Traktör Ön Hidrolik Sistemleri Tasarımı Hakkında..

Ynt: Traktör Ön Hidrolik Sistemleri Tasarımı Hakkında..

Ali SARAÇ link=topic=80793.msg960498#msg960498 date=1421791976' Alıntı:
volkanuzel ne varki bağlantı noktası geride olan alet ? Tam anlayamadım da ben teknik olarak bilmiyorum sen daha iyi bilirsin ben çözüm olarak fikir verdim
şuan için yok gibi ama belli olmaz ya :)
eeemreee link=topic=80793.msg960517#msg960517 date=1421793628' Alıntı:
Siz nasıl çözmeyi dusunuyorsunuz hareketli mi olucak kollar arka 3 point gibi yoksa onun yerine kaydırmali bişi mi olucak
şuan için gizli :) yapıp deniycez randıman alırsak arkadaşlarla paylaşacağz

volkanuzel link=topic=80793.msg960539#msg960539 date=1421796243' Alıntı:
şuan için yok gibi ama belli olmaz ya :) şuan için gizli :) yapıp deniycez randıman alırsak arkadaşlarla paylaşacağz
Vallahi aklıma o geliyor suan pimler ile kaydırmali bi sistem . Tabii uçları doğru kayma gerilmesi ile burulma yapar . Malzeme on plana çıkıyor buseferde .
Keşke standarta uyabilsek cat 2 de Fink atıyor olacaktık.

Şu ön PTO olayına da el atmasam çözemeyeceksiniz [emoji41] (Bu kıyağımı da unutmayın)

Ev yapımı ön PTO:

Videonun sonuna kadar izleyin.

http://youtu.be/CaEnT0V5ojE

1-) Videodaki sistem çok ucuza (1 redüktör, 1 şaft, 3 bağlantı aparatı, 1 muhafaza ile) yapılabilir.

2-) çok basit bir değişimle (sadece redüktörü sökerek) arka pto olarak çalışabilir.

3-) redüktörden arkaya çıkış verilirse hem arka, hem ön pto arka pto aynı zamanda kulanılabilir.

4-) hidromotor gibi korkunç güç kayıplarına uğramaz. Arkadaki güç ne ise, öndeki de çok az bir kayıp ile (%3-5) o olur. Bu sayede arkada çalıştırılabilen her ekipman önde de çalıştırılabilir.

5-) şanzıman yağını öldürmez, şanzıman yağ soğutucusu izlemez.

6-) kapalı şanzıman olduğu için bakım gerektirmez. Senede 1-2 defa ıstavrozları greslemek yeter.

7-) hidromotorlardaki gibi ince devir-güç hesapları istemez. Arka pto=ön pto

Son ip ucu:

Redüktör için, hurda bir rotovatör/rototiller ' lerin yanlarında olan dişli gruplarını kullanabilirsiniz. Cuk diye oturur.

Sistemin tek kötü yanı, traktörün alt yüksekliği çok az (7-8 cm) düşürmesi.

sebazios Yılmaz abi bu videodaki sistemi biliyorum daha önceden inceledim fakat arka pto yu kullanım dışı bıraktığı için pek cazip değil ama onuda hallederiz bi yöntemi var fakat bu seferde arkaya kuyruk mili ile çalışan ekipman takılır mı yani redüktörden sonra ekipman şaftı için mesafe kalır mı ;) Videodaki sisteme bakarsak arkaya kuyruk mili ile çalışan ekipman takmak sıkıntı olur :( Onu bir şekilde taktık diyelim bu seferde 2 ekipman 1 kuyruk milinden çalışacağı için arka pto ya aşırı yük binebilir. Gübre holder vs hafif işlerde sıkıntı olmaz fakat tarla hazırlamada arka pto için yine büyük bir yük binebilir. 1 pto ya 2 ekipman takma olayını kombine gibi düşünürsek güçlü bir traktör şart olacaktır. Güç ve yük binme olayını büyük traktörle hallettik diyelim yine en büyük sıkıntı redüktör ile arkaya takılan pto ile çalışan ekipmanın şaft mesafesi sıkıntı. Sonuç bu sistemde arka ve ön pto beraber çalışırsa arkadaki ekipman için yer yok. Şöyle bir durum olabilir slaj yaparken slaj makinası öne takılıp böyle çalışabilir tabi güç kayıplarını göze almak kaydıyla.

volkanuzel link=topic=80793.msg959186#msg959186 date=1421535667' Alıntı:
Arkadaşlar birçoğunuzun bildiği gibi 2 senedir traktörler için ön 3 nokta askı sistemleri ile ilgili araştırma ve küçük çapta üretim yapıyoruz...
Normalde bu sistemlerde kol baglantı aralıkları sabit oluyor. Bunun nedeni gelişmiş ülkelerde bu ölçünün standart kabul edilmesinden kaynaklanıyor ve Categori2 yani CAT2 diye isimlendiriliyor. Aynı zamanda farklı categori degerleride var cat1 cat3..vs O ülkelerde tarım makinaları ve ekipmaları üreticileride bu standartlar çerçevesinde üretim yapıyorlar..
Cat2 de bu standart ekipmanların bağlantı noktalarının iç yanagindan iç yanagına 32 ' ' yani yaklasık olarak 813mm oluyor..
Bu nedenle traktör kol aralığı da danagözünden danagözüne 824mm olarak belirlenmiş ve her traktör her ekipmanı ayar yapmadan rahatlıkla kullanabiliyor..

Bizde bu standartları göz önünde bulundurarak üretim yapmıştık fakat gözlemledigimiz kadarıyla ülkemizde ekipman üreticilerinin çoğu bu standartlara uymuyor. Kendi ekipmanlarımız dahil :) Bizde bu durumu gözönünde bulundurarak kol aralığı ayarlanabilir(turkish category) :)) bi sistem tasarladık.

Fakat bu kol aralığının maximum ve minimum noktalarını belirlemek için Sizin Önerilerinizi Almak istiyoruz.
Kullandıgınız ekipmanlar arasında en geniş ve en dar baglantı noktalarının ölcülerini konuya yazarsanz bizde tasarımımızı bu yönde sınırlayacagız..

Şimdiden herkese teşekkürler. ..

2197584f95d20b2884cb4b56f7d98848.jpg
kardeş öncelikle çalışmalarınızda başarılar dilerim umarım düşündüğünüz gibi olur herşey. ülkemizde üretilen pek çok yerel firmalarda dahil pek çok marka model tarım ekipmanları ve arkadaşlarımızın gönderdiği ölçülere de bakarsak çok çeşitli ölçüler var. benim size tavsiyem eğer imkanınız varsa tigem bünyesinde çalışmış olan fakat şimdi satışı yapılarak özele geçen fiat 140-90 modellerindeki kullanılan ön hidrolik modelinin aynı arka hhidrolik bağlantı yan kol gergileri gibi yapılan modelleri incelemenizin sizin için faydalı olacağına inanıyorum. bu arada yaklaşık 2 ay önce benim tlf numaramı almıştınız ben hala sizden fiyat bekliyorum :)

Barış UZEL link=topic=80793.msg960910#msg960910 date=1421873759' Alıntı:
sebazios Yılmaz abi bu videodaki sistemi biliyorum daha önceden inceledim fakat arka pto yu kullanım dışı bıraktığı için pek cazip değil ama onuda hallederiz bi yöntemi var fakat bu seferde arkaya kuyruk mili ile çalışan ekipman takılır mı yani redüktörden sonra ekipman şaftı için mesafe kalır mı ;) Videodaki sisteme bakarsak arkaya kuyruk mili ile çalışan ekipman takmak sıkıntı olur :( Onu bir şekilde taktık diyelim bu seferde 2 ekipman 1 kuyruk milinden çalışacağı için arka pto ya aşırı yük binebilir. Gübre holder vs hafif işlerde sıkıntı olmaz fakat tarla hazırlamada arka pto için yine büyük bir yük binebilir. 1 pto ya 2 ekipman takma olayını kombine gibi düşünürsek güçlü bir traktör şart olacaktır. Güç ve yük binme olayını büyük traktörle hallettik diyelim yine en büyük sıkıntı redüktör ile arkaya takılan pto ile çalışan ekipmanın şaft mesafesi sıkıntı. Sonuç bu sistemde arka ve ön pto beraber çalışırsa arkadaki ekipman için yer yok. Şöyle bir durum olabilir slaj yaparken slaj makinası öne takılıp böyle çalışabilir tabi güç kayıplarını göze almak kaydıyla.

Barış bahsettiğin sıkıntı, videodaki elemanların sistemi yanlış yapmasından kaynaklanıyor.

Neden?

Redüktörü gereksiz yere çok uzak/geride bir noktaya koymuşlar. Dikkat edersen çeki okundan bile uzakta.

Ne gerek var ki?

Çeki kolunu çıkar, redüktörü arka pto ' ya sıfırla, olsun bitsin.

Ön pto ' daki amaç çift ekipman kullanmakta, zaten konu olan ekipmanın altından kalkabilecek bi traktör lazım.

Ha bu nerde kullanılır?

2 tane tabur biçmeyi 70-80 hp traktör çok rahat çalıştırır. Çok bir güç ihtiyacı yok çünkü tambur biçemlerin.

bytk link=topic=80793.msg960925#msg960925 date=1421874737' Alıntı:
kardeş öncelikle çalışmalarınızda başarılar dilerim umarım düşündüğünüz gibi olur herşey. ülkemizde üretilen pek çok yerel firmalarda dahil pek çok marka model tarım ekipmanları ve arkadaşlarımızın gönderdiği ölçülere de bakarsak çok çeşitli ölçüler var. benim size tavsiyem eğer imkanınız varsa tigem bünyesinde çalışmış olan fakat şimdi satışı yapılarak özele geçen fiat 140-90 modellerindeki kullanılan ön hidrolik modelinin aynı arka hhidrolik bağlantı yan kol gergileri gibi yapılan modelleri incelemenizin sizin için faydalı olacağına inanıyorum. bu arada yaklaşık 2 ay önce benim tlf numaramı almıştınız ben hala sizden fiyat bekliyorum :)
İyi dilekleriniz için teşekkürler. Fiyatımız sabit tip ön hidrolik sisteminde 5000 TL dir. Kontrolleri arka hidrolik çıkışından alıyoruz. Ayarlanabilir ön hidrolik tasarımımız var deneyip test edip daha sonra satışa sunmayı planlıyoruz. Gecikme için özür dileriz muhakkak bi aksilik olmuştur normalde arayan bütün müşterilerimize fiyat ve ön hidrolik hakkında bilgilendiriyoruz ;)

redüktör hem ön tarafa hemde arkaya birer 35 mm freze mil çıkınca.
iki adet çayır biçme tamburu çalıştırır.
bi heves gelsede yapsak.

sebazios link=topic=80793.msg960928#msg960928 date=1421874927' Alıntı:
Barış bahsettiğin sıkıntı, videodaki elemanların sistemi yanlış yapmasından kaynaklanıyor.

Neden?

Redüktörü gereksiz yere çok uzak/geride bir noktaya koymuşlar. Dikkat edersen çeki okundan bile uzakta.

Ne gerek var ki?

Çeki kolunu çıkar, redüktörü arka pto ' ya sıfırla, olsun bitsin.

Ön pto ' daki amaç çift ekipman kullanmakta, zaten konu olan ekipmanın altından kalkabilecek bi traktör lazım.

Ha bu nerde kullanılır?

2 tane tabur biçmeyi 70-80 hp traktör çok rahat çalıştırır. Çok bir güç ihtiyacı yok çünkü tambur biçemlerin.
Abi o mesafeyi mecbur uzatmışlar ççünkü redüktörün giriş ve çıkış şaft bağlantı arasındaki mesafe traktörün kuyruk mile ile alttan gelen şaft arasındaki mesafeden kısa. O mesafeyi şaft ile kapatmak için mecbur uzatmışlar.

Bu sistem ufak traktörlerde gübre ilaç işlerini bir arada yapmak için veya dediğin gibi tamburlu ot biçmede falan kullanılır.
Aklıma gelmişken soruyum abi memlekette öne takılabilen ot biçme var mı ? Yani arkadaki gibi sağa açılıp biçim yapan değilde sabit şekilde durup biçtiği otu traktörün altına toplayacak.

Barış UZEL link=topic=80793.msg960951#msg960951 date=1421876609' Alıntı:
Abi o mesafeyi mecbur uzatmışlar ççünkü redüktörün giriş ve çıkış şaft bağlantı arasındaki mesafe traktörün kuyruk mile ile alttan gelen şaft arasındaki mesafeden kısa. O mesafeyi şaft ile kapatmak için mecbur uzatmışlar.

Bu sistem ufak traktörlerde gübre ilaç işlerini bir arada yapmak için veya dediğin gibi tamburlu ot biçmede falan kullanılır.
Aklıma gelmişken soruyum abi memlekette öne takılabilen ot biçme var mı ? Yani arkadaki gibi sağa açılıp biçim yapan değilde sabit şekilde durup biçtiği otu traktörün altına toplayacak.

Alt şafta göre uygun redüktör alırsan, o meseleye gerek kalmaz. Yusuf Abi ' nin de dediği gibi bir tane 3.5 ' lik mili de arkaya çaktın mı olay biter.

Tam bahsettiğim gibi öne takılabilen tambur biçme bolca var. (Bkz: çelmak) hatta fiyatı, normal tamburlulardan bile ucuz.

sebazios link=topic=80793.msg961003#msg961003 date=1421883756' Alıntı:
Alt şafta göre uygun redüktör alırsan, o meseleye gerek kalmaz. Yusuf Abi ' nin de dediği gibi bir tane 3.5 ' lik mili de arkaya çaktın mı olay biter.

Tam bahsettiğim gibi öne takılabilen tambur biçme bolca var. (Bkz: çelmak) hatta fiyatı, normal tamburlulardan bile ucuz.
o öne takılan dediğin tambur pek kurtamaz abi iş genişliği olarak bizim burda bağ aralarında ot biçmek için kullanıyorlar arkadaya takıldığı için otu ortaya değil yanlara fırlatıyor .. onun büyüğünden yaparlarsada iyi para ister bu sefer çelmak :)

nette baktım ama bulamadım daha once gordugum uygulamaları.
ön kuyruk milinin hareketini dırek motordan krank dan almıslar kasnaga cıvatalamıslar reduktor gırısını.
motor devrı 2100 ise reduktorle 650 ye falan ayarlamıslar...
bulabılırsem yüklerim resimleri.

Ali SARAÇ link=topic=80793.msg961006#msg961006 date=1421883987' Alıntı:
o öne takılan dediğin tambur pek kurtamaz abi iş genişliği olarak bizim burda bağ aralarında ot biçmek için kullanıyorlar arkadaya takıldığı için otu ortaya değil yanlara fırlatıyor .. onun büyüğünden yaparlarsada iyi para ister bu sefer çelmak :)

Yok be Ali. Öne takılanlarda, normallere göre daha az malzeme kullanılıyor. İşçilik de az.

Bir de sipariş verirken dönüş yönünü belirtmen lazım. Çünkü kimi çiftçiler geri geri biçiyor, kimileri ileri giderek biçiyor.

Sizin arkadas olayi bilmiyorsa büyük ihtimal yanlış sipariş vermiştir. Biçilen otun, ne olursa olsun ortaya toplanması lazım.

Genişlik için 195 ' lik tas olanlar bircok traktor için yeterli olur. 165 ' lige göre olsun olsun 400-500 lira pahalı olsun.

olmaz diye bir şey yok..
ama imkansızlık diye bir olgu bizim belimizi büküyor..

cnc denen lanet olası olsa biz Türkiyeyi ucururuz

düşündüklerimiz aklımızda hayal olarak uçup gidiyor.
bişey icra edemiyoruz..

bizim aklımızı almalarına gerek kalmıyor..
adamlar elimizi kokumuzu bağlayıp oturup gülüyorlar..

bir binayı yapmak için önce temel lazım bizde temel yok ama bina yapmaya çalışıyoruz.

dediğimi anladız hemiii