yüksek dersin :(

Vay arkadaş benim bitirme tezi geldi aklıma :D

ahhhh ne çekmiştim be!

Orion 20 sayfalık tezin yarım sayfa anca girişi olur, benim sayfa idi yarım sayfa giriş vardı :) Şimdi baktım özeti bile yokmuş benim :D Al bak giriş yazım :D

1. GİRİŞ

Işık yüzyıllardır tedavi edici bir ajan olarak kullanılmıştır. Eski Yunan’da güneş ışığı ‘helioterapi’ amacı ile kullanılırken, Çinliler Rickets, cilt kanseri ve hatta psikozların tedavisinde vücudu güneş ışınına tutmuşlardır. 1700’lerin sonlarında Rickets’ in tedavisinde güneşin yararlı etkileri kesinleşmiştir. Böylece değişik patolojilerin ışıkla tedavisine ‘fototerapi’ adı verilmiştir. 1903’te Danimarkalı Niels Finsen lupus vulgarisin tedavisinde ultraviyole ışınların kullanımını sağlayan ve karbon ark fototerapi olarak bilinen tekniği geliştirmiştir. Fotokemoterapinin ya da ışığı absorplayan bir eksojen fotosensitizerin kullanımının tedavi edici bir etkiye dönüştürülmesi düşüncesi ve uygulaması temelde M.Ö. 1400’lere kadar uzanmaktadır. Kızılderililer bitkilerden elde edilen ‘psoralens’ i cilde losyon halinde sürüp güneş ışınına maruz bırakıp vitiligo tedavisinde kullanmışlar, yine Mısırlılar aynı bitkiyi bir cilt hastalığı olarak bilinen lökodermanın iyileştirilmesinde uygulamışlardır. 1974’de psoriasis ve vitiligonun tedavisinde ultraviyole A radyasyonu ile psoralens kombinasyonunun gerçekten etkili olduğu kanıtlanmıştır (32,33).

DeHLiZ link=topic=80775.msg959160#msg959160 date=1421532550' Alıntı:
Vay arkadaş benim bitirme tezi geldi aklıma :D

ahhhh ne çekmiştim be!

Orion 20 sayfalık tezin yarım sayfa anca girişi olur, benim sayfa idi yarım sayfa giriş vardı :) Şimdi baktım özeti bile yokmuş benim :D Al bak giriş yazım :D
Hoca 5 dedi bende 4 sayfa falan oldu şimdilik bakalım olmadı pc çalındı diyecem :D

ORION link=topic=80775.msg959163#msg959163 date=1421532758' Alıntı:
Hoca 5 dedi bende 4 sayfa falan oldu şimdilik bakalım olmadı pc çalındı diyecem :D

Hoca dalga mı geçiyor ya :D sen tezi bana yolla bir :) Merak ettim, zaten tarihe meraklıyım :)